Globalizacja ekonomiczna.
Globalizacja ekonomiczna jest to kooperacja gospodarcza, która polega na międzynarodowym przepływie kapitału inwestycyjnego przy minimalizacji ograniczeń celnych.
System globalizacji działa jak naczynia połączone, które umożliwiają przepływ kapitału z państw bogatych, gdzie koszty produkcji są wysokie, do państw o najniższych kosztach produkcji
Działanie globaizacji nabardziej widać w polityce USA, która polega na amerykańskim ekspansjonizmie poprzez amerykanizację państw. Ameryka poprzez globalizację przenosiła swoją kulturę; filmy, modę, literaturę, ale również politykę ekonomiczną i politykę państwowo-obronę. Był to sposób na włączeniu państw w swoją strefę wpływów. Globalizacji sprzyja rózwój informatyki i szybkość komunikacji międzyludzkiej i między jednostkami gospodarczymi. Takim przykładem jest system SWIFT, czyli dostęp do kont bankowych poprzez system maszyn bankowych niezależnie od miejsca pobytu.
Podział świata na różne systemy ekonomiczno-społeczne, czyli kraje wolnorynkowe i kraje o państwowej regulacji rynku, tzn. państwa o gospodarce znacjonalizowanej, czyli w skrócie podział na Zachód i Wschód, stał się przedmiotem Zimnej Wojny. Wschód walczył za pomocą marksistowskiej ideologii, głosząc sprawiedliwość społeczną, Zachód walczył za pomocą dolarów, tj. przez budowę państwa dobrobytu.
Zachód wygrał Zimną Wojnę, ale nie została wstrzymana globalizacja. W jej rezultacie kraje bogate, zaczęły rozwijać się wolniej od krajów biedniejszych, bo intensywność inwestycji i tym samym rozwoju przeniosły się do krajow o mniejszym nasyceniu kapitału.
Chiny.
USA inwestując w Chinach miały na uwadze stworzenie potężnego sojusznika przeciwko ZSRR. Chodziło więc i tym razem o amerykanizację podobną do tej jaka zapanowała w Japonii, Pd. Korei czy na Tajwanie. Klęską było to, że proces amerykanizacji nie obalił w istniejącego systemu władzy. Amerykanizacja Chin odbywała się jednocześnie przy utrwalającym się systemie komunistycznym. W rezultacie tego działania władze Chin początkowo nieznacznie, a potem coraz bardziej intensywnie kontrolowały gospodarkę. Polega to na tym, że aby zainwestować w Chinach, należy się zgodzić na włączenie do tej inwestycji kapitał państwa chińskiego. Ten fakt powoduje istnienie kontroli państwowej w zakładzie o kapitale zachodnim.
Niskie koszty produkcji w Chinach są również wynikiem kontroli państwowej nad walutą. Chiński yuan był podczepiony do amerykanskiego dolara tak, aby nie był walutą silną, ograniczającą Chinom eksport.
Tym sposobem amerykańska produkcja dóbr codziennego użytku przeniosła się do Chin (oraz innych państw o niskich kosztach produkcji) w USA pozostały inwestycje strategiczne, głownie produkcja wojskowa. Przy tym trzeba podkreślić, że produkcja urządzeń elektronicznych w dużym stopniu jest oparta na podzespołach produkowanych w Chinach.
USA
W rezultacie przeniesienia produkcji amerykańskiej na Daleki Wschód, zaczęła w USA obniżać się stopa życiowa, szczególnie upadek tzw. klasy średniej; inżynierów, mistrzów, oraz innych fachowców, zwykle wysokich zarobkach. Zaczęto mówić o tym, że „nowe pokolenia będą miały gorzej niż ich rodzice”. Bogacili się natomiast właściciele firm zajmujących się dystrybucją towarowa. Spadające dochody z podatków korporacyjnych, rząd próbował załatać podniesieniem stawki podatkowej do 35%. (Obecnie Trump obniżył do 21%).
Aby nie placić wysokich podatków, firmy zaczęły rejestrować się w „rajach podatkowych”, np. Irlandia -10% (ma wzrosnąć do 12,5%), gdzie zarejestrowany jest Microsoft i Google.
USA zaczęły intensyfikować napięcia wojenne, tworząc atmosfrę zagrożeń ze strony Rosji i Chin, po to aby spotęgować sprzedaż broni. Narzędziem stał się blok wojskowy NATO, którego zbliżenie do granic Rosji ma jakoby obronić przed rosyjską ekspansją. Broń amerykańska i sprzęt wojskowy, są najaważniejszą ofertą jaką USA dziś oferuje. Jest jeszcze produkcja ropy i gazu z produkcji szczelinowej. Ma ona jednak pewne menkamenty, jest cenowo mało konkurencyjna, oraz jezeli chodzi o ropę, jej lekkość nie nadaje się do przerobu w tradycyjnych rafineriach, musi być mieszana z ropą ciężką. Produkcja gazu LNG jest ba rdzo kosztowna i przy tym dochodzą koszty transportu i inne. Z tego też zaczęła się Wojna Celna między USA z Chinami.
Podsumowanie.
Globalizacja jest wynikiem rozwoju nauki i postępu technicznego, a a dopiero potem jest wynikiem działań i decyzji politycznych. Sukces Chin polega na wykorzystaniu doświadczeń komunistycznych do ekspansji wolnorynkowej. Takim, oprócz nadzoru państwowego w produkcji, jest planowanie strategiczne. Partia rządząca podejmuje decyzji strategicznego rozwoju jakim jest np. Nowy Jedwabny Szlak , stwarzając gałęziom uczestniczącym preferencje. Państwo ma też kontrolę nad szkolnictwem i rozwojem nauk.
W krajach tradycyjnego zachodu jest rozdzielenie władzy od produkcji kapitałowej. Rządy nie mają żadnych mechanizmów interwencji w sferę produkcji oprócz manipulacji podatkowej i ustalenia barier celnych. Prywatne są też instytucje finansowe, czyli banki i instytucje ubezpieczeniowe. Państwa zachodnie mają mało możliwości w planowaniu strategii kapitałowej pieniądze zwykle płyną tam, gdzie dadzą lepszy zwrot inwestycji.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 66 odsłon