"Złodziej"

Obrazek użytkownika Leszek Smyrski
Idee

"Złodziej"
Od dłuższego czasu obserwuję sytuację społeczną w Polsce. Mam okazję porównać ją ze społeczeństwem francuskim i angielskim. Interesuję się spółdzielczością. Spółdzielnia, którą współtworzyłem ze środków pomocowych UE została okradziona przez zarząd. Kradzież ta i moje próby dochodzenia sprawiedliwości uświadomiły mi, jaki jest mechanizm ochrony złodziei przez instytucje powołane do ich ścigania. Piszę o tym od roku na moim blogu.
Jestem przekonany że jedynym sposobem zredukowania złodziejstwa w Polsce jest rzetelne i systematyczne jego zbadanie metodami naukowymi. Wymiar sprawiedliwości ma na celu osądzanie winnych, dlatego nie jest w stanie systemowo badać problemu złodziejstwa, jego narzędzia i cele są inne. Ponieważ stworzenie subdyscypliny socjologii która zajmowałaby się złodziejstwem jest zadaniem bardzo perspektywicznym postanowiłem, korzystając z potencjału społecznej części Ruchu Kukiza oraz organizacji powstałych na skutek społecznego sprzeciwu wobec ogromu patologii systemowych, jak na przykład RKW ( Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy ) podjąć próbę utworzenia czasopisma dedykowanego wyłącznie problemom złodziejstwa. Ponieważ problem jest bardzo poważny a postępowania sądowe i artykuły w środkach masowej komunikacji dają bardzo fragmentaryczny obraz problemu, Pismo "Złodziej" będzie miało charakter naukowy. Każda opisywana sprawa będzie miała swój numer katalogowy, odnośniki do dokumentów, artykułów i filmów jej dotyczących. Będzie opisana od początku do końca pod tym samym numerem i archiwizowana.
Chciałbym prosić osoby chętne do pomocy w tym przedsięwzięciu o zgłaszanie się do pracy w redakcji. Praca jest oczywiście honorowa i społeczna. Jedyną nagrodą będzie satysfakcja ze służby społecznej. Mało prawdopodobne jest otrzymanie grantu czy dotacji.
Praca w redakcji będzie nudna, będzie polegała na sprawdzaniu wszelkich informacji, dokumentów i ich fotografowaniu. Będzie również potrzeba przeprowadzania rozmów, które będą musiały być rejestrowane w formie plików dźwiękowych i wykonywania ich stenogramów. Na koniec opisanie sprawy w formie gotowego artykułu spełniającego standardy naukowe.
Każda sprawa będzie musiała byś sprawdzona niezależnie przez co najmniej dwie osoby, przy zachowaniu zasad rzetelności naukowej. Wszystkie dokumenty elektroniczne będą musiały być przechowywane na kilku niezależnych komputerach lub urządzeniach pamięci masowej nie podłączonych do sieci, celem uniknięcia ataku hakerów.
Członków redakcji będzie obowiązywała tajemnica ochrony danych osobowych oraz informacji, których ujawnienie byłoby nieetyczne, jednak tajemnice dotyczyłyby tylko bardzo niewielu informacji, cała reszta musi być w pełni dostępna publicznie.
Redakcja musi spotkać się przynajmniej dwa razy w roku, w przyszłości raz na kwartał.
Chciałbym zorganizować pierwsze spotkanie w pierwszym kwartale 2016 roku i doprowadzić do wydania pierwszego pisma "Złodziej" w 2017 roku.
Pismo zostanie podzielone na część teoretyczną, gdzie będą zamieszczane rozważania teoretyczne o mechanizmach złodziejstwa oraz sposobach ich redukcji. Druga część będzie praktyczna. Opisywane będą sprawy konkretne, które mogą być modelowymi przykładami zastosowania przez złodziei mechanizmów opisanych w teorii.
W przyszłości chcę aby redakcja zajęła się zbadaniem wszystkich budzących wątpliwość spraw z okresu prywatyzacji a także budowy autostrad i dużych obiektów sportowych. 
Mam nadzieję że znajdę kilka osób i na początku 2016 roku uda się odbyć pierwsze spotkanie redakcyjne. Proszę o udostępnienie mojego apelu, aby informacja dotarła do jak najszerszego grona ludzi.
Proszę zainteresowane udziałem w redakcji osoby lub ewentualnych współpracowników terenowych o kontakt na moim profilu facebook. Jeśli zainteresowanie sprawą pisma "Złodziej" będzie większe, założę specjalny adres poczty, dedykowany tylko tej sprawie. 
Nie ma żadnych wymogów formalnych dotyczących wykształcenia i tytułów naukowych, potrzebna jednak jest rzetelność, pracowitość i wytrwałość.
Leszek Smyrski.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (12 głosów)

Komentarze

Witam! Piekne slowa, ale zejdzmy na ziemie i powolajmy calkowicie nowy Polski Wymiar Sprawiedliwosci! To musimy zrobic,aby zakonczyc rzady tej mafii! Pozdrawiam!

Vote up!
3
Vote down!
-1

ronin

#1494765

Wymiar sprawiedliwości nie stosuje metodologii naukowej ale ocenę opartą o dowody, to nie to samo. Manipulacje są łatwe do przeprowadzenia. Ja chcę ograniczyć złodziejstwo zupełnie a nie tylko złodziejstwo PO.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1494773

Też dwa razy poszło. Przepraszam.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1494774

Witam! Piekne slowa! Przepraszam,ale dwa razy kliknelo!

Vote up!
2
Vote down!
-1

ronin

#1494766

Tylko lustracja i dekomunizacja sądownictwa, prokuratury, POlicji, sprawi że spółdzielnia towarzyszy i POtomków sędzi i prokuratorów oraz naczalstwa z POlicji, odejdzie w niebyt, a co nie którzy trafią za kraty.

Tylko taki sposób by to dziadostwo, które zachwaściło cały wymiar sprawiedliwości, wyplenić.

Jeżeli PIS tego nie zrobi po wygranych wyborach, to dalej ta spółdzielnia towarzyszy, będzie tak jak teraz, działała przeciwko Polsce, i utrudniała naprawę Rzeczypospolitej.

A zdrajcy i sprzedawczyki będą dalej bezkarni, bo towarzysze z spółdzielni będą ich bronić.

Jeśli mamy mieć wolną Polskę, trzeba zacząć od wymiaru sprawiedliwości, innej drogi niema.

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1494767

Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna, ale niewystarczająca. Bez zbadania jak złodzieje kradną i jak temu zapobiegać będziemy bawili się z nimi w ciuciubabkę.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1494780

Byc moze w pazdzierniku dowiemy sie czy to Gowin a moze  Ziobro "zabiora" sie za tych "sprawiedliwych inaczej"

Vote up!
2
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1494870

Co do Ziobry, może się zabierze. Ale często jest tak, że ci co się zabierają za walkę, jakoś tak niespodziewanie przechodzą na drugą stronę.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1494939

Nie podważając potrzeby badania złóż mineralnych, inteligencji orangutanów, komórek macierzystych czy dziur czarnych we wszechświecie - Autor nazywając rzecz po imieniu proponuje pogłębione badania nad niezwykle ważnym, bo wymienionym w dekalogu zjawiskiem t.j. ZŁODZIEJSTWEM. Aby wysiłek badawczy uczynić bardziej praktycznym, proponuję gdzieś w tle umieścić taki instrument egzekwowania uczciwości jak SZUBIENICA.

Vote up!
3
Vote down!
-1

Racjonał

#1494769

Szubienica ma bardzo dobre działanie psychologiczne... dla okradzionych. Czują się usatysfakcjonowani, ale nadal są okradani, czasami przez tych co złodzieja powiesili. Ja proponuję redukcję złodziestwa niezależnie od tego czy kradnie kolega czy wróg.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1494779

- preferuje Sz. Pan defensywną formę zwalczania złodziejstwa. Tak zwani uczciwi obywatele redukują kontakty z bankierami, ubezpieczycielami, handlarzami rozmaitych dóbr itd. Pozostałym zakłada się kagańce w rodzaju kamer, podsłuchów, donosicieli. Wreszcie, tzw. porządni zaopatrują się w sejfy, obudowują murami, no i oczywiście wynajmują sobie doradców prawnych, finansowych ... wróżbitów nie wyłączając.

 PS.: wszystko to nie oznacza prymatu zaufania; wspomniana "konstrukcja" jest od tysiącleci nie tylko psychologicznym, ale i praktycznym czynnikiem regulującym stosunki międzyludzkie.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Racjonał

#1494782

Zaufanie jak wszystko w życiu ma swoje granice, mechanizmy które ograniczają złodziejstwo na pewno nie są przyjemne, zwłaszcza dla osób dopuszczających myśli o łatwym zarobku, ale nie sposób rozwijać nadal cywilizacji bez zredukowania złodziejstwa do rozsądnych rozmiarów.W normalnym kapitalizmie złodziejstwo nie jest problemem, ale już ruch spółdzielczy nie może się w takich warunkach prawidłowo rozwijać. 

Zwykły kamień jest dobry do zrobienia z niego pięsciaka albo siekierki, do mikroprocesora w Pańskim telefonie musi zostać dokładnie oczyszczony. Tak samo trzeba postąpić ze złodziejstwem w systemie społecznym.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1494784