USA pokazuje, że jest jedynym mocarstwem na świecie

Obrazek użytkownika junak
Świat

Sierpniowy rajd Nancy Pelosi odwiedzającej Singapur, Malezję, Koreę Południową, Japonię i przede wszystkim Tajwan był pokazem siły USA na Pacyfiku i kopem w jaja Chin. Bolesnym kopem.

Po tym, jak tanim kosztem 30 mld. usd (docelowo 78 mld. usd ) amerykanie pozbawili rosyjską armię znaczenia militarnego na najbliższe 20 lat - no kto by się tego spodziewał jeszcze rok temu ? 

Jeszcze w styczniu działacz ruchu narodowego przekonywał mnie, że rosyjska armia to potęga i nie powinienem się z niej naśmiewać. Heheh

Ale wracając do meritum. Po zrobieniu porządku z jednym satrapą, który chciał być równy Ameryce, USA robi porządek z drugim satrapą, puszącym się jak paw, na przeciwnym końcu Azji. Chiny mające się już za równe USA, szykujące się do wykorzystania sytuacji w Europie na swoją korzyść i opanowania zachodniego Pacyfiku, dostały jasny sygnał od USA - na was też mamy siłę i środki.

Pelosi sprawdziła gotowość sojuszników do ewentualnej wojenki - bogate i silne militarnie Korea i Japonia, oraz kontrolujące kanał Pacyfik - ocean Indyjski  Malezję i Singapur ( Australia jest pewnym sojusznikiem )  i widocznie otrzymała potwierdzenie gotowości do wojny przeciw Chinom - ich wspólnemu wrogowi, skoro wylądowała na Tajwanie.

Chiny, które już witały się z gąską nagle poczuły potworny ból w kroczu. Ból taki wywołuje nie tylko chwilowy paraliż, ale i wściekłość na tego, kto takiego kopa zasunie. I tak właśnie Chiny zareagowały - wściekle. Ale co dalej ? Ten co kopa zasunął pokazuje, że jest gotów na bójkę.  W głowie szum od bólu w kroczu, przed oczami przeciwnik gotowy do walki...  

Co robić ? Grozić, rzucać wściekłym bluzgiem ! Ale oddać kopa ? O to chyba za duże ryzyko ? Przeciwnik gotów do walki może szybko oddać i mocniej i nie tylko kopa. Wściekłość, narastająca świadomość bezsilności i zwątpienia... może pomachać choć rękami ? Zwyzywać ?

Na takim etapie są Chiny - wściekłe i jednocześnie bezsilne. kręcą się wokół Tajwanu, zaklinając rzeczywistość, która tak brutalnie pokazała im miejsce w szeregu. A Tajwan ? Oni sie zaczęli bawić w kotka i myszkę i pływają swoimi okrętami obok okrętów Chin, latają swoimi myśliwcami obok myśliwców chińskich. Robią tak, bo mają pewność, że mogą tak robić. Mogą tak robić, bo za ich plecami stoi ktoś, kto tylko czeka by wywalić Chinom sierpowego.

Ameryka pokazała w sierpniu, ze jest hegemonem, że cała reszta to druga liga, że plotki o końcu USA są przesadzone, a nadymane propagandą siły Rosji i Chin nawet razem nie są w stanie postawić się USA.

Jeszcze nie.

Jeszcze długo nie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)

Komentarze

Lecz dobrze by było, gdyby było tak jak piszesz... :-)

Vote up!
4
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1646255

     Ray Dalio, znany inwestor i ekspert geostrategiczny, autor bestsellerowej książki The Changing World Order: Why Nations Succeed and Fail, jest przekonany, że wizyta Nancy Pelosi na Tajwanie i chińska reakcja na ten krok skończy się wybuchem wojny.

     Niestety to, co dzieje się teraz między USA a Chinami w sprawie Tajwanu, podąża klasyczną ścieżką do wojny

    — napisał w swoim blogu, zauważając dodatkowo, że skutki tego starcia na sytuację w świecie będą znacznie głębsze, dłużej trwające i o wiele bardziej negatywne niźli turbulencje wywołane obecnym konfliktem między Rosją a Ukrainą. Powody są dość oczywiste – udział Chin w handlu światowym jest siedmiokrotnie większy niż Rosji, a Amerykanie importują z Państwa Środka 19 proc. wszystkich sprowadzanych przez siebie dóbr przetworzonych.

     Już tylko te dwa czynniki pozwalają zrozumieć dlaczego starcie gigantów dotknie wszystkich na świecie, bo uderzy w gospodarkę każdego kraju, bez wyjątku. (...)

Cytat za: TU

Vote up!
3
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1646258

temat historii konfliktu i scenariuszy prawdopodobnego konfliktu był tu już tyle razy wałkowany, że nie widzę potrzeby powielania ich kolejnym wpisem i zanudzania ludzi kolejnym czytaniem tych samych opinii. 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1646263

Rosyjski szef służby wojny elektronicznej nie przewidział, że to nadchodzi. Teraz może wysyłać sygnały radarowe z głębokości 1 metra

 

https://vk.com/wall-172973971_9326

Vote up!
0
Vote down!
0
#1646279