Politycy pod sąd!

Obrazek użytkownika Chłodny Żółw
Idee

Czy demokrację da się naprawić? Pewnie nie, ale nawet drobne modyfikacje mogłyby jej funkcjonowanie nieco usprawnić.

We wcześniejszej notce ("Demokracja za 5 złotych") zaproponowałem jeden z elementów, który mógłby spowodować bardziej racjonalne zachowanie wyborców.

Tym razem propozycja, która może wywołać racjonalizację działania polityków.

 Na razie w przybliżeniu wygląda to tak...

Przed wyborami politycy prężą muskuły, odchudzają się, pracują w solarium nad opalenizną. Stada przystojnych książąt i ponętnych księżniczek i zaklinających rzeczywistość rzucają się na wyborców i ze słodziutkimi uśmiechami zaczynają nam dogadzać. Nikomu nie przepuszczą. Zrealizują każde nasze marzenie!  

W przedwyborczym czasie wszystko staje się łatwiejsze i bardziej optymistyczne. Z najgłębszych salonowych jaskiń wypełzają wtedy polityczne smoki i mięciutkim, syrenim głosem śpiewają nam:"zasługujesz na więcej, na więcej niż masz, więc spróbujmy coś zmienić tyle siły jest w nas". To oczywiste, że "Razem!", że wspólnymi siłami, przecież "ten kraj jest nasz i wasz, nie damy bić się w twarz, będziemy walczyć jak lwy i nie przeszkodzi nikt!"

Patrząc na szczere twarze możnaby pomyśleć, że tym razem rzeczywiście dotrzymają słowa. Problem tylko w ocenie, którzy dotrzymają bardziej. Wybór nie jest łatwy.

- Słowo harcerza liberalnego uczciwe dajemy, że tą razą z budżetu państwa partia nasza grosiczka nawet wziąć nie weźmie, a gdyby nawet wzięła to zrobi to niechętnie, wbrew własnej woli, a nawet z nieukrywanym obrzydzeniem - zachęcają jedni z najbardziej wiarygodnych.

- My antykomuniści polscy zapewniamy, że wśród ministrów i pomniejszych działaczy ugrupowania naszego funkcjonariuszy partii komunistycznej nie ma żadnych, a jeżeli są, to chętnie udamy, że wiedzy żadnej na ten temat mieć nie mieliśmy - deklarują inni z najgodniejszych zaufania.

Co na to pomniejsze liski naszej polityki? Wcale nie są gorsi.

- Jako na spowiedzi uczciwie zapewniamy, że partia nasza moralne odrodzenie w kraju przeprowadzi, a dowodem morale podnoszących  zamiarów naszych niech będzie obecność na listach wyborczych partii posła Łyżwinowskiego, Lebberki i Filipiaka. Bo przeciez kto wcześniej nie upadł, ten podnieść się nie może!  - tłumaczą sprytnie moralizatorzy.

- My, reprezentanci polskiej klasy robotniczej zapewniamy jako to zbytki kapitalistyczne i luksusy wstrętne są nam  okrutnie i choćbyśmy mieli do końca życia z majątków naszych i kont szwajcarkich (których słowo rewolucjonisty, mieć nie mamy) się rozliczać, to i tak, przez wstręt wcześniej wspomniany, ani słowem o tym nie bąkniemy. Chyba, że po pijaku - przebijają innych rewolucjoniści.

Chciałoby się poprzeć każdego ze szlachetnych zaklinaczy elektoratu! A tu tylko jeden głos...

Pobłażanie politycznym oszustom stało się powszechne. Podobno słusznie, bo jak wytłumaczył jeden z ministrów: "kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami".

Jak egzekwować niedotrzymywanie umów przez polityków? Rozwiązanie może być bardzo proste.

1) Państwowa Komisja Wyborcza uprzejmie zapytowuje każdy z komitetów wyborczych, czy te chciałyby złożyć wyborcom jakąkolwiek wiążącą obietnicę ("W pierwszym roku rządów naszej Partii Drogowej zbudujemy 1984 kilometry autostrad". - "W naszym rządzie Partii Antykomunistycznej nie będzie ani jednego ministra, któy należałby kiedyś do PZPR" - pomysły mogą być różne. Partie nie powinny mieć ograniczeń co do liczby wiążących obietnic, natomiast niezrealizowanie którejkolwiek z nich skutkowałoby rezygnacją z pełnienia rządów i unieważnieniem mandatów wybranych członków komitetu wyborczego).

2) PKW ogłasza wyborcom zestaw wiążących obietnic każdego z komitetów wyborczych.

3) Po wyborach PKW w odpowiednim czasie (niezrealizowanie pierwszej obietnicy) występuje do komitetu wyborczego z wnioskiem o dobrowolną rezygnację ze zdobytych mandatów.

4) Prokuratura wnioskuje o ściganie oszustów. 

5) Sąd decyduje o utracie praw publicznych i uwięzieniu politycznych bandytów.

Ta propozycja to tylko kolejny z drobnych elementów  usprawniających funkcjonowanie naszej demokracji.

(cdn.)

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

odpowiedzialności.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1422330

Problemem nie tylko polskim jest brak odpowiedzialności władców. Mogą dopuścić się dowolnego oszustwa i pozostają bezkarni. O konieczności ścigania przestępców (na zasadach stosowanych wobec zwykłych obywateli) nikt nie chce słyszeć. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1422331

Polska zaczyna się od odpowiedzialności i równości wszystkich wobec prawa. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1422467

z rozliczania partii z obietnic przedwyborczych ciekawy ale nierealny. Musiałaby  być zmieniona ordynacja wyborcza dająca PKW tego typu uprawnienia  i musiałaby istnieć niezależna prokuratura. Tego wszystkiego nie ma a na zmianę odpowiednich przepisów wątpię, czy zgodziłaby się któaś partia.  Kto tam by chciał bawić się w realizację obietnic skoro chodzi głównie o dorwanie się do stołka a nie o robienie porządków w kraju?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Szpilka

#1422351

Nie mówię, że którakolwiek z partii dobrowolnie zrezygnuje z przywilejów. Tym bardziej, że i lud mamiony przez media wcale nie domaga się aby politycy byli wobec prawa równi innym obywatelom. Lud wielbi "swoich dobroczyńców" i niczego od nivh nie wymaga. A wedlug mnie (jestem przeciwnikiem demokracji :) nie może być tak, że jakiekolwiek przestępstwo (oszustwo, kradzież, gwałt, morderstwo...) jest bezkarne tylko dlatego, że przestępca dokonał go w czasie kampanii wyborczej. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1422365

Bo by musiało ich to kosztować

Wyborcy jacy są dziś wiadomo

Dlatego faszerowani słomą

Skrzeczą i ględzą ciągle to samo

Że ich okradzionym,nic nie dano

Będzie to trwało do końca Świata

Bo nie ma wśród nich jednego kata

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1422361

Tak działa demokracja. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1422366