Zobacz synku tak wygląda kapuś

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Kraj

 

 

Dobrze kapujesz z 1 lądujesz
Departament I MSW, czyli jedynka. Też pasuje.

 

 

Sensacją XXI wieku jest to, że wytrawni agenci komunistycznego wywiadu znudzili się pracą na zapleczu i chcą brać odpowiedzialność za demokrację

14 października 1985 roku zostało wydane postanowienie o założeniu teczki kontaktu operacyjnego.

„Ja ppor. Robert Aweryn (…) wnoszę o założenie teczki kontaktu operacyjnego kryptonim „REWO” i zarejestrowanie jej w Ewidencji Operacyjnej Departamentu I”.

25 lipca 1985 zastępca naczelnika wydziału VI dep. III MSW wydał pismo - oznaczone „TAJNE” - w którym dokładnie prześwietlony został Bogusław Wołoszański właśnie. Pojawiają się tam informacje o jego obywatelstwie, narodowości, członkostwie w PZPR, znajomości języka angielskiego i rosyjskiego, jego zatrudnieniu w komitecie ds. radia i telewizji, miejscu zamieszkania.

„Zastrzeżeń natury politycznej i etyczno-moralnej nie ma”. Czytamy w aktach.

11 lipca 1985 r. zastępca naczelnika wydziału X dep. I MSW prosi o „nadesłanie możliwie wyczerpującej opinii o obywatelu Bogusławie Wołoszańskim ur. 22.03.1950 roku (…) informuję, że w/w jest kandydatem do pracy za granicą”.

Taka opinia została sporządzona 26 września 1985 roku. Z informacji tw. ps. "Jowisz" dowiadujemy się, że Bogusława Wołoszańskiego interesuje kariera, ale "nieważne jest komu i po co służy - on wykonuje swój zawód". Dalej w opinii nt. obecnego kandydata PO w wyborach parlamentarnych czytamy, że "jeśli w kraju będzie wszystko w porządku i coraz lepiej, będziemy mieli dobrego korespondenta w Londynie, jeśli nie, trzeba będzie go spisać na straty, podobnie jak dwóch poprzednich".
W teczce kontaktu operacyjnego znajdujemy również cel pozyskania Bogusława Wołoszańskiego.

"Uplasowanie w/w an terenie Wielkiej Brytanii stwarza mu naturalną możliwość pracy informacyjnej. Jego przygotowanie merytoryczne, walory zawodowe i osobiste w pełni predysponują go do efektywnej pracy po linii naszych zainteresowań służbowych, a stanowisko korespondenta akredytowanego przy MSZ może być skutecznie wykorzystywane do realizacji i legendowania zadań o charakterze wywiadowczym".

Jak doszło do spotkania? Opisuje to ppor. Robert Aweryn.

"Zgodnie z zatwierdzonym raportem, w dniu 8 mb. nawiązano z wymienionym kontakt telefoniczny. W rozmowie, w której przedstawiłem się jako funkcjonariusz MSW, zasugerowałem spotkanie w celu przeprowadzenia rozmowy na tematy pozostające w moim służbowym zainteresowaniu. B.W. (Bogusław Wołoszański red.) poinformował, że spodziewał się tego typu inicjatywy i w sposób jednoznaczny przystał na przedstawioną propozycję. Ustalono czas i miejsce spotkania".

Do werbunku w strukturach SB doszło 9 października 1985 roku w restauracji "Budapest", która znajdowała się przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie (zamknięta od 2005 roku). Jak czytamy w aktach, Bogusław Wołoszański przybył na umówione miejsce spotkania o godzinie 10:53.

Wyrażam zgodę na współpracę z wywiadem PRL. Na czas współpracy obieram pseudonim "BEN".

 

 

Bolszewicki i komunistyczny kapuś. Najgorsza ranga wśród kapusi


Historia jest przewrotna bo KO to nie tylko Koalicja Obywatelska, ale też kategoria współpracy jaką z SB podjął Bogusław Woloszański jako kontakt operacyjny ps. Ben i Rewo. KO to najwyższa kategoria współpracy dla obywatela PRL w wywiadzie cywilnym PRL - Departamencie I MSW

KO to kontakt operacyjny Berlina i Moskwy w Polsce. Więc wszystko się spina.

 

 

Człowiek nie jest jednowymiarowy, ale trzeba pamiętać, że czynna współpraca ze służbami PRL, miała realne konsekwencje dla osób inwigilowanych, którzy je ponosili na skutek działalności tajnych współpracowników jeszcze przez długie lata po transformacji. Wielu tuskoidalnych lemingów uważa że być agentem w czasach PRL u to nic takiego , podpisał zobowiązanie i koniec. No nie , to dopiero początek , donosił na ludzi do slużb. To jest najwstrętniejszy cecha charakteru . Takim nie można ufać ani oddawać w ich ręce stery państwa
Donosicielstwo hańbi człowieka całkowicie i nieodwołalnie i na zawsze.
Z hasłem ,,twój dziadek był w SB ojciec w ORMO więc głosuj za Platformą "
Koalicja Obywatelska to ostatni taki zajazd różnych przebierańców, kontaktów. Jest w tym wszystkim wielka symbolika, na jesień dokona się ostateczny polityczny reset różnorakich szkodników pod sztandarem Tuska. Lepiej późno niż wcale.

ps.
Zdaniem dr. Antoniego Dudka, historyka IPN, Bogusław Wołoszański to nie jedyny korespondent zagraniczny, który zdecydował się na współpracę ze służbami specjalnymi PRL. Według Dudka, zadania dla dziennikarzy za granicą były bardzo zindywidualizowane. W krajach, gdzie znajdowały się duże skupiska Polonii, jak w USA czy Wielkiej Brytanii, polecano im je rozpracowywać.

– Zasadniczo nie było tak, że każdy korespondent musiał współpracować, bo inaczej nie wyjechałby za granicę, ale jednak znacząca ich część współpracowała – uważa dr Antoni Dudek.

W ubiegłym roku „Nasz Dziennik” ujawnił fakt współpracy najpierw z wywiadem wojskowym PRL, a później z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi Krzysztofa Mroziewicza, dziennikarza „Polityki” i eksperta telewizyjnego programu „Siedem dni – świat”. Ujawniliśmy także fakt podpisania współpracy z SB przez właściciela telewizji Polsat Zygmunta Solorza. W listopadzie 2006 r. TVP 1 podała kilka nazwisk dziennikarzy z PRL, którzy mieli być tajnymi współpracownikami SB bądź wywiadu wojskowego. Wymieniono m.in.: Krzysztofa Teodora Toeplitza, Irenę Dziedzic, Daniela Passenta, Andrzeja Nierychłę i Wojciecha Giełżyńskiego. Z tej grupy tylko Giełżyński przyznał się, że na przełomie lat 50. i 60. był szantażowany i zgodził się m.in. na pisanie sprawozdań z zagranicznych wyjazdów.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)

Komentarze

(...) Co więcej, straty wojenne i komunizm doprowadził praktycznie do zaniku elit narodowych formujących zarówno kulturę narodową, jak i definiującą krótko i dalekofalowe interesy naszego narodu.

  • Miejsce tradycyjnych elit, częściowo wymordowanych w czasie wojny, zajęli nominaci komunistyczni na uniwersytetach, w mediach i życiu publicznym, blokując tym samym odtwarzanie elit polskich.

W efekcie indoktrynacji polskiego społeczeństwa i komunistycznych, a później postkomunistycznych „elit”, polskie społeczeństwo odzyskując wolność, miało trudności w przezwyciężeniu komunistycznego dziedzictwa mentalnego. Tym bardziej, że postkapepowskie „elity” dominujące także w opozycji podjęły trud, nie odbudowy polskiej wspólnoty narodowej, ale jej dekonstrukcji.

Pedagogika wstydu propagowana przez Gazetę Wyborczą i media jej pochodne, ograniczanie nauki historii, czy literatury polskiej w szkołach, antypolskie filmy, a przede wszystkim definiowanie obcych ekonomicznie i politycznie interesów, jako interesów narodowych prowadziło, nie tylko do neokolonialnego charakteru polskiej gospodarki, ale utrudniało odbudowę polskiej wspólnoty narodowej i odrodzenie polskości. (...)

Przeciwstawienie się lustracji i dekomunizacji, to była próba uznania za nieważne samo istnienie naszego narodu. Bowiem zło czynione naszemu narodowi nie miało żadnej negatywnej wartości w przekonaniu przeciwników dekomunizacji. To czynili wrogowie naszego narodu, jego odrodzenia i rozwoju. Bo żaden naród nie jest w stanie istnieć bez moralnych wartości i moralnego kręgosłupa. To one wyznaczają jego sens istnienia.

I dziś mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, z ponowną próbą uprawomocnienia moralnego łajdactwa w życiu naszego narodu. (...)

Cytat za: https://wpolityce.pl/polityka/282999-dekonstrukcja-polskosci

Vote up!
6
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1653864

W polskiej historii było wielu TW, którzy myśleli, że bezczelnie skłamią i wszyscy im uwierzą.  Wałęsa i kapelan Agory ks. Michał Czajkowski to najbardziej znani.

Nic by mu nie było, nikt by jego przeszłości nie wyciągał, gdyby nie pchał się do polityki. Robił naprawdę dobre programy i mogło tak zostać. Szkoda. Mógł zostać zapamiętany jako twórca niezapomnianych programów historycznych a będzie jako kapuś, zdrajca i kłamca.

Samozaoranie

Vote up!
6
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1653867

programy Wołoszańskiego prezentują sowiecki jeszcze punkt widzenia (vide: Sensacje XX wieku).

Vote up!
5
Vote down!
0
#1653870

Wyjątkowy skurwysyn.Przecież w partii Tuska innych nie ma

 

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1653875

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Dharma for One został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Prawo i Sprawiedliwość. Partia, która z komunistycznego sędziego uczyniła wiceministra sprawiedliwości (Andrzej Kryże), a z komunistycznego prokuratura sędziego TK (Stanisław Piotrowicz), wypomina innym komunistyczne rodowody. O Kaziu Kujdzie nie zapominając. Reszta jest milczeniem.

Vote up!
0
Vote down!
-4

Dharma

#1653957