Sąd zbada, czy Wałęsa zasługiwał na Nobla.

Obrazek użytkownika Felix
Świat

Sąd administracyjny w Sztokholmie ma orzec, czy Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana przez komitet norweskiego parlamentu jest przyznawana zgodnie z testamentem Alfreda Nobla.

Sprawa bezpośrednio dotyczy m.in. nagrody otrzymanej w 1983 roku przez Lecha Wałęsę.

 

Inicjatorem działań mających doprowadzić do uzdrowienia procesu przyznawania Pokojowej Nagrody Nobla jest norweski prawnik i działacz na rzecz pokoju Fredrik Heffermehl. Jest on również autorem krytycznej wobec Norweskiego Komitetu Noblowskiego książki "Testament Nobla", w której m.in. dowodzi, że po II wojnie światowej mniej niż połowa laureatów została wybrana zgodnie z testamentem Alfreda Nobla.

Według Fredrika Heffermehla wielu wyróżnionych nie spełniło podstawowych kryteriów, czyli nie działało na rzecz rozbrojenia i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym.

Choć laureatów wybiera komitet norweski, sprawa trafiła do sądu administracyjnego w Sztokholmie, który jest właściwy dla mającej siedzibę w stolicy Szwecji Fundacji Noblowskiej. "To właśnie zarząd Fundacji Noblowskiej odpowiedzialny jest bezpośrednio za realizację testamentu fundatora nagrody, Alfreda Nobla" - powiedział PAP Fredrik Heffermehl. Twierdzi on, że Fundacja Noblowska powinna wpłynąć na "norweski komitet, który jest mocno upolityczniony i realizuje interesy norweskiej polityki zagranicznej".

W złożonym do sądu wniosku, do którego dotarła PAP, Fredrik Heffermehl w znacznej części oparł swój wywód na przypadku przyznania pokojowego Nobla Lechowi Wałęsie. Wnioskodawca dowodzi, że ówczesny przewodniczący komitetu noblowskiego, Egil Aarvik, uzasadniając przyznanie wyróżnienia Polakowi, próbował usprawiedliwić nowy kierunek obrany przez komitet.

"Naturalnym rozwinięciem woli Alfreda Nobla jest, aby rozważać pokojową nagrodę w świetle deklaracji praw człowieka ONZ" - cytuje przewodniczącego Heffermehl.

Egil Aarvik powiedział również, że "kolejny raz komitet zwraca uwagę społeczności międzynarodowej na swoją definicję pojęcia pokój".

To właśnie zdaniem Heffermehla pokazuje, że komitet "sam tworzy reguły, zapominając o testamencie Nobla".

Rozprawa ma odbyć się jesienią, nie ustalono jeszcze konkretnego terminu. Fundacja Noblowska w Sztokholmie nie wypowiada się w sprawie procesu.

 

Książka opisująca nieprawidłowości w przyznawaniu pokojowej Nagrody Nobla wkrótce ukaże się w Wielkiej Brytanii. Będzie to poszerzona wersja publikacji, która w 2008 roku wywołała debatę w Norwegii. Fredrik Heffermehl przygotowuje również polską wersję swojej książki.
 

Myślę, że Opatrzność Boża czuwa nad nami, skoro natchnął kogoś, kto Wałęsie utrze nosa i pokarze mu jego miejsce.

Z okazji 25 lecia przyznania nagrody w wywiadzie dla Dziennika.pl Wałęsa stwierdził, iż tę nagrodę po prostu dostać musiał.

"To, że ja czy cały ruch prędzej czy później dostanie Nobla, to było jasne od początku. Co do tego nie miałem wątpliwości. Już tak daleko wiedziałem, że dostaniemy czy dostanę, że wyniosłem się z domu, bo był taki wielki nacisk, szczególnie prasy zachodniej. Żeby odciążyć dom i żonę, wyjechałem na ryby na Kaszuby. Tam pociągnąłem ze sobą grupę dziennikarzy i czekaliśmy na informacje" 

Decyzja Norweskiego Komitetu Noblowskiego dała mu wiatr w żagle.

"Można było się poderwać, stałem się nieśmiertelny. W tym znaczeniu, że już musiano na mnie uważać, że komuniści musieli się ze mną liczyć, bo byłem znany na całym świecie" 
 

 

Brak głosów

Komentarze

To nieprawdopodobne aby ten szczur dostał nagrodę nobla na to zgodził się cały świat ,a ja jestem tego świadectwem bo żyję na tym łez padole od 59 lat i to pamiętam.Wyciągam wnnioski i boli serce, historia się powtarza to fakt,ale czy my myślący mamy jakąś szansę aby to zmienić ,wydaje mi się że nie ,jak to się stało ,że naród polski tak doświadczony tak pognębiony nie może dotrzeć do prawdy co się z nami stało,czy ta mamona tak ogarnęła ludzkie umysły,że własną matkę spzeda ,to nieprawdopodne.Tak sobie siedzę i czytam was na niepoprawnych i widzę iskierkę nadzieji,ale tylko dla mnie a co z naszym pokoleniem,które nie zna czasów komuny,oni tego nie znają i mają zafałszowaną rzeczywistość przez media komercyjne.Zyją w wirtualnym świecie,jak mają odróżnić ten świat.Potrzebne są media niezależne jak to zrobić ,kończąc potwierdzam nobel vel \walęsie trzeba odebrać bo to jest zdrajca narodu .

Vote up!
0
Vote down!
0
#75400

I jeszcze jedno wałesa mówi ,że stał się niesmiertelny widać że rozum podpowiedział, jak lenin, bo to komunistów hasło ,przecież ten cep czasem coś wrzuci i pomyli się i powie prawdę bo to jest dureń naszych czsów .Stańczyk błażen Zygmunta Starego był geniuszem ,a mu słuchamy debilów i błaznów kiedy nasz naród się obudzi ,nie wiem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75404

Będą mieli pracę przy balsamowaniu naszego Wodza Rewolucji.
Tylko gdzie zbudować mauzoleum ?

Vote up!
0
Vote down!
0
#75420

Wałęsa, potomek rzymskich cesarzy (linia od cesarza Flaviusa Iuliusa Valensa), miał leżeć na Wawelu, ale skoro pochowali tam Lecha Kaczyńskiego z Małżonką to poczuł się zdradzony. Skoro nie Wawel, to co?

Vote up!
0
Vote down!
0
#75424

A gówno to jest moja odpowiedż

Vote up!
0
Vote down!
0
#75426

I to jest prawidłowa odpowiedź!

Vote up!
0
Vote down!
0
#75429

Za zycia Srebrzysko, po - Lostowice.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75540

Może wyjaśnię dla osób z poza Trójmiasta... Srebrzysko - szpital psychiatryczny (obok cmentarza zresztą), Łostowice, dzielnica Gdańska z aktualnie dizałającym i czekającym na nas gdańszczan cmentarzem. Pozdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75604

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#75423

Sąd Apelacyjny w Krakowie uchylił wyrok ws. przeprosin córki Lecha Wałęsy za książkę Pawła Zyzaka.

Zgodnie z decyzją sądu, wydawca książki Pawła Zyzaka „Lech Wałęsa. Idea i historia” wydawnictwo Arcana nie będzie musiało przepraszać córki Lecha Wałęsy, Anny Domińskiej, ani płacić grzywny.

Córka Wałęsy domagała się przeprosin, ponieważ jak twierdziła w pozwie, jej dobra osobiste zostały naruszone w związku z fragmentem książki, w którym mowa jest o zarejestrowaniu Wałęsy jako TW SB, a następnie jego wyrejestrowanie.

Sąd pierwszej instancji nakazał wydawcy książki przeproszenie powódki i zapłacenie grzywny, jednak sąd drugiej instancji ten wyrok uchylił.

Pełnomocnik córki Lecha Wałęsy zapowiedział złożenie kasacji.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75431

 jest nagroda za szerzenie nienawiści z powodu tchórzliwego nie przyznania się do działłalności agenturalnej to taką nagrodę powinien dostać.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75479

pomylili komitet noblowski z komitetem centralnym. dali bolkowi nagrodę gdy dostali dokumenty potwierdzające jego agenturalną biografię. Wisława też dostała Nobla za swoje wiersze wysławiające Stalina.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75588

Kiedy to się wszystko rozgrywało, wierzyliśmy w niego i w jego misję jak w prawdę objawioną i myślę, że właśnie ta wiara była jednym ze źródeł siły "Solidarności" (niezależnie od tego, do czego dzisiaj dokopują się historycy). Pamiętam moment przyznania mu Nobla - i to naprawdę była wielka chwila! Nikt, kto nie pamięta, jak komuna traktowała anty-reżimowe ciągoty społeczeństwa, nie jest w stanie pojąć, jaką wagę miało dla Polaków to międzynarodowe wyróżnienie. Wyróżnienie nie tylko przecież dla Wałęsy - ale dla całego ruchu, któremu przewodził (o czym on sam najwyraźniej zapomina).
Ze wstydem i bólem patrzę od lat na to, co nasza niegdysiejsza legenda robi i mówi. Żadna bezpieka, żadna czarna propaganda nie zdewaluowałaby go tak, jak robi to on sam. Najgorsze jest to, że kładzie się to cieniem także na pamięci tego wspaniałego, społecznego ruchu - że Wałęsa kontaminuje także to, co do niego nie należało...

A co do procesu przyznawania Pokojowej Nagrody Nobla - dobrze się dzieje, że się za to biorą i to wcale nie ze względu na Wałęsę: tak groteskowe nagrody, jak choćby ta dla Obamy, są w moim odczuciu dużo bardziej szkodliwe i podważają rangę i wiarygodność tej nagrody.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75589

Wałęsa bezwzględnie zasługuje na Nobla. Za tak wielki realizowany zresztą z sukcesami talent aktorski chociażby. Dla mnie, osoby ryzykującej życie podczas kolportażu ulotek w stanie wojennym postać tego szołmena z Popowa (współczuję)  jest ohydna. Oszukał. Mało tego. Brnie do końca. Uczeń pana Mazowieckiego. Polak ? I ta jego oszczercza klapa marynarki. Obalił komunizm. Raczej obalił połówkę pod murem stoczni. Co do samego wniosku o poprawność realizacji testamentu fundatora to wynik w świetle tegoż testamentu może być tylko jeden. Co nie oznacza że sąd da radę być sądem odważnym i niezależnym. Pomiętacie zapewne Kongres USA i wałęsowskie "My Naród". Powinni być: "my, byli i aktualni współpracownicy KGB". Pozdr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#75602

Tak - dokładnie tak!
Dodam jeszcze, że w moim odczuciu ta nagroda jest jak lizak dla chłopczyka, że jest posłuszny i nie otwiera gęby, gdy mówią starsi i mądrzejsi. Lech Kaczyński, z jego dążeniem do tego, by zapewnić Polsce należyte miejsce i szacunek we wspólnocie międzynarodowej, nie miał na nią najmniejszych szans!

Vote up!
0
Vote down!
0
#75856

A kto decyduje o przyznaniu orderu (nagrody?) Karola Wielkiego? Kim są ludzie, którzy wybierają i decydują o tym, że tacy ludzie jak Tusk są honorowani tym orderem?

Czy ktoś wie co się kryje, kto się kryje za kapitułą, która decyduje o przyznawaniu tego orderu, tej nagrody i kto go (ją) ustanowił i kiedy?

Czy ten order ma coś wspólnego z orderem Karola XIII albo może ma coś wspólnego z orderem im. św. Karola z Monaco?

p.s.

Wałęsa nie powinien dostać nagrody pokojowej Nobla jako osoba fizyczna, jako pan Wałęsa, tę nagrodę powinni przyznać Solidarności jako organizacji, a nie temu jednemu człowiekowi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#82174

Żadne tam kruczki prawne ale po prostu:
http://antydziad.salon24.pl/186544,wyobrazmy-sobie-ze-ujawniono-udzial-rosji-w-zamachu

Przeczytajcie powyższy tekst do końca (kto jeszcze nie czytał)
 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

Vote up!
0
Vote down!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#75711

A jeśli opisywana sprawa jest prawdą, to do kogo kierować głosy poparcia?
(N.b. nie tylko Wałęsa, ale z ostatnich czasów Babrak McObama by się kwalifikował.)

Vote up!
0
Vote down!
0
#82165