Czy i w jaki sposób uda się zmienić wymiar sprawiedliwości? Ani słowa o ławach przysięgłych ;(

Obrazek użytkownika Rebeliantka
Kraj

Wczorajsza „Rzeczpospolita” opublikowała informacje (uzyskane nieoficjalnie) o planowanych zmianach w wymiarze sprawiedliwości. Mają do nich należeć m.in.:

  • Ograniczenie liczby sędziów w Sądzie Najwyższym - zamiast 97 sędziów (na 125 etatów) pozostać ma ich elitarna 20-, może 30-osobowa grupa, reszta ma przejść w stan spoczynku z powodu reorganizacji.
  • Dotychczasowe izby SN mają być też łączone - Izba Dyscyplinarna może zostać połączona z Izbą Karną (Izba Dyscyplinarna jest kwestionowana przez TSUE), Cywilna miałaby zostać połączona z Izbą Pracy.
  • W sądach powszechnych ma zniknąć nadmiar osób funkcyjnych – obecnie jest to ok. 4 tys. na 10 tys. etatów sędziowskich. Z uwagi na to, że niektórzy sędziowie pełnią nawet dwie funkcje (np. wiceprezesa sądu i przewodniczącego wydziału), oznacza to podwójne dodatki i bardzo ograniczony czas na pracę orzeczniczą.
  • Zreformowany ma zostać status sędziów. Na skutek zmiany sędziowie sądu powszechnego i administracyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego będą mieli jednolitą pozycję ustrojową, niezależnie od instancji, w której orzekają.
  • Resort sprawiedliwości chce ograniczenia liczby spraw wpływających do sądów poprzez ograniczenie ich kognicji. Dziś spraw jest rocznie ponad 16 mln. Część spośród nich, rozpoznawanych przez sądy powszechne - mających charakter publicznoprawny - mogłaby zostać przekazana do sądów administracyjnych.
  • Rozważane jest też (poza resortem) spłaszczenie struktury sądownictwa poprzez likwidację sądów rejonowych lub apelacyjnych i wprowadzenie instytucji sędziego pokoju.

Źródło: tutaj i tutaj

 

Szanse wdrożenia reform?

Rzeczpospolita podaje, że:

„Jarosław Kaczyński wie, że bomba atomowa w postaci zamrożenia funduszy przez Unię nie zostanie odpalona. Droga do dalszych zmian w sądach jest więc otwarta (..) Przez ostatnie pięć lat PiS forsował radykalne zmiany w wymiarze sprawiedliwości, wchodząc w ostry konflikt nie tylko z sędziami, ale i z Brukselą, która zarzuciła mu łamanie praworządności. Efektem było otwarte postępowanie traktatowe oraz liczne sprawy przed Trybunałem w Luksemburgu. Jarosław Kaczyński zręcznie manewrował konfliktem albo szedł na ustępstwa, żeby forsować reformy w innym miejscu. Tak było choćby z sędziowskim wiekiem emerytalnym i odesłaniem w stan spoczynku m.in. władz SN. Pod wpływem TSUE PiS się z tego wycofał, aby uniknąć kar oraz powiązania funduszy strukturalnych z praworządnością. Unijni komisarze wielokrotnie tym Polsce grozili. Im bliżej było do dzielenia pieniędzy z nowej perspektywy budżetowej UE, tym groźba wydawała się bardziej realna.  Tymczasem nic takiego się nie stało. Mechanizmu nie wprowadzono, a Polska stała się jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych (…) W UE mamy więc dwie rzeczywistości: symboliczną, gdy podczas licznych debat w Parlamencie Europejskim rząd prawicy jest chłostany, oraz Realpolitik z twarzą Angeli Merkel, gdy priorytet ma rozwój wspólnego rynku i wzmocnienie strukturalne. Po ostatnim szczycie UE Jarosław Kaczyński już wie, że bomba atomowa w postaci zamrożenia funduszy przez Unię nie zostanie odpalona. Droga do dalszych zmian w sądach jest więc otwarta”.

Źródło

Optymizmu tego wydaje się nie podzielać prof. Waldemar Gontarski, dziekan Wydziału Prawa w Warszawie, Wydziału Prawa w Londynie oraz Wydziału Administracji w Brukseli Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. We wczorajszej audycji w Radiu Maryja zwrócił on uwagę – w kontekście faktu, iż Ministerstwo Sprawiedliwości sprzeciwia się próbom powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością, gdyż będzie to pozatraktatowe narzędzie wymuszania na państwach członkowskich daleko idących zmian m.in. w obszarze wartości - że pod koniec sierpnia liderzy czterech największych grup Parlamentu Europejskiego napisali list do przewodniczącej Komisji Europejskiej i do prezydencji niemieckiej, wzywając, żeby wiązać fundusze unijne z praworządnością. Zaproponowali oni, żeby wrócić do pierwotnego projektu Komisji Europejskiej. Chcą, aby obowiązywała tzw. odwrócona większość. Polega to na tym, że Komisja przyjmuje wniosek, żeby obciąć nam fundusze unijne, bo ich zdaniem nie przestrzegamy kryteriów (które nie zostały sprecyzowane), a nazywają je praworządnością. I wtedy decyzja Komisji wchodzi automatycznie w życie, chyba, że my zbierzemy większość kwalifikowaną w radzie złożonej z ministrów państw członkowskich i obalimy wniosek Komisji.

Profesor podkreślił, że jest to sprzeczne w elementarny sposób z prawem traktatowym.

Parlament Europejski zaproponował też, aby powstał panel ekspertów i Komisja Europejska byłaby zobowiązana co do jego decyzji. Profesor Gontarski stanowczo stwierdza, że: "nie przystąpiliśmy do UE, żeby się panoszyli rozmaitej maści eksperci, których poglądy nijak się mają do poglądów naukowych, gdzie prawo zastępuje się ideologią i polityką i którzy mieliby decydować, czy Polska dostanie fundusze unijne".

Musimy się temu sprzeciwiać i nie dać się zwieść, że takie rozwiązania są zgodne z prawem traktatowym. "Należy powstrzymać szaleństwo Komisji Europejskiej wymierzone w Polskę, ale w pierwszej kolejności wymierzone w UE, w prawo traktatowe Unii Europejskiej, do jakiej przystępowała Polska i inne państwa członkowskie" – zaznaczył Gontarski.

Źródło

A zatem sytuacja nie jawi się zbyt optymistycznie i zobaczymy, jak w rzeczywistości będzie.

---------------------------------------------

Tymczasem wśród różnych projektów Zjednoczonej Prawicy nic się nie mówi o udziale czynnika społecznego w orzekaniu, czego oczekuje znacząca część świadomej opinii publicznej. Czy nigdy się nie doczekamy ław przysięgłych w polskich sądach?

Pisałam o nich m.in. tutaj:

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/lawy-przysieglych-remedium-dla-sadownictwa

Ocena wpisu: 
2
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.7 (głosów:8)

Komentarze

że na hejt - liczny ostatnio ze strony dwóch zaciekłych trolli - nie będę odpowiadać.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643770

A potem będziesz wyzywać, że się z ciebie śmieją.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3
#1643771

po prostu zostaw bez żadnego znaku na końcu.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3
#1643784

chodzi o zerżnięcie z netu? przecież wiadomo, że nie zasiadłabyś do klawiatury, by pisać cokolwiek samodzielnie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1643831

EOT

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643845

osób.

https://niepoprawni.pl/blog/rebeliantka/lawy-przysieglych-remedium-dla-sadownictwa

Dzisiaj, jak widać, społeczeństwo nie ma już nadziei na tą pożądaną zmianę.

Reformy w wymiarze sprawiedliwości zaczynają być postrzegane tylko jako sprawa środowiska prawników.

Czy słusznie? Zobaczymy.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643857

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643825

Przecież ty to nawet zrzynać z netu nie potrafisz.

 

"Należy powstrzymać szaleństwo Komisji Europejskiej wymierzone w Polskę, ale w pierwszej kolejności wymierzone w UE, w prawo traktatowe Unii Europejskiej, do jakiej przystępowała Polska i inne państwa członkowskie" – zaznaczył Gontarski [pogrubienie moje].

 

Tymczasem na stronie RM

(...) to możemy powstrzymać szaleństwo Komisji Europejskiej wymierzone w Polskę, ale w pierwszej kolejności wymierzone w UE, w prawo traktatowe Unii Europejskiej, do jakiej przystępowała Polska i inne państwa członkowskie – zaznaczył wykładowca akademicki [pogrubienie moje].  

Wygląda na to, że nawykowo przerabiałeś zrzynany tekst, jak zazwyczaj do swoich wpisów xD

Wypada się zdecydować, wierne cytowanie albo kolejna kompilacja ze zrzynanego tekstu. Ale dowolna zmiana słów, które miał ktoś powiedzieć, to już naprawdę wyższa szkoła spaczenia. Czy wobec komentujących na blogu też tak robisz? Wciskasz im, czego nie powiedzieli? Ktoś tak kłamliwy, choćby miał się za dziennikarkę, będzie przecież całkowicie niewiarygodny. Bezspornie i niewątpliwie.

 

Podobnie w swój tekst wstawiłaś

I wtedy decyzja Komisji wchodzi automatycznie w życie, chyba, że my zbierzemy większość kwalifikowaną w radzie złożonej z ministrów państw członkowskich i obalimy wniosek Komisji.

Zapominając, że piszesz "własne" streszczenie czy co tam (bo w istocie nieporadnie zżynasz). Zamiast jasnego zaznaczenia cytatu wychodzi więc taka bzdura, jakbyś to sama miała zebrać ową większość kwalifikowaną itd.

 

To tylko wyrywkowe przykłady, które rzucają się w oczy- cały tekst jest tak niedorobiony.

Aha, słowa typu zaznaczył, podkreślił nie są synonimem słowa powiedział. Przy tym wszystkim, drobne wykroczenia interpunkcyjne to nic takiego.

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1643832

EOT.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643846

W swoim tekście: 1/ przedstawiłam info prasową z Rzepy o planowanych zmianach w wymiarze sprawiedliwości, 2/ przedstawiłam dwa krótkie streszczenia info z Rzepy i strony internetowej RM, odnoszące się do przewidywanych reakcji UE na planowane zmiany, zaznaczając, że przewidywania różnią się (Rzepa jest  nastawiona optymistycznie, RM przedstawiło "ostrożne" stanowisko prof. Gontarskiego), 3/ zauważyłam, że w projektowanych reformach nie mówi się nic o ławach przysięgłych.

Gdzie tu zatem "zrzynanie'? Hejter atakuje mnie nie wiadomo za co. Przecież wykorzystywanie innych informacji prasowych jest przewidziane w prawie prasowym i jest jak najbardziej uzasadnione. Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji:
1) już rozpowszechnione:
a) sprawozdania o aktualnych wydarzeniach,
b) aktualne artykuły i wypowiedzi na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne,
c) aktualne zdjęcia reporterskie,
2) krótkie wyciągi ze sprawozdań, artykułów i wypowiedzi, o których mowa w pkt 1 lit. a) i b),
3) przeglądy publikacji i utworów rozpowszechnionych,
4) uchylony
5) krótkie streszczenia rozpowszechnionych utworów.

Ja przedstawiłam krótkie wyciągi/streszczenia z Rzepy i RM, zgodnie z art. 25 prawa prasowego.. Jak miałabym przedstawić swoją tezę nie wskazując wcześniej info do których się odnoszę? Przecież to absurd i chamskie czepialstwo się. Hejterowi mówiąc językiem potocznym "odbija". A co do omyłkowego zastąpienia słowa "możemy" przez "należy", to tekst odtwarzałam z nagrania audycji, więc pomyliłam się, co w żaden sposób nie zmienia sensu wypowiedzi prof. Gontarskiego, wprost przeciwnie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643893

Nie kłam.

I nie przedstawiłaś wyciągu/streszczenia. 

Zresztą to kuriozalne, że sama nie wiesz, co przedstawiłaś a do tego wymyślasz jakieś dziwne gatunki, dziennikarko/pozerko.

kłamiesz też o pomyłce w spisywaniu z nagrania. Możemy a należy, to jednak różnica, to nie może być błąd z zapisywania. mógłby być błędem pisania z pamięci, o ile ktoś jest takim debilem, że ma problem z zapamiętaniem jednego zasłyszanego właśnie zdania, które z wytężoną uwagą zapisuje. wychodzisz więc na debilkę. ale tak naprawdę jesteś notoryczną kłamczuchą, która nawet brnie nawykowo w kłamstwo tłumacząc swój oczywisty błąd! jaką na to trzeba być osobą? pewnie narcystyczną tumanką, mającą innych za idiotów. Zwrot zaznaczył wykładowca akademicki też spisałaś z odsłuchu? No nie raczej, skoro jak pokazałem, słowo zaznaczył jest na stronce. skąd zresztą wzięłaś link? też przepisałaś z wysłuchiwanej audycji? Żenada, nawet udawać nie potrafisz. Kłamiesz, kłamałaś i za wszelką cenę, wbrew logice nawet, musisz kłamać.

 

zaprzeczasz, że zrzynałaś z netu? naprawdę?

 

przecież pokazałem wyrywkowe rzeczy.

chciałaś udawać pracę własną, rzekome streszczenie/ wyciąg xD a skończyło się tym, że naprędce przerabiałaś pojedyncze słowa cytatów i podawałaś jako własne.

 

do tego tak się w tym kłamstwie pogrążyłaś, że piszesz od siebie

my zbierzemy większość kwalifikowaną w radzie złożonej z ministrów państw członkowskich i obalimy wniosek Komisji.

naprawdę to ty zbierzesz większość? kim jesteście my? czy tylko wkleiłaś cytat kogoś innego, który zapomniałaś przeredagować, by choć udawał twój własny opis. Żałosna tragikomiczna kłamczucha.

o tym oczywiście nie wspomnisz w swoim kłamliwym, żenującym tłumaczeniu na poziomie ruskich. niech zgadnę- czy w tym przypadku to też drobny błąd wynikający z pisania ze słuchu? xD

to dowodzi jasno, jak zrzynałaś i jak nieudolnie

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1643907

Hejter kompletnie nie zrozumiał tekstu. Nie  rozumie też prawa prasowego.

Raz się awanturuje, że wykorzystywane są streszczone informacje z innych artykułów, co jest zgodne z art. 25 i było celowe, a czemu ten troll zaprzecza, a innym razem ma pretensje, że zastosowana jest parafraza. Każdy redaktor by wyśmiał tego tępego  trolla.

Oczywiście ani słowa o meritum. I dobrze, bo znowu by zmyślał.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643932

Z uwagą przeczytałam Pani poprzedni artykuł o ławie przysięgłych i ten oczywiście. Pisze Pani o prawie anglosaskim, natomiast nie ma nic (być może to temat na osobny artykuł) odnośnie projektu adaptacji tego prawa (przynajmniej w aspekcie ławy) do warunków polskich. Taką starannie opracowaną propozycję można by przecież na początek złożyć w trybie interpelacji poselskiej a gdy już chwycimy palec...Niestety, ława może być zaledwie skromnym akcentem głębokich reform w wymiarze sprawiedliwości. Zgadzamy się wszyscy, że karuzela stanowisk i redukcja etatów jaką funduje nam PiS nie ma nic wspólnego z reformą. Natomiast równie ważną o ile nie najważniejszą zasadą jest równość stron procesowych w sądach cywilnych i karnych, która obecnie też jest fikcją. W sądzie cywilnym uczestnik choćby banalnego procesu o miedzę, nie ma możliwości powołania własnych biegłych, swobodnego wypowiadania się a powoływanie swoich dowodów zawsze może być ukrócone przez arbitralną decyzję sędziego. Ma to zwykle dramatyczny wyraz w sprawach karnych np. o molestowanie seksualne (insynuowane często ojcom przez matki przy okazji rozwodu) gdzie powołanie z listy biegłych sądowych (a jakże!) niedoświadczonego psychologa "wierzącego" wytresowanemu dzieciakowi, może skutecznie wsadzić niewinnego na wiele lat za kraty. Nie ma tego, co jest na porządku dziennym w prawie anglosaskim - dyskusji biegłych na sali sądowej i konieczności obrony swojej opinii, jest natomiast bezgraniczna wiara wymiaru sprawiedliwości w głoszone przez siksę z 5-cio letnią praktyką zawodową bredni. Następna bardzo istotna sprawa to kadencyjność sędziów, w praktyce dożywotnio przyspawanych do stołka i całkowicie bezkarnych nawet w wypadku tak bulwersującego wyroku jak dla p.Tomasza Komedy, który do dnia dzisiejszego nie dostał ani grosza odszkodowania za wyrządzoną Mu krzywdę. Natomiast błyskawicznie horrendalne, bulwersujące moralnie bo łamiące prawo odszkodowanie dostała niejaka "Kaśka". No a wyroku na mowę nienawiści dla Niemca chcącego zabijać Polaków nie ma. Jest za to wyrok na jego ofiarę. Gdyby tych trzech sędziów skazać na karę pozbawienia wolności, bardziej szanowali by prawo, któremu służą. Prawo też trzeba uprościć. Wyeliminować z niego wszystkie prócz choroby psychicznej okoliczności łagodzące a w kk napisać: wyrok z art.X 10 lat a nie od 5 - 10. Naturalnie wypadałoby zaostrzyć również kary za przestępstwa, znieść immunitet sędziów i prokuratorów oraz wymusić na nich płacenie składek rentowo-emerytalnych. Dożywocie za spowodowanie wypadku śmiertelnego po spożyciu alkoholu, skutecznie wyeliminowałoby pijaków za kierownicą.
Te wstawki o UE są zbędne. Unia do niczego nie jest nam potrzebna a ich "fundusze" nie są prezentami tylko kredytami pomocnymi w trzymaniu polskiego rządu za mordę, które i tak Polacy muszą spłacić wskutek tego rząd będzie trzymał za mordę obywateli.

viridiana 10.09.2020 13:30:40

//rebeliantka.neon24.pl/post/157517,zmiany-w-sadownictwie-nic-o-lawach-przysieglych#comment_1716291

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643970

Z tego, co jest mi wiadomo, żaden poseł nie składał interpelacji w sprawie ław przysięgłych do polskiego parlamentu. Ostatnio Sejm zajmował się ławami przysięgłych ... w 1923 roku. Polecam sprawozdanie stenograficzne z 26.01.1923 r.
http://dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/plain-content?id=9605

Natomiast do zainteresowania opinii publicznej kwestią ław przysięgłych nawiązywał 13 kwietnia 2017 r. poseł Józef Brynkus w zapytaniu nr 2491do ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra sprawiedliwości w sprawie zatrzymania Adama Słomki. W zapytaniu poseł przypominał o akcji publicznej pod Sądem Najwyższym:
"Można odnieść wrażenie, że lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni Adam Słomka poprzez zainicjowanie zmian w wymiarze sprawiedliwości i wystawienie pod gmachem Sądu Najwyższego „namiotowego miasteczka protestu”, którego celem jest doprowadzenie do dekomunizacji i lustracji w sądownictwie oraz wprowadzenie tzw. ław przysięgłych w postępowaniach karnych i szczególnie skomplikowanych cywilnych (wzorem II RP) naraził się „nadzwyczajnej kaście”. Dodaję przy tym, że Pan Adam Słomka ujawnił listę kilkunastu sędziów Sądu Najwyższego uczestniczących w komunistycznych represjach".
http://sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=73D239D2&view=S

30 stycznia bieżącego roku wpłynął do Senatu RP wniosek obywatelski na podstawie art. 221 kpa w sprawie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w zwłaszcza sądownictwa, dotyczącego społecznego czynnika w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości. Wnioskodawca postuluje (przedstawiając 8-stronicowe uzasadnienie) zmianę instytucji ławnika na ławę przysięgłych oraz wprowadzenie sądów pokoju.
https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/userfiles/_public/k10/petycje/2020/019/436_zm.usp_sady_pokoju_lawa_przysieglych_19.pdf

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643971

W pełni się zgadzam z uwagami dotyczącymi braku równości stron procesowych i kontradyktoryjności w polskich sądach.

Ale obecny resort wydaje się być przeciwnikiem takich rozwiązań.

Za czasów PO 27 września 2013 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie kodeksu postępowania karnego i innych ustaw, która weszła w życie 1 lipca 2015 r. Dotychczasowy model postępowania zdominowany przez elementy inkwizycyjne został znowelizowany. Wprowadzono zmiany o charakterze fundamentalnym, wzmacniając znacząco zasadę kontradyktoryjności. Zwiększono uprawnienia i obowiązki stron (prokuratora i adwokata) i zdjęto z sędziego obowiązek (poza wyjątkowymi sytuacjami) dociekania prawdy.

Gdy PiS objął władzę, kpk ponownie znowelizowano i cofnięto większość zmian. Sejm w dniu 11 marca 2016 r. przyjął ustawę wprowadzającą zmiany w Kodeksie postępowania karnego i niektórych innych ustawach, która została przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości. W dniu 29 marca Prezydent podpisał ustawę. Przyjęta ustawa ( Dz.U 2016, poz. 437 ) odwróciła skutki nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2015 r. Przywrócono priorytet zasady prawdy materialnej oraz pełnej inicjatywy dowodowej sądu.

Co ciekawe, przeciwnikiem kontradyktoryjności było też Stowarzyszenie przeciwko Bezprawiu, które było zdania, że wprowadzane są stalinowskie zasady procesu.
http://stowarzyszenieprzeciwbezprawiu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3489:no-i-stao-si-sejm-rp-nas-wydutka-dua-nowelizacja-kodeksu-postpowania-karnego-najwikszy-bubel-prawny-uchwalony-w-sejmie-rp-w-dniu-30082013-r-gosowanie-nr-30&catid=10:ogolna&Itemid=2

A co do biegłych, to jest po prostu tragedia. Sejm od lat nie potrafi rozwiązać tej sprawy, w efekcie o rozstrzygnięciu bardzo często decyduje opinia niekompetentnych i dyspozycyjnych biegłych, nie ponoszących realnie żadnej odpowiedzialności, przy czym strona nie ma - istotnie - żadnych możliwości wskazania alternatywnego biegłego.

O "kontradyktoryjności po polsku" pisała bardzo kompetentnie blogerka faxe z Kanady.

https://www.salon24.pl/u/domniemanieniewinnosci/479199,ameryka-w-polskich-sadach-uwagi-do-nowelizacji-kpk

Polecam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643972

Orzeczenie ws Kaśki to kompromitacja sądów. Obciążono odpowiedzialnością Zakon, który o "wyczynach" swojego (byłego już) zakonnika nic nie wiedział, m.in. dlatego, że ofiara pilnie razem z krzywdzicielem swój związek z tymże przez około rok starannie ukrywała. Oczywiście, żadnej przemocy nie było.

Pisałam o tym kilkukrotnie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643973

Niespecjalnie się natomiast zgadzam, że "te wstawki o UE są zbędne (dom. bo) Unia do niczego nie jest nam potrzebna a ich "fundusze" nie są prezentami tylko kredytami pomocnymi w trzymaniu polskiego rządu za mordę, które i tak Polacy muszą spłacić wskutek tego rząd będzie trzymał za mordę obywateli".

Niestety, rząd chce współpracować z Unią i często się cofa wobec presji. Powinniśmy wiedzieć, jakie są realia i jak sytuacja jest nam przedstawiana. RM podaje prawdziwy obraz rzeczy, Rzepa zafundowała nam wersję w postaci myślenia życzeniowego lub coś na kształt  "propagandówki".

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643974

Nie rozumiem.

Ktoś pyta na kacapskim neonie, to odpowiadasz na NP?

Wygląda na spory bałagan na stryszku.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1643993

Poza tym, nie rozumiesz pytań?

To tępak jesteś.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644006

wypił.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1644009

Pozdrawiam, Romku

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644010

za pożyteczne, pouczające linki. Niektórym możesz tłumaczyć jak lejzor krowie (...), a krowa i tak zrobi wielkie oczy. Nie bierz tego pod uwagę. To co pokazujesz jest wspaniale, pouczające. Wielkie Dzięki.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

Kolejorz

#1644129

Hejterami do pewnego stopnia nie przejmuję się, bo to żałośni ludzie.

Niestety, oni zaśmiecają ten blog, co może utrudniać korzystanie z przedstawianych przeze materiałów.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644141

na Neonie24, opluwanym tutaj systematycznie na NP przez niektórych userów, toczą się merytoryczne dyskusje. Niestety, na NP jest ostatnio zbyt dużo zwykłego hejtu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643975

intelektualistów - twój brat, niebieski renegat, bezdomny Ruszczyk, LaLunia, Monaco. No sam kwiat polskojęzycznego intelektu! Powinnaś pasować. ;)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3
#1643978

Zajmij się sobą. Raczej - poza insynuacjami i oszczerstwami - nie masz wiele do powiedzenia.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1643988

ojcu. No chyba, że ci się podobało.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3
#1643990

EOT

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644007

umiesz układać towar na półkach?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1644020

EOT

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644022

już zamilkł. Więc uważaj.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644058

sprawiedliwości.

Podobno prawnik, a na pewno specjalista od trollingu i wyzwisk.

EOT.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644066

Pokaż choć jeden tekst twojego "autorstwa" nie poświęcony mojej skromnej osobie, w którym by było więcej niż 5% twojego wkładu. Śmiało!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644070

I ponad 50 udostępnień (dokładnie 54) oraz ok. 50 polubień.

Chciałbyś mieć takie czytelnictwo, hejterze

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644089

Sorka, ale ludzie wiedzą, co kto sobą przedstawia.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644093

Udławisz się zawiścią, hejterze

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644103

A może o ilość znajomych na Instagramie? Co tam, że dom squot przypomina, że nie mam w co się ubrać. Ale za to na facebooku mam szacunek. Tak wygląda twoje myślenie. Zrozumiałbym, gdybyś miała 12-13 lat. Ale mając 70 to już jest poważny objaw.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1644144

EOT

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644145

Pokaż choć jeden tekst twojego "autorstwa" nie poświęcony mojej skromnej osobie, w którym by było więcej niż 5% twojego wkładu. Śmiało!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644071

polecenia to ty możesz wydawać co najwyżej hejterowi kontrik.

EOT

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644087

a to oznacza, że tak naprawdę jako "dziennikarka" jesteś mniej niż mierna.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644094

Biedaku, a ciebie nikt nie potrzebuje.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644104

im było patrzeć, jak staczasz się pozbawiona jakiegokolwiek dopływu pieniędzy. Więc tak naprawdę to były zapomogi.  A ś. p. KM nie płacił, bo nie miał z czego. Więc brał każdego chętnego. I tyle twojego "dziennikarstwa".

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644111

To tyle. Idź spać, zmyślaczu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644116

litość, że za chwilę umrzesz z braku jedzenia? Ale przecież tłusta kiedra jesteś, jak to finezyjnie określa twój nawiedzony brat.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644117

EOT

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644119

się do księdza.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644120

EOT

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644121

Ten Skubiś ma tak wypasione poliki jak słonica dupsko! Fuj! Tłusta kierda!

Coś masz przeciwko takiej nomenklaturze? Wszak twarz, choć wykrzywioną po udarze, masz niczym księżyc w pełni. A może zacytować januszka?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1644122

Nigdy nie miałam żadnego udaru, więc po co kolejne zmyślenie?

Co daje ci ten hejt? Naprawdę stajesz się zaprzeczeniem człowieczeństwa.

Szatan jest ojcem kłamstwa, więc pomyśl zanim zostaniesz satanistą bez odwrotu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644123

służysz rogatemu z całym oddaniem od 20 lat przynajmniej. Nie znam nikogo, kto tak by kłamał, zaprzeczając nawet swoim własnym informacjom.

Przecież o poważnej operacji neurologicznej, jaką przeszłaś,  informowałaś na wielu forach. Więc przestań łgać.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1644128

nie miałam udaru. Po drugie, tylko skończony cham może drwić z czyjejś choroby i jeszcze sugerować jakieś wykrzywienie twarzy, którego nie ma. Po trzecie, przypominam wszystkim, że nie masz prawa wypowiadać się w sprawach KK, bo jesteś zwolennikiem schizmy, która się właśnie dokonuje w Kościele niemieckim poprzez oficjalne wprowadzenie interkomunii z protestantami. Konserwatywnych hierarchów, stojących na straży doktryny katolickiej, nazwałeś w swoich ostatnich notkach m.in.: "purpuratami, którzy  tak naprawdę kroczą w poprzek nauki Kościoła, bądź też, ze względu na wiek, mogą mieć utrudnioną percepcję otaczającego świata" i "gerontologicznymi kardynałami, podobnymi do faryzeuszy opisanych w Ewangeliach". Mieszasz zagubionym ludziom w głowach i drwisz z nauki Chrystusa.

Już dawno przedstawiałam dowody, ze jesteś w rzeczywistości zwolennikiem gender.

EOT.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644142

emerytów, którzy uważają Papieża za heretyka. To nawet logiczne. Ale tylko w twojej główce.

 

Ps. A co do twojej wykrzywionej twarzy to każdy to potwierdzi, kto cię miał nieszczęście oglądać w realu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1644143

EOT

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644146

Nie da się zagadać rzeczywistości.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1644147

EOT

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644148

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644613

Ja też tak uważam, kontrik, Husky etc. Możesz powklejać moje teksty z ostatnich 8 lat. Albo poszukać w prasie papierowej.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1644652

EOT

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1644653

tekstami. ;)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1644655