Sprawy: ojca Hejmo, kamerdynera Papieża, wizyty kard. Bertone i poparcia TV Trwam przez kard. Dziwisza

Obrazek użytkownika Obserwator
Kraj

Lubię rozważać fakty i analizować możliwe relacje między nimi oraz ich ewentualne skutki. Nie wszystkie możliwości są zgodne z rzeczywistością, ale wszystkie są warte analizy, gdyż zarówno pojawienie się nowych faktów jak i obserwacja rzeczywistych skutków może zmienić wartość dotychczasowych ocen.

Np. z analizy możliwych relacji pomiędzy trzema faktami: 1. pan poznał panią; 2. byli razem w parku; 3. taksówka zawiozła ich wieczorem do domu jednej z tych osób i taksówkarz widział jak do niego wchodzili, nic pewnego oczywiście nie wynika, natomiast wśród wielu możliwości (słuchanie najnowszych nagrań jazzu, sposób doboru koloru ścian w salonie, rekrutacja TW do jednego z licznych wywiadów etc.) jest również jedna dość powszechna, ale również i ona ma wartość jedynie prawdopodobnej hipotezy. Oczywiście hipotezę wspólnej nauki latania pod sufitem odrzucamy jako niemożliwą do realizacji, niemniej jeżeli po trzech kwartałach pani powije niemowlę, jedna z hipotez się mocno uprawdopodabnia. Ale pewność możemy posiąść jedynie w wyniku badań DNA - pewność prawdziwości lub fałszywości badanej hipotezy.

Kiedy po śmierci Jana Pawła II jego następca, Benedykt XVI, obdarzył ks. Dziwisza kapeluszem kardynalskim, zsyłając go jednocześnie do Krakowa, zdawało się, że autorytet naszego Ojca Świętego spływa na jego osobistego sekretarza, nadając mu wręcz splendor nieomylności, a w każdym razie predystynując go do przejęcia "rządu dusz" w naszym nieszczęśliwym kraju, dzięki czemu nasz nowy kardynał sprawiał wrażenie, że o wielu sprawach będzie się wypowiadał w duchu Jana Pawła II.

Trzeba trafu, że akurat wtedy "wyszła" na jaw sprawa ojca Hejmo i agentury bezpieki w Watykanie, zaś nowy kardynał po objęciu nowego urzędu zaczął wypowiadać się raczej w duchu JE kard. Życińskiego, na temat którego złośliwi twierdzili, że dyplom Wydziału Filozofii wyższej uczelni nie jest w naszym nieszczęśliwym kraju jedynym dokumentem pozwalającym na określenie mianem "filozofa".

Czy były metropolita lubelski usłyszał w Kurii Rzymskiej coś takiego, że jego serce nie wytrzymało, tego oczywiście nigdy wiedzieć nie będziemy, natomiast dobrze o watykańskim kontrwywiadzie świadczy fakt, że wkrótce po tym okazało się, że były kamerdyner zarówno naszego Ojca Świętego jak i jego następcy, wynosił prywatne dokumenty. Jakie jeszcze wynosił, jakie kopiował i co z nimi robił, tego też nie wiemy, natomiast wiadomo z Watykanu, że na owo stanowisko polecił go ni mniej ni więcej tylko osobisty sekretarz naszego Papieża, czyli obecny metropolita krakowski.

Istnieje oczywiście możliwość, że kard. Bertone przyleciał do Krakowa po dyplom doktora honoris causa i aby po Bożym Ciele złożyć w drugą rocznicę śmierci hołd śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, jako że na pogrzebie być nie mógł.

Warto jednak zwrócić uwagę na kazanie kard. Dziwisza, wygłoszone w Boże Ciało, w którym bierze w obronę TV Trwam i z prawdziwą troską wypowiada się o sprawach naszego nieszczęśliwego kraju. Może to co prawda świadczyć o tym, że przez czyjeś karygodne przeoczenie w jego ręce trafiła przypadkiem jakaś inna gazeta niż "GazWyb" i nagle się zorientował gdzie nam żyć przyszło, niemniej z licznego katalogu spraw po których człowiekowi robi się lżej na duszy wymieniłbym dwie: kiedy zdejmie wreszcie za ciasne buty i kiedy odchodzi od konfesjonału z oczyszczonym sumieniem, mocnym postanowieniem poprawy i obietnicą rozgrzeszenia jak ponaprawia co nafikał.

Oczywiście święto Zesłania Ducha Świętego, będącego przecież źródłem odwagi i mądrości, a nade wszystko wcześniejsze uroczystości ku czci Bożego Miłosierdzia, uczące nas że dla skruszonego grzesznika wrota miłosierdzia są szeroko otwarte i ma ono (przynajmniej na tym świecie) pierwszeństwo przed sprawiedliwością, ponad wszelką wątpliwość zawierają przekaz mogący mieć istotny wpływ na bieg spraw, niemniej Pan Bóg zwykł posługiwać się nawet niegodnymi narzędziami jako głosicielami Jego orędzia, a co dopiero byłym sekretarzem Kongregacji d/s Wiary, a obecnie sekretarzem stanu Stolicy Piotrowej, choć nie bez znaczenia jest pewnie chęć uchronienia dobrego imienia naszego Papieża. 

Warto śledzić co "GazWyb" będzie teraz wyciągać na Kardynała, bo tak jak cienka kreska piórka na sejsmografie może nam powiedzieć o trzęsieniu ziemi na drugim krańcu globu, tak wypowiedzi co niektórych spresstytuowanych "ałtorytetów" mogą pozwolić zajrzeć za kotarę, rozciąganą przed gawiedzią na bieżący użytek. Na razie do akcji wkroczyła zdaje się Senyszyn, ale to tylko takie preludium.
Być może nie od rzeczy będzie życzyć Kardynałowi odwagi i odporności, natomiast na pewno warto westchnąć za niego w codziennej modlitwie, prosząc o wsparcie na - oby trwałej - nowej drodze życia...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (2 głosy)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika nurni nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

o którym napisałem wiele gorzkich słów (najdelkatniej to ujmując) nie tylko nie przeciwstawił sie pochówkowi na Wawelu ale wyraźnie ten koncept wspierał.
W punkcie krytycznym (czyli najlepszym dla obserwacji) zachował sie bardzo dobrze. W skrócie chciał Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Gdyby nie chciał miał szerokie wszak mozliwości by temu zapobiec.

Również bieżacy apel w obronie telewizji Trwam trzeba widzieć wyłacznie pozytywnie.

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264103

że zmiana stanowiska kard. Dziwisza w sprawie TRWAM zdumiała mnie. Pozytywnie oczywiście. Po tym jak domagał się niegdyś z widocznym oburzeniem na forum Episkopatu kontroli nad RM, obecnie zmienił się w tej sprawie o 180 st. Ciekawe, z jakiego powodu nastąpiła ta zmiana i jak autor mu życzy, oby trwała. Ciekawe też będą dziennikarskie macki GW będą kąsać kardynała, czy nie, ale to już zależy od istnienia (lub nie) jakichś tam kwitów. Może skończy się na piszczącej Senyszyn. Oby.
Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
-2

Szpilka

#264116

Szpilko, A może jest tak, że nie chciał ale musiał ? Nakaz z GÓRY, Palec BOŻY, Duch ŚWIĘTY. I delikwent nie chce ale musi. I nic to, że ma kardynalska beretkę i " za uszami ". Słyszy,...IDŹ I CZYŃ Z CZYM cię POSYŁAM ! i tak mogło być z Kryptą Na Wawelu. i tak może być teraz z TV Trwam. Bo MUSIAŁ BYĆ WAWEL ! Bo TRWAĆ MUSI TV TRWAM ! Żeby Polska Była Polską ! Pozdrawiam z daleka. PS. A kwity są, to pewne. Przypadkiem przed laty dotknąłem źródła. czas był na kilka dni przed pierwszą w Polsce Pielgrzymką Naszego Papieża. Ekran TV wówczas, Papamobil i rzut oka na otoczenie, najbliższe, potwierdził mi prawdziwość " źródła " mojej wiedzy.
Vote up!
2
Vote down!
-2
#264284

zgoda w 90% ale wydaje mi się że chciałeś napisać o kapusiu ojcu Konradzie Hejmo który według IPN donosił przez około 13 lat na początku w Polsce a od 1979 roku w Rzymie.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#264129

Dwukrotna literówka, przepraszam (w tym zainteresowanego)

Vote up!
2
Vote down!
-1

Obserwator

#264212

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tł (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Tekst daje tyle do myślenia, że wolę pomyśleć niż komentować ;-)))

PS. Przypomnę tylko tzw. kościół łagiewnicki. Czyżby schizma jego twórcy? Historia chrześcijaństwa nie takie wolty widziała... ;-)

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264133

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika lupo nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

właściwie nie wiem jak się odnieść do tekstu. Jedno co mnie nachodzi to czytać, słuchać a swoje zdanie zatrzymać dla siebie. Nie znaczy to, że będę tylko obserwatorem.

Vote up!
0
Vote down!
-2

lupo

#264172

A St.Dziwisz to osobna historia i to bardzo zagmatwana...
Od rozczłonkowania Stanisława ze Szczepanowa przez Bolesława
Śmiałego,w Krakowie był taki przesąd,ze juz nigdy,zaden
Stanisław nie obejmie funkcji kardynała krakowskiego!
I tak było,az do Dziwisza.
Pamietam tekst w jakiejś gazecie,po wykryciu Hejmo...
Ludzie Kiszczaka westchnęli z ulgą...Uffff! Dobrze,ze nie ten!

Vote up!
2
Vote down!
-2
#264173

Dwukrotna literówka, przepraszam (w tym zainteresowanego)

Vote up!
1
Vote down!
-2

Obserwator

#264213

Tekst bardzo dobry. Nie wiem co myśleć o nagłym zwrocie Dziwisza. Poobserwuję.
pzdr

Vote up!
2
Vote down!
-2

Petronela

#264182

Witam

Bardzo ciekawe wnioski.Warto by napisać też o innych "ciekawych" indywiduach przebywających w tzw Domu Polskim swego czasu, czyli o Turowskim i Sikorskim.

pozdrawiam serdecznie

--------------------------------------------------------------
http://legionnairepoland.blogspot.com/
--------------------------------------------------------------

Vote up!
2
Vote down!
-2
#264188

"Ambasador" czyli "nasz" człowiek w Moskwie ...

http://legionnairepoland.blogspot.com/2012/05/ambasador-czyli-nasz-czowiek-w-moskwie_31.html

pozdrawiam serdecznie

--------------------------------------------------------------
http://legionnairepoland.blogspot.com/
--------------------------------------------------------------

Vote up!
2
Vote down!
-2
#264191

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Andrzej.A nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Sądzę, że papierkiem lakmusowym będzie tutaj stosunek Kardynała do Księdza Isakowicza-Zaleskiego. Jeśli tu się coś zmieni, być może nie od razu i nie drastycznie, to będzie wiele znaczyło.

Venenosi bufones pellem non mutant
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
-2

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#264198

Stare Polskie przysłowie mówi,jedna jaskółka wiosny nie czyni,nagle duch Święty go oświecił, a co nie wiedział że trzeba bronić wiary i kościoła bo żle się dzieje,profanowali barbarzyńcy z PO wszystko co dla katolików święte,i jakoś Dziwisz nie protestował,a miał taki obąwiązek jako głowa kościoła katolickiego w Polsce,a tępił księży którzy stawali w obronie Boga i wiary,trudno uwierzyć pasterzowi który nie interesował się swoimi owieczkami,czas pokaże czy się nawrócił

Vote up!
1
Vote down!
-2
#264207

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

nagle duch Święty go oświecił, a co nie wiedział że trzeba bronić wiary i kościoła bo żle się dzieje,profanowali barbarzyńcy z PO wszystko co dla katolików święte,i jakoś Dziwisz nie protestował,a miał taki obąwiązek jako głowa kościoła katolickiego w Polsce,a tępił księży którzy stawali w obronie Boga i wiary,trudno uwierzyć pasterzowi który nie interesował się swoimi owieczkami,czas pokaże czy się nawrócił

Pretensje do Ducha (zakładam, że mała litera to literówka) Świętego?
Skąd wiadomo, że Kardynał nie wiedział, że trzeba bronić wiary i Kościoła (jw. zakładam literówkę)? Przeciw czemu nie protestował i w czyim imieniu te pretensje?
Od kiedy to kard. Dziwisz jest głową Kościoła (jw.) katolickiego w Polsce?
Na jakiej podstawie formułuje Pan zarzut, że jako pasterz nie interesował się on swymi owieczkami?

To nie Onet ani inne forum mainstreamu, by ujadać i pluć na Kościół, bez opamiętania!
Kard. Dziwisz był wcześniej najwierniejszym przyjacielem i sługą Jana Pawła II, a teraz jest moim pasterzem i nie pozwolę na opluwanie go!
DOŚĆ! BASTA! ENOUGH! ХВАТИТ!

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-3

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264220

Fakt, że kardynał Dziwisz jest Pani pasterzem, tudzież to,że uchodzi za najwierniejszego przyjaciela i sługę Jana Pawła II nie daje metropolicie krakowskiemu immunitetu, chroniącego go przed krytyką innych "owieczek".

Jeśli posługa pasterska księdza kardynała miałaby się opierać na opromieniającym go "świetle odbitym" postaci Jana Pawła II, to byłaby to marna posługa.

Zwrot w preezentowanych publicznie wypowiedziach kardynała Dziwisza należy odnotować z aprobatą. Szereg wcześniejszych jego działań zasługuje raczej na dezaprobatę.

Vote up!
3
Vote down!
-2
#264223

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Czy napisałam, że kardynał Dziwisz nie podlega krytyce?
I czy nie uważa Pan, że krytyka powinna być konkretna, w odniesieniu do konkretu?
Czy zasugerowałam, że posługa pasterska księdza kardynała miałaby się opierać na opromieniającym go "świetle odbitym" postaci Jana Pawła II?

Odniosłam się do konkretnego niekonkretnego tekstu, niemal zdanie po zdaniu.

Ciekawa jestem, o jakie wcześniejsze działania, zasługujące "raczej na dezaprobatę" idzie. (Mam nadzieję, że nie ma Pan ks. kardynałowi za złe tego, że Para Prezydencka spoczywa na Wawelu). Bo jeśli już chcemy czy musimy krytykować biskupów (my tu i teraz), to krytykujmy za konkrety. I nie wątpię, że takie konkrety są. Niemniej teksty jak ten powyżej są niedopuszczalne - wobec nikogo.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264232

Mam księdzu kardynałowi bardzo wiele za złe, choć to nie mój pasterz.
Mam księdzu kardynałowi za złe tzw. kościół łagiewnicki
Mam księdzu kardynałowi za złe przekazywanie relikwii błogosławionego Jana Pawła Robertowi Kubicy za pomocą dziennikarza z TVN.
Mam księdzu kardynałowi za złe jego początkowe (podkreślam, początkowe) reakcje na działania księdza Issakowicza-Zaleskiego.
Używając argumentu o najwierniejszym przyjacielu i słudze, próbuje Pani właśnie - być może podświadomie - opromienić księdza kardynała cudzym światłem, tudzież ukrócić jego krytykę.
Prezentowany tekst należy do gatunku analityczno-spekulacyjnych, a dyskredytowanie go za pomocą "onetu" nie jest działaniem fair.
Hierarchia kościelna - i w Watykanie, i w Krakowie, Warszawie, Lagos, Waszyngtonie, etc. - prowadzi politykę i w polityce uczestniczy. Nie mam tego za złe kościelnej hierarchi.
Mam jej natomiast za złe, jeśli czyni to w sposób nieudolny i szkodzący - moim zdaniem - interesom Polski.

Wawel to zupełnie osobny problem. A skoro Pani chce mnie zbyć argumentem o wawelskim pochówku, to również uznaję to za argument no fair.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#264235

No i proszę, tu sie zgadzamy:)) Do tego dodam argument przeciw Dziwiszowi: wycofał zgodę na pochówek śp. Kurtyki w krypcie kościoła jezuickiego śśw. Piotra i Pawła, kiedy już wszystko było gotowe. Kto do niego zadzwonił, że zminił zdanie a nie przeraził sie Wajdy & co protestujących przeciw pochówkowi wawelskiemu?

Vote up!
0
Vote down!
-2

Petronela

#264240

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tł (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

To rzeczywiście rzadki ostatnimi czasy przypadek. ;-)
Ale może się jednak pokłócimy... ;-) ...bo wcale nie jestem pewien, czy ksiądz kardynał miał jakiekolwiek formalne prawo do dysponowania kryptą jezuitów? Chyba raczej nie, co oczywiście nie wyklucza działań zakulisowych. Ale ja nie mam żadnych potwierdzonych informacji o takich działaniach, a więc ich nie sugeruję... ;-)

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264244

Hehehe, uwierz, to Dziwisz cofnął zgodę!!! W tym kościele ma być drugi (po Skałce - Wawel to inna sprawa) panteon narodowy i nie sami jezuici tam rządzą!!!

serdeczności

Vote up!
0
Vote down!
-2

Petronela

#264250

Wybacz, ale z wiarą u mnie marnie. Wyjąwszy wiarę w Boga.
Co prawda moim patronem jest doktor Kościoła, a nie apostoł niedowiarek, ale dopóki nie sprawdzę, nie wierzę... ;-)

Za serdeczności, serdeczności. :-)

Vote up!
1
Vote down!
-1
#264255

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Łatwo znaleźć w necie, czyja...

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264259

No czyja? Franka Ziejki?

Jak ju,ż znalazłaś, podaj link - byłoby uprzejmie:))

Vote up!
0
Vote down!
-2

Petronela

#264592

Cóż, wśród kleru mam dobrych znajomych i coś tam mi powiedzieli:)) Zawsze możesz popytać jezuitów:))

Hmm, dr Koscioła...

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
-2

Petronela

#264263

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tł (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Patronela!!! Na litość Boską! Nie ma czegoś takiego jak dr Kościoła! Są doktorzy Kościóła. A między nimi św. Tomasz z Akwinu. To jest mój patron, bo tak mi na chrzcie dali!

PS. Jezuici z mojej parafii - jak dotąd - nie wyróżniają się nadmierną wiedzą i intelektem. Kilka lat temu - podczas kolędy - okazało się, że o św. Ignacym Loyoli wiedziałem więcej niż wizytujący mnie ksiądz! :-)))

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264270

Co Ty mi tu imputujesz? Jak to nie ma czegoś takiego jak doktor Kościoła?! Człowieku, ty w l.mn, ja - w poj.

Oprócz Akwinaty np. św. Teresa (Mała albo Wielka, masz do wyboru) doktor Kościoła.

Hmm, moi jezuici wiedzą wszystko o Ignacym:)

Vote up!
1
Vote down!
-2

Petronela

#264596

Ja Ci imputuję, że jesteś zapewne pierwszą osobą w historii chrześcijaństwa, która pisząc o Doktorach Kościoła użyła skrótu "dr". Niezależnie czy w singularis, czy pluralis. :-)))

Vote up!
1
Vote down!
-2
#264604

i bardzo nie lubię 'argumentów' czy zarzutów odwołujących się do intencji interlokutora.
Zapewniam, że miałam dobrą wolę, by się porozumieć czy tylko porozmawiać (przecież nie musimy się zgadzać), a nawet ucieszyłam się z Pańskiego się do mnie odezwania, bo cenię Pańskie komentarze (czytam wszystkie).
Ale wyszło, jak wyszło.
Pozdrawiam

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
-1

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264241

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tł (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Miło mi z powodu tej deklaracji. :-)
Jednak - w odpowiedzi na Pani sugestię - przedstawiłem jakąś część swoich pretensji wobec osoby metropolity krakowskiego. Czy zechce się Pani do nich ustosunkować?
Pozdrawiam
PS. Wydaje mi się, że Pani także użyła argumentów odwołujących się do intencji Autora wpisu, pod którym teraz polemizujemy...?

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264251

(dubel)

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
-1

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264275

1. Mam księdzu kardynałowi za złe tzw. kościół łagiewnicki
2. Mam księdzu kardynałowi za złe przekazywanie relikwii błogosławionego Jana Pawła Robertowi Kubicy za pomocą dziennikarza z TVN.
3. Mam księdzu kardynałowi za złe jego początkowe (podkreślam, początkowe) reakcje na działania księdza Issakowicza-Zaleskiego.

Ad 1: Może nareszcie się dowiem, na czym polega wina ks. kardynała w powstaniu(?) 'kościoła łagiewnickiego' - bardzo proszę o konkret w tej sprawie. Czy to ks. kardynał stworzył ten KŁ? Jeśli tak, to kiedy i jak?
Ad 2: Jeśli przekazał tę relikwię za pomocą dziennikarza TVN, to mnie też się to nie podoba, ale cóż to za kaliber zarzutu?...
Ad 3: A zna Pan historię o. Pio?
Nie wiemy (w każdym razie ja nie wiem), jak to dokładnie było i dlaczego kardynał zareagował, jak zareagował, i czy mógł/powinien był zareagować inaczej. W Kościele od początku istnieje napięcie między hierarchią a charyzmatem, ale charyzmat weryfikuje się przez posłuszeństwo. Gdyby o. Pio nie był posłuszny (a dziś wiemy, że był on sekowany niesłusznie), nie byłby świętym. A jest. A papież (niestety nie pamiętam, czy był to Pius XII czy Jan XXIII i nie potrafię tego znaleźć) powiedział na łożu śmierci: "Oszukano mnie w sprawie ojca Pio"...
Pan Bóg poradzi sobie z pasterzami, którzy działają w Jego imieniu. A Kościół trwa dzięki posłuszeństwu.

Użyłam argumentów odwołujących się do intencji Autora wpisu, pod którym teraz polemizujemy? Bardzo proszę o wskazanie ich. Jeśli tak jest, przeproszę, bo naprawdę nie cierpię tego typu wycieczek, u nikogo.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264277

ad 1. Nawet jeśli ksiądz kardynał zawinił tylko przyzwoleniem na "kreację" tzw. kościoła łagiewnickiego - który, jak zakładam, był "dziełem" ks. Rasia - to w momencie, gdy ten twór zaczął życie medialne, powinien się co najmniej od niego wyrażnie zdystansować.

ad 2. Hierarcha tego szczebla nie może sobie pozwalać na tego typu uchybienia. To - jak dla mnie - zarzut dużego kalibru, wziąwszy pod uwagę zdyskontowanie tej niezręczności przez TVN.

ad 3. Mało interesowałem się postacią ojca Pio. Orientuję się jednak w miarę dobrze w istnieniu w historii Kościoła katolickiego permanentnego konfliktu hierarchi z charyzmatykami. Ale - jak dla mnie - to argument bezprzedmiotowy! Uważam bowiem ks. Isakowicza za postać charyzmatyczną, ale w żadnym przypadku nie uważam go za charyzmatyka.

PS. Chodziło mi o to odwołanie do "publicystyki" onetu. To wydało mi się "intencjonalnością".

Vote up!
2
Vote down!
-2
#264279

Anna

Tu trochę na temat udziału kard. Dziwisza w kościele łagiewnickim

http://www.naszapolska.pl/index.php/component/content/article/42-gowne/2477-familiada-kardynaa-dziwisza

 

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Vote up!
1
Vote down!
-2

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#264308

Mnie przede wszystkim razi jego tępota i próba budowania autorytetu na noszeniu teczki za papieżem a nie na swoich osiągnięciach i zasługach. (film "Świadectwo" to dla mnie żałosny przykład lansowania się na nieżyjącym Janie Pawle II). Rekolekcje dla platformersów i audiencje dla nich przed wyborami, pozwolenie na szarogęszenie sie w kurii ks. Rasia itp. itd. Niestety mianowanie ks. Dziwisza na karkowską stolicę arcybiskupią to tak jakby się zrobiło adiutanta Piłsudskiego marszałkiem. Noszenie teczki za papieżem nie powoduje automatycznie wzrostu inteligencji, wiedzy i innych przymiotów. Powiedziałbym nawet, że skoro Jan Paweł II cały czas trzymał ks. Dziwisza na takiej funkcji to widać uważał, że do tego właśnie się nadaje. Gdyby odkrył w nim wybitne talenty przydatne dla Kościoła w Polsce i na śiwecie to z pewnością nie pozwoliłby sobie na ich marnotrawienie. Do noszenia teczki nadaje się byle kto. Na plus można mu zapisać nie ugięcie się w sprawie pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Rzeczywiście biorąc pod uwagę ociężałość kardynała Dziwisza można domniemywać, że obrona Telewizji Trwam nie jest jego decyzją, ale sygnałem z trochę wyższego szczebla.
oszołom z Ciemnogrodu

Vote up!
1
Vote down!
-2

oszołom z Ciemnogrodu

#264261

Kobieto opamiętaj się i daj spokój z literówkami! A tak sie nieszczęśliwie składa że Dziwisz jest biskupem mojej diecezji, co wcale nie znaczy, że od razu muszę krzyczeć santo subito! Nie muszę i nie chcę:)))

Dziwiszowi najbardziej mam za złe, że lansował PO, (in vitro itp), czyli opowiedział sie publicznie za cywilizacją śmierci. Jego sekretarz Raś jest bratem posła Rasia z PO i Dziwisz przyjmuje polityków PO tuż przed wyborami. Hańba!

Vote up!
1
Vote down!
-2

Petronela

#264243

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

nie byłoby trampoliny.

Odpuśćmy sobie tę 'dyskusję', OK?

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264256

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Sawicki Marek (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

A moim jest ksi Natanek,którego tępił Dziwisz,to dlaczego pani pasterz,nic nie robił gdy darto św Biblie,a ujadać to se pani może w lesie zamiast wilka,i pluć i łapać muchy

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264622

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Teraz wiem i to:

A moim jest ksi Natanek

Gdybym wiedziała wcześniej, w ogóle bym się tu nie odezwała.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264648

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

papierkiem lakmusowym? Czego?
I czy aby nie odwrotnie być powinno?

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264216

[quote=Anna.]

papierkiem lakmusowym? Czego?
I czy aby nie odwrotnie być powinno?

[/quote]

Nie powinno być odwrotnie z bardzo prostego powodu: to ks. Tadeusz opowiedział się po stronie prawdy, czyli za Jezusem!!!

"Jam jest drogą, PRAWDĄ i życiem".

Vote up!
2
Vote down!
-2

Petronela

#264237

Ks. Zaleski opowiada się za Jezusem (nie wątpię) - a ks. kard. Dziwisz za kim, jeśli wolno spytać? Obaj nie mogą opowiadać się za Jezusem? Co to ustawka? I jakim prawem wchodzi Pani w czyjeś sumienie?

Że o wywiadzie z p. Anną Walentynowicz, polecanym także na tym portalu, już nie wspomnę.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264249

Kobieto poczytaj Pismo Świete, potem próbuj swoich sił w poważnej dyskusji.

Jezus powiedział: "I poznacie prawdę i prawda was wyzwoli" (Jana 8, 32) i tę prawdę ks. Tadeusz probuje głosić, w czym przeszkadzał mu Dziwsz. Proste czy za trudne?

A takim prawem wchodzę w sumienie duszpasterza, że poczytałam konstytucję dogmatyczną "Lumen gentium" i jest tam sporo o udziale wiernych w kapłaństwie. A i w Biblii też jest sporo o napominaniu w razie grzechu publicznego, ale trzeba czytać. Coś mi sie wydaje, że powinno wystarczyć. Trzeba wiedzieć, kiedy zamilknąć. Straszną plagą Kościoła w Polsce są nawiedzone dewotki co to nie znają Biblii. Tu zacytuję JPII : "Wiara bez wiedzy jest zabobonem".

Jak na razie nie wiem, o jakim wywiadzie mowa, ale deklaruję absolutny szacunek dla Anny Solidarność.

Vote up!
1
Vote down!
-2

Petronela

#264260

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

i dodam, że zarzucenie komuś (komukolwiek), że nie opowiada się za Jezusem, jest wejściem w sumienie - i to z buciorami.

 

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264266

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tł (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Petronela - z całym szacunkiem dla Petroneli - ma po prostu zapał purytańskiego kaznodziei :-)))

Vote up!
0
Vote down!
-2
#264272

Dzięki za uznanie:))

Vote up!
1
Vote down!
-2

Petronela

#264329

Czy jesteś chrześcijanką, bo nie rozumiesz czym jest wybór Jezusa?
Chcę napomnieć Dziwisza w 4 oczy (jak to nakazuje Jezus w Ewangelii) ale jego nie ma w Krakowie, bo on ogłosił sie ambasadorem myśli JPII - tak jakby ta myśl potrzebowała ambasadora z Raby Wyżnej! Już lepiej pilnowałby tej swojej ogromnej chaty i sanatorium! - A jak przypadkiem jest w Kie, nie ma go dla ludzi!!!

Co to za biskup?!!!

Nie mantruj o wchodzeniu z butami w sumienie, bo mantrowanie jest grzechem.

Vote up!
1
Vote down!
-2

Petronela

#264330

A ja myślę, że kard. Dziwisz, dostał cynk z wiarygodnego źródła, że protesty i akcje protestacyjne a szczególnie ostatnio Bruksela, daje TV Trwam duże szanse powodzenia tzn.ktoś dał zielone światło??? Stąd prawdopodobnie, słowa wsparcia, chciałoby się rzec, rzutem na taśmę, poprawiły mu notowania ale poczekajmy??? Jeśli chodzi o Wawel dla prezydenta, decyzją, bądź co bądź, Kardynała Dziwisza, ma różne konteksty o podteksty, mogło to być tzw. przekierowanie optyki, zainteresowań a dokładnie wprowadzenie tematu zastępczego, dla pierwszych gorąchych dni Smoleńska i skierowanie na pogrzeb na Wawelu??? Tak czy inaczej Kard. Dziwisz stąpa po cieńkim lodzie, może wie coś, czego my nie wiemy, raczej napewno??? W każdym razie, jeżeli ma swoje papiery, to napewno nie ma ich w Polsce???.Pzdr.

Vote up!
1
Vote down!
-2
#264227

Mam podobne przeczucia.

Vote up!
0
Vote down!
-2

Petronela

#264245

Na razie do akcji wkroczyła zdaje się Senyszyn, ale to tylko takie preludium.

Fakt, następnym jest szef Instytutu Obywatelskiego, Jarosław Makowski

http://wpolityce.pl/wydarzenia/30194-szef-instytutu-obywatelskiego-pogardliwie-o-kosciele-i-kardynale-dziwiszu-co-mozesz-uslyszec-od-biskupow-gdy-chcesz-sie-modlic

Poza tym polecam "Anatomia linczu.Sprawa Ojca Konrada Hejmo" Petera Raina

 

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

Vote up!
1
Vote down!
-2

"Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie"

#264311

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Aleksandra nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Aniu , autentycznie podziwiam Twoją postawę w tym sporze.

Z Twoją wiedzą teologiczną  " zmiotłabyś"  p. Kaznodziejkę , ale ważniejszy przecież jest cel - bycie chrześcijaninem nie od święta .

 

Vote up!
0
Vote down!
-2

Aleksandra

#264687

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Anna. nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Za to teraz się rozkleiłam... :)

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-2

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264698