Nie ucz ojca dzieci robić - czyli krótko o tolerancji

Obrazek użytkownika reign_77
Idee

Wszędzie dzisiaj słyszy się o potrzebie tolerancji. Wolno tylko chwalić, a jeśli ktoś skrytykuje, to znaczy że jest nietolerancyjny. Obecnym pionierem tolerancji jest Unia Europejska. Głosi tolerancję dla homoseksualistów i innych podobnych, tolerancję wobec eugeników, mniejszości narodowych, wyznania.. Właśnie. Jak ta tolerancja wygląda? Jak dla mnie to jest zdeka chore. Jest różnica między tolerancją (czyli mogę się zgadzać lub nie, mam swoje zdanie, ale nie będę bił/zabijał kogoś za to) a akceptacją (tak, to jest dobre i to popieram), czy o natrętnej propagandzie już nie mówiąc. Mnie to osobiście bawi. Czemu?

Nam, Polakom zarzuca się nietolerancyjność, antysemityzm (właściwie antyjudaizm, ponieważ antysemitą powinno się nazwać osobę, która nie lubi Żydów i Arabów), homofobię (bo nie płaczemy ze szczęścia gdy oni sobie paradują), ksenofobizm oraz fanatyzm religijny. Kto stawia te zarzuty? Zawsze postępowa Europa. Ta sama Europa, która mordowała swoich mieszkańców tylko za to, że przyjęli (bądź nie) naukę Marcina Lutra, ta sama, która wprowadziła barbarzyńską zasadę 'cuius regio, eius religio', czyli narzucająca mieszkańcom wiarę zależną tylko i wyłącznie od wyboru miejscowego władcy. Jest to ta sama Europa, która robiła pogromy Żydów przez całe średniowiecze i nowożytność. Ta sama Europa, która załatwiła kilkudziesięciu milionom ludzi I i II wojnę światową, jednocześnie przyjmując eugenikę i tworząc III Rzeszę. Teraz nagle załapali - 'tolerujmy się!' i idą naprzód ze swoją oświeconą ideą, często ją wykrzywiając (chociażby 'wolność wyznania' we Francji).

A teraz pytanie: Czy ktoś słyszał o jakiejkolwiek wojnie domowej, pogromie lub chociaż śmierci 100 osób w Polsce, gdy na zachodzie protestanci tłukli się z katolikami, gdzie ludzie ginęli w tysiącach? Albo czy władza od chrztu Mieszka I do III rozbioru, bądź w latach 1918-1939 zmuszała kogokolwiek do jakiejś religii? A może jakieś pogromy Żydów? Też nie?

No właśnie. Od średniowiecza żyli w Polsce katolicy z prawosławnymi, potem dołączyli się muzułmańscy tatarzy, czy Polscy lub zagraniczni protestanci, także dużo wyznawców religii Mojżeszowej żyło.. jakoś nie było problemu. Poza tym żyli u nas Czesi, Niemcy, Rusini, Tatarzy, Kozacy, Szwedzi, Ormianie, Turcy.. Było wiele narodów, a jakoś nikt nie skarżył się na 'znieważanie' czy represje przez 'miejscowych'.

Podsumowując i nawiązując do pewnej kwestii postaci granej przez Bogusława Lindę: Unio Europejsko - co ty k.. wiesz o tolerancji?

Brak głosów

Komentarze

Ja w kwestii formalnej.:-)))

Błagam, nie galopuj tak, bo język polski tratujesz!!! Nie ma "fobizmu", jest tylko "fobia". A zatem nie ma "ksenofobizmu", jest tylko "ksenofobia". ;-)

Pozdrawiam

PS. Wybacz staremu, co do słów się przywiązał, nawet jeśli te słowa są zapożyczeniem z języka obcego. ;-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#269448

ja się nie gniewam, nawet rozumiem :)

ale niestety, u mnie to często się będzie pojawiać. Taki sposób mówienia i pisania wyuczony już..

Vote up!
0
Vote down!
0

Dominik Cwikła

#269453

"Różnica pokoleniowa" dziękuje za zrozumienie. ;-)))

Walcz z tym sposobem!!! ;-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#269455

To sie trzeba oduczyc. Zycze powodzenia!

"Question everything. Trust no one."

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#269460

sporo mylisz autorze:
oczywiscie ze zmuszali do zmiany religii!
1) czy wyobrazasz sobie, ze jak Mieszko ochrzcil sie to wszyscy dobrowolnie porzucili NASZYCH SLOWIANSKICH BOGOW?
Odbylo sie to niestety na sile! i trwalo bardzo dlugo ( poczytaj sobie o karach za jadanie miesa w piatki w sredniowiecznej Polsce )

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bogowie_s%C5%82owia%C5%84scy

2) doczytaj tez o Braciach Polskich tu :
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bracia_polscy
lub poszukaj w temacie w bibliotekach i nie opowiadaj bajeczek dla naiwnych.

Vote up!
0
Vote down!
0
#269470

Jeśli chodzi o kary za jedzenie mięsa - dotyczyły się ludności Chrześcijańskiej. Po chrzcie Mieszka jeszcze byli poganie, całkiem sporo (ad hoc nie pamiętam, ale ok. 1100 p. Chr. wnioskuje się, że byli), których wspomniana kara nie dotyczyła. Zresztą o ile pamiętam (również ad hoc), to kara ta była tylko za Chrobrego, który do łagodnych baranków nie należał.
Co do chrztu ludności - nie kojarzę aby było potwierdzone przymusowe chrzy, tak samo jak nie ma potwierdzenia, aby chrzest Mieszka był dobrowolny (nie znamy powodów, dla których przyjął chrzest - może z wiary, może decyzja polityczna, może naciski Niemców).

Bracia Polscy.. owszem, jednakże to już jest temat herezji, a nie odrębnej religii, więc podpinanie go pod 'religię' jest niezbyt trafione.

A o herezji jeszcze napiszę za jakiś czas :)

Vote up!
0
Vote down!
0

Dominik Cwikła

#269511

[quote]Jesli dla Ciebie Protestanci i Luteranie to nie sa religie , to sorry nie mamy o czym rozmawiac,[/quote]

a gdzie tak napisałem?

Vote up!
0
Vote down!
0

Dominik Cwikła

#269563

ponadto jeśli polecasz film z czasów reformacji, to gratuluję :D

Vote up!
0
Vote down!
0

Dominik Cwikła

#269564

1) "Religia – system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Manifestuje się ona w wymiarze doktrynalnym (doktryna, wiara), w czynnościach religijnych (np. kult czy rytuały), w sferze społeczno-organizacyjnej (wspólnota religijna, np. Kościół) i w sferze duchowości indywidualnej (m.in. mistyka).

Relacja jednostki do sacrum koncentruje się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.

Na świecie istnieje około 10 tys. religii i wyznań" - z wiki
w innym miejscu
"Bracia polscy (zwani również arianami, socynianami, antytrynitarzami) – wspólnota religijna, która wyodrębniła się w latach 1562-1565 z polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, stanowiąca najbardziej radykalny odłam reformacji w Polsce "

"Arianizm – doktryna teologiczna Ariusza (zm. 336), duchownego Kościoła w Aleksandrii w Egipcie odmiennie interpretująca chrześcijański dogmat o Trójcy Świętej. Konkretnie, by uchronić monoteizm, Ariusz uznawał pochodzenie Syna od Boga Ojca na " a Bracia Polscy, czyli Arianie byli Protestantami !
Czlowieku 10 tys religii na Swiecie .
PS.
( uzylem skrotu myslowego oczywiscie film KAT przedstawia historie z lat 1520 i pozniej nie mysl ze jestem tak naiwny, ze pomyslalem iz wtedy go nakrecono... nie bylo technicznych mozliwosci )
Czy nie pozostalo Ci wiecej argumentow niz lapanie za slowka/zwrot =skrot myslowy?

Vote up!
0
Vote down!
0
#269569

nie, po prostu chciałem rozluźnić atmosferę wybitnym sucharem, bo spinę z Twojej strony czuje ;) Bierzesz za bardzo do siebie widzę, trochę dystansu :)

A poszukam informacji o arianach, ale nawet jeśli - nie zmieni to faktu, że na tle Europy wypadamy jak ministranci pod względem ludobójstw i rzezi

Vote up!
0
Vote down!
0

Dominik Cwikła

#269904

Mi się wydaje, że ta "nowoczesna" europa to tak naprawdę spisek. Nie chodzi mi jednak o spisek "new order", czy "illuminati", chodzi o coś większego.

Wszyscy wiemy, zę Izrael czerpie wielkie korzyści z 2. wojny światowej. Teraz pod pretekstem mogą robić co im się podoba. Tak samo będzie z Polską. My jako ci źli, którzy musimy być reformowani będziemy musieli poddać się tym "mądrzejszym", czyli oczywiście pejsaczom.

Vote up!
0
Vote down!
0
#269548