Zadaniom polityki są w stanie sprostać tylko ludzie wielkiej miłości do Ojczyzny, a nie polityczni "klauni".

Obrazek użytkownika Felix
Kraj

Administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Sławomir Żarski w homilii wygłoszonej podczas mszy za ojczyznę w bazylice św. Krzyża stwierdził, iż modlitwa w intencji Ojczyzny jest prawem i zaszczytem, ale także obowiązkiem. Natomiast patriotyzm to wartość świadcząca, o jakości ludzkiego życia, jakości człowieka.
"Ostatnimi laty patriotyzm, jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego, przestał być uważany za konieczny dla egzystencji. Zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzenia dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego, stała się wartością" - ocenił duchowny.
"Żeby Polska była w nas, żeby Polska nie zginęła, żeby nie utraciła niepodległości, żeby Polska nie utraciła władzy nad sobą jeszcze za naszego życia i przez nasze życie koniecznie, natychmiast, od zaraz, musimy uczyć się miłości do niej i do siebie nawzajem" - wzywał.
Ks. Żarski wskazywał, że jest wiele postaci, od których można czerpać wzorce zachowań. "Rodacy! Sursum corda! Jest od kogo w ojczystym domu uczyć się miłości do Ojczyzny" - mówił. Przywoływał w tym kontekście m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego - "gorliwego i oddanego żołnierza, polityka" oraz premiera Ignacego Paderewskiego - "kompozytora, polityka, porywającego mówcy, jednocześnie wielkiego patrioty".
Administrator Ordynariatu Polowego ocenił, że polityka to zadanie dla ludzi wielkich duchem, wielkich intelektem, wielkich kulturą osobistą i wielkich charakterem. "Zadaniom polityki są w stanie sprostać tylko ludzie wielkiej miłości do Ojczyzny, a nie polityczni "klauni" z antykościelnymi kompleksami. Przypomnę, że wszelkie nawoływanie do rasizmu i nienawiści wobec kogokolwiek nie jest politykowaniem, ale działalnością przestępczą. Takie zachowania zawsze poprzedzały krwawe akty przemocy człowieka wobec człowieka" - powiedział duchowny.
Jak podkreślił, "są decyzje, które umacniają niepodległość Polski i wolność Polaków, ale są też postawy i zachowania, słowa i decyzje, są wreszcie takie prawa, które bezpośrednio zmierzają do utraty niepodległego bytu Narodu i państwa oraz pozbawiają człowieka łaski Odkupienia.
Nawiązując do katastrofy smoleńskiej, administrator Ordynariatu Polowego podkreślił, że do narodowego skarbca wielkich nauczycieli patriotyzmu, "z dniem 10 kwietnia dołączyło 96 wielkich Polaków, którzy z niewyjaśnionych do dnia dzisiejszego przyczyn, zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, będąc w pielgrzymce pamięci o Katyniu".
Ks. płk Żarski dodał, że prezydent Lech Kaczyński i towarzyszące mu w drodze do Katynia osoby, "kierując się wyobraźnią niepodległości, przypomnieli nam, że fundamentem miłości jest pamięć, nawet wtedy, gdy zachowanie pamięci może kosztować nawet życie".
Homilia administratora Ordynariatu Polowego WP została przyjęta przez zgromadzonych długimi brawami.
We Mszy uczestniczyli m.in. Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister obrony narodowej Bogdan Klich, posłowie, senatorowie, generalicja i kombatanci oraz harcerze, którzy przynieśli Światło Niepodległości.

Brak głosów

Komentarze

Zresztą co miał rozumieć,obudziły go dopiero oklaski.
Pozdrowienia
zib1

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrowienia
zib1

#104207

i odczytywany na każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę

bo w żadnej prasie polskojezycznej nie ukaże sie._________________________________________________________ „Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor”. Józef Beck

Vote up!
0
Vote down!
0

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi (J.Piłsudski)

#104209

też tak uważam

Vote up!
0
Vote down!
0
#104280

Ciekawe czy "klauni" sie domyslili ze to o nich mowa.

Niniejszym ks. płk Sławomir Żarski dolacza do grona duchownych ktorych obdarzam duzym zaufaniem, bo niestety nie kazdy kto nosi sutanne takim zaufaniem moze byc obdazony.

Dziekuje ksieze pulkowniku!

Vote up!
0
Vote down!
0
#104292

Dziękuję za ten wpis ! Dzięki niemu wielu zapozna się z homilią, a takich właśnie ostatnio brakuje.

Demonica! Moim zdaniem to powinno zostać wysłane w formie listu do... Episkopatu. To lekcja patriotyzmu, którego purpuratom tak bardzo ostatnio, w feworze prób ugrywania u władzy kawałka koryta dla siebie - brakuje.
Pozdrawiam i 10 dla Autora.
contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#104317