Jestem chrześcijaninem, katolikiem.

Obrazek użytkownika Leszek Smyrski
Idee

Mój katolicyzm jest jednak kiepski, do komunii nie mogę przystępować bo takie było moje życie. Co gorsza, nie czuję bólu z powodu braku eucharystii. Zamierzam tę sprawę uporządkować, ale nie jest to proste. Nie jestem też w kościele zawsze kiedy powinienem. Jeśli ktoś uważa, że nie zasługuję na miano prawdziwego katolika, to nic nie umiem na to jego przekonanie poradzić.
Trochę mi też głupio pisać takie credo właśnie teraz, kiedy bycie katolikiem stało się modne, ale kilka lat temu też tak pisałem, przyjaciele patrzyli na mnie ze zdziwieniem i ukrytym politowaniem. Pobyt na pustyni mam dawno za sobą, narkotyki nie były jedynym demonem. Teraz jestem katolikiem nie z powodów mistycznych, ale czysto intelektualnych. Uważam katolicką naukę społeczną za najwyższe współczesne osiągnięcie ludzkiego rozumu.
Kiedy Jezus Chrystus powiedział miłuj bliźniego swego, zawarł w tym zdaniu mądrość współczesnej i przyszłej socjologii.
Zdania o miłości Boga nawet nie próbuję rozważać, znam granice swego rozumu i wiem że mam jedno życie.
Kiedy wziąłem pierwszy raz luhmannowską "Funkcję religii" do ręki, kompletnie zgłupiałem, kiedy po trzech latach wreszcie ją przeczytałem, przez jej pryzmat wróciłem do hymnu o miłości Świetego Pawła z listu do Koryntian.
Jezus w Ogrójcu bał się jak my, zwykli, grzeszni ludzie. Ewangelista pisze o krwawym pocie. Ale Jezus się nie uląkł, przeszedł drogą, która była do przejścia. My teraz też mamy przed sobą kolejny odcinek drogi, jest nam i łatwiej i trudniej jednocześnie. Mamy i-phony ale mamy też pociski nuklearne. Mamy gniew, ale mamy też pospolite tchórzostwo i cwaniactwo. Mamy rozum, ale mamy też nieprzebrane pokłady głupoty.
Kiedyś miałem do zrobienia bardzo trudną rzecz, przyjaciel poradził żebym zrobił to tak, jak schodzenie ze stromej, niebezpiecznej góry z zamkniętymi oczami. Udało się, jestem na dole, żywy.
Po raz drugi taki stan rzeczy przeżyłem, gdy człowiek, będący niemalże przyjacielem dokonał pospolitej defraudacji majątku spółdzielni, którą utworzyłem. Ci, którzy powinni przestrzegać prawa, pomagali mu ukrywać przestępstwo. Jednak ta drobna rzecz, jest tylko fragmentem dużo większego problemu, jaki musimy rozwiązać, jeśli chcemy by sprawy szły lepiej niż idą teraz.
Złodziejstwo jest jednym z największych problemów współczesnej Polski, złodziejstwo szeroko zdefiniowane pozbawia nas szansy na jakiekolwiek rozwój mający sens. To że będziemy mieli więcej i-phonów i więcej sond kosmicznych niczego nie zmieni w naszym życiu, jeśli nie zaczniemy uczyć się uczciwego postępowania.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (15 głosów)

Komentarze

Bardzo ciekawy wpis...i niestety , niezbyt optymistyczny. Zamiar uporządkowania swego życia, o którym Pan wspomina jest konieczny, wręcz od tego musimy zacząć naprawę naszej nieszczęśliwej Ojczyzny. Problem nieuporządkowanego sumienia dotyczy zapewne wielu Polaków i dlatego jest jak jest. Nawet, jeżeli to nie jest proste...bez tego nam się nic dobrego nie uda. Złodziejstwo jest przestępstwem, z tym należy walczyć ale co dalej? Co z korupcją,kłamstwem, zabójstwem itp ?
Pisze Pan o swojej wiedzy religijnej,która jest cenna...ale brak bólu z powodu niemożności pełnego uczestnictwa w eucharystii świadczy o braku wiary katolickiej. A jest to główne źródło siły i motywacji do przeprowadzenia trudnych, skomplikowanych spraw.Serdecznie pozdrawiam.

Vote up!
8
Vote down!
-2

Verita

#1488403

Nie chciałem żeby to zabrzmiało pesymistycznie, piszę od dawna że złodziejstwo można przynajmniej w znacznym stopniu zredukować. Piszę również jak można próbować to zrobić. Korupcja to rownież złodziejstwo, kłamstwo to jeden z warunków powodzenia złodziejstwa. Zabójstwo zostawiam poza sferą, o której piszę, muszę być skoncentrowany aby móc cokolwiek osiągnąć.

Nie mam wielkiej wiary, w zasadzie mam małą wiarę. Muszę sobie radzić z tym co mam.

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1488408

Proszę spodziewać się sukcesów na miarę narzędzi, jakimi może się Pan posłużyć.
I proszę unikać hipostaz w rodzaju "gdyby wszyscy...". To są rozwiązania czysto teoretyczne, w praktyce nieprawdopodobne.

Vote up!
5
Vote down!
-1

Panaceus

#1488412

W zasadzie nie używam wyrażeń w stylu "gdyby wszyscy", ale mogłem coś przegapić.

Używam teorii systemów Niklasa Luhmanna, jeśli zna Pan coś doskonalszego, chętnie się zapoznam, mi się nie udało nic takiego znaleźć. 

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1488414

Wiarę można rozwijać - tak jak wiedzę - w każdym wieku. Mnie pomogło, poza intelektualnym, także egzystencjalne wnikanie w jej tajemnice - tu polecam katechezy neokatechumenalne i stałą formację. Pozdrawiam!

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1488416

Mam wielu znajomych w neokatechumenacie. dużo rozmawiamy. Wszystko ciekawe, ale nie umiem tego ogarnąć wiarą.

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1488419

Spokojnie, wiara rodzi się ze słuchania. Zapraszam na katechezy - tam nawet bez wiary można przyjść, nawet bez wiary można wejść na Drogę. Niektórzy orientują się, że wiary nie mieli dopiero później. Odwagi!

Vote up!
4
Vote down!
0
#1488452

Zagrożenia duchowe: przygotowanie do spowiedzi – jeśli choć na jedno z pytań była odpowiedź twierdząca wskazana jest modlitwa o uwolnienie

WYBRANE PRZESTRZENIE ZAGROŻEŃ DUCHOWYCH
i RACHUNEK SUMIENIA

Zagrożenia duchowe, (spisane przez księży egzorcystów), dodatek do rachunku sumienia, niezwykle ważne przed Spowiedzią

Jeśli choć na jedno z pytań była odpowiedź twierdząca wskazana jest modlitwa o uwolnienie, jeśli na więcej to modlitwę należy powtórzyć kilkakrotnie.
Oczywiście wszystkie odpowiedzi twierdzące należy wyspowiadać i wyrzec cię ich w konfesjonale

 1. Czy miałeś pragnienie oddalenia się od Boga, trwanie w grzechu?
2. Czy zmagasz się ze złymi myślami o Bogu?
3. Czy jest w Tobie pragnienie mocy? Czy pytasz o jej źródło?
4. Jaka jest Twoje obecna więź z Chrystusem?
5. Czy popełniłeś kiedyś świętokradztwo?
6. Czy są jakieś grzechy, z których nie możesz się wyzwolić? (tkwienie w grzechach osłabia wewnętrznie człowieka i czyni go szczególnie podatnym na ataki ducha zła)
7. Czy tkwisz w jakimś nałogu? (komputer, internet, telewizja, leki, narkotyki, alkohol, seks, pornografia – nałogi stają się przestrzenią, w której zniewolenie jakąś praktyką może stać się źródłem zniewolenia demonicznego)
8. Jakie były wielkie grzechy wśród Twoich przodków? Czy osoby z Twojej rodziny zajmowały się wywoływaniem duchów lub innymi podejrzanymi praktykami? (skutki grzechów osób z poprzednich pokoleń mogą być powodem jakiegoś nękania przez ducha zła, np. aborcja, zabójstwa, samobójstwa)
9. Czy w Twojej rodzinie miało miejsce samobójstwo, zabójstwo, aborcja?
10. Czy dręczyły lub dręczą Cię myśli odnośnie do samobójstwa, zabójstwa, aborcji, zrobienia jakiejś szkody sobie lub komuś?
11. Czy doświadczasz jakiś innych dręczących Cię, obsesyjnych myśli?
12. Czy podtrzymujesz w sobie gniew i brak przebaczenia?
13. Czy ktoś rzucił na Ciebie, Twoją rodzinę przekleństwo, złorzeczenie, urok?
14. Czy masz doświadczenie jakiejś obecności, która Cię przeraziła?
15. Jak reagujesz na miejsca święte, sakramenty, osoby duchowne?
(znakiem związania demonicznego może być niemożność wejścia do kościoła, ogromna agresja do sacrum, i księży (chodzi oczywiście nie o jakąś niechęć związaną z jakimiś doświadczeniami, ale o wrogość rodzącą się z głębi człowieka))
16. Czy słyszałeś jakieś wewnętrzne głosy czy przynaglenia np. o śmierci?
17. Czy w Twoim domu dzieją się jakieś niewytłumaczalne zjawiska?
(może to być związane z jakimś kultem satanistycznym czy praktyką okultystyczną sprawowanymi w domu; może to również być związane z okultystycznym związaniem jakiejś mieszkającej w tym domu osoby)
18. Czy wierzysz w przesądy?
19. Czy uczestniczyłeś w seansach spirytystycznych, choćby dla zabawy?
20. Czy miałeś coś do czynienia z magią (białą lub czarną)? Czy odprawiałeś jakieś praktyki?
21. Czy byłeś u wróżki? Czy wróżono Ci z kart Tarota? (Tarot oraz karty anielskie mają jednoznaczne podłoże demoniczne)
22. Czy byłeś u „świeckich egzorcystów”, odczyniających, jasnowidzów?
23. Czy korzystałeś z Metody Silvy i programu Sita Learning System? (w praktykach tych następuje oddziaływanie na podświadomość)
24. Czy byłeś zaangażowany w sztuki walki?
25. Czy praktykowałeś jogę, medytację transcendentalną lub inną formę medytacji dalekowschodniej? Czy podejmowałeś jakąś wskazaną mantrę? (praktyki te zakorzenione są w obcej chrześcijaństwu filozofii; ćwiczenia ciała są częścią całego systemu filozoficznego i stanowią część inicjacji w dany system (religijny); należy odróżnić sztuki walki od sportów walki (bez odniesień do filozofii), konieczne jest jednak kontrolowanie)
26. Czy miałeś jakieś doświadczenia okultystyczne? (np. wiara w moc kryształów (symbole ducha) i piramid („wspaniałe światło”); różne zabawy, np. Krwawa Mary; stosowanie tabliczek Quija; zaklęcia; przyzywanie ducha przewodnika; stosowanie rozmaitych formuł magicznych; praktyki chodzenia po ogniu)
27. Czy miałeś doświadczenie projekcji astralnych, unoszenia przedmiotów, przepowiadania przyszłości?
28. Czy podpisałeś jakiś pakt krwi?
29. Czy wierzysz we wróżby? Czy korzystałeś z usług wróżek czy innych magów?
30. Czy podejmowałeś jakieś praktyki astrologiczne, spirytystyczne itp.? (prawdziwe wróżby, wróżby dla zabawy : wróżenie z kart (karomancja); wróżenie z ręki (chiromancja ); numerologia; odwoływanie się do różnych wyroczni,np. Księga Przemian / Ching : czytanie senników)
31. Czy wierzysz w istnienie tzw. Trzeciego oka? (jest to związane z ezoteryką:ma stanowić bramę do szerszej rzeczywistości)
32. Czy korzystałeś z usług jasnowidzów?
33. Czy korzystałeś z radiestezji ? (różdżkarstwo, wahadlarstwo)- jest to jasnowidztwo
34. Czy korzystałeś z filtrów magicznych? (różne mieszaniny, które mają pomóc w rozwiązaniu problemów)
35. Czy uczestniczyłeś w praktykach odblokowywania czakramów?
36. Czy miałeś do czynienia z kanałowaniem (channeling), hipnozą, psychometrią, praktyką biofeedback, automatycznym, automatycznym pismem, telepatią?
37. Czy uczestniczyłeś w kursach robienia cudów?
38. Czy odgrywałeś kiedyś rolę diabła, angażując się emocjonalnie? (także dla zabawy)
39. Czy w jakiś sposób przywoływałeś szatana, złe duchy, duchy-przewodniki, duchy opiekuńcze? (przeważnie skutkuje to związaniem demonicznym)
40. Czy uczestniczyłeś w jakichś obcych kultach? Czy coś jadłeś na tych spotkaniach ( np. uczestnictwo w spotkaniach wyznawców Harry Kriszny; (spożywanie czegokolwiek na spotkaniach takich grup może skutkować zniewoleniem poprzez pokarm wcześniej ofiarowany demonom)
41. Czy uczestniczyłeś w jakichś kultach satanistycznych, bądź w jakiejś podobnej praktyce? (uczestnictwo w czarnej mszy satanistycznej, modlitwa do szatana, zapraszanie złego do swojego życia jest poważnym wykroczeniem przeciw Bogu i stanowi realne zagrożenie dla człowieka skutkuje poważnym zniewoleniem czy opętaniem)
42. Czy nosiłeś jakieś symbole satanistyczne, symbole śmierci czy obcych kultów? (noszenie symboli satanistycznych: pentagram, odwrócony krzyż, trzy szóstki, pacyfka, czy krzyż Nerona, symbolizuje zwycięstwo nad chrześcijaństwem, wąż i inne symbole predysponują do zerwania kontaktu z Bogiem)
43. Czy miałeś jakiś kontakt z literaturą satanistyczną? (czytanie biblii satanistycznej Antona Szandor LaVey’a lub innych, książek tego typu, Kabały Aleistera Crowley’a zwaną „Liber 777”, księgi typu Thota, publikacji Bławatskiej i A. Bailey’a, podpisanie paktu, cyrografu z diabłem, słuchanie muzyki satanistycznej, utożsamianie się z diabłem, wczuwanie się w niego, odgrywanie jego roli, profanowanie krzyża, przebywanie w miejscach, w których był lub jest uprawiany kult satanistyczny)
44. Czy wymawiałeś w modlitwie, w śpiewie piosenek imiona jakichś bóstw, demonów? (np. Makumba – bóstwo afrykańskie)
45. Czy odsyłałeś kogoś „do diabła”?
46. Czy czytałeś literaturę zawierającą opisy jakichś praktyk okultystycznych, medytacyjnych ? (niejako scenariusz działań) np. „Harry Potter” (książki te zawierają wprost i jednoznacznie symbolikę okultystyczno – satanistyczną, nie można więc wiele mówić o jakiejś baśniowości, gdyż zawarta symbolika nie jest wieloznaczna: P. Coehlo, „Pielgrzym”)
47. Czy interesowałeś się ezoteryką, poszukiwaniem wiedzy tajemnej, kontaktami z organizacjami, sektami pogańskimi, ezoterycznymi i gnostyckimi? Czy czytałeś jakąś literaturę z tego zakresu?
48. Czy miałeś kontakt z teozofią czy antropozofią? (pedagogika Rudolfa Steinera – czyli tzw. przedszkola i szkoły waldorfskie)
49. Miałeś do czynienia z hipnozą? (ma ona podłoże spirytystyczne), umbanda, candomble (element capoeira) przywołaniem duchów?
50. Czy brałeś udział w psychoterapii wg metody Berta Hellingera?
(metoda związana z New Age: terapia niebezpieczna pod względem religijnym oraz psychologicznym)
51. Posiadałeś bałwochwalcze przedmioty, które są zaproszeniem dla szatana? (np. figurki diabła, obcych bogów, Budda, skarabeusz – symbol reinkarnacji w Egipcie oraz symbol szatana – Belzebuba („władcy much”), Ozyrys, figurki indyjskich bóstw, afrykańskie maski (mają charakter kultyczny), przedmioty o magicznych właściwościach, piramidki, piramida Horusa, mandale, przedmioty od spirytystów, znaki yin- yang, ankh (klucz Nilu), oko proroka, znak OM, oko Horusa, inne podejrzane znaki, często znajdujące się na pamiątkach lub biżuterii z egzotycznych krajów, z Dalekiego Wschodu, Afryki, indyjskie kadzidełka (są przeznaczone dla konkretnych bóstw), inne kadzidełka, lampki i przedmioty kultyczne, wszystko włącznie ze strojami, ubraniami ze sklepów  indyjskich, kimona, wachlarze chińskie (wg Feng-Shui mają ukierunkowywać przepływ energii) i porcelana chińska (często są zdobione chińskimi tekstami modlitw), kamasutra, plakaty energetyczne (np. kwiat lotosu), kamienie i kryształy, którym przypisuje się jakieś właściwości energetyczne lub inne magiczne, kule Qi-Gong, należące do Feng -shui charakterystyczne zestawy wiszących dzwoneczków lub pręcików tzw. łapacz snów, dzwonki tybetańskie, spirala DNS, znaki zodiaku, znaki chińskiego horoskopu, zabawki przypominające diabła, straszne potwory lub smoki, ubrania, koszulki, nalepki ze znakami satanistycznymi (rysunek diabła))
52. Czy posiadałeś drzewka szczęścia, talizmany, amulety, pierścień Atlantów, wisiorki z wężem, podkowy, słoniki „na szczęście”? (wiara w moc tych przedmiotów jest grzechem bałwochwalstwa;  noszenie ich jest zewnętrznym wyrazem przynależności do „świata”, który te przedmioty reprezentują)
53. Czy uczestniczyłeś w jakichś ezoterycznych, okultystycznych spotkaniach? (np. w zgromadzeniu różokrzyżowców; zabawy w Halloween)
54. Czy masz jakieś tatuaże? Jeśli tak, to co przedstawiają? (bardzo często przedstawiają jakieś elementy symboliki satanistycznej)
55. Jakie czasopisma (młodzieżowe, dla kobiet, inne) czytasz? Jakie treści przekazują? (w zdecydowanej większości prowadzona jest promocja treści New Age, ezoteryzmu, itd.)
56. Jakie filmy oglądasz? magię, ezoteryzm i neopogaństwo promują m.in. horrory, seriale „Czarownice”, „Buffy”, „Nikita”, „Z Archiwum X”, wiele japońskich filmów animowanych (nie są tworzone dla dzieci) m.in. „Pokemony”, „Sailor Moon”, „Była sobie Pollon”, filmy okultystyczne i satanistyczne „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, „E.T.”, „Odmienne stany świadomości”, „Odyseja kosmiczna 2000”, „Powrót Jedi”, „Gwiezdne
wojny”, „Ciemny kryształ”, „Indiana Jones i świątynia potępienia”, „Wojownicze Żółwie Ninja”, „Niekończąca się historia”, „Imperium Kontratakuje”, „Kto wrobił królika Rogera”, „Frankenstein”, „Mission Impossible” (film finansowany przez scjentologów)
57. Jakich gier używałeś? (gry komputerowe stanowią pomost pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością, często przekazują określoną treść i wymuszają zaprogramowane działanie, komputer staje się niejako elektronicznym czarownikiem, duża część gier zawiera treści satanistyczne, przynajmniej jako tło, np. „Wiedźmin”, coraz więcej gier zawiera treści bluźniercze mocno angażujące gracza; w części gier wymaga się wczuwania się w rolę diabła lub wirtualnie angażuje się w zabijanie, np. „Might & Magic” (M&M), „Hell”, „Seventh sword of mendor”, „Hero’s quest”, „Wizard’s crown”, „Darklands”, „Garbiel Knight”, „Dungeon Keeper”, „Grand Theft Auto”, „Virtual Russian Roulette”, „Killing Stones”, „The Aces & Eight Society”, „Totośmierć”, “Diablo” gry sieciowe MOD
58. Czy grasz w gry RPG (role-playing game)? (jest to specyficzny rytuał, ceremonia, gracze są zaangażowanie, kieruje wszystkim Master (Mistrz, Pan, Gospodarz), poprzez te gry bardzo często nie jest już zabawa w magię, ale realne praktykowanie okultyzmu)
59. Jakie książki czytasz? Jakie komiksy? Niejednokrotnie zawarte są niebezpieczne treści, np. komiks „Dylan Dog”, „Spider Man”
60. Ile czasu poświęcasz muzyce?
61. Jakie tematy są podejmowane w słuchanych przez Ciebie piosenkach? Czy słuchasz następujących zespołów i wykonawców indywidualnych (wprost lub pośrednio promują satanizm, okultyzm lub inne obce kulty): The Rolling Stones, Black Sabbath, Sabbath Bloody Sabbath, Slayer, Pink Floyd, Led Zeppelin (gitarzysta Jimmy Page jest zwolennikiem doktryny Crowley’a), Little Richard, Mercyful Fate, Deicide, Death SS (Steve  Sylwester), Marilyn Manson, Madonna, Dee Snider, Hall and Oates (Daryl Hall), Stevie Nyxa, R xUN-DMC, LL Cool J, Beastie Boys, Dortuary, Celtic Frost, Cannibal Corpse, Guns N’ Ross, KISS, The Doors, Sex Pistols, Rock Voxens, Def Leopard, David Bowie, Van Halen, Jimi Hendrix, John Lennon, Mettalica, AC/DC, David Lee Roth, zespoły techno, M. Jackson, G. Brookes, Ozzie Osbourne, Megadeth, Psychic TV, Enigma, David Crossy, Natan Young, Graham Nash, (owi producenci rockowi należą do grup satanistycznych) Electric Light Orchestra, Dee Snider, Alice Cooper, P. McCartney, Daryl Hall (Hall and Oates), Stevie Nyxa, Run DMC, LL Cool J, Beastie Boys, Whitesnake, Heart, Diamond Roxx, The Mentors, Slayer, Poson, Stryjen, Nina Hagen, Ronnie James Dio, De Garmo and Hey, Amy Grant, The Dwarves, Depeche Mode, Frank Zappa, Edwin Kelder z grupy Altar, Heath Metal, Deicide (utwory Glena Bentona), Doctor John (z zespołu Tangerine Dream), Burzum (solista: Varg Vikernes), Black Swan, John McLanglin (z Mahavishnu Orchestra), Utopia The Who, Bob Marley, Elo, KISS, Mick Jagger, B. Springsen, Devo, Dead Kennedy’s, Frankie Goes To Hollywood, Jefferson Airplane, The Cue, Van Morrisin, KAT, Test Fobii Creon, Dragon Stos, Turbo, Vader, Destrayer, Christ Agony, Open Fire, Behemoth, Arch Enemy, Nightwish, Iron
Maiden, … Kreator, Dragonforce, Within Temptation, Cradle of Filth, Children of Boddom, COMA, Nirvana, Artrusis, Lowna Coil, Closterkiller, Hammerfail, DUO, KORN, Hunter, Dimmu Borgir, muzyka gothes itp.?
62. Czy korzystałeś z homeopatii, proszków Sai Baby lub innych podejrzanych środków?
63. Czy podejmowałeś leczenie poprzez medycynę niekonwencjonalną? (bioenergoterapia, Reiki, akupresura, akupunktura – odwołuje się do okultystycznej wizji człowieka i świata, sesje Harrisa, Kaszpirowskiego, Nowaka, uzdrowicieli z Filipin i innych – spirytystyczny fundament tych praktyk (odwoływanie się do duchów), jasnowidztwo, wykorzystywane do rzekomego leczenia – irydologia, leczenie z moczu (nie mają podstaw naukowych, praktyki te odwołują się do spirytyzmu), seanse biotroniczne, niektóre seanse psychoterapeutyczne – część odwołuje się do ideologii Dalekiego Wschodu; konieczna jest dokładna analiza danej praktyki)

Rachunek sumienia

GRZECHY WOBEC BOGA
– traktować Boga i religię jako sprawy trzeciorzędne i mało ważne
– tworzyć „własny” obraz Boga, bez liczenia się z Ewangelią i naukami Kościoła – nie widzieć w Bogu Istoty Najwyższej i kochającej nas osoby Ojca, któremu należy się najgłębsza miłość, zaufanie, uległość i gotowość do wszelkich ofiar
– nie liczyć się z Bogiem w swoich poglądach na świat i życie, w swych decyzjach i postępowaniu, układając życie bez Boga, a nawet przeciw Niemu, bez wnikania w Jego plany i znaki w naszym życiu
– przynależność do ateistycznych organizacji lub stowarzyszeń, branie czynnego lub biernego udziału w zwalczaniu wiary religijnej, w usuwaniu emblematów religijnych, w hamowaniu budowy, odbudowy lub rozbudowy obiektów sakralnych
– nieodpowiednio zachowywać się w kościele lub innych świątyniach, ośmieszać lub profanować rzeczy, miejsca lub gesty sakralne
– znieważać Najświętszy Sakrament
– nie modlić się
– modlić się w pośpiechu, niedbale
– nie uważać niedzieli za Dzień Pański, wykonywać niepotrzebne prace w tym dniu
– nie dokładać starań w zdobywaniu wiedzy religijnej i jej pogłębianiu
– nie czytać Pisma Świętego
– bez szacunku wymawiać imię Boga, Chrystusa i świętych, lekceważąco mówić o sprawach religii
– nie dążyć do rozwijania życia wewnętrznego i pełniejszej miłości Boga, zadowalając się przeciętnością, formalizmem i rutyną
– zapierać się wiary w Boga
GRZECHY WOBEC BLIŹNIEGO:
[…] – 
pobierz całość
: Zagrożenia duchowe, (spisane przez księży egzorcystów), dodatek do rachunku sumienia, niezwykle ważne przed Spowiedzią

 

https://wobroniewiaryitradycji.wordpress.com/2013/01/27/zagrozenia-duchowe-przygotowanie-do-spowiedzi/

Vote up!
7
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1488404

Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie pewnych rzeczy. Na ponad połowę odpowidam przecząco, ale jest sporo pytań z odpowiedzią tak. Może być że nie zasługuję na miano katolika, mój proboszcz na szczęście mnie toleruje, choć rzeczywiście nie okazuje serdecznej radości.

Pozdrawiam Pana.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1488409

Modlitwa uwolnienia

 

Vote up!
1
Vote down!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1488463

Dzięki za ten wpis,
Przeczytawszy go dochodzę do wniosku,że skoro praktyki te są zagrożeniem dla zbawienia i skoro w pop-kulturze istnieją u nas od lat `60, to czemu nic o tym nie mówiono ani na kazaniach, ani na religii, ani na dodatkowych zajęciach w parafii???
Całe moje pokolenie [40+] oglądało sagę Gwiezdnych Wojen, Ducha czy Bliskie Spotkania, słuchało LP IIIPR i rocka, czytało horoskopy w prasie i/lub literature fantasy, i nie usłyszało ANI SŁOWA OSTRZEŻENIA.
Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
-1

Panaceus

#1488410

Szanowny Panie
Niech Pan nie przesadza z tym utożsamianiem nauki Chrystusowej z nauką kościoła hierarchicznego.
Powód?
Bo nie są tożsame.
Dowód?
Na co kładł największy nacisk Jezus w swym nauczaniu? - Na miłość - ku Bogu i ku bliźnim/braciom
Na co kładzie największy nacisk administracja kościelna?
Na posłuszeństwo....
Dowody?
Cały kodeks prawa kanonicznego
Proszę sobie porównać kary przewidziane za przestąpienie dróg Bożych [10 przykazań] z karami przewidzianymi za przewinienia wobec przełożonych , przełożonych przełożonych - i tak aż do samej góry.

Pozdrawiam
Panaceus

Vote up!
3
Vote down!
0

Panaceus

#1488406

Nie utożsamiam niczego. Analizuję przyczyny i skutki. Rzeczywisty świat jest niedoskonały, kościół jest niedoskonały, ale tylko dlatego możemy przeżywać życie i dążyć do doskonałości.

Pozdrawiam.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1488411

"I widział Bóg, że to co stworzył - było dobre"
To cytat z Genesis, dowód na to, iż świat jako skończone dzieło Boże JEST DOSKONAŁY.
Proszę zauważyć, iż JEDYNYM NIEDOSKONAŁYM dziełem Bożym jest człowiek, a i to niejako w regresji - bo nie od początku, czyli NIEKONIECZNIE.
I to jest pocieszające.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Panaceus

#1488413

Dostrzega Pan zapewne rożnicę jakościową między znaczeniem słowa dobre i słowa doskonałe.

Pozdrawiam.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1488415

Pamiętam słowa Chrystusa, że należy posiadąć gorącą wiarę. Mam sobie za złe, że moja taka nie jest. Ale niedawno na jakimś kazaniu uslyszałam, że nawet słaba wiara jest zaczątkiem czegoś dobrego.

Rzadko kto otwiera sie tak jak Pan, cenię tę szczerość..

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1488420

To posłuszeństwo Maryi zrodziło Miłość.

 

Czy możliwym jest kochać Boga,

będąc Mu jednocześnie nieposłusznym?

Czy możliwym jest kochać drugiego człowieka,

jeśli miłość ta nie wypływa z miłości do Boga?

 

Uważam, że posłuszeństwo Bogu

tworzy prawidłową relację stworzenia wobec Stwórcy.

I uzdalnia przez to człowieka do czerpania Bożej miłości.

Którą to miłością obdarza drugiego człowieka.

 

Nieposłuszeństwo jest konsekwencją miłości egoistycznej.

To nieposłuszeństwo wypędziło człowieka z Raju.

Powrót do Raju jest więc przede wszystkim

wejściem na drogę posłuszeństwa.

 

Posłuszeństwo przełożonym postrzegam

jako konsekwencję posłuszeństwa Bogu.

Który jest "sprawcą wszystkiego we wszystkim".

Również "sprawcą" Kościoła.

 

Pozdrawiam.

dratwa3

 

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1488440

Posłłuszeństwo Bogu tak.

Problem z posłuszeństwem Bogu polega na tym, że uznamy za Boga sędziego, prokuratora, dziennikarza, księgową i wtedy złodziejstwo rozkwita.

Nie wiem jak w innych dziedzinach, jestem skoncentrowany na złodziejstwie i oszustwach, tutaj jest właśnie tak.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#1488442

Myślę, że złodziejstwo jest wynikiem
utraty kontroli nad rozrastającą się
w ludzkim sercu chciwością.

Chciwość, czyli żądza pieniądza,
jest nienasyconym wciąż głodem.
"W miarę jedzenia wzrasta apetyt",
toteż nienasycony głód chciwości,
drobnego złodzieja zamienia z czasem w fachowca.

Dla złodzieja bogiem jest pieniądz.
I jemu to złodziej staje się posłuszny.

Żądzę pieniądza przebija żądza władzy.
Wówczas pieniądz staje się tylko
narzędziem do jej osiągania.
Człowiek żądny władzy sam staje się bogiem.
I przyjmuje tylko pozory posłuszeństwa.
W drodze po władzę.

Pozdrawiam.
dratwa3

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1488476

Dziękuję za ten opis. Jest bardzo ciekawy.

Wykorzystam go w mojej kondtrukcji.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#1488481