Taka ciekawostka nt. wyborów.

Obrazek użytkownika junak
Kraj

Nie jest to moje, więc całość zamieszczam w cudzysłowiu:

"Wrocławianin wie, jak ukrócić wyborcze machlojki. W Polsce nikt nie chce go słuchać

Młody wrocławianin stworzył projekt elektronicznej urny wyborczej. Liczącej głosy już w momencie wrzucania do niej kart i pozwalającej na uzyskanie pełnych wyników zaledwie kilka minut po zakończeniu głosowania. Niestety, w Polsce jego pomysł, który mógłby wreszcie ukrócić wyborcze krętactwa, nie spotkał się z zainteresowaniem.

Patryk Arłamowski ma 26 lat i mieszka we Wrocławiu. Na tamtejszej Politechnice ukończył automatykę i robotykę, specjalizując się w komputerowych systemach sterowania. Skończył też zarządzanie produkcją i przedsiębiorczością innowacyjną na Uniwersytecie Ekonomicznym. W międzyczasie wyjechał na stypendium do Hiszpanii, gdzie skończył biznes międzynarodowy.

O jego projekcie napisała „Gazeta Wrocławska”. Jak podaje dziennik, elektroniczna urna, którą zaprojektował, kosztuje 3 tysiące złotych. Głosy, tak jak dotąd, oddawane są na papierowych kartach. W momencie wrzucenia karty do urny, jest ona skanowana, a wynik głosowania zapisywany w systemie. Na wszelki wypadek papierowa kopia zostaje w urnie, więc w każdej chwili można ręcznie zweryfikować wynik pracy systemu.

Dla bezpieczeństwa każde otwarcie urny jest automatycznie wykrywane i rejestrowane. Arłamowski podkreśla, że urna działa podobnie przy każdej próbie wyciągnięcia karty, więc nie ma możliwości sfałszowania wyborów.

– Dodatkowo powstają kopie tej karty. Oryginał wpada do skrzyni, ale zanim się tam znajdzie, zostaje zeskanowany przez specjalne urządzenie optyczne, podobne do skanera. Skan zostaje podpisany kluczem kryptograficznym, generowanym na podstawie unikatowych danych dotyczących wyborów oraz kodu matrycowego znajdującego się na karcie. Mamy więc pierwszą kopię w urnie, ale gdyby nawet została ukradziona cała urna, to i tak obraz każdej karty zostaje wysłany po jej wrzuceniu na serwer – tłumaczy wrocławianin.

Problem niestety w tym, że nikt w Polsce nie zainteresował się projektem Arłamowskiego. Odzew przyszedł natomiast z... Algierii. – Prędzej uwierzę, że ta urna będzie sprzedawać się w Nikaragui czy Zimbabwe niż w Polsce – mówi autor projektu i zapowiada, że zamierza wyjechać z kraju.
"

Znalazłem to na onecie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (6 głosów)

Komentarze

nikt się nie zainteresował tym wynalazkiem bo wówczas byłoby uczciwie a poza tym ruskie serwery pozostałyby bez pracy. Z pewnością gdyby ten system został wdrożony, frekwencja z pewnością byłaby wyższa gdyż elektorat widziałby senns w oddaniu swojego głosu.

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

Szpilka

#1454972