Kto naprawdę wygrał a kto przegrał wybory do Europarlamentu?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

No tak. Najwięcej w wyborach do Europarlamentu zyskała Konfederacja zabierając część wyborców przegranej partii PiS (ZP). I choć według badań Exit Poll firmy Ipsos przewaga KO (PO) nad PiS-em wynosiła ok. 4% to po podliczeniu głosów w 100% komisji wyborczych ostatecznie PO (KO) ma tylko niecały 1% przewagi (37,06% -KO PO; 39,16% - PiS (ZP). Ostatecznie takie są pewne wyniki wyborów: "Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej są już pełne wyniki wczorajszego głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego:  KO PO zdobyło 37,06%, partia PiS (ZP S ZP) zdobyła 36,16 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja - 12,08 proc. Trzecia Droga zdobyła 6,91 proc., a Lewica 6,30 proc. Jak podaje PKW: Koalicja Obywatelska uzyskała 37,06 proc. poparcia, PiS - 36,16 proc. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja - 12,08 proc., a dalej - Trzecia Droga (6,91 proc.) oraz Lewica (6,3 proc.)". 

 

Nie zmienia to faktu, że jednak Partia PiS (ZP) przegrała, bo jednak jest to pokłosie jesiennych wyborów parlamentarnych z 2023 roku i chyba najwięcej dlatego, że PiS na arenie unijnej popełnił zbyt wiele błędów z podpisaniem sławetnych umów w lipcu i grudniu 2020 roku, kiedy to premier M. Morawiecki dał się po prostu oszukać elitom unijnym a szczególnie Ursuli von der Leyen. Chodzi o zgodę na uwspólnotowienie długów, unijne podatki oraz  mechanizm warunkowości [1]. W PiS-e potrzebna jest zmiana pokoleniowa i mam nadzieję, że taki polityczny wybitny strateg i taktyk jak J. Kaczyński to zrozumiał i wydaje się, że tak: "Jarosław Kaczyński już po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego powiedział swoim współpracownikom przy Nowogrodzkiej, że partia wymaga zmian i reorganizacji" [2], tym bardziej, że jedyną osobą w Polsce, której boi się i liczy się z nią D. Tusk jest właśnie J. Kaczyński. Po prostu nie ma już innego wyjścia na przetrwanie tej partii i osiąganie sukcesów wyborczych. 

 

Ale tak naprawdę zwyciężył D. Tusk i jego fanatyczni wyborcy. Osiągnął to kosztem przede wszystkim Trzeciej Drogi, którą niemiłosiernie ograł poprzez publikację w proniemieckim onecie.pl informacji o  haniebnym zatrzymaniu żołnierzy na granicy polsko-białoruskiej za oddanie strzałów ostrzegawczych wobec nielegalnych imigrantów atakujących żołnierzy.  A faktem jeszcze bardziej niekorzystnym dla rządu było to, że przez dwa miesiące informacja ta była ukrywana przez rząd "koalicji 13 grudnia". Za to zatrzymanie bezpośrednio odpowiedzialny był minister obrony narodowej i członek Trzeciej Drogi (z ramienia PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz. Chociaż ja jestem pewien, że i tak zgodę na takie zatrzymanie musiał wydać lub na nią się zgodzić D. Tusk, ale to nie jest ważne, bo opinia publiczna po prostu za takie wydarzenie obwiniła szefa "ludowców". 

 

Jest mniej więcej takie powiedzenie, które idealnie pasuje w tej sytuacji: "Boże strzeż mnie od fałszywych przyjaciół, bo z wrogami poradzę sobie sam". Warto to sparafrazować na potrzeby zaistniałej sytuacji: "Uwierz lub zawierz D. Tuskowi, z resztą on poradzi sobie sam" . Doświadczyło prawdziwości tych słów wielu wewnętrznych przeciwników D. Tuska w PO a teraz na własnej skórze przekonały się o tym: Trzecia Droga i Lewica, które na teraz bez D. Tuska już są są i będą nikim w polityce. 

 

Polityczna przyszłość więc jawi się fascynująco. Przychodzi nam żyć naprawdę w ciekawych czasach. Czy to dobrze dla Polski przekonamy się niebawem, choć jestem pełen obaw...

 

 

[1] Zob. więcej: ]]>https://krzysztofjaw.blogspot.com/2024/02/pis-musi-przetrawic-de-facto-p...]]>

[2] ]]>https://wiadomosci.wp.pl/kaczynski-chce-zmian-w-pis-przed-wyborami-prezy...]]>

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/ ]]>

kjahog@gmail.com 

 

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą. 

Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję i dziś składam szczególnie serdeczne wyrazy wdzięczności Pani Julii z Wrocławia, Panu Norbertowi, Panu Włodzimierzowi z Poznania, Panu Tomaszowi z Krakowa i Panu Adrianowi z Grudziądza.

Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814 

Paypal: paypal.me/kjahog 

 

Ten sam tekst jest jednocześnie publikowany na forach: ]]>https://www.salon24.pl/u/krzystofjaw/]]> ]]>https://naszeblogi.pl/users/krzysztofjaw]]> https://niepoprawni.pl/ludzie/krzysztofjaw

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (9 głosów)

Komentarze

Po cóż się łudzić, skoro Konfederacja jest częścią "koalicji 13 grudnia." Pod względem polityki ekonomicznej Tusk i Trzecia Droga to liberałowie, a Konfederacja liberałowie turbo. 

PiS chociaż czasami nieporadnie, to jednak działał dla Polski. Konfederacja będzie działała dla Konfederacji.

Tego Polacy chcieli, a więc to będą mieć. Dla polskiego hultajstwa nic lepszego się nie należy.

Vote up!
5
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1661087

Jak mam rozumieć to " polskie hultajstwo"?

Za świadomość Narodu odpowiadają elity!

Vote up!
0
Vote down!
0

Przez wcielanie dobra i rozjaśnianie prawd przyprowadzimy do uniepotrzebniania męczeństw. C. K. NORWID „ Promethidion ”

#1661111

Dzisiaj Bosak kategorycznie odrzucił możliwość koalicji z PiS. Mnie to nie dziwi bo od kilku lat obserwuję takiej zjawisko. Jak lewicy rośnie to Konfie spada i odwrotnie. Obie partie walczą o ten sam elektorat.

Co do oceny Konfederacji, wypowiedź Bosaka nie ma znaczenia. Koalicja z konfederacją skończyłaby się tym samy co koalicja z LPR-em. Jedynym celem Boska i kumpli jest trwanie w polityce i przerabianie chleba na gówno, a nie branie odpowiedzialności.
Konfa to pustostan.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1661115

Konfa to aktorzy! Na theatrum mundi Brauna radzę się już teraz przygotować. 

Vote up!
2
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1661117

Bosak to idealny przykład politycznego pasożyta, żywiącego się publiczną kasą w interesie którego jest unikanie jakichkolwiek koalicji i wzięcia odpowiedzialności za państwo. Ich utopijne wizje państwa są bardziej irracjonalne, niż wizje komunistów

Vote up!
1
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1661120

Tu nie chodzi o Konfę, ale o zasady. Na naszych oczach zdycha stary układ zerojedynkowy: PIS i PO i nic.

Trochę to potrwa, ale ani PIS ani tym bardziej PO już nie będą sami rządzić, a przyjdzie taki moment, że utworzą koalicję, gdyż tylko  połączenie wspólnych sił umożliwi im trwanie.

Konfederacja także się przepoczwarza. To już inna Konfa niż była jeszcze przed 15 października, a że nie chcą iść do PIS-u, gdyż nie po to ludzie na nich głosują, że maja być PIS-em, gdyby tak było ludzie głosowaliby na PIS.

Tak. Konfa żyje głosami odebranymi przez zawiedziony elektorat z obu stron. Ale to nie jest winą Konfy.

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
-2

Apoloniusz

#1661121

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Techniczny nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

"Jedynym celem Bosaka i kumpli jest trwanie w polityce i przerabianie chleba na gówno, a nie branie odpowiedzialności."
To zdanie to pustostan, bo każdej partii można przypisać taki cel. Nie twierdzę, że każda ma taki cel, ale przypisać można każdej.

Vote up!
0
Vote down!
-2

Brawo dla mnie!

#1661122