Śląsk to też bracia Kowalczykowie

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

Bracia Kowalczykowie swoim czynem powiedzieli im: "Mogliśmy was zabić, ale tak nisko jak wy, nie upadliśmy. Niech ukarze was Bóg". Zamiast ciosu otrzymali tylko policzek. To było jednak coś gorszego, to było upokorzenie.

Polecam Państwu tekst ze strony OSPN http://www.ospn.opole.pl/index.php?p=art&id=552

Uwagi na marginesie tablicy Braci Kowalczyków.

Ktoś o Warszawie powiedział, że to małe miasteczko na niemiecko rosyjskim pograniczu. To co można powiedzieć o Opolu? I oto w tej małej mieścinie dzieje się coś co zapewne spokojnie nazwać można burzą w szklance wody. A jednak warto się jej bliżej przyjrzeć. Po to aby się czegoś więcej o całym naszym kraju dowiedzieć. Bo oto mamy banalną zdawało by się sytuację. Już 22 latka minęły od chwili kiedy ogłoszono w telewizorze, że "skończył się w Polsce komunizm", a więc nie powinno chyba być po nim żadnych śladów. Tym którzy walcząc z komuną podpalali całkiem eleganckie budynki, komitety PZPR wystawiono nawet przed 30 laty w Gdańsku całkiem spory pomnik. Czy wtedy nikt nie protestował dlatego, że wielu z tych podpalaczy udało się zabić? Jakoś nie przypominam sobie by ktoś wspomniał, że przecież w tych komitetach byli niewinni ludzie?
I oto w tym małym, gdzieś tam leżącym, Opolu znalazło się kilka osób, które chcą przypomnieć, że i ono ma w to "obalanie komuny" swój całkiem niemały wkład. Chodzi im o drobiazg, kawałek metalu z inskrypcją upamiętniającą fakt zaistniały przed 40 laty, wysadzenie miejsca dekorowania i nagradzania komunistycznych siepaczy zanim do tego dekorowania doszło. Nie można nawet powiedzieć, że dokonano zemsty. Ci którzy mieli na rękach krew niewinnych robotników - wszak wyszli oni na ulice domagając się jedynie sprawiedliwej zapłaty za swą ciężką pracę - nie zostali nawet draśnięci. Bracia Kowalczykowie swoim czynem powiedzieli im: "Mogliśmy was zabić, ale tak nisko jak wy, nie upadliśmy. Niech ukarze was Bóg". Zamiast ciosu otrzymali tylko policzek. To było jednak coś gorszego, to było upokorzenie. Cios rani ciało, a upokorzenie duszę. Co prawda komuniści twierdzą, że niczego takiego nie posiadają, ale jak się okazuje właśnie tam zostali trafieni. Zapewne z tych powodów do dziś nie mogą Kowalczykom wybaczyć.
Trudno zrozumieć dlaczego w czasach kiedy tyle pieniędzy wydaje się na promocję każdej mieściny, urządza najdziwniejsze festiwale święta i uroczystości tylko po to, aby w telewizorze mignęło coś dłużej lub krócej, Prezydent odpuszcza taką okazję aby "zaistnieć". Bracia otrzymali wysokie wyroki, z karą śmierci włącznie, za "usiłowanie obalenia ustroju". Jak się powszechnie uważa, został on już obalony, dzięki czemu żyjemy obecnie w wolnym kraju. (Mało tego można ich też fetować za pierwsze zastosowanie nowej metody walki. Chociaż użyli siły, to nie przelali krwi. Wielce po całym świecie chwalono za takie właśnie działania NSZZ Solidarność, a przecież wcześniej zastosowano je w Opolu.) Logicznym wydaje się więc upamiętnianie tych, którzy takim czy innym działaniem przyczynili się do tego co dziś tak nas cieszy. Logika, logiką, ale jak prawda wyjdzie na jaw to dopiero jest problem.
Bo w tej właśnie sytuacji widać jak w soczewce cały kraj. Komuna obalona, komuchów nie ma, a jednak ktoś przyszedł do Prezydenta Miasta i przekonał go, aby w takie bajki nie wierzył. Ktoś wyjaśnił Panu Prezydentowi, że bardzo niedobrze jest taką tablicę powiesić na ratuszu. Jak się okazuje to mogłoby podzielić obywateli naszego miasta. A na jakie dwie grupy? A no na zwolenników i przeciwników komunistycznych morderców. A komu taki podział by przeszkadzał? Przecież Konstytucja zakazuje propagowania tego ustroju. W czyim interesie jest to, by zwolennicy nie tak dawnego zniewolenia Polski wtopili się między jej obywateli?
Czy z Prezydentem rozmawiały te same osoby, które przekonały Senat Uniwersytetu, by nie dał zgody na tablicę? Czy to był ktoś inny? Z Opola czy skądś przyjechał?
Czy dobrze jest zadawać takie pytania?
Czy lepiej tego wszystkiego nie wiedzieć?

Więcej na ten temat:

http://blog.rp.pl/mazurek/2011/08/18/gloria-victis-czyli-chwala-kowalczykom/

http://www.ngopole.pl/2011/08/25/opole-miasto-hanby/#more-8594

http://www.bibula.com/?p=42432

http://www.ngopole.pl/2011/08/10/w-komitecie-honorowym-kilkadziesiat-osob-wsrod-nich-jaroslaw-marek-rymkiewicz/

http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=544

http://www.ospn.opole.pl/?p=art&id=542

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Gawronski Rafzen
Widocznie nie można upominać się o swoje, ponieważ nawet opozycja jest z nadania Kiszczaka i Jaruzelskiego.
Gdy im się to mówi lub pisze, na swoją obronę mają obelgi i pomówienia oraz plucie jadem nienawiści do drugiego człowieka. To tacy chrześcijanie mają nas reprezentować ? Jeżeli przez tyle lat mając władzę nie mogli naszej rodzinie pomóc to oni chcą pomóc Polsce ! Żarty !!!
J. Wojciechowski bezczelnie wypisywał na blogach, że Gawroński gryzie rękę którą wyciągają do niego. Wyciągali rękę tylko chyba po łapówki ponieważ nic nie zrobili. Rolnicy jak są zamykani do więzień gdy myli się urzędnik, to podobno nie jest sprawa Wojciechowskiego, Wiceprzewodniczącego Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego To nie są żarty, to bezczelna drwina z rolników i Polaków.
Dzisiaj bezczelnie twierdził w Radiu Maryja, że jeżeli wygrają wybory to w przypadku nierównych dopłat PiS zaskarży sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Ile lat jest taka patologia w rolnictwie (od 2004r,) a ten kolejny matoł po Tusku warunkuje zaskarżenie dopłat wygraniem wyborów!!!
Do cholery z nimi !!!
Na stos wyborczy niech ta beznadzieja i zasada wyboru mniejszego zła skończy się raz na zawsze!

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Gawronski Rafzen

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

#179367

Jesteś trollem. Dlaczego nie dyskutujesz na temat?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#179405

Gawronski Rafzen
Gawronski Rafzen
Szanowna Pani.
Jestem pełen podziwu dla Pani wpisów.
Obelgi i pomówienia proszę zostawić sobie odnośnie swych kandydatów z PiS-u lub innych polityków rzekomej prawicy.
Wiem, że nasze odmienne stanowisko dot. wyborów jest Pani cywilizacyjni obce ze względu na Pani preferencje socjalistyczne, wynikające ze środowiska społecznego utożsamiajace się z opozycją robotniczą w Polsce.
Upominając się o swoje i my także jak Kowalczykowie odnosimy sie do meritum spraw. Dekret Bieruta i Ustawa o Reformie Rolnej. Tych spraw w programie PiS-u nie ma. Więc proszę nie wypowiadać się jako kontynuatorka tej linii politycznej nie majacej nic wspólnego z prawem i sprawiedliwością Polaków !!!
Podawanie faktów bądź upominanie się o swoje jeżeli to kłóci się z Pani preferencjami politycznymi, w Pani mniemamiu i Pani podobnych nie powinno mieć miejsca.
Każdy sądzi według siebie.

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Gawronski Rafzen

Uwaga! Zawarte treści są zakazane dla wszelkich patriotów z okrągłego stołu.

#179450