Nowy Ekran jako trampolina polityczna - twarde dane, wykresy

Obrazek użytkownika szczurbiurowy
Idee

Jak wielu userów na S24 w pewnym momencie założyłem sobie konto na Nowym Ekranie, nie rezygnując z pisania na Salonie, codziennego czytania i komentowania. Chciałem sprawdzić jak tam jest i czy rzeczywiście jest to ta nowa jakość w polskiej blogosferze. Jako że mam niejakie doświadczenie w blogowaniu i w ogóle pisaniu publicznym w internecie, a zaczynałem, zanim jeszcze w ogóle takie pojęcie jak blog się pojawiło, najpierw był USENET, a potem rozmaite fora dyskusyjne, potem blox i w końcu Salon24), a więc postanowiłem sprawdzić jak tam jest.

Na początku - okazało się, że engine jest dokładnie taki sam jak ten z S24, zrobiony w dodatku przez tą samą firmę - W3. Dobra nasza, przyzwyczajenia edycyjne będą takie same, to jest wygodne.

Layout - co innego zapowiedzi Łażącego Łazarza i po prostu fotka layoutu, a co innego żywy serwis - dla mnie niestrawny, z niezrozumiałym algorytmem pojawiania się notek, nie ma w tym intuicyjnego wyczucia o co chodzi.

Trochę notek napisałem, przeklejając notki z Salonu - komentów dużo mniej niż na S24, trudno taka uroda.

Ale w międzyczasie pojawiło się kilka niepokojących objawów. Pierwszym był wywiad z Wileckim

http://dziennikarze.nowyekran.pl/post/579,general-wilecki-obecna-polska-armia-nie-potrafi-nawet-maszerowac

Szczerze mówiąc - zdumiałem się. wywiad przeprowadzony na kolanach, a nie tego spodziewałem się od tego blogowiska. I nie z tą osobą wywiad na samym początku działalności. No nic, może to jakaś wpadka redaktora naczelnego, którego znałem przecież z tekstów na S24. Może to jakiś debiutancki kiks, przecież bycie redaktorem naczelnym to jest zawód, do którego trzeba dojrzeć. Kształtowanie linii pisma czy blogowiska to sztuka, której się trzeba nauczyć praktykując.

Ok, zobaczymy co dalej. Nie skupiałem się na tym, mam co robić, więc dopiero zwróciłem baczniejszą uwagę na nE w momencie, gdy Łazarz zaproponował ten projekt "trzeciej siły", artykuł od którego zaczęła się cała rozróbka, w której głos zabrali co znamienitsi blogerzy, a Seawolf podsumował w swoim wczorajszym tam poście, Łazarz ostro odpowiedział, zarówno jemu jak i Esce, która przecież jest w tamtejsze radzie blogerów i napisała sprawozdanie z posiedzenia.

Blogerzy jak to blogerzy - bestie inteligentne i umiejące czytać ze zrozumieniem, szukać w internecie i wyciągać wnioski.

Kto ciekaw niech sobie znajdzie i przeczyta cały ten koszyk wzajemnych oskarżeń, obron, udowadniań, analiz powiązań, życiorysów, zamysłów politycznych i odlotów myślowych.

Jednak są pewne fakty, które trzeba przeanalizować, żeby spróbować chociaż odgadnąć o co w tym wszystkim chodzi.

Jest takie narzędzie, które nazywa się alexa.com

Służy do analizy pozycji serwisów internetowych, analizy pod wieloma różnymi aspektami. Jest związane z Googlem i wykorzystuje googlową wiedzę o zachowaniach użytkowników internetu, dzięki czemu może odwzorować pozycję serwisu na tle innych serwisów, pokazać ilość pageviews/user (co jest szczególnie interesujące dla reklamodawców) oraz czas spędzony na witrynie, osiągalność dla userów itd.

Obejrzyjmy sobie zatem parę wykresów:

/

Mamy tu porównanie ruchu na głównych blogowiskach w ciągu ostatnich 6 miesiecy: Salon24.pl, nowyekran.pl, niepoprawni.pl, niezalezna.pl.

Jest to porównanie względne, pokazujące w którym dziesiątku tysięcy miejsc internetowych w świecie znajduje się dany portal. Samo w sobie jest ta mało informujące, chyba że porówna się ze sobą kilka miejsc, tak jak zrobiłem to na powyższym wykresie.

Jak widać Salon 24 przoduje w tym porównaniu,potem jest niezależna, dopóki nie pojawił się nE to konkurowała z niepoprawnymi. Nowy Ekran od lutego ma tendencje wzrostową, ale i tak mniej więcej 2 razy niżej jest w rankingu. Z punktu widzenia założycieli tego portalu - olbrzymi sukces, jednakże patrząc na te krzywe możemy zauważyć, że S24 nie odnotował jakiegoś spadku w związku z pojawieniem się nE.

A więc - do zagrożenia Salonowi jeszcze daleko, lecz przyciągnięty został jakiś znaczący procent publiczności. Dobre perspektywy na przyszłość.

Spójrzmy na następny wykres:Tu mamy porównanie pageviews, czyli wejść na stronę, znowu porównanie względne - nie ma tu informacji o milionach wejść, ale jedynie o udziale w globalnej ilości wejść na serwisy internetowe.

Znowu jest tutaj niezagrożona pozycja S24, prawie przez cały czas, można powiedzieć, że S24 dominuje, lecz nE jest już razem z niezależną tuż za S24.

Dobre rokowania na przyszłość.

Następny wykres:

Ilość wejść na stronę per użytkownik.

S24 i pozostałe serwisy odnotowują mniej więcej stałą ilość wejść na stronę na użytkownika, natomiast nE ma dwa skoki i to bardzo znaczące - pierwszy na początku działalności, i drugi całkiem ostatnio, zbiegający sie w dacie z rzuceniem przez Łazarza pomysłu "trzeciej siły".

Następny wykres:

Czas spędzony na witrynie przez użytkownika w minutach.Widać, że nE, odmiennie od pozostałych serwisów ma bardzo długi czas przebywania na witrynie przez użytkowników i to znacząco większy, ponad dwukrotnie większy od tego, który ma Salon24.

A więc reasumując - Salon24 ma pozycje dominującą w rankingu dotyczącym ruchu użytkowników na serwisie i ilości wejść na stronę, natomiast Nowy Ekran ma przewagę w ilości stron oglądanych przez użytkownika i czasu przebywania na witrynie. Należy na to nałożyć rosnący trend jeśli chodzi o ruch na stronie i w tedy możemy zastanowić się jaka jest strategia Łażącego Łazarza i całego tego projektu polityczno-biznesowego.

Otóż, jeśli jest tak duży czas przebywania na stronie wraz ilością oglądanych stron przez pojedynczego użytkownika oznacz to, że a) treści są dla użytkowników ciekawe oraz b) użytkownicy wykazują się dużą lojalnością w stosunku do serwisu.

Z punktu widzenia strategii biznesowej jest to idealny moment do rozpoczęcia sprzedaży dużych kampanii reklamowych skierowanych do użytkowników, którzy są mocno sprofilowani (a sadze, że badaniami jakościowymi dosyć dokładnie przebadano grupę potencjalnych odbiorców reklamy). Po drugie, skoro jest duża grupa lojalnych i uważnych odbiorców można pokusić się o niestandardowe zachowania serwisu - i uważam, że dlatego Łazarz wystrzelił z tym pomysłem w tym momencie. Prawdopodobnie dokładne, a nie przybliżone badania trendów w serwisie pokazały im, że mogą z takim pomysłem wyskoczyć i nie zostaną odrzuceni przez użytkowników w swojej większości. Puszczenie Wileckiego na początku to było pierwsze sito, odsiewające zatwardziałych antysystemowców. Potem były ujawnione informacje o właścicielu, i jego powiązania - następne sito. Pomimo tych informacji tendencja pozostała wzrostowa, w związku z czym wystąpiono z inicjatywą jawnie polityczną - która, jak widać, wcale nie jest przez użytkowników nE potępiana w czambuł.

Dlatego myślę, że ludzie zarządzający tym interesem wiedzą co robią i zagrożenie w postaci powstania "trzeciej siły" i odebrania głosów PiS w wyborach jest całkiem realne. Nowy Ekran, może niezbyt mocno, ale jednak może wywrzeć wpływ na wynik wyborów, a wiemy, chociażby z niedawnej analizy Seawolfa, że każdy procent się liczy. I moim zdaniem po to powstał Nowy Ekran. Widac to nawet jak się nie patrzy za kulisy, a jedynie w serwis alexa.com

 

Brak głosów

Komentarze

W style: "Co tam Opara, JA gwarantuję!"
Skoro JA, to musi być uczciwie i musi się udać. JA - świetny organizator, JA - znany bloger.
To, co Łazarz zaczął pod własnym nazwiskiem - położył. Kończyło się awanturami.
Fundacje i oddolne inicjatywy do ratowania Ojczyzny - już były. Morze frazesów, odmienianie szczytnych haseł przez wszystkie przypadki, Ojczyzna co drugie słowo. Potem posądzenia, niejasności kto za tym stoi.
Albo po cichu padające przedsięwzięcie.
W porażkach organizacyjnych ma duże doświadczenie.
Minęło kilka lat i teraz, działając już nie pod nazwiskiem ale pod nickiem, dostał od blogerów carte blanche.
Jedna rzecz się Łazarzowi wreszcie udała - wreszcie znalazł sobie sponsora.
Analiza wyników z alexy wygląda coraz bardziej niepokojąco.

Vote up!
0
Vote down!
0
#158630

Dlatego myślę, że ludzie zarządzający tym interesem wiedzą co robią
===

Założenie to było predzej takie że sieć to podobne audytorium jak leszcze przed telewizorem. Projekt odwalił kite i dziś NE ma status zombie.

Tak wielkiego i drobiazgowego planu (sita) jakos w tym nie widzę, prędzej pospiech.

Dodam że skoro dzieło zielonego portalu jest już jednoznacznie skompromitowane to dalsze żyrowanie tego projektu gwarantuje przejscie do historii.

Vote up!
0
Vote down!
0
#158636

Zasiadanie w radach nadzorczych z Czempińskim jak widać skutkuje. Dukaczewski obiecywał "bratnią pomoc" Komorowskiemu w zwycięstwie wyborczym i ten wybory wygrał. Metodami WSI-owymi oczywiście ale wygrał. Koleś Czempińskiego dał kasę na przedsięwzięcie - i powiodło się oczywiście. A naiwni blogerzy ,tak jak to powiedziano powyżej ,zostali odessani , sprofilowani i wyruchani.

Vote up!
0
Vote down!
0

Nie jestem pewien czy podążam we właściwym kierunku , więc na wszelki wypadek nie zbaczam z kursu.

#158642

Akt o którym piszesz w ostatnim zdaniu nie bardzo wyszedł. Chcieliście wydymać Freda, to teraz Fred wydyma was. Nie sadze by za rok ktoś z promotorów NE pisał jeszcze pod swoim nickiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#158645

Od kilku dni Alexa pokazuje, że Niepoprawni wygrywają zasięgowo z nE. Tu przychodzi więcej osób.

Większa ilość wyświetleń stron i dłuższy czas przebywania ma proste wytłumaczenie. Po pierwsze jest grupa użytkowników, którzy czytają KAŻDĄ notkę i są CAŁY CZAS na nE co podnosi średnią. Ponadto, co wywołuje błąd interpretacji, na nE jest podtrzymywana dyskusja, co powoduje kolejne reloady strony. Niektórzy autorzy piszący na nE błędnie interpretują to jako "większą ilość czytelników". A jest to tyla większa liczba przeładowań strony.

Od razu, od kiedy było wiadomo, kto stoi za nE należało porzucić tą inicjatywę wraz z przybudówkami. Niezdecydowani powinni zrobić to jak najszybciej.

Ubytek stosunkowo niewielkiej liczby autorów będzie skutkował dalszym spadkiem zasięgu. Na koniec trzeba pamiętać o osinowym kołku.

Vote up!
0
Vote down!
0
#158646

... fachowy. To specjalny typ i nieprzesadnie częsty.

Co do odsiewania antysystemowców, to wygląda, że ja jestem chyba najzatwardzialszy, skoro, mimo otrzymania kilku pakietów tych kodów wejściowych (z czego chyba dwóch od samych adminów), mimo to nie zdołałem tam potwierdzić swojego akcesu. Mimo wielokrotnych prób.

Potem oczywiście ochota mi przeszła, ale ze dwa tygodnie próbowałem ostro i nic.

Zaczynam sobie to teraz tak tłumaczyć, że oni tam m.in. próbują chyba lansować Korwina, a ja jestem jego sławnym... No, prawie, ale w tej niszy znamym... I dość groźnym pogromcą. Korwinizmu znaczy, bo osobiście o Korwinie to ja niewiele wiem.

No i chyba tam siedzą jednak jakieś służby, które, za plecami adminów, zadbały o to, żeby tam się tego typu pyskaty osobnik bez złudzeń do do Korwina (bo ich nie mam od dawna, to musi być agent) nie znalazł.

A jeśli coś w tej hipotezie jest z prawdy, no to z kolei nieźle to pokazuje, czym w istocie jest cała ta inicjatywa i kto tam pociąga za sznurki.

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://triarius.pl - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Vote up!
0
Vote down!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#158662

W pełni zgadzam się z Autorem tej analizy.
Mam prośbę do wszystkich piszących,spoczywa na Was szczególna odpowiedzialność,teraz w tym trudnym czasie,więc proszę pamiętajcie o tym ,że kiedy powstała "Solidarność",byliśmy tym faktem tak zauroczeni,
że dopiero po latach odkryliśmy zainstalowanych w "Solidarnosci" agentów i zdrajców,takich jak Bolek -Wałęsa,Bujak Frasyniuk,Borusewicz,że o Michniku,Kuroniu i Geremku nie wspomnę.Można by ich wyliczać długo.
Dlatego nie wierzę że w nE ich nie ma .Trzeba mieć oczy i uszy otware.Szkoda tej inicjatywy,wydawało się że nE to jest to.A może jest jeszcze do uratowania?
Serdecznie pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Jerzy

#158717

Dzisiejsza"walka w klatce "-Tusk-Kaczyński przedstawiona przez ŁŁ to już chyba ostateczna porażka tego portalu dla naprawdę myślacych czytelników.

...ale prawdziwą porażką jest spory falstart NE przed wyborami.

Pozdrawiam wiernych NP

Vote up!
0
Vote down!
0
#158705