W Oparach Diuny

Obrazek użytkownika Smok Eustachy
Kultura

Diuna cz. 2 to film dla mnie. Kreator i reżyser Denis Villeneuve kręci w ulubiony przeze mnie sposób, dlatego podoba mi się ten film, Przede wszystkim sposób kręcenia ma tu znaczenie, tempo i realizm. Termin realizm ma tu specyficzne znaczenie, którego nie rozumiecie. Niemniej jest on powszechnie używany i znaczy coś jak wiarygodność. Mamy zatem wiarygodną kreację świata, który nie jest aż taki za bardzo wiarygodny, o czym później. Dalej: praca kamery, kadrowanie, intelektualna praca przy tworzeniu poszczególnych kadrów, scenerii, i innych takich rzeczy. Muzyka i dźwięki. Faktycznie czasem nie wiadomo, czy to muzyka, czy słyszymy pracę maszyn. Na Gałęzi ma tu zupełną rację:

Ma chłopak kłapane. My zaś jesteśmy na tej pustyni wśród jej mieszkańców. Przeżywamy ich niedole i bierzemy udział w dramatach. Mamy do czynienia z tragedią antyczną. Co do samej adaptacji książkowej Diuny (najsamprzód była książka Franka Herberta, potem inne książki i np. Gwiezdne Wojny Lucasa) to OK jest. Wbrew opiniom malkontentów wycięli to, co wyciąć było trzeba. Postacie, wątki, Gildię Nawigatorów. Nawigatorzy nie mają w Diunie nic konkretnego do roboty, dobrze więc, że ich nie ma. Jest za to sprawa Chani, o której później. Teraz kończę część bezspoilerową, chociaż nie wiem czemu. Diunę wydali wszak w 1965 roku i każdy miał czas się zapoznać. Ale żyjemy w ciężkich czasach, kiedy to masy obcują z wybitną literaturą, a rozmaici literaturoznawcy i -jak by to powiedzieć kulturalnie – poloniści nurzają się w odmętach grafomanii. Słuszną jest bowiem dykteryjka Red. Ziemkiewicza o Szymborskiej, która nie uwierzyła w istnienie Zajdla. Dlatego Diuna nie nadaje się do szkoły, bo nauczyciele nie mają pojęcia o literaturze. Dobra. Tera przechodzimy do świata rządzonego przez kobiety i narkomanów i zastanówmy się w świetle Imienia Róży nad kwestią fundamentalną:

SPOILER

O co tu chodzi w ogóle?

Chodzą słuchy, że Herbert, który sam zbyt normalny nie był (jak to geniusz), stworzył Diunę jako przestrogę przed fundamentalizmem religijnym i w ogóle. Tyle że ludzie tak nie odczytali jego dzieła bo mu nie wyszło. Tu mamy Umberto Eco i jego doktryna o interpretacji dzieła. Idzie to tak, że odbiorca sobie interpretuje i nie można dywagować o tym, co poeta ma na myśli. Autor może sobie myśleć co tam chce i niekoniecznie przełożyć precyzyjnie swe zamiary na papier, taśmę filmową, czy nawet wyśpiewać. Jest tak? Krzysztof M Maj nawija na tej temat, o czym była mowa przy okazji listy lektur:


]]>https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1355027,szkola-podstawowa-winna-uc...]]>

I dla mnie bohater Diuny, Paul Atryda, zwany Usulem i Muad'Dibem nie był antybohaterem, tylko bohaterem. Herbert pisał dalsze książki, żeby to jakoś odkręcić, ale ja odpadłem już na początku Mesjasza Diuny. Przedstawiam dlatego garść obiektywnych okoliczności:


Planeta Diuna, czyli Arrakis ma kluczowe znaczenie dla Galaktyki, z uwagi na przyprawę (melanż, silne prochy). Aby zapewnić jej rdzennym mieszkańcom (Freemenom, zwanym w ułomnych tłumoczeniach Wolanami) wolność trzeba podbić wspomnianą Galaktykę. Przyprawa jest tak ważna, że opanowanie jedynego źródła jej pozyskania jest sprawą kluczową dla każdego. Więc albo my ich, albo oni nas. 


Dalej mamy proroctwa, zaszczepiane przez żeński zakon (?) Bene Gesserit w celu bliżej niewiadomym. W filmie widać, że to one tak naprawdę rządzą i ich machinacje doprowadzają do katastrofy. I na końcu zaczynają się kłócić między sobą. Bardzo realistyczne przedstawienie. Typowe dla kobiet jest unikanie brania odpowiedzialności, więc nie biorą. Ale mają przemożny wpływ, jako prawdomówczynie, które wiedzą o wszystkim, bo słuchają każdej rozmowy. Żony, córki feudałów również są Bene Gesserit (dalej: BG) i są lojalne wobec owego zakonu, a nie ojców, mężów, etc. organów państwowych. Widać to i w pierwszej części, i w drugiej. Weźmy same knowania Irulany. Jessica się natomiast buntuje z miłości i to widać. Też realistyczny element, acz podobnie niezamierzony. Elementy rządów kobiet (matriarchatu) zostały tu celnie pokazane. 

Szczytowym wykwitem knowań BG są proroctwa o pojawieniu się proroka, mesjasza itp. I tu mamy nawiązania do islamu. Ja jako liberał nie mam nic przeciw czerpaniu z islamu. Jest to jednak inna cywilizacja i `daje poczucie inności. Mamy jednak dosłowne określenia jak Mahdi, dżihad, które rażą swoją dosłownością. Jak widać aby zrozumieć Diunę trzeba czytać W Pustyni i w Puszczy. Jak przeczytałeś WPiP to wiesz, kto to Mahdi. A jak nie to nie. Ale nie to jest kluczowe: 

Ustalmy najpierw kto ćpał? Ćpali mieszkańcy Diuny, Nawigatorzy, arystokracja… Czerwie tez ćpały. Zauważyliście, że nie dało się odwołać ludzi, którzy mieszkali na Arrakis dłuższą chwilę? Bo uzależnili się oni od przyprawy i albo musiałeś im ją dostarczać, albo umarliby. Dlatego wyrzucenie Harkonnenów jest problematyczne. Padyszach też pewnie ćpał i dlatego jest za stary w filmie. Ale w sumie to co z tego wynika? Nic.

]]>https://youtu.be/_hm2pVOHE_g?si=4NBsiLC4cc4x9Xe4]]>

 

Ponieważ wszyscy ćpali więc mieli wizje przyszłości, więc mamy paradoks: widzieli przyszłość Kwisatz Haderacha (dalej: KH), więc stworzyli proroctwa o nim, które się zaczęły spełniać. Paul wlazł na wielkiego czerwia, który się pojawił, bo miał wizję, że się ma pojawić. Itp. itd. Paul zyskuje prorokowane zdolności KH. Wszystko to jest niejasne. Owszem Fremeni, którzy pełnią rolę Starszych, Mniej Wykształconych z Mniejszych Ośrodków, wymuszają pewne działania na nim, ale takie są realia. To jest takie niejasne i materialisty nie mają racji rzucając się tutaj. 

Fremeni mają być krytyką fanatyzmu i religianctwa ale z drugiej strony mamy przedstawicieli ateizmu i materializmu czyli Harkonnenów. I oni są jednak gorsi, bo są pokazani jako mordercy, sadyści itp. Reżim, który toleruje taką degenerację musi upaść i to jest poważna przestroga obecnie. Harkonnenowie są pokazani świetnie, Raban okazuje się mocny w ucieczkach, a ten młody jest walnięty jeszcze bardziej niż stary baron. I ich pląsy w czarno-białej dwubarwnej scenerii czarnego słońca… Batista gra doskonale i będę wam musiał zwrócić uwagę na jego walki:

]]>https://youtu.be/EeTMkRKqmkw?si=JsH748fewe16PhEZ]]>

 

Chani

Kreacja Chani, granej przez Zendaye budzi spore kontrowersje. Ma tu rację Czerw Fantastyczny:

]]>https://youtu.be/H71r7HIjYcI?si=yu2lqN0vSLnSpbPw]]>

 

który wywodzi, że zrobili z Chani silną, dzielną niezależną. Faktycznie co chwilę fika ona, nie akceptuje niczego, zachowuje się bez sensu. Jest poważnie zepsuta w porównaniu z książką. W książce istnieje instytucje konkubinatu i Paul ożenił się z Irulaną politycznie, ale Chani była jego konkubiną. Dobrze pamiętam? Czy obyczaje fremeńskie były wzorowane na islamie i kilka żon można mieć? Panuje tam silny patriarchalizm i Paul dostaje żonę i dzieci po Dżamisie, którego zabija. Nie mam ochoty jeszcze raz czytać Diuny, żeby wyłapać takie niuanse. Ale patriarchalizm Fremenów jest starannie ukrywany przed widzem. Jak widzę walka tu trwa o interpretację pojedynczej sceny. Jeśli chcą kręcić Mesjasza Diuny to muszą Chani anulować i sprowadzić do poziomu książkowego. Dadzą radę?

Pomijam w tym momencie lewaków, narzekających na biały mesjanizm u ludów, na polityczny wydźwięk, oni żyją w swoim świecie.

My zaś mamy dzieło które trafiło na swój czas. Ludzie znużyli się blockbusterką spod znaku Marvela, DC, może czas zmienić repertuar? 

O Diunie 2:

]]>https://www.filmweb.pl/film/Diuna%3A+Cz]]>ęść+druga-2024-10003481

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Jako daawny wielokrotny czytelnik także wielokrotny widz wszystkich wersji "Diuny" De Laurentisów Musiałem poznać kontekst.

Szerszy. Do dlaczego"Przyprawa przewyższa wszystko, nawet życie"(celowo tu z małej).

Aż po kontekst ślepego zaułka w którym ludzie znaleźli się na własne życzenie.

Gdy rozwój technologii i zaufanie jej doprowadził do sytuacji że ludzie stali się niewolnikami maszyn.

Stworzonych przez siebie. Ultrainteligencja, oczywiście sztuczna, wyliczała bezpieczne trajektorie lotów by statki i floty nie roztrzaskiwały się o planety, nie ginęły w czarnych dziurach. Nie rozpadały w fluktuacjach czasoprzestrzennych.  By zdobywać tym razem Dla Siebie nowe światy.

Dopiero powstanie, coraz większe, zainicjowane przez Irene Butler(spójrzmy na znaczenie słów po polsku) zainicjowało Świętą Wojnę przeciw maszynom. Dżihad Butleriański.

Superkomputery i wszystko co było oparte na sztucznej inteligencji zniszczono. Zostały niezbędne elementy elektroniki. Nawigacja wróciła w ludzkie ręce. Kosmos powiększył się straszliwie. Znów został niezmierzony.

I nagle odkryto miejsce pochodzenia narkotyku- stymulatora zdolności których nie miały i nigdy nie mogły mieć maszyny. Pominięci w opisanej adaptacji Nawigatorzy mieli podawać bezpieczne trajektorie. Dzięki pozyskanym umiejętnościom jasnowidzenia i nie tylko. Sami stali się istotami wielowymiarowymi. W tym wymiarze gdzie były ich ciała, przypłacili to mutacjami. W końcu zsyntetyzowano Przyprawę.

A Zakon? Czy rządził czy też był od nich uzależniony a najmniej upokorzony przez nich?

Jest taki cytat"matka Wielebna wołała przez przestrzeń i czas". Czyli wspomniana hodowla superistoty miała sens.

Także by mieć linię genetyczną wielowymiarowych istot ludzkich bez ingerencji za pomocą Przyprawy. I uniezależnić się od Gildii Nawigatorów którzy zręcznie manipulowali Imperatorem.

O czym się nie wspomina w pierwszej części nowej Diuny.

Zdawano sobie od wieków sprawę że: Ludzie to nie tylko forma istnienia białka. Że też mogą istnieć wiecznie zdając sobie z tego sprawę.

Czyli cała opowieść to nie tylko psychodelika. Lecz i saga tryumfu człowieczeństwa. Choćby za wysoką cenę(mutacja Paula).

Wiem, obu adaptacjom Bardzo Wiele Brak. Dzieło jest zbyt wielowątkowe i wielowymiarowe.

A nikt by nie wytrzymał kilkunastogodzinnych seansów kolejnych części.

I jeden smaczek. Bene Gesserit.

Wikiogłupiaczka pisze że Zakon powstał po Dżihadzie.

A teraz spróbujmy takiego łamańca.

Bene- dobrze. Z Włoskiego. Powiedzmy po stuleciach może znaczyć Dobro, Dobry.

Gesserit. Gesse, Kurka, o co chodzi? tak! Ryt: ustalony sposób wykonywania czynności liturgicznych, magicznych, kultowych. Gesse? Tu zagwozdka.

Dobry Ryt, Ryt Dobra?  A teraz zastąpmy Gesse słowem Jesse(od często spotykanego Jese, Jesu).

Co to przypomina? RytDobregoJesu. Cholera! Tak według mego psychodelicznego pomysłu, żaden Nowy Zakon. Nie Zakon który"będzie się dobrze zachowywać" jak każe oficjałka.

Ale żeńska odnoga istniejącego dziś Zakonu. Potężnego. Wpływającego na losy świata od wieków.

Jezuici.

Gesu- Jesu.

Bene- dobry.

Czyli żeńska odnoga Jezuitów.

Karkołomne?

Może nie.

 

 

 

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Dr.brian

#1659266