Szalone Wujki i karcianki, albo jak trudno odróżnić fikcje od rzeczywistości.

Obrazek użytkownika DoktorNo
Kultura

Nie tak dawno temu pisałem o "szalonych wujkach", a tu proszę, wpadł mi artykulik z spiskolologicznej witryny bibula.com

bombastycznie prezentujący serie kart do gry, zaprojektowanych przez pana Steva Jacksona. Oddajmy zresztą głos naszym spiskomaniakom:

Karty są dostępne nadal w internecie, w google znajdziemy wiele ich rodzajów. Wydaje się, że przedstawiają one dość szczegółowo plany Iluminatów odnośnie najbliższej przyszłości świata. Kilka z kart zostało już “zagranych” jak te:

I tu skany kart przedstawiających epidemie, zburzenie wieżowców (które nawet nie są opisane na karcie jako WTC, ale "bibułowatym" nie przeszkadza napisać że chodzi o WTC) i Pentagonu itp.

Jeśli jesteście zaszokowani to nie bez powodu. Karty zostały zaprojektowane na dobrych kilka lat przed zamachem na WTC. Skąd Jackson mógł przewidzieć zamachy? Jeśli to była tylko jego fantazja to dlaczego nie został uznany Nostradamusem naszych czasów? A miał dostęp do planów Iluminatów lub innych tajnych stowarzyszeń? Tego nie wiemy.

Wróćmy teraz na ziemie, i skonfrontujmy to z faktami i zdrowym rozsądkiem.

Pan Steve Jackson to zawodowy producent klasycznych gier RPG i karcianych. Kilkadziesiąt lat temu, inspirując się serią powieści "Illuminatus!", z "jajem" i ironią zrobił karciankę która polega na rozgrywaniu przez graczy światowego spisku dla zabawy.  Jej autorzy po prostu zainspirowali się teoriami spiskowymi i zamienili je w grę.

http://en.wikipedia.org/wiki/Illuminati_(game)

Jeżeli to ma być dowód na istnienie takiego spisku, to jest to najśmieszniejsza rzecz, jaką miałem okazje zobaczyć od miesiąca. Co więcej, wbrew temu co piszą nasi spiskolodzy, pan Jackson nie miał żadnych nieprzyjemności po publikacji tej gry, która wydana została w 1981 roku (a nie, jak podaje bibula.com, w 1995 roku).

A jeśli chodzi nieprzyjemności jakie spotkały firmę Steve Jacksons Games ze strony Secret Service, to dotyczyły one gry RPG "GURPS Cyberpunk":

http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jackson_Games,_Inc._v._United_States_Secret_Service
http://www.tomwbell.com/NetLaw/Ch09/SJGames1.html

Poszło to że jeden z współpracowników Jacksona był znanym hakerem, występującym pod pseudonimem "The Mentor", który swego czasu rozpowszechniał w sieci BBS informacje na temat systemu łączności dla policji i służb ratunkowych E911 (zarzut że wykradzenie tego dokumentu mogło by posłużyć do sparaliżowania tego systemu, był nieprawdziwy, bo dokument nie zawierał szczegółów technicznych). Ostatecznie sąd uniewinnił Jacksona i jego firmę i przyznał odszkodowanie.

To właśnie premiera tej gry uległa opóźnieniu, a nie karcianki "Illuminati", która zresztą była bardzo popularna i doczekała się wielu wznowień i dodatków. Autorzy umyślnie wykorzystali w niej znane motywy teorii spiskowych, jakie krążą od lat a nawet wieków, plus dodali pomysły skrajnie oczywiste, np. demolowanie charakterystycznych budynków rządowych, wywoływanie epidemii czy katastrof w ramach walki z innymi graczami. Nawiasem mówiąc jest to dobry przykład na istnienie mechanizmu sprzężenia zwrotnego: teorie spiskowe są asymilowane i przetwarzane przez popkulturę tak, że potem są przyjmowane z powrotem przez spiskologów w popkulturowej formie.

Cóż, mi się wydawało że umiejętność odróżniania fikcji od rzeczywistości ludzie nabywają już w szkole podstawowej, ale jak widać nie każdy tą umiejętność posiada jako osoba dorosła.

"Być może Iluminaci stoją za tą grą. I tak pewnie jest - oni w końcu stoją, z definicji, za wszystkim." (cytat z wstępu do podręcznika do tej gry)

(niniejszy wpis jest rozwinięciem tego komentarza http://niepoprawni.pl/comment/36183/D)

Brak głosów

Komentarze

Obejrzałem sobie Bibułę, proweniencję ma dość szlachetną (poznańskie podziemie antykomunistyczne), ale nic mi nie mówi nazwisko RedNacz owej witryny. Nie wiem więc jakie środowisko robi tę witrynę. Jeśli ktoś coś wie, to chętnie i ja się dowiem.

Piotr W.

Vote up!
0
Vote down!
0

Piotr W.

]]>Długa Rozmowa]]>

]]>Foto-NETART]]>

#31140

Daj spokój Doktorze z tą grą karcianą ;) - przy całej masie poważniejszych wątpliwości i nieścisłości związanych z 11/09 argumenty z jakąś grą są faktycznie śmieszne i mało poważne.

Jeden artykuł nie może przesądzać o charakterze całej witryny.

Ostatnio w TV oglądałem "Katyń" Wajdy - tutaj recenzja:

http://www.bibula.com/?p=13958

Muszę powiedzieć, że świeżo po obejrzeniu, w wielu punktach analizy się zgadzam.

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#31171

Widzisz, ta drobna sprawa pokazuje, jak pewne osoby podchodzą do rzeczywistości.

Vote up!
0
Vote down!
0
#31172

Tak to niestety jest, że każda teoria spiskowa, przyciąga do siebie wiele osób, które mogą teorii spiskowej szkodzić swoim własnym wizerunkiem, nadinterpretacją, gorliwą wiarą - jednym słowem swoim oszołomstwem i brakiem profesjonalizmu (tak - w tworzeniu teorii spiskowych także trzeba być profesjonalistą). Piszę niestety, bo zdarzyć się przecież może (i się zdarza), że wersje oficjalne, mainstreamowe, rządowe będą w dużym stopniu nieprawdziwe, fałszywe - sami dobrze wiemy jak mainstream w Polsce może fałszować rzeczywistość. W takim wypadku szukanie "innej" prawdy przez spiskowców, tworzenie hipotez, szukanie dowodów, informacji, zadawanie pytań, to działania jak najbardziej słuszne. Skoro coś jest nielogiczne, nie do końca wyjaśnione i śmierdzi, to należy zadawać pytania. Nie można jednak zadawać pytań głupich i bez uprawdopodobnienia wysuwać nieprawdopodobnych hipotez czy bez udowodnienia, czy wysokiego uprawdopodobnienia, nieprawdopodobnych i fałszywych tez. Jednym słowem nawet teorie spiskowe muszą mieć swoją metodologię, muszą opierać się na logice a nie tylko na wierze. Często jednak zdarza się, że stosunek emocjonalny osób przyłączających się do poszukiwania prawdy bierze górę i mamy do czynienia z wiarą - z "wyznawcami" teorii spiskowych. To bardzo szkodzi teoriom, które powstają ze słusznych pobudek - z chęci poznania prawdy. Sprawia że do badań nie chcą przyłączać się poważni ludzie, których dołączenie może niejednokrotnie nadać sprawie potrzebnej powagi. Oczywiście może się zdarzyć (i pewnie zdarza się) że działania takie, ośmieszające teorię, są tworzone specjalnie, przez osoby bardzo tym zainteresowane - samo życie ;)

Teoria teorii spiskowych :))

Vote up!
0
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#31178

Wcale bym się nie zdziwił, gdyby okazało się, że legendy o żydo-masono-iluminatach z planety Nibiru okazałyby się wymysłem np... GPU, OGPU,..., KGB.
Proszę zobaczyć, w jakim tle ustawia się np. Darskiego, Nyquista, Ściosa itpodobnych; tych, którzy zajmują się problematyką transformacji komunizmu czy działalności specsłużb komunistycznych wrzuca się do jednego wora z czytelnikami "Protokołów mędrców Syjonu".

Vote up!
0
Vote down!
0

-------
http://jaszczur09.blogspot.com/

#35056