Czy to jest antysemityzm?

Obrazek użytkownika Mieszczuch7
Blog

Podam poniżej pod rozwagę dwa cytaty, pochodzące od bardzo różnych osób, wyznających zupełnie odmienne - jakby się mogło wydawać - światopglądy, a jednak bardzo podobne w duchu, a nawet wyrażające tę samą głęboką myśl:

1) Na głośnym zjeździe Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej [USOPAŁ] (...) mówił Kazimierz Świtoń, były opozycjonista w PRL. - Rząd światowy zdecydował, że Polaków ma być 15 milionów, i to zdrowych parobków żydowskich - ogłaszał zgromadzonym.

Niebywale nagłośniona w ostatnim czasie wypowiedź Kazimierza Świtonia z 2008 roku miała służyć za oczywisty przykład rzekomego polskiego antysemityzmu. Jak rozumiem, Kazimierz Świtoń, 80-letni robotnik, związkowiec, opozycjonista, który nie ma dzisiaj nawet wystarczającego poparcia, by zdobyć mandat radnego sejmiku śląśkiego w wyborach samorządowych w 2010 roku, przedstawił jedynie swój całkowicie osobisty, prywatny pogląd. Dostał on już zresztą w 2000 roku poważne upomnienie do organów państwa polskiego za wypowiedzi znieważające inne narody (NIemców i Żydów). Osobie nieposiadającej wyrafinowanego sprytu, doradców prawnych i dyplomów Palikota może wszakże zdarzyć jakaś wpadka?

2) Zdaniem attache wojskowego ambasady Izraela (...)Teraz, sześćdziesiąt lat po Holokauście, przedsiębiorstwo to [Zakłady Metalowe Mesko pod Radomiem] dla dobra całego świata zapewnia technologię izraelską i polską siłę roboczą"

Ta druga wypowiedź pochodzi od osoby oficjalnie reprezentującej rząd Izraela w Polsce, urzędnika Ambasady Państwa Izrael i padła nie tak dawno, bo 7 października 2009 roku. Można więc uznać ją za emanację stanowiska izraelskiego rządu wobec oczekiwanych kierunków rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego. I pewnie nie tylko zbrojeniowego? Czyż nie jest prawdą ta pochwała, że "polska siła robocza" pracuje dla rozwoju Izraela i dobra świata?

Czy to też symptom antysemityzmu?

1) http://www.polskatimes.pl/stronaglowna/385805,politycy-pis-u-kobyla-skiego-ich-grzechem-jest-to-ze,id,t.html

2) Cyt. za E. Jasiewicz "Podpalić Gazę", wyd, WAB 2011, str. 295; http://www.mesko.com.pl/index_ang.htm

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dzisiaj antysemitą nie jest ten, który nie lubi Żydów, ale ten, którego nie lubią Żydzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149129

antysemityzmem. Doszukiwanie się w nim jakiejś żydowskiej buty i pogardy dla Polaków, może i jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem, ale jest wręcz zbrodnią przeciw ludzkości.:)) Tak nie wolno mysleć a tym bardziej mówić i już:)))

Nie wiem jaka była dokładnie wypowiedź Świtonia. Wiem, ze jako jeden z nielicznych miał jaja by bronić krzyży w obozie w Oświęcimiu (a kulisy akcji zwalczania krzyży oraz Krzyża papieskiego, ciekawie są opisane w książce wywiad-rzeka z ks. Chrostowskim "Kościół, Żydzi, Polska" )

Natomiast jeśli taka była jego teza, to rozpatrując różne teorie spiskowe, wydaje się ona znacznie mniej nieprawdopodobna od następującej: szefostwo Unii Europejskiej i mądre banki światowe, zrobią wszystko by w Polsce mieszkało 40 milionów zamożnych Polaków, którzy nie będą musieli emigrować (a jeśli będą to już nie z przymusu ekonomicznego, tylko z potrzeby zmiany, tak jak czasem emigrują Niemcy do USA). A w taką teorię spiskową wierzy znacznie więcej Polaków, niż w to co twierdzi Świtoń:))). A czy jeśli są liczniejsi to są mądrzejsi czy lepiej wytresowani? Odpowiedź chyba zbędna.:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#149142