Janusz Kurtyka Prezes IPN

Obrazek użytkownika Akiko
Blog

IPN pod kierownictwem Janusza Kurtyki koncentrował się na problemach najnowszej historii Polski. Janusz Kurtyka wiele razy podkreślał znaczenie pionu naukowego Instytutu, badającego opozycję demokratyczną Polaków wobec komunizmu oraz pionu śledczego, ścigającego zbrodnie aparatu władzy PRL w szczególności bezpieki.

W kwietniu 2009 r. Prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył Janusza Kurtykę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
16 kwietnia 2010 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Janusz Kurtyka urodził się 13 sierpnia 1960 r. w Krakowie. Absolwent III LO im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorem habilitowanym.
Specjalizował się w genealogii, historii nowożytnej, historii średniowiecza oraz naukach pomocniczych historii.
Zawodowo związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk (od 1985) oraz Państwową Wyższą Szkołą Wschodnioeuropejską w Przemyślu, w której objął stanowisko profesora. Od 2008 prowadził wykłady z zakresu historii ustroju Polski w krakowskiej Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum".
Od 1979 r. działał w opozycji demokratycznej w Krakowie, był m.in. współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Instytucie Historii UJ i członkiem Komitetu Założycielskiego NZS UJ.

W latach 2000-2005 był dyrektorem i organizatorem oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Autor ok. 140 publikacji naukowych z zakresu historii Polski średniowiecznej i wczesnonowożytnej oraz historii oporu antykomunistycznego w Polsce po 1944 r.
Pracował także w redakcji historycznej Wielkiej Encyklopedii PWN oraz w pracach nad Polskim Słownikiem Biograficznym.

Był żonaty, miał dwóch synów.
Prezes IPN zostanie pochowany 23 kwietnia w Krakowie. Godz. 13 - msza św. w kościele św. Piotra i św. Pawła ul. Grodzka. Po mszy założenie do krypty w tym samym kościele.

Cześć Jego Pamięci!

Brak głosów

Komentarze

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#55735

Był wierny swym przekonaniom.
Pozdro.

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#55737

Przy tej tragedii nie należy zapominać o tym,
o czym wspomniała w wywiadzie - mowie pożegnalnej
dla TV TRWAM
pani Anna Pietraszek dziennikarka dokumentalistka.
Przypomniała ona,
że śp.Janusz Kurtyka praktycznie zakończył śledztwo w sprawie
morderców księży katolickich, którzy już w początkach lat siedemdziesiątych byli do tych okropnych mordów przygotowywani i szkoleni.
Co teraz z owym zakończonym śledztwem?
Przyglądajmy się jake będą dalsze losy tej sprawy.

Vote up!
0
Vote down!
0

chris

#55742

Ostatni wywiad z Januszem Kurtyka...

http://www.onet.tv/ostatni-wywiad-janusza-kurtyki,6586474,1,klip.html#

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#55866

"
Trumna Janusza Kurytki miała spocząć jako pierwsza w budowanym dopiero Panteonie Narodowym, kościoła w którym leży ks. Piotr Skarga. Mają tam być wybitni przedstawiciele polskiej kultury i nauki. Na razie trwają prace przygotowujące podziemia świątyni do tej funkcji. Mają zakończyć się w 2012 r. Pomysł stworzenia nowego Panteonu wziął się stąd, że zapełniła się już krypta w kościele ojców paulinów na Skałce, w której do tej pory chowano wielkich Polaków (ostatnio Czesława Miłosza).

Jednak wczoraj dziennikarze dostali komunikaty z IPN o zmianie miejsca pogrzebu. Co się stało? W krakowskiej kurii nie chciano tego komentować. - Fundacja Panteonu przekonała kardynała, że mają być tam pochowani ludzie, którzy swoją działalnością rozsławili Polskę na świecie. Bez względu na zasługi Janusza Kurtyki, nie wpisuje się on w ten nurt - usłyszeliśmy nieoficjalnie.

Kierujący Fundacją prof. Franciszek Ziejka nie odbierał wczoraj telefonów. - Wziąłem na siebie ciężar powiadomienia rodziny o tej zmianie - mówi Marek Lasota. Komentować nie będzie.

- Jestem zdruzgotany. Taka zmiana podjętej już decyzji jest skandaliczna i uwłaczająca pamięci Janusza. Nie powinno się zmieniać tego typu decyzji, jeżeli już zostały publicznie ogłoszone - mówi jeden z przyjaciół Kurtyki, prosi by nie cytować go z nazwiska.

Trumna Janusza Kurtyki w piątek o godz. 16 spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim."

Zemsta za Wielgusa i innych?

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#56108