Ja pier…., nie wiem! - dlaczego autor tych słów wygra wybory

Obrazek użytkownika szczurbiurowy
Kraj

Przaśna odzywka, taka od serca, językiem, który jest używany na co dzień, przez tego kto to powiedział na żywo w telewizorni podczas samorządowej debaty wyborczej.

Dlaczego ów gość wygra wybory, i to - ośmielam się sądzić - przygniatającą większością ?

Nie dlatego, że większość ludzi to żulia, i wybiorą swojego. Nie, ten człowiek jest prawdopodobnie przyzwoity, a język którym sie posługuje, w jego głowie, nie ma nic wspólnego z nieprzyzwoitością, dobrym czy złym wychowaniem czy normami obyczajowymi. Nie - to jest JEGO język.

Ten człowiek wygra wybory, ponieważ pokazał kim jest naprawdę, a media to skwapliwie nagłośniły. Złamał pewien konwenans, czyli pokazał swoją niedoskonałość. A przecież wszyscy jesteśmy niedoskonali, każdy popełnia błędy, każdemu może się wyrwać - i to ludzie rozumieją. Taka jest mechanika myślenia ludzi, w swej masie.

Przy ogólnym schamieniu i równoczesnej (jeszcze) świadomości że taka odzywka na forum publicznym, według tradycyjnych norm, jest niedopuszczalna, bohater tego wydarzenia w oczach wyborców jest tak samo niedoskonały jak oni, swój chłop.

I dlatego PiS przegrywa wybory, z retoryką odnowicielską, naprawy państwa, bycia w porządku w stosunku do tradycyjnych norm, z apologią państwa jako dobra wspólnego.Dla współczesnych Polaków, gdzie każdy coś ma na sumieniu - PiS jest “za czysty” - ideologia współczesnych “braci doskonałych” nie przyjmuje się u większości mieszkańców Polski, bo w kategoriach ostatecznych widać na tym tle upadek i błoto w jakim nasza zbiorowość jest, i z upodobaniem się tapla.

Jest taka pieśń ]]>Jacka Kowalskiego]]>, pieśniarza i barda, który ]]>pisze także na S24]]> - “Psalm rodowodowy”, w którym Autor śpiewa o tym skąd przychodzimy:


h]]>ttp://www.youtube.com/watch?v=tLcpwwSRx24]]>

 

Jak zawsze w dziejach dumnych i wielkich narodów, tak i u Polaków jest ten wiek złoty, ten wiek, którym wszystko było wspaniałe i prawdziwe, w przeciwieństwie do tej rzeczywistości, którą mamy za oknem. Lecz ten wiek złoty, wspaniała i bohaterska przeszłość tym wyraziściej ukazuje naszą małość dzisiejszą.

I ten gość z Jaworzna jest dla większości bliższy, swój i dlatego na niego zagłosują. Bo on nie wie, po prostu nie wie, tak jak wszyscy inni nie wiedzą.


]]> http://www.youtube.com/watch?v=gkAcC0cCC78]]>

Brak głosów

Komentarze

Nie doszukiwałbym się w ludzkich wyborach jakiejkolwiek "głębi" - po prostu typ a'la Rosół, tym razem w wersji "ja pierdolę" robi furorę we współczesnej Polsce...
Tyle...

Vote up!
0
Vote down!
0
#96703

a właściwie pewien fragment elektoratu platformy posiada cechy, które opisałem w mojej koncepcji "sojuszu filistra z buractwem".Opisałem tam mechanizm głosowania takich ludzi kierujących się właśnie wspomnianym przez ciebie motywem "pije,kłamie, kombinuje - swój chłop - będę na niego głosował" /hasło pierwotnie odnoszące się do Kwaśniewskiego/.

Vote up!
0
Vote down!
0
#96713

Jan Bogatko

...w krajach cywilizowanych moda na chamstwo na szczęście już mija. Jacy wytworni są dziś Zieloni w RFN! Fatem jest jednak, że Polska jest krajem o przerwanej ciągłości kultury, także i politycznej oraz gospodarczej i znajduje się u progu tworzenia nowych elit. To właśnie to 2. państwo, o którym pisałem.

1. ok. 800/966 - 1945
przerwa
2. 1989 - ?

Podrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#96723

Vote up!
0
Vote down!
0
#96772