Wystawa IPN w Słubicach

Obrazek użytkownika DoktorNo
Historia

Słubice, 30 Lipca, popołudnie, ul. Kościuszki 1, wejście do Collegium Polonicum.

Collegium Polonicum jest placówką uniwersytecką Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Nie jest to samodzielna placówka naukowa, znajdują się w niej biura naukowe i dziekanat. Bardzo często jej budynki są wykorzystywane do różnych konferencji czy wystaw.

Przy głównym wejściu witają nas plansze reklamujące wystawe "Polacy i Niemcy przeciwko komunistycznej dyktaturze".

Widok z innego kąta:

Organizatorzy wystawy:]]>
]]>
Jak widać jest to przedsięwzięcie firmowane przez IPN, Fundacje Konrada Adenauera i Fundacje Ettersberg (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć).

Sama wystawa jest umieszczona w hallu, do którego prowadzi przejście nad restauracją "Europa".

Rzut ogólny na wystawę:

Część poświęcona Polace...

...i Niemcom.

Warto wspomnieć, że polska część ekspozycji zaczyna się od przypomnienia tzw."żołnierzy wyklętych"; członków antykomunistycznej partyzantki po wojnie. Temat ten nawet w latach 90-tych był rzadko kiedy poruszany.

Historia niemieckiej opozycji zaczyna się od przedstawienia pozorów opozycji parlamentarnej:

Nie będę przedstawiał całości wystawy. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że na zakończenie polskiej części nie ma ani słowa o okrągłym stole i sejmie kontraktowym (sic!).

Dwa krótkie filmiki prezentujące całość:

Brak głosów

Komentarze

Nic mnie tak nie cieszy, jak nasza własna informacja z pierwszej ręki. Wystawa w IPN w Słubicach nie jest sensacją, ale daje kawał rzetelnej wiedzy człowiekowi, który nie był i na pewno nie będzie w Viadrinie.

Zdjęcia są absolutnie konieczne, bo ktoś mówił, że raz zobaczyć, to wiecej niż sto razy przeczytać. Idź dalej ta drogą DoktorzeNo, nawet jeśli nie masz psa Saby!

Rewizor

PS. filmiki u mnie się nie otworzyły - czytałęm wyjaśnienie o problemach technicznych, więc nie mam pretensji. Może nawet nie były potrzebne?   R.

Vote up!
0
Vote down!
0

Rewizor

#842