Różnice w przekazywaniu informacji przez różne media

Obrazek użytkownika Filip_Stankiewicz
Kraj

Czasami można dostrzec drobne, acz znaczące różnice w informowaniu o tym samym wydarzeniu przez różne media. Informacja o zorganizowanym przez Prawo i Sprawiedliwość 28 marca 2009 Zgromadzeniu Polskiej Wsi znalazła się na głównej witrynie zarówno wp.pl jak i onet.pl - tytuły różniły się tylko jednym słowem, ale ich wymowa była zupełnie inna.

Otóż tytuł na portalu wp.pl brzmiał:

"J. Kaczyński: PiS chce być również partią polskiej wsi"

 

Tymczasem na portalu onet.pl widniał tytuł:

"J. Kaczyński: PiS chce być partią polskiej wsi"

 

Pierwszy tytuł oznacza oczywiście, że Prawo i Sprawiedliwość docenia wieś, ale chce być partią ogólnopolską, reprezentować wszystkie duże grupy społeczne. Drugi tytuł sugeruje, że PiS chce stać się drugim PSL, partią skupioną na elektoracie wiejskim.

Co ciekawe w treści artykułu na onet.pl dowiadujemy sie tego, o czym informuje nas tytuł wp.pl - czyli pojawia się słowo "również". Być może skrócenie tytułu przez onet.pl wynikało ze względów technicznych, a nie chęci delikatnej (ale zawsze) manipulacji. Niemniej skutek wydaje mi się bardzo zły. Zwłaszcza, że tytuł lepiej było skrócić - jesli było to niezbędne - w inny sposób, na przykład: "PiS chce być również partią polskiej wsi". Podejrzenia może są na wyrost, ale nie od wczoraj różne media nieuczciwie traktowały PiS, więc tym bardziej te chcące informować rzetelnie powinny starać się unikać dwuznacznych sytuacji, a taką moim zdaniem bez wątpienia jest ta opisana przeze mnie.

Filip Stankiewicz

Brak głosów

Komentarze

Polsat miał największe "trudności techniczne". Zamieścił bowiem na swojej telegazetce taki tytuł: PIS PARTIĄ WSI?

Vote up!
0
Vote down!
0
#16857

Codziennie zauważam w nagłówkach mainstreamowych portali pełno błędów technicznych ;)

Dobrze że Polsat nie podał: Pis partią WSI ;)

Vote up!
0
Vote down!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#16862