Niewinnie 23 lata w więzieniu, wyszedł,dostał zawału

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Niewinny, skazany za zabójstwo rabina w Nowym Jorku , zwolniony z więzienia, następnego dnia dostał zawału serca. Czy nie za dużo jak na jednego człowieka - przypadków?

Mężczyzna zwolniony z więzienia po prawie 23 latach był  fałszywie oskarżony i skazany w 1991 roku w Nowym Yorku, za zabójstwo prominentnego rabina Chaskela Werzbergera. Następnego dnia po wyjściu na wolność doznał zawału serca.

         

             

 David Ranta został przewieziony do szpitala.

“ W piątek wieczorem David Ranta doznał ataku serca .Otrzymał pierwszą pomoc, jego stan jest stabilny, jest umieszczony na oddziale intensywnej terapii oddziału kardiologicznego w szpitalu metropolitalnym" powiedział adwokat Pierre Sussman. " Obecnie chory odpoczywa jest przy nim jego rodzina.Robimy wszystko aby zapewnić Davidowi potrzebna, bieżącą opiekę medyczną"

Ranta, lat 58,  spędził ponad dwie dekady w więzieniu po tym jak został uznany winny morderstwa Chasydzkiego rabina Chaskel Werzbergera. Ranta nigdy nie przyznał się do popełnienia przestępstwa, utrzymując zawsze że jest niewinny. Długotrwała analiza przypadku doprowadziła do tego że ostatecznie prokurator przyznał że sprawa "nie trzyma się kupy" , oskarżenie nie ma wystarczających podstaw.

We czwartek Ranta został przez sad  w Brooklynie , zwolniony.

 

“ Nagromadzone przez lata krzywdy , wynikające z fałszywego oskarżenia i skazania, oraz 23 lata więziennego żywota w połączeniu z radością wyjścia na wolność były zbyt wielkim obciążeniem dla jego serca" .

Wyobraźmy sobie że zostałby on skazany na karę śmierci a wyrok wykonano.....

Długo powstrzymywane przez krewnych emocje, wybuchły po tym gdy sędzia ogłosił sentencje wyroku dającego Rancie wolność. Jego córka ,będąca w ciąży , która w dniu jego aresztowania miała dwa lata był obecna wśród oczekujących.

   David Ranta

“ Proszę pana , jest pan wolny, może pan wyjść"  stwierdziła sędzia Sądu najwyższego Miriam Cyrulnik.

" Ewidencja nie potwierdza , że oskarżony jest winny bez uzasadnionych wątpliwości" - stwierdził asystent Prokuratora Okręgowego John O’Mara.

“ Jestem oszołomiony"  powiedział Ranta obecnym reporterom. "Czuję się tak jakbym płynął pod wodą."

 David Ranta  David Ranta, (center), leaves Brooklyn Supreme court in New York after spending more than two decades behind bars

W 1991 roku bezrobotny narkoman Ranta został skazany na 37,5 roku więzienia za zabójstwo rabina Chaskel Werzbergera , w Wiliamsburgu, 8 lutego 1990 roku. Głównym świadkiem oskarżenia był 13 letni chłopiec Menachem Lienberman. Opowiedział on jak policja kierowała nim podczas śledztwa w sprawie zabójstwa do którego doszło podczas napadu i rabunku diamentów.

Chłopcu okazano ustawionych do rozpoznania mężczyzn. Obecnie 36 letni Menachem Lienberman mieszka w Montrealu. Wskazał wówczas Rantę gdyż policja powiedziała że ma pokazać " tego z dużym nosem".

     This is the line-up which led to David Ranta's life imprisonment. Menachem Lieberman last night told how police led him as a 13-year-old witness and told him to wrongly select Ranta

Tak wspomina to zdarzenie w relacji reporterowi CNN : " Wchodziłem do pomieszczenia gdzie stali ustawieni mężczyźni a  oni powiedzieli mi abym wybrał tego z największym nosem. Byłem wówczas zbyt młody aby zdać sobie sprawę z tego że to jest ustawione. Nigdy nie brałem udziału rozpoznaniu ani nie widziałem jak to wygląda - myślałem że jest to część procedury".

Menachem Linberman przez lata nie przestawał myśleć o sprawie w której był uwikłany. Coraz częściej w mediach informowano o ludziach którzy wychodzą na wolność po nieuzasadnionym skazaniu. Im stawał się starszy wspomnienie coraz bardziej mu dokuczało. Nikomu jednak o tym nie mówił  Dwa lata temu podjął decyzję ujawnienia prawdy , zrzucenia z piersi ciężaru.

   

Trzeba też pamiętać,  że gdy skazana jest niewinna osoba - prawdziwy zabójca, jest na wolności.Prawo USA jednak nie przewiduje przedawnienia zbrodni zabójstwa i śledztwo zapewne zostanie wznowione.

Mężczyzna który dokonał napadu usiłował obrabować kuriera z diamentami ale zamiar się nie udał. Wówczas  usiłował porwać  auto  rabina Chaskel Werzbergera - strzelając mu w głowę i pozostawiając na go śmierć.

Ranta został uwolniony gdy sędzia unieważnił wyrok skazujący który oparty był na fałszywym oświadczeniu świadka manipulowanego przez policję.

 PS. Mówi się że więzienia są zapełnione niewinnymi ludźmi. Tu mamy przykład że to nie przesada. Dziś gdy nauka poczyniła postępy i testy DNA są powszechnie dostępnena wolnośc wychodza ludzie skazani na karę śmierci bo okazuje się że na miejscu zbrodni nie byli.

 

Brak głosów

Komentarze

Jak to dobrze, że u nas sprawiedliwość jest ostoją Rzeczypospolitej ;-)))

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
-1
#346228