Tomasz Bagiński..geniusz i samouk

Obrazek użytkownika Akiko
Kultura

Tomasz Bagiński... rysownik, animator, reżyser. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Polski geniusz.

 Jego pierwszy studencki film "Rain", wygrał kilka lokalnych nagród i stał się przepustką do firmy Platige Image, gdzie zajmuje stanowisko dyrektora kreatywnego.

Między 1999 i 2002 pracował Bagińki nad swoim debiutem krótkometrażowym "Katedrą", która w 2002 roku zdobyła główną nagrodę na największym festiwalu animacji i efektów specjalnych SIGGRAPH, a rok później nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany.

W 2004 roku zrealizował swój drugi film krótkometrażowy "Sztuka spadania". W 2005 roku zdobył kolejną nagrodę na festiwalu SIGGRAPH, tym samym stając się jedynym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał dwie główne nagrody.

Bagińki  jest autorem okładek do wszystkich książek Jacka Dukaja, w tym do powieści zatytułowanej " Lód".

W 2009 wyreżyserował kolejną krótkometrażową animację - "Kinematograf", na podstawie komiksu Mateusza Skutnika z albumu Rewolucje: Monochrom. Poza realizacją swoich autorskich projektów pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji reklamowych i kinowych. Ma także na swoim koncie wiele publikacji w gazetach branżowych na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych po Chiny i Japonię. W planach ma kolejne projekty.

Bagiński jest też twórcą "Made in China". Trwająca kilkadziesiąt sekund animacja, przygotowana na zlecenie Reporterów bez Granic miała zostać upubliczniona w kwietniu 2008, jednak Reporterzy wciąż ją odwlekają.

Aktualnie odnosi sukcesy w Szanghaju swym nowym filmem o historii Polski.

Kilka jego filmów: 

Brak głosów

Komentarze

Dla precyzji warto jeszcze dodać, że jest lewakiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#63379

Genialnym artystom sie wiele wybacza.
Pozdrawiam..

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#63385