Jeden z wielu powodów, dla których należy odwołać minister Katarzynę Hall

Obrazek użytkownika RP
Kraj

      W swoim wystąpieniu* chciałbym zwrócić uwagę na problematykę nauczania historii w szkole. Zacznę jednak od konstatacji, w której też zawiera się jeden z wielu powodów, dla których należy odwołać Panią minister Katarzynę Hall ze sprawowanego urzędu. Otóż moim subiektywnym zdaniem, które podziela jednak większość nauczycieli, których znam Pani minister Hall powinna zostać odwołana, gdyż nie lubi polskiej szkoły publicznej, a nauczycieli w szczególności. Czy lubi polskich uczniów? Pani profesor dr hab. Alina Rynio w swoim wystąpieniu przed chwilą (pt. „Pozorność proponowanych przez MEN reform edukacji”) stwierdziła, że wątpi w to, czy działania minister Hall mają na celu dobro dzieci.

   W jakim więc celu Pani minister sprawuje swój urząd? Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Zacytuję jednak spostrzeżenie George’a Orwella zawarte w „Roku 1984”: „Kto panuje nad przeszłością, panuje nad przyszłością”. Nie wiem, czy celem Pani minister jest wcielanie w życie opinii Orwella. Z całą pewnością znajomość historii jest niezmiernie ważna dla zachowania tożsamości narodowej i dla zachowania poczucia narodowej wspólnoty. Człowiek nie posiadający podstawowej wiedzy nt. historii Polski nie posiada też swoistego systemu odpornościowego. Jest tym samym podatny na wynarodowienie. Nie ma prostego przełożenia pomiędzy liczbą godzin historii a patriotyzmem. Z całą pewnością zmniejszenie liczby godzin historii, a nawet pozbawienie części uczniów kontaktu z ojczystą historią nie sprzyja kształtowaniu postaw patriotycznych. Postawię hipotezę, że sprzyja to owszem, ale wynaradawianiu, którego nie udało się zaborcom, ale może udać się w wolnej, jak się wydaje Polsce.

   Przysłowia są mądrością narodów. Jednym z nich jest: „Historia magistra vitae est”, czyli historia jest nauczycielką życia. Na jednym z portali młodzieżowych znalazłem wypracowanie omawiające znaczenie tego przysłowia. Młody człowiek pisze: „Opinia mówiąca, że "historia jest nauczycielką życia" jest jak najbardziej prawdziwa i zgadzam się z nią całkowicie. Dzięki znajomości historii, z którą mamy do czynienia na co dzień, wiemy jak mamy postępować. (...). Historia pomaga nam i będzie pomagać w dalszym życiu, gdyż pokazuje nam jakich błędów należy unikać, w których momentach powinniśmy zachować się inaczej. Dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu nieporozumień i przykrych sytuacji. Ta wiedza ułatwia nam życie i inspiruje do dalszego rozwijania swoich umiejętności i odkrywania nowych rzeczy. Znajomość historii nie daje recept na rozwiązywanie problemów, ale pozwala poznać źródła wzajemnej nieufności i uniknąć powtarzania starych błędów.(...).

   Trudno się z tymi opiniami nie zgodzić. Najwyraźniej Pani Minister Hall nie rozumie czegoś co jest oczywiste dla zwykłego ucznia. Jak to możliwe, że mając takie braki nadal sprawuje swój urząd?

                Robert Pieńkowski,  członek Nauczycielskiej Solidarności, Wrocław

 

* Głos w dyskusji podczas konferencji „Stan edukacji po czterech latach rządów minister Hall” zorganizowanej przez Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość oraz Sekcję Krajową Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w dniu 4 czerwca 2011 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP (długość wystąpienia w dyskusji została ograniczona do 2 minut, stąd skróty myślowe i wymuszona zwięzłość powyższego tekstu).

Brak głosów

Komentarze

Dołączam się do apelu odwołania tejże Pani minister.
Czy zna ktoś jakiegoś ministra w tym rządzie którego można by było zostawić na dłużej niż do natychmiastowego odwołania?
Pozdrawiam
MD

Vote up!
0
Vote down!
0
#162987

Dzialalność tej pani, jest antynarodowa i antypolska, z pelną świadomością zadań, jakie jej postawiono??? Wlaśnie wynarodowienie, jest to cel tej wladzy. Biorąc pod uwagę kim jest obecny premier(tym co nie wiedzą przypomnę, że jest wnukiem dziadka z wermachtu), jego wczesna dzialalność, już wtedy wskazywala na antypolskość??? Próba podjęta przez tegoż pana, podobna do obecnej na Śląsku w kierunku autonomi Kaszub, podszywając się podstępnie do kaszubskiego pochodzenia, bylo jak to trafnie określil pan premier J.Kaczyński zakamuflowaną niemieckością tych dzialań??? Polacy, powinni szeroko być zaznajamiani, infomowani o pochodzeniu ich przyszlych, ewentualnych przywódców??? Bo jak wiadomo, żaden wnuk nie zradzi swojego dziadka??? Dziś, rządząca ekipa, dziwnym zbiegiem okoliczności, powiązana niemieckością w swej dzialalności, a co za tym idzie, reprezentuje, slynne kondominium niemiecko-rosyjskie??? Śledząc większość dokonań tej nieprzypadkowej ekipy, niebicie dowodzi tej tezie??? Jeśli chodzi o panią Hall jak również jej męża, to nie jest chyba przypadek, że też są z Gdańska, nie wiem skąd pochodzą, ale Gdańsk, może być kwaterą V kolumny??? Pzdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#163030

należy odwołać,trzeba zrobić porządki w polskiej oświacie,przecież poważnie okroili lektury z j .polskiego.Wspomniany Orwell dawno jest wyrzucony,choć nieliczni poloniści omawiają.Jak można omawiac literaturę we fragmentach?Przeciętny Polak nie zdaje sobie sprawy,jakie gnioty są zaliczane na maturze.I wcale nie chodzi tylko o anegdotyczne teksty:
"Boryna wyszedł w pole i zasiał je swoim nasieniem"
"Ziembiewicz współżył z prawą ręką swojej matki"
"w polskiej literaturze występuje motyw Zyda pędzącego do gazu"
"chciał być wolny jak ten dym z komina"
Dołóżcie do tego jeszcze liczne błędy ortograficzne,styl taki,że trzeba się domyślac,co uczen miał na myśli.Po sprawdzeniu takiej pracy wedle klucza wychodzi na to,że uczeń zalicza maturę!
Literatura polska jest współzalezna z historią,a oni nic nie wiedzą np o kresach polskich,mylą powstanie w getcie z Powstaniem Warszawskim ,można mnożyć takie historie!
Nikt nie zdaje sobie sprawy,jaka w szkole jest z roku na rok
rozbudowywana biurokracja,najważniejsze jest to,co jest na papierze,wcale nie uczen,nie jego często skomplikowane sytuacje rodzinne.....Jakie głupie są szkolenia rad pedagogicznych!Ech,szkoda gadać...Zeby to wszystko nadrobić,trzeba już zabrać się do zmian,a potrzeba lat,inaczej będa nas leczyli,uczyli,budowali kadłubki intelektualne!

Vote up!
0
Vote down!
0
#163033

Mam dziecko w szkole. Długo by opowiadać o tragediach programowych ktore wprowadzono 2 lata temu. Mówię wam i wszpomnicie moje słowa, że przez ten program mózgi naszych dzieciakó będą jeszcze bardziej niż są obecnie, wyprane.

Córka znajomej była gwałcona na języku angielskim tekstem o Janie Pawle II, (w którym polski Papież odgrywał de facto rolę pośrednią, choć niby tekst był o Nim) z którego to tekstu wynikało, że Polacy zawsze byli i są antysemitami! :-O I rózne z tego wychodzdące brednie!

Jak sie matka spytała po co ten tekst tak gnębią na lekcjach to jej pani powiedziala, że TAKI MA PROGRAM!

Vote up!
0
Vote down!
0
#163044

Potrzebne są tajne komplety - nauczanie historii w domach.
Mój 13-letni wnuk przerabiał już 3 razy historię Afryki, ale z historii Polski nie wie nic. Dlatego żona uczy go w domu (na jutro ma się nauczyć życiorys Piłsudskiego).
Wiele wskazuje, że programy szkolne nie są wynikiem nieudolności władz oświatowych, tylko fragmentem przemyślanego działania. Rośnie pokolenie idiotów.

Vote up!
0
Vote down!
0

Leopold

#163062

Dałem dość prowokujący tytuł z wieloma znakami zapytania gdyż uważam że poważne mówienie o jakichś odwołaniach czy wogóle roztrzasanie tego czy innego "ministra" i wogólności tego wszystkiego co wyprawia ten nierząd jest przejawem pewnego rodzaju uznawania i szacunku, którego ja odmawiam mu całkowicie i bezpowrotnie.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#163069