Mozolne spełnianie marzeń
Gdybyśmy z równą pewnością poznawali przyczyny ludzkich czynów, z jaką poznajemy stosunki wielkości w figurach geometrycznych, to ambicja i chciwość, których moc opiera się na fałszywym poglądzie mas na prawo i bezprawie, byłyby bezbronne, i rodzaj ludzki cieszyłby się pokojem. [1]
[1] T. Hobbes, Elementy filozofii, t.2, s. 179 i nast.
Skoro bowiem poprosimy pewną grupę ludzi o przygotowanie urządzenia państwa, które będzie lepsze i sprawiediwsze niż dotychczasowe, to jednak ludzie ci będą zawsze częścią dotychczasowego, wadliwego systemu. Jeśli więc nawet wyobrażą sobie stan idealny, to i tak działać przyjdzie im w realnych uwarunkowaniach. Jednym z nich jest przekonanie zwolenników że wątpliwości źle świadczą o kierownikach. Dlatego kierownikom nie wolno okazywać wątpliwości. Jednak taka postawa jest bardzo ograniczająca, bo kiedy popełni się błąd, będzie on ukrywany przed zwolennikami, zapewniając im zadowolenie z wyboru. Błąd jednak zawsze niesie konsekwencje, te zaś będą się kumulować. Najgorliwsi zwolennicy są w stanie ignorować różnicę stanu deklarowanego i realnego, jednak w miarę uwidaczniania się skutków błędu ta grupa zmaleje do garstki niewiele znaczącej. Okaże się więc że gorliwcy przegrają z tymi, którzy są nastawieni krytycznie i wolą udoskonalać niż uwielbiać.
Piszę o tym, bo moim celem jest redukcja złodziejstwa w systemie społecznym. Chwilowo moje cele są zbieżne z tymi, które realizuje PiS. Mam nadzieję że długo jeszcze będą zbieżne.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1434 odsłony
Komentarze
"Gdybyśmy z równą pewnością
29 Lipca, 2017 - 15:16
"Gdybyśmy z równą pewnością poznawali przyczyny ludzkich czynów, z jaką poznajemy stosunki wielkości w figurach geometrycznych, to ambicja i chciwość, których moc opiera się na fałszywym poglądzie mas na prawo i bezprawie, byłyby bezbronne, i rodzaj ludzki cieszyłby się pokojem. [1]
[1] T. Hobbes, Elementy filozofii, t.2, s. 179 i nast."
Z polskiego Narodu wywodzi się wybitny uczony prof. Feliks Koneczny, który tak przedstawiał przyczyny zła w społeczeństwach:
(...)Siła bezinteresowności jest nadzwyczajna, a od zasobów tej cnoty w społeczeństwie zależą w znacznej mierze losy narodu i państwa. Ale powinna być, jak ów gołąb biblijny, obdarzony zarazem chytrością węża, bo inaczej stanie często na usługach zła. Zło samo z siebie siły twórczej nie wytwarza i jest pod tym względem jałowe. Runęłoby też od razu w gruzy, gdyby mu się nie powiodło wyprowadzić w pole odpowiedniej ilości bezinteresownych, którzy naiwnie uwierzą, że chodzi o dobro. Nie utrzymałby się bolszewizm, gdyby nie działacze bezinteresowni na trzeciorzędnych, głodowych stanowiskach. Niestety, można służyć złu w najlepszej wierze : Dobre intencje głów pomylonych często dotkliwie dają się we znaki życiu publicznemu!(...)
Artykuł opublikowany w: Myśl Narodowa Nr 24/1936/
Chytroć węża to kiepski doradca.
30 Lipca, 2017 - 10:49
Powinniśmy posługiwać się medium prawdy, bez niego każda chytrość obraca się przeciw chytremu.
Dopiero kiedy zaczniemy mówić sobie prawdę, wyeliminujemy cwaniaków żerujących na naiwności tłumów.