Czego nie wyjaśniła komisja Millera?

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Z prezentacji raportu komisji Millera nie dowiedzieliśmy się przede wszystkim, na jakiej podstawie prawnej działa ten zespół. Kwestię tę podnosi od pewnego czasu pełnomocnik rodzin mec. Rafał Rogalski, zwracając uwagę na brak umocowania prawnego komisji w świetle prawa polskiego i międzynarodowego. W takim wypadku pozostaje ten zespół powołany w kwietniu ub.r. organizacją prywatną, której znaczenie możemy rozpatrywać tylko w aspekcie propagandowym.

Brakowało też jednoznacznej odpowiedzi, czy ten feralny lot 10 kwietnia 2010r. do Smoleńska był lotem cywilnym czy wojskowym. "Na podstawie polskich przepisów był to lot wojskowy" - zdecydował się odpowiedzieć w końcu minister Jerzy Miller, który rok temu uważał akurat inaczej. Wcześniejsza kwalifikacja lotu jako niewojskowego, narzucona przez Rosjan w pierwszych dniach po katastrofie, spowodowała przyjęcie 13. załącznika do konwencji chicagowskiej jako podstawy prawnej badania wypadku i nieobliczalne konsekwencje w zakresie m.in. dostępu polskich śledczych do najważniejszych dowodów i dokumentów.

W prezentacji raportu "brakowało też wyraźnego zaznaczenia, że strona rosyjska nie współpracowała, a utrudniała postępowanie - podkreśla mec. Rafał Rogalski. - Mataczyła, a być może nawet preparowała materiał dowodowy". Łatwo też da się zauważyć, że "wyeksponowano okoliczności obciążające stronę polską i bardzo łagodnie potraktowano elementy wskazujące na błędy Rosjan".

Trzeba trochę czasu, by przeczytać dokładnie raport liczący ponad 300 stron i podpisany przez wszystkich 24 ekspertów. Zawiera on na pewno wiele licznych spostrzeżeń, uwag i wniosków, możliwych do zbadania i sformułowania na podstawie dostępnych źródeł. Przedstawienie raportu było z konieczności fragmentaryczne. Czy zawsze zgodne z podstawowym dokumentem?

Na istotne rozbieżności i nawet przekłamania wskazuje poseł Antoni Macierewicz, który stwierdza też, że jednym z najbardziej winnych tragedii jest sam szef komisji. "Gdyby pan Miller dopełnił obowiązków, gdyby wysłano funkcjonariuszy, gdyby był funkcjonariusz BOR w trakcie, gdy ten lot był wykonywany, to wtedy można było ostrzec prezydenta, że na tym lotnisku nie ma warunków, żeby lądować. Tego nie zrobiono. Odpowiedzialność za to spada bezpośrednio na pana Millera" - mówi Antoni Macierewicz.

Komisja Millera nie wyjaśniła bardzo wielu aspektów katastrofy. Brak dostępu do najważniejszych dowodów i dokumentów oraz inne przyczyny (prawne, polityczne, propagandowe i personalne) złożyły się na taki efekt.

Brak głosów

Komentarze

Niezależna.pl ujawnia matactwa ws. daty raportu

 

Donald Tusk otrzymał raport komisji Jerzego Millera 28 czerwca 2011 r. Następnie dokument był rzekomo tłumaczony przez kilka tygodni na język rosyjski. Tymczasem w wersji rosyjskojęzycznej raportu znajduje się data... 1 lipca 2011 r., choć polska wersja datowana jest na 25 lipca 2011 r.!

Jeśli wierzyć zapewnieniom premiera, że otrzymał raport Millera 28 czerwca, to - jak wynika z rosyjskiej wersji dokumentu - raport został przetłumaczony na język Władimira Putina w ciągu 3 dni. Jeśli zaś porównać oba dokumenty, to można wyciągnąć wniosek, że raport rosyjski powstał wcześniej niż... polski. Ten drugi datowany jest bowiem na 25 lipca 2011 r.

Jak tłumaczyć te rozbieżności? Czekamy na odpowiedź Donalda Tuska.

ROSYJSKA WERSJA RAPORTU
 

 

POLSKA WERSJA RAPORTU

 

 

http://niezalezna.pl/13942-niezaleznapl-ujawnia-matactwa-ws-daty-raportu#comment-229519

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#174053

Ale też wychodzi jedno kłamstwo Tuska za drugim. Myślę, że społeczeństwo polskie pokaże ferajnie w którąś niedzielę w październiku, gdzie jest ich miejsce.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#174062

Problem tylko w tym, że to nie społeczeństwo liczy głosy.
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#174092

Owszem. Ale dzisiejsza Platforma jest kolosem na glinianych nogach. Coś jak PZPR w roku, powiedzmy, 1987. Jeszcze kąsała, ale była słabsza niż się spodziewano. Nie wiem, czy PO będzie mieć siłę na masowe przekręty.

Pozdrawiam także.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#174217

przywiązywać wagę do przejęzyczeń. Przecież któryś z członków PO, wypowiadając się w sprawie terminu publikacji raportu powiedział, że jest tłumaczony z "rosyjskiego na polski".

Vote up!
0
Vote down!
0
#174218

gość z drogi

dycha za refleks :)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#174241

w Polsce jest wszystko możliwe. Cyba pod tą notką jest wpis obrazujący manipulacje z terminem.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#174257

gość z drogi

ONO juz Tak ma,jeśli POwie prawdę,to tylko przez przypadek,np Kolegom z pędzącego króliczka,lub mirom ,rysiom,tym  z Cmentarza

pozdr 10

niezalezna jak zawsze NIEZALEZNA.PL

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#174243

nadrzędnym jest uzyskać i posiadać władzę. Stosują więc wszelkie środki, by wykonać te zadania. W końcu coś wiemy, kto współuczestniczył przy tworzeniu tej tej ferajny.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#174262

gość z drogi

i pamiętamy doskonale, ich o to właśnie szlag trafia...:)

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#174426

http://www.bibula.com/?p=26934

Wywiad z kompetentnym czlowiekiem zwiazanym z lotnictwem,

tam jest wiele odpowiedzi,ze min

: - Lot byl wojskowy

- MAK nie powinien rozpatrywac spraw lotow wojskowych ani tez byc sedzia we wlasnej sprawie,

- rosjanie niszczyli dowody

- rosjanie zawladneli natychmiast czarnymi skrzynkami

- no i wyKluczenie mozliwosci polbeczki, ktora to wersje katastrofy lansuja rosjanie a nasi potwierdzaja dla zaciemnienia prawdziwych zdarzen.

----------------------

PS. czy wiedza rosjan zamieszczona min w

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/109222,gazprom-amerykanie-nas-niszcza.html

Gazprom,2010-01-26 : Amerykanie nas NISZCZA

Według gazety, Miedwiediew przyznaje w raporcie, iż gaz łupkowy przekształcił rynek gazowy USA z deficytowego w samowystarczalny, a także, iż nadmiar gazu skroplonego (LNG) uderza w konkurencyjność rosyjskiego surowca w Unii Europejskiej. Tendencje te - jak podkreśla "Kommiersant" - zagrażają projektowi sztokmańskiemu, obliczonemu w dużej części na dostawy LNG na rynek USA i Kanady.

Wiceszef Gazpromu potwierdza w dokumencie, że eksport rosyjskiego gazu w roku 2009 zmniejszył się o 11,4 proc. - do 140 mld metrów sześciennych surowca. Spadek był konsekwencją redukcji zużycia gazu (nie tylko rosyjskiego) w UE o 44 mld metrów sześciennych - do 555 mld.


Raport nie zawiera danych na temat strat, jakie z tego powodu poniósł koncern. Jednak Miedwiediew przekazał wcześniej, że

mogla byc powodem dla ktorego na pokladzie samolotu zginelo JEDNOCZESNIE BARDZO DUZO POLAKOW, KTRORYM ZALEZALO NA NIEZALEZNOSCI - ROWNIEZ ENERGETYCZNEJ - OD ROSJI?
Nalezy rowniez pamietac, ze Pulkownik Putin jest 5% towym udzialowcem tegoz Gazpromu wiec ma wlasny prywatny interes by Gazprom przynosil zmu zyski zamiast strat i oczywiscie jak najwieksze zyski, czyli wzrost a nie znaczny spadek sprzedazy.
Byc moze dlatego ostatnio do gry wlaczyl dawnego
Towarzysza Millera Leszka
a podobno Gazprom nawet zaczal fundowa stypendia dla polskich studentow doktorantow dla mnie rowna sie to podpisaniem kolejnej porcji cyrografow przez tychze doktorantow , ktorzy nastepnie beda dzialac po mysli
Gazprom/Putin & Spolka niejawna

Vote up!
0
Vote down!
0
#174451

Te informacje są oczywiste. Oczywiście nie dla obrońców rosyjskiej racji stanu i nie dla pożytecznych idiotów. Jest ponadto więcej poszlak, że było całkiem inaczej niż podają Rosjanie i oficjalne czynniki w Polsce.
Powiązanie katastrofy smoleńskiej z gazem łupkowym oraz dążeniami prezydenta Kaczyńskiego do wybicia się na niezależność energetyczną wystąpiło tuż po 10 kwietnia ub.r.
Pierwszą osobą, która to pisała była zapewne rosyjska opozycjonistka, której nazwiska w tej chwili nie pamiętam.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Vote up!
0
Vote down!
0

Zygmunt Białas

#174506