Czy w Polsce istnieje prawica

Obrazek użytkownika coryllus
Kraj

Nie mogę się pozbyć wrażenia, że w Polsce nie ma żadnej prawicy. Po zlikwidowaniu rzeczywistej prawicy w roku 1945 i kilku latach późniejszych pozostało po niej miejsce, które jest z coraz mniejszą skutecznością zagospodarowywane przez różne dziwne ugrupowania. Ich legitymacją nie jest czystość doktryny, nie jest nią także majątek i tradycja kultywowana od pokoleń. Jest nią twór dziwaczny, który zwykle określa się słowami „nawiązuje do tradycji”. I tak dawno temu pan Hall nawiązywał do tradycji endeckiej, a ktoś tam do piłsudskiej, a jeszcze inny do ludowej.

Źródłem tych nawiązań były, jak się przy bliższym poznaniu okazywało, jakieś dziwne gabinety jeszcze dziwniejszych ministerstw. Przypomniałem tu już bardzo udanie opisanego przez wikipedię Henryka Krzeczkowskiego, który „stworzył polską prawicę niepodległościową od nowa”. Był ten pan oficerem radzieckiego wywiadu, erudytą i pedałem w jednym kawałku. Wychował Tomasza Wołka między innymi, a także – jak chce wikipedia – Aleksandra Halla, który – a jakże – nawiązuje do tradycji endeckiej.

Numery te wykonuje się z powodzeniem dalej. Oto przed wczoraj, czy wczoraj opisałem Orlińskiego, który wraz ze swoją gazetą lansuje prawicowego pisarza nazwiskiem Miłoszowski. Pisarz ten w wywiadzie dla ‘Krytyki Politycznej” (który prawicowy pisarz udzieliłby wywiadu tej szmacie?) – twierdzi na przykład, że sprawa Smoleńska jest nagłaśniana nie tylko przez PiS, ale także przez PO, a wszystko po to, by zamieść pod dywan sprawę in vitro. To już przecież słów brakuje na tego debila. No, ale ma gazownia swojego prawicowca? Ma. No i o co chodzi.

Ja całkiem niedawno jeszcze w tę prawicę wierzyłem, ale kiedy z ust osoby wiarygodnej dowiedziałem się, że jeden z ważnych polityków, którzy „nawiązują do tradycji chrześcijańskiej” ma szafę wypchaną damską bielizną, bo to akurat kolekcjonuje i jest najbardziej znanym w mieście fetyszystą, zwątpiłem i zacząłem myśleć. Kiedy zaś zacząłem myśleć wymyśliłem, że prawicy po prostu nie ma. Nie ma i być w zadanych warunkach nie może. Bo kiedy zaczynają się tworzyć jakieś – powiedzmy – prawicowe organizacje natychmiast ściągają ku nim rzesze agentów służb wszelakich, maniaków i świrów, którzy musza opowiedzieć jak największej ilości ludzi o swojej prawdzie, którą od lat noszą w sercu zbolałem. To paraliżuje wszelkie inicjatywy i wszelkie działania.

Ja tu cały czas mówię o prawicy niepodległościowej, polskiej, chrześcijańskiej i konserwatywnej, nie o żadnej innej. Tak samo jest w PiS. I nie zanosi się, by miało się to zmienić. Weźmy choćby przykład komisji Antoniego Macierewicza. Pracuje ta komisja w pocie czoła nad najważniejszą sprawą jaka mogła się Polsce przydarzyć od czasów Katynia. W tym samym czasie ukazuje się szereg idiotycznych, szkodliwych w istocie i głupich książek, napisanych przez egzaltowanych i rządnych chwilowej sławy durniów. Zamieniają oni tę szalenie poważną, groźną i spektakularną sprawę jaką była Tragedia Smoleńska w odpust na św. Jana połączony z puszczaniem latawców. I nie ma siły, która mogłaby ich zatrzymać. Prawica zaś i jej sympatycy, jak gdyby nigdy nic zajmują się omawianiem i oceną tych dzieł. To jest po prostu granda. Przy okazji chciałbym zapytać Rolexa jak idzie tłumaczenie białej księgi.

Prawica miast zachować powagę porównuje dzieła Szymowskiego i Osieckiego i zabiera głos w sprawie.

Dziś za to prawica osiągnęła po prostu dno. Pojawiła się informacja o tym, że Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro poddani będą badaniom psychiatrycznym. Członkowie prawicy zaś, zamiast urządzić natychmiastową demonstrację pod domem Kaczmarka, zamiast złożyć do sądy 10 tysięcy pozwów w sprawie różnych nieprawidłowości będących udziałem polityków PO, SLD i kogo tam jeszcze, zajmuje się deliberowaniem i odmienianiem przez przypadki słowa hucpa. To nie jest prawica. To nawet nie jest lewica. To jest proszę państwa kurwica. I nic tego niestety nie jest na dziś w stanie zmienić.

Wszystkich zainteresowanych dziejami prawdziwej prawicy i ludzi honoru w najlepszym wydaniu zapraszam na stronę www.coryllus.pl, gdzie można kupić moją książkę pod tytułem „Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie”. Pisze tam o bohaterach z przeszłości, którzy nie uciekali przed byle kim i nie popiskiwali w kącie, kiedy lidera ich partii ktoś próbował ciągać po sądach i gabinetach psychiatrycznych. Serdecznie zapraszam.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Od dłuższego już czasu narażam się podobnymi w treści komentarzami wszystkim tym "prawicowcom" , którzy klepią w klawiaturę w zaciszu swoich komnat, podniecając się z narcystycznym zapałem wiedzą z dziedziny filozofii polityki. Nie chcę rzucać nazwiskami, ale skoro wertujesz internet w poszukiwaniu prawicowych treści, nie wątpię, że natknąłeś się na tych pseudoprawicowych celebrytów! Żal, bo z tego bicia piany nic nie wynika i wiele jest pewnie osób zawiedzionych degrengoladą intelektualną ludzi, którzy mogliby stanąć na czele jakiegoś poważnego ruchu społecznego - narodowego, konserwatywnego, chrześcijańskiego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165923

Troche mieszasz sprawy osobiste z publicznymi ;
Natura ludzka jest zmienna i co innego mysli , co innego mowi i czasem co innego robi ;
Prosciej ci bedzie znalezc Prawice mentalna niż realna ;
O prawicy gospodarczo -ekonomicznej boje sie wspominac bo to raczej szkielet dinozaura

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Maciej61

#165930

"Dla jednych jesteśmy reakcjonistami, konserwatystami, klerykałami i fanatykami dla innych jesteśmy radykałami, ateuszami, oportunistami. Dla nas te podziały nie istnieją. Jesteśmy konserwatystami, prawda, bo uważamy za rzecz konieczną i zdrową pielęgnowanie tradycji, kultury, życia rodzinnego i łączności z polską przeszłością. Ale jesteśmy też postępowcami, bo idziemy śmiało naprzód, bez przesądów odrzucając wszystko, co jest szkodliwe dla narodu. "

Jan Mosdorf.

Prawica to prawość i wiara w ideały, które są zgodne z naszą chrześcijańską wiarą oraz z naszym codziennym życiem i postępowaniem.

Paweł Tonderski. :)))

p.s.

Człowiek, który żyje niemoralnie, nie postępuje według nakazów Bożych, nie przestrzega Dekalogu, nie może być prawicowcem, prawica również nie ma nic wspólnego z liberalizmem, którego jedynym zadaniem i celem nadrzędnym jest wzbogacanie się kosztem innych ludzi, to są dwa zupełnie sprzeczne sobie dziedziny życia i ekonomi oraz sposobu pojmowania życia, to jest zupełnie inna chemia mózgu...

p.s. 2

Tak w Polsce istnieje prawica, na naszych oczach się odbudowuje i buduje swoją nową siłę.

PiS nie jest partią prawicową, nigdy taką nie była, wielu ludzi należących do PiS-u, jednak jest prawicowcami, tacy ludzie znajdują się również i w innych partiach politycznych istniejących obecnie na scenie politycznej w Polsce, niestety wielu z nich woli pieniądze i zaszczyty oraz uściski dłoni i splendory, których doświadczają na salonach Europy zapominając w tym czasie, że są Polakami, z powodów ekonomicznych, wielu ludzi zajmujących się na co dzień polityką w Polsce zapomniało, czym jest prawość oraz "młodzieńcze" prawicowe ideały, o które warto walczyć jeszcze w dorosłym życiu...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165940

Problem w tym, że prawica jest rozbita i rozczłonkowana. Śledząc wydarzenia z perspektywy domowych pieleszy, widzi się tylko czołowych polityków PiS-u mówiących spójnym głosem. Ale wchodząc bliżej w strukturę prawicy, tej oddolnej, nagle zdziwieni dostrzegamy, że to dziesiątki, żeby nie powiedzieć setki frakcji i frakcyjek. A do tego jedna osoba może udzielać się w kilku takich inicjatywach, które niekoniecznie sie popierają (!).
Zgadzam się, że gadaniem-wypisywaniem na forach nic nie zdziałamy, ale jaki jest pomysł, żeby stworzyć jednolitą siłę? I wcale nie chodzi mi o "trzecią drogę".

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165946

Myślę, że nazwy "prawica", "lewica" czy "centrum" są w najlepszym razie ledwie orientacyjne. Nie są to IMHO pojęcia ani identyfikatory postaw, kierunków i programów politycznych. Dlatego należałoby unikać ich używania w dyskusjach i publicystyce. Są mylące i utrudniają zrozumienie, o czym de facto mowa, a nieraz wprowadzają taki zamęt, że dyskurs staje się rozmową ślepego z głuchym. Może nieco lepiej dookreślone, bardziej jednoznaczne są nazwy "lewacki" i "skrajnie prawicowy", "konserwatywny", "liberalny", ale i tu - wobec licznych ich odmian w polityce dzisiejszej i w historii - miałbym duże wątpliwości.
Zanim więc się użyje jednego z tych słów, jeśli jest to niezbędne, dobrze byłoby najpierw podać, jak się je pojmuje. To zapobiegnie dziwacznym komentarzom.
Muldi

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Muldi

#165948

Tak. Prawie całkowicie się zgadzam z Twoją opinią.
Tylko szlag mnie trafia gdy spotykam jakiegoś "prwicowca" a on w dyskusji "jedzie" a to lewakiem a to pseudo-liberałem albo jeszcze jakimś innym ...ałem. W powszechnej opinii raczej panuje przekonanie uparcie wpajane i przemycane w mediach o tym że prawicowiec to zaścianek i wogóle obciach że aż miło. Mbóstwo ludzi jednocześnie NIE MA BLADEGO POJĘCIA czym była prawica polska w przeszłości (dekady lat eliminacji tej wiedzy ze szkół) czym chciała być przed i po wojnie oraz czym mogłaby być gdyby wogóle mogłaby istnieć jako ideologia atrakcyjna dla Polaków w wolnej od nacisków sąsiadów Polsce.
Nie dziwmy się że prawicowcem staje się w swoim mniemaniu ktoś kto ma medialną wiedzę na temat utopii bolszewizmu wpajanej na każdym kroku, a o prawicy polskiej wie tyle że była.
Czy w Polsce dnia dzisiejszego istnieje choćby zalążkowa forma prawicowej wszechnicy szerzącej wiedzę oraz trdycje prawicowe? NIE. No to o czym my możemy tu gadać?
Nie ma ludzi (dużych grup liczących się społecznie)zdolnych rozumieć słowo Polska prawica więc nie ma prawicy. Nie ma ludzi krzewiących poglądy i SPOSÓB ŻYCIA PRAWICOWY, to nie mamy prawicy. Wogóle prawicy nie ma i nie będzie tak długo póki nie powstanie warstwa ludzi żyjących w sposób prawicowy i wcielających w życie idee prawicowe z pokolenia na pokolenie.

POZDRAWIAM

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165954

Gawronski Rafzen
Prawica lewicy tak istnieje.
Najlepszy wzór to Kaczyński, Wojciechowski i Jurek !!! Jest jeszcze podobno Korwin-Mikke z programem koniunktualnym a nie prawicowym.Opozycja w Polsce to tylko lewicowy dialog i nie można jej nazywać prawicą.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Gawronski Rafzen

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

#165960

Corryllusie, i w ten oto sposób spowodowałeś uaktywnienie się WSIowych propagandystów typu Pawieł T których głównym zadaniem jest uderzyc własnie w PiS i Jarosawa Kaczyńskiego..Pan pisze o braku reakcji tzw.prawicowców na haniebne zachowania POsbolszewckiego sądu, na bezprawie jakiego nawet nie pamiętały czasy PRLu doby Gomułki i Gierka..Pan pisze że POstbolszewia próbuje niszczcyć Jarosława Kaczyńskiego metodami stalinowskimi a ci wszyscy którzy z Nim sie utożsamiają, ograniczaja się tylko czczego gadania..Nie mam wątpliwosci, że decyzja "sędziego" Jabłońskiego bardzo cieszy "prawicowca" Pawła T i jemu POdobnych którzy juz od dawna tu na niepoprawnych wykonuja zadanie zlecone przez Dukaczewskiego..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165972

Takie określenie partii to już przeżytek. Nastąpiła ewolucja, czyli podział na partie konserwatywne (jak PiS) oraz liberalne (PO).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kasianna

#166042

Ta ostatnia partia, to nawet ostatnio i libacyjna jest. :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#166115