Spacerkiem po Opolu- czyli Ruch Autonomii Śląska w Caritas

Obrazek użytkownika Jadwiga_Chmielowska
Kraj

Dzisiaj zapraszam do Opola. Odbywa sie tam bezpardonowa walka z polskością. Pozostaje pytanie czy Biskup Ordynariusz wie o tym co sie dzieje w Opolskiej Caritas?
Fotoreportaż:
http://swkatowice.mojeforum.net/viewtopic.php?p=35066#35066
List otwarty do biskupa opolskiego w sprawie biura RAŚ w Opolu
Zaniepokojeni faktem, że Ruch Autonomii Śląska uruchomił swoje biuro w Opolu w budynku Biblioteki Caritas przy ul. Szpitalnej 7 zwracamy się w liście otwartym z prośbą o wyjaśnienie do Księdza Biskupa Andrzeja Czai Ordynariusza Diecezji Opolskiej.

Czcigodny Księże Biskupie!

Jako wierni Kościoła Katolickiego zwracamy się do Czcigodnego Księdza Biskupa

Ordynariusza Diecezji Opolskiej Andrzeja Czai z zapytaniem

Czy prawdą jest, że Biuro Ruchu Autonomii Śląska tak zwane „Pogotowie Spisowe” uruchomione zostało w budynku Biblioteki Caritas przy ulicy Szpitalnej 7a - biuro RAŚ w Opolu?

Od kwietnia 2011 r. zapraszamy do biura Ruchu Autonomii Śląska w Opolu. Dyżury w każdy wtorek od 15.00 do 17.00. Biuro mieście się na ul. Szpitalnej 7a, w budynku Biblioteki Caritas im. Eichendorffa (wejście od strony Radia Plus), na II piętrze. Podczas dyżurów RAŚ będzie można zaopatrzyć się w prasę śląską (Jaskółka Śląska i Nowa Gazeta Śląska), materiały RAŚ oraz dowiedzieć się więcej o naszym stowarzyszeniu. Zapraszamy! (za stroną http://www.rasopole.org/index.php)

Czym kierował się ewentualny zarządca budynku, dyrektor opolskiego oddziału Caritas, ksiądz Arnold Drechsler lub Dyrektor Biblioteki Caritas ks. Wolfgang Globisch?

Czy pomieszczenia te są własnością opolskiego oddziału Caritas lub Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej Caritas im. Josepha von Eichendorffa? Jak dowiadujemy się ze stron internetowych „Celem Biblioteki jest użyczenie dobrych mediów, których brak jest w bibliotekach publicznych, dotyczących zwłaszcza historii, literatury polskiej, niemieckiej, czeskiej, pisarzy śląskich, dziejów regionu, książek dla dzieci, literatury religijnej, hagiografii, Caritasu, pojednania polsko-niemieckiego …”.

Jaki szlachetny cel przyświecał Dyrektorowi Biblioteki księdzu Globischowi udostępniając ten lokal Ruchowi Autonomii Śląska?

Czy ksiądz Arnold Drechsler dyrektor opolskiego Caritasu działa zgodnie ze statutami Caritasu, zatwierdzonymi przez księdza bp. Alfonsa Nossola dnia 29 września 2007 roku? Do zadań Caritas należy:

1. Kierowanie z mandatu Biskupa Ordynariusza działalnością charytatywną na terenie diecezji opolskiej oraz reprezentowanie jej na zewnątrz.
2. Opracowywanie i koordynowanie programów działalności charytatywnej w diecezji w oparciu o wskazania Biskupa Ordynariusza, aktualną sytuację Kościoła i konkretne potrzeby ludzkie.
3. Prowadzenie działalności charytatywnej na rzecz szerokiego grona potrzebujących, niezależnie od ich narodowości, wyznania, pochodzenia, koloru skóry czy statusu społecznego.
4. Prowadzenie działalności humanitarnej i społecznie użytecznej, respektującej nienaruszalną godność osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga.
5. Organizowanie formacji duchowej i edukacji dla pracowników i wolontariuszy Caritas.
6. Tworzenie własnych struktur i jednostek organizacyjnych w diecezji, rejonach, dekanatach, parafiach i innych środowiskach.
7. Sprawowanie nadzoru i kontroli nad działalnością wszystkich jednostek Caritas na terenie diecezji.
8. Współpraca z Caritas Polską, Caritas innych diecezji oraz Caritas poza granicami kraju.
9. Współpraca z organami administracji publicznej, organizacjami charytatywnymi innych wyznań i religii oraz innymi partnerami w kraju i za granicą przy zachowaniu własnej autonomii i tożsamości.
10. Promocja i organizacja wolontariatu.
11. Prowadzenie działalności z zakresu ochrony i promocji zdrowia, opieki, wychowania i edukacji, pomocy społecznej i przeciwdziałania problemom socjalnym.
Czy wynajem lokali będącymi własnością Caritasu, podmiotom prowadzącym działalność polityczną, odbywa się w nawiązaniu do Statutów tejże kościelnej organizacji?

Czy RAŚ zaliczany jest do organizacji charytatywnych lub instytucji pomocy społecznej? Może promuje nasze zdrowie?

Czy taka decyzja nie wpłynie negatywnie na obraz Kościoła lokalnego? Przecież nie wszyscy tutejsi katolicy utożsamiają się z tym Ruchem, nawet jeśli czują się ślązakami?

Czy takie jątrzenie, dzielenie Polaków na ślązaków, kaszubów, podhalan jest wpisane we współczesną Misję Kościoła w Polsce?

Kościół od wieków współdziałał w budowie cywilizacji, nazywany był Wielkim Wychowawcą Narodów (prof. Feliks Koneczny). Czy w dzisiejszych czasach Kościołowi w Polsce przypadnie udział w odwrotnym procesie? Nadmieniamy, iż do tego dążą wszelkie ruchy separatystyczne działające w Unii Europejskiej. Na oficjalnych stronach RAŚ czytamy:

Ruch Autonomii Śląska umiejętnie kojarzy tradycje z nowoczesnością. Opowiada się za Europa zjednoczona, Europa stu flag, w której znikną państwa narodowe, większość kompetencji przekazując historycznym regionom. Będzie to Europa ludów: Ślązaków, Morawian, Szkotów, Basków, Bretończyków, itd, a więc Europa wracająca do swych korzeni. Cohiba Esplendidos.Ruch Autonomii Ślaska już działa na rzecz takiej Europy, utrzymując rozlegle kontakty zagraniczne. RAS występuje konsekwentnie w interesie Śląska, rozumianym jako interes wszystkich mieszkańców śląskiej ziemi.

Księże Biskupie jesteśmy zaskoczeni tą informacją, pragniemy usłyszeć, czy faktycznie ma to miejsce? Czy dzieje się to za wiedzą i zgodą Księdza Biskupa? I czy Ksiądz Biskup przewidział ewentualną odpowiedzialność Kościoła za takie niefrasobliwe decyzje? Przypominamy czcigodnym księżom dyrektorom, że Kościół Katolicki nie jest ich prywatną własnością. Będąc Jego duszpasterzami bierzecie odpowiedzialność przede wszystkim za nasze zbawienie, ale i za przyszłość Kościoła w Polsce i na świecie. Przypominamy równocześnie, że logo Caritas jest własnością całego Kościoła Katolickiego i jako wierni ofiarodawcy nie wyrażamy zgody na łączenie tego znaku z jakąkolwiek organizacją prowadzącą niejasną i dwuznaczną działalność polityczną.

Mamy nadzieję, że ten list pozytywnie wpłynie na zmianę miejsca siedziby przez Ruch Autonomii Śląska w Opolu.

Tomasz Kwiatek, wydawca NGOpole.pl
Jacek Bezeg, Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej
Marianna Kowalska

Do wiadomości:

1. Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski
Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 6
01-015 Warszawa

2. Caritas Polska
ul. Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 9
01-015 Warszawa

Zachęcamy do wyrażenia swojej opinii w tej sprawie, :

http://ngopole.wordpress.com/2011/04/08/list-otwarty-do-biskupa-opolskiego-ws-biura-ras-w-opolu/

Podpisanie listu na stronie:

http://www.petycje.pl/petycja/6963/list_otwarty_do_biskupa_opolskiego_ws_biura_ra%C5%9A_w_opolu.html

Brak głosów

Komentarze

Jan Bogatko

...konkretna praca zasługuje na poparcie ze wszech stron,

pozdrawiam,

Vote up!
0
Vote down!
0

Jan Bogatko

#150596

Wiadomość musimy przekazywać jak największej ilości rozumnych osób. Tylko duża ilość protestów może dać im coś do myślenia.

Vote up!
0
Vote down!
0
#150618

 Tez podpisalem

Vote up!
0
Vote down!
0
#150624

No to pięknie.

Od czasu do czasu patrzę co w regionalnych radiach. Na szczęcie jest internet i można posłuchać w całym kraju
W Radio Opole od rana do wieczora jak trafiłem,jak to trzeba wielokulturowość uhonorowywać, przypominać. I to radio państwowe. Dla prowadzącej ważniejsze jest upamietnianie mieszkających zydów przed wojną w Opolu niż Polaków Ślązaków
i polskiej martyrologii dotyczącej naszego narodu ogólnie

Vote up!
0
Vote down!
0
#150625

costerin

Nie ma nie bylo i nie bedzie zgody panstwa niemieckiego na uznanie mniejszosci polskiej w niemczech,kobieta bioraca rozwod z niemcem musi dziecko oddac lub zostanie jej zabrane sila.

Nieokreslona liczba przepisow,paragrafow prawa karnego i cywilnego utworzona przez rzad 3 rzeszy,hitlera i geobelsa wciaz obowiazuje w niemczech.
A TUTAJ NA DESER;
link do strony http://www.auslandsjahr.eu/10-deutsche-woerter-die-erst-durch-das-dritte-reich-gepraegt-wurden/
Wenn wir unsere deutsche Sprache verwenden, machen wir uns selten die Muehe zu hinterfragen, wo bestimmte Begriffe und Redewendungen herkommen. Wie vernachlaessigen meist grosszuegig das etliche Woerter aus anderen Sprachen stammen und durch bestimmte Umstaende ihren heutigen Platz in der deutschen Alltagssprache gefunden haben. Genauso ist nur den Wenigsten bewusst, das etliche deutsche Woerter erst durch die Nazis und die gezielte und massenhafte Verwendung im Dritten Reich gepraegt wurden.
-----------tlumaczenie na polski------------------------
Kiedy uzywamy naszego jezyka,zadko zadajemy sobie trud spojzenia w geneze slow.jak bez jakiekokolwiek oporu i wrecz szeroko otwarcie poszczegolne slowa i znaczenia znajduja miejsce w naszej mowie codziennej.Tak samo jak tylko nieliczni sa swiadomi tego ze niektore slowa zostaly wprowadzone do zycia poprzez nazistow i trzecia rzesze.

1) Staatsakt
2) Spontan
3) Fanatisch
4) Dachorganisation
5) Organisieren
6) Historisch, einmalig, ewig
7) Sichergestellt
8 ) Superlative z.b. “Gross”
9) Woerter der Bewegung
10) “Volks”…
sa oczywiscie podane genezy powstania i znaczen tych slow,nie chce mi sie tego tlumaczyc,pisze to dlatego abysmy wiedzieli i pamietali;

Polska z trzecia rzesza,ani z republika federalna niemiec do dzisiaj nie podpisala rozejmu ani traktaku o zakonczeniu drugiej wojny swiatowej

Faktycznie w rozumieniu prawa jestesmy w stanie wojny,jezeli obecny prl traktowac jako polske.

Dlaczego thuzk ani komor prezydent nie domagaja sie uznania mniejszosci polskiej w niemczech???

thuzk lachudro jedna kiedy bedziesz walczyl o prawa polakow w niemczech,dlaczego nikt o tym nie mowi i nie pisze???

Vote up!
0
Vote down!
0

costerin

#150635

A kto podpisywał traktat z Niemcami? Oczywiscie Skubiszewski wredny kapuś polski i sowiecki. Był na tyle stary by wiedzieć, że kapujac do SB kapuje do KGB!!!!!!!
Co wtedy robiła kanalia Bartoszewski, nazywajacy Polaków "BYDŁEM"???
Gdyby nie tacy politykierzy i zdrajcy, nie byłoby Smoleńska.
Płacz po Smoleńsku płaczem ale płacz to babska rzecz, męska rzecz to walka.
Ślazacy potrafią jeszcze wlczyć! Dziołchy ślaskie też! Oczekujemy by Polacy z całej Polski sie przebudzili i zrobili w Polsce porządek. pogonili tusków i komorowskich
Broncie Jarka Kaczyńskiego, nawet przed jego ludźmi- popaprańcami. On jest teraz atakowany, bo wreszcie ktoś powiedział o RASiowcach! Bojkotujcie Gazetę Wyborczą ośmieszajcie jej czytelników, by bali się ją czytać.
UWAGA to ta gazeta robi podział na Ślązaków lepszych i gorszych - sieje zament!
Jo żech jest z tela i wim co godom i pisza!

Vote up!
0
Vote down!
0

Jadwiga Chmielowska

#150641

http://prognozydocenta.salon24.pl/295823,euroregion-oberschlesien

Vote up!
0
Vote down!
0

Jadwiga Chmielowska

#150642

[quote=Jadwiga_Chmielowska]A kto podpisywał traktat z Niemcami? Oczywiscie Skubiszewski wredny kapuś polski i sowiecki. Był na tyle stary by wiedzieć, że kapujac do SB kapuje do KGB!!!!!!!
Co wtedy robiła kanalia Bartoszewski, nazywajacy Polaków "BYDŁEM"???
Gdyby nie tacy politykierzy i zdrajcy, nie byłoby Smoleńska.
Płacz po Smoleńsku płaczem ale płacz to babska rzecz, męska rzecz to walka.
Ślazacy potrafią jeszcze wlczyć! Dziołchy ślaskie też! Oczekujemy by Polacy z całej Polski sie przebudzili i zrobili w Polsce porządek. pogonili tusków i komorowskich
Broncie Jarka Kaczyńskiego, nawet przed jego ludźmi- popaprańcami. On jest teraz atakowany, bo wreszcie ktoś powiedział o RASiowcach! Bojkotujcie Gazetę Wyborczą ośmieszajcie jej czytelników, by bali się ją czytać.
UWAGA to ta gazeta robi podział na Ślązaków lepszych i gorszych - sieje zament!
Jo żech jest z tela i wim co godom i pisza![/quote]
costerin

N a Slasku a takze na Kaszubach skad pochodze,nigdy nie bylo tak zle abysmy germanca nie wykurzyli,od gur po morze spieta jest polska Slaskiem i Kaszubami a te dwie litery--K i S--jak Kaszuby i Slask dla zdrajcow maja jedno znaczenie ---Kara Smierci---.

Vote up!
0
Vote down!
0

costerin

#150645

Costerin, proszę wejdz na mego Facebooka. Powinnismy współpracować Ty Kaszub=Polak i ja Ślązaczka=Polka. Racje miał Piłsudski gdy powiedział Polska jest jak obwarzanek "Są Kresy a w środku....."

Vote up!
0
Vote down!
0

Jadwiga Chmielowska

#150648

[quote=Jadwiga_Chmielowska]Costerin, proszę wejdz na mego Facebooka. Powinnismy współpracować Ty Kaszub=Polak i ja Ślązaczka=Polka. Racje miał Piłsudski gdy powiedział Polska jest jak obwarzanek "Są Kresy a w środku....."[/quote]
costerin

na pewno skorzystam,nakopiemy lachudrom spod znaku -po-

Vote up!
0
Vote down!
0

costerin

#150670

Pozwoliłem sobie w nawiązaniu do Pani artykułu poszerzyć nieco temat o kolejne przykłady niefrasobliwości , z jakimi mamy na co dzień do czynienia w Opolu.

http://niepoprawni.pl/blog/783/nawiazujac-do-artykulu-jadwigi-chmielowskiej-spacerkiem-po-opolu

pozdrawiam
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
" idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.."/Z.Herbert/
/Klub Gazety Polskiej w Opolu/
http://andruch.blogspot.com
http://ngo.opole.pl/

Vote up!
0
Vote down!
0

-----------------------------------------
Andruch z Opola
]]>http://andruch.blogspot.com]]>

#150696

Obawiam się, że coś "nie gra" na stronach petycji. Nie otrzymałem linku do potwierdzenia na swojej poczcie. A to raczej winno odbywać się "z automatu". Może "dojdzie później" ale mam co do tego wątpliwości :(
W. red

Vote up!
0
Vote down!
0

W. red

#150697