Chamstwo w internecie

Obrazek użytkownika Chłodny Żółw
Blog

Radiowa Trójka wróciła dziś do samograja. Dziennikarze razem z poprawnymi politycznie słuchaczami zapłakiwali się z powodu chamstwa prostego ludu...

Dlaczego media tak chętnie "pochylające się" nad chamstwem internautów i kibiców niechętnie mówią o problemie znacznie poważniejszym, czyli o chamstwie... elit. Naprawdę nie spotkali się z przypadkami chamstwa wśród wybitnych intelektualistów, moderatorów największych portali, albo dziennikarzy?

Źródłem chamstwa na najpopularniejszych portalach nie są przecież jakieś anonimowe, sfrustrowane  małe żuczki, ale "podbijający bębenek emocji" administratorzy. Źródłem chamstwa w debacie publicznej nie są fanatycy gardłujący u cioci na imieniach, ale wielbieni i naśladowani w dyskusjach przez miliony telewidzów, dziennikarze.  Radiowcy nie zdają sobie z tego sprawy?

Dla przykładu, już w 2007 roku Telewizja TVN 24 otrzymała ciekawy list. Od Rady Etyki Mediów. 

"Rada Etyki Mediów zdecydowanie potępia tekst red. Jacka Pałasińskiego zamieszczony 9 lipca 2007 w jego blogu na stronie internetowej TVN 24. Red. Pałasiński przedstawia w tym tekście ludzi uczestniczących w pielgrzymce słuchaczy Radia Maryja na jasna Górę." - napisała Rada.

Przedstawiła też  opis wypowiedzi Pałasińskiego. Analiza tych treści prowadziła do wniosku następującego:

"Nagromadzenie tego rodzaju epitetów naruszających godność wielu osób (co nadaje się do procesów sądowych) stanowi rzadki w wypowiedziach publicznych przypadek chamstwa i pogardy wobec społeczeństwa (pielgrzymi są jego częścią). Nie powinny pozostać bez konsekwencji zawodowych dla ich autora."

Dziennikarz TVN 24 - Jacek Pałasiński w swoich słynnych wcześniejszych odezwach do ludu uznał tych, z którzy się z nim nie zgadzają (np. uczestników pielgrzymek) za przedstawicieli Polski... No właśnie. Jakiej?

Przypomnę tę charakterystykę:

"Polska niewykształcona, Polska zaściankowa, Polska nieprzygotowana do stawienia czoła wyzwaniom współczesności, Polska zabobonna, Polska czerpiąca swą siłę do przetrwania z chorobliwej nienawiści do wszystkiego co czyste, szlachetne i mądre, Polska, którą podzieli się wedle własnego życzenia, Polska mentalnie zakorzeniona w komunizmie, Polska, która za Polskę nigdy się nie biła, Polska rozkradająca własność prywatną i publiczną, Polska z pochodów na 22 lipca, Polska szmalcowników i donosicieli, Polska podła i głupia".

Kiedyś dawno, dawno temu krucjatę przeciwko chamstwu prowadził sam Jacek Żakowski.  Tak, tak! Ten! Właśnie ten, który publicznie oglaszał, że red. Łukasz Warzecha jest człowiekiem chorym, zaś Rafał Ziemkiewicz "półinteligentem".

A jak mówił o Prezydencie? "Prezydent ma problemy psychiczne, nie panuje nad sobą, nie panuje nad tym, co mówi". Żakowskiemu zdarzało się popisywać brakiem kultury nawet wobec cenionego na salonach Lecha Wąłęsy ("Jeżeli Lech Wałęsa poparł Ganleya to znaczy, że przeszedł na stronę interesów Kremla")!

A jakie klimaty panują na stronach  Żakowskiego Gazety Wyborczej? Link dla przypomnienia.

 

Wobec chamstwa panoszącego się wśród elit szczególnie trudno wymagać wysokiego poziomu kultury od prostego internetowego ludu...

Ale może kiedyś nawet najprymitywniejszy cham - taki co to nigdy nie konwersował o literaturze ani ze Szczuką, ani z Michnikiem - weźmie sobie do serca zabawną myśl autorstwa Rafała Ziemkiewicza:

"Ja, “typowy półinteligent”, jak zdiagnozował to Jacek Żakowski, postanowiłem dla podkreślenia swych antyinteligenckich kompleksów wysławiać się w sposób kulturalny".

Aktualna liczba uczestników "Gulaszowego Czwartku" zarejestrowanych na Facebooku: 367 

(Facebookowcy! Dopisujcie się! I zapraszajcie znajomych!)

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Pałasiński - najprawdopodobniej tez z tych samych, takiego nagromadzenia nienawiści do polskości, nie ma u najbardziej nawet wytresowanego "młodego wykształconego" goja. Może u jakiegoś najgłupszego by się to może trafiło, ale JPał. jest raczej z tresujących, choć niewątpliwie też tresowanych, jakąś więc wiedzę o świecie powinien mieć. Pewnie ma za zadanie czynić rolę tego "złego policjanta", po to by nadredaktor AM wydał się nam milszy i umiarkowany.

Próbka tekstu z 2008 r."Wydaje mi się, że, wbrew chęciom, powinienem zabrać głos również ja.
Po to, by wyrazić wdzięczność Grossowi.
Zastanawiałem się, czy ktoś za mojego życia zdoła wsadzić palec w paranoiczny, wszechobecny polski antysemityzm, i to na tyle dobrze, żeby nas naprawdę zabolało."

Zabawne jest to, że salon zwalcza "teorie spiskowe", ale robi wyjątek dla "słusznych teorii spiskowych". Jedną z nich jest to, że Ganley działa na rzecz KGB i CIA. Słuszna teoria podpiera się swego rodzaju szantażem  moralno-psychicznym w rodzaju tego zastosowanego w powieści  przez, ukochanego zresztą przez Salon, Gombrowicza. "Unia jest tak kochana, ze nie można nie kochać jej integracji, więc kochamy. Kto nie kocha, kieruje się ewidentnie złą wolą i interesownością i to taką szkodzącą interesom ludu unijnego."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#153143

"Wobec chamstwa panoszącego się wśród elit szczególnie trudno wymagać wysokiego poziomu kultury od prostego internetowego ludu..."

Chamstwo tej sfołoczy nie jest żadnym usprawiedliwieniem mojego chamstwa, co więcej nie należy nas ludzi pod żadnym względem porównywać z tą ubecką chamówą.

Oni są chamami; lżą ,szydzą, kłamią bo im za to płacą.

Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt że o ile kurwa kurwi się bo nie chce pracować uczciwie ,w pocie czoła, tak oni szmacą się za pieniądze których mają pod dostatkiem. Czyli upadli niżej niż najgorsze szmaty z melin.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#153152

I to na wielu szczeblach od najwyższych do najniższch
aż do medialnch włącznie POpierańców POpolskosci

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#153228

victoria

Kiedyś Panią Kazimierę Szczukę ceniłam i szanowałam za mądrość, osobowość, elokwencję.

Po usłyszeniu tego "dowcipu" rozczarowałam się.

Myślałam, że stać ją na bardziej polotny humor. Tu pokazała, że bawią ją  kwestie, które dla wielu są cnotą, świętością. Bezsensownie bo bez powodu, poniża wartości, nawet jeśli tylko części ludzi ale dla tej części są to wartości.

Ja czuję się i  obrażona i  mocno zdegustowana.

Nie spodziewałam się tak wielkiej ignorancji i arogancji po Pani Kazimierze.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

victor_ia

#153201

gdy umrze lesbijka Szczuka i przyjdzie do bramy do "Starego dziada Piotra .."

to jesli jest niebo i pieklo to wyjdzie "Dzieciatko Jezus " i potraktuje Szczuke

tak jak handlarzy w Swiatyni,

czyli pewnikiem dostanie sandalem w lesbijski zadeki dla rownowagi w lewy policzek.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#153230

 Chamstwo wśród elit.. hmm..

Kiedyś w dobrym tonie było mówić językiem parlamentarnym, był to język poprawny, język ludzi szanujących dobre obyczaje itd

Dzisiaj nie namawiałbym nikogo do języka parlamentarnego Niesiołowskich i Palikotów.

Dzisiaj przed takim językiem należy chronić dzieci...

To skala upadku.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#153231