Młody Polak walczy...

Obrazek użytkownika Klonowy Liść
Historia

Polski nastolatek, który  protestował przeciwko fałszywej historii II wojny światowej we francuskim podręczniku, został nazwany „potomkiem morderców”
Francuski podręcznik historii fałszywie oskarżył Polskę o współodpowiedzialność w eksterminacji Żydów w niemieckim obozie koncentracyjnym w Treblince. Uczeń Jakub Vaugon złożył protest. 
W marcu 2017 roku 14-letniemu Jakubowi Vaugon, który uczęszczał do szkoły w Paryżu, udało się zmienić  nieprawdziwe informacje o Polsce zawarte w jego podręczniku historii. W książce było napisane, że Polacy byli częścią załogi obozu koncentracyjnego Treblinka.

Rodzice nastolatka, Agnieszka i Jerome Vaugon, powiedzieli Polskiej Agencji Prasowej, że konsekwencje działań ich syna były dotkliwe, bo to wywołało nieprzyjemną reakcję wśród jego przyjaciół i personelu szkoły. Studenci nazywali go „Polakiem” i „potomkiem morderców”.
„Kiedy nasz syn wrócił do domu z wiadomością o tym, co wydarzyło się w klasie, był bardzo zdenerwowany. Nikt mu nie wierzył, że to nie Polacy byli sprawcami w Treblince” –mówiła matka,  pani  Vaugon.

Rodzice próbowali rozwiązać problem poprzez rozmowę z władzami szkoły, zostali wyszydzani, a Jakubowi kazano się podciągnąć w zakresie wiedzy historycznej. 
„Dyrektor szkoły powiedział nam: „Ty i twoje polskie resentymenty”. Natomiast nauczyciel historii był niezadowolony, że Jakub ma inne zdanie niż to co jest w podręczniku – wyjaśniali rodzice.

Po tym wydarzeniu rodzice Jakuba zwrócili się do Muzeum w Treblince z prośbą o pomoc w weryfikacji informacji zawartych w podręczniku. Władze muzeum potwierdziły, że informacja była poważnym błędem historycznym i w liście do Vaugonów zaapelowały do ​​wydawcy podręcznika o naprawienie błędu.
Mama Jakuba Vaugona:

"Kiedy nasz syn wrócił do domu z wiadomością o tym, co wydarzyło się w klasie, był bardzo zdenerwowany. Nikt mu nie wierzył, że to nie Polacy byli oprawcami w Treblince."

Mając w ręku potwierdzenie muzealne, rodzina ponownie skonfrontowała się ze szkołą Jakuba. Po raz kolejny dyrektor szkoły wyśmiał ich i namawiał, aby zrezygnowali z tego tematu. Podczas spotkania dyrektor zadeklarował, że w ciągu kilku dni znajdzie informacje, które potwierdzą, że „Polacy uczestniczyli w Zagładzie w obozie w Treblince”.

Jakub został później wezwany przez swojego nauczyciela historii, który oznajmił mu, że sprawia szkole problemy, a dyrektor szkoły spędził całą noc na szukaniu dowodów, że Jakub się mylił. W końcu dyrektor nie znalazł takiego dowodu.
W kwietniu 2017 roku wydawca podręcznika, któremu Vaugonowie przekazali apel Muzeum Treblinki, przeprosił za błąd w książce. W liście do rodziny wydawca potwierdził, że historycznego błędu nie ma już w najnowszym wydaniu książki i zapewnił, że zrobi wszystko, aby w przyszłości takie błędy usunąć.
Jakub dostarczył list z przeprosinami i sprostowanie od wydawcy swojemu nauczycielowi historii, który po prostu schował go do torby i ani nauczyciel, ani szkoła nigdy więcej nie wspomnieli o tym incydencie.
Rodzina zwróciła jednak uwagę, że szkoła nadal uczy uczniów z wykorzystaniem informacji ze starej wersji podręcznika.
Jakub Vaugon później ukończył szkołę jako jeden z najwyżej punktowanych absolwentów. Mimo doskonałych ocen na egzaminie wstępnym do liceum Montaigne w Paryżu w 2017 roku został niespodziewanie odrzucony przez szkołę. Rodzice obawiali się, że Jakub z powodu patriotycznych wysiłków zmierzających do poprawienia zapisu w podręczniku będzie miał problemy z przyszłą edukacją. W końcu został przyjęty do innej prestiżowej szkoły w Paryżu.
https://rmx.news/article/article/polish-teen-who-protested-false-wwii-history-in-french-textbook-was-called-descendant-of-murderers

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)

Komentarze

...nie tylko tego, jak należy walczyć, ale też tego, że należy się spodziewać zaciekłego oporu i działań odwetowych - czyli... nie będzie łatwo. Może młodemu czlowiekomi łatwiej podejmowac takie decyzje. Brawa należą się także rodzicom.- a może przeede wszystkim, bo to oni wychowali tego chłopca w takim duchu.

Vote up!
14
Vote down!
-1

Krispin z Lamanczy

#1631537

To doskonały przykład tego, że kisimy się w swoim grajdole zadowoleni, ze w polskich mediach co jakiś czas ktoś wybuchnie świętym oburzeniem - oczywiście tylko na potrzeby tubylców.

Tymczasem w świecie zrobiono z Polaków sprawców holokaustu. Nie poprzez publikacje Engelking, lecz poprzez podręczniki do historii, w których tego uczą.

A nasza władza nic z tym nie robi. Nie ma żadnego, absolutnie żadnego planu działania w kierunku przywrócenia prawdy o 2WŚ i holokauście. 

I za 10-20 lat cały świat poprze roszczenia żydowskie wobec Polski - bo w ich świadomości będą one w pełni słuszne. No bo przecież wszyscy oni wiedzą z podręczników, że Polacy to parszywi antysemici.

A w podręcznikach przecież nie kłamią.

Vote up!
11
Vote down!
-4
#1631539

- jeszcze nie czytając Twojego komentarza napisałem podobnie - czyli jako Polacy odbieramy to tak samo.

Te nygusostwo ministerstw aż "bije po oczach" !!!! - cieszą się że skradziony obraz odzyskali ale nie widzą tego że rosja i niemcy łapami Żydów nastawiają świat przeciwko nam -

- w jakim celu ?

- w takim samym jak przed II Wojną Światową - jak nas zaatakują to żeby nikt nam nie pomagał bo przecież to giną tylko "polscy faszyści" !

- nawet z karania za te kłamstwa się wycofali.

Za każdym razem jak się z czegoś wycofaliśmy to ataki żydo-faszystów z UE się nasilają !!!

Vote up!
12
Vote down!
-1

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1631541

Z Polski robi się kozła ofiarnego - Francja wysyłała Żydów do gazu, więc podobnoe jak niemcy,z checią dzieli się swoją odpowiedzialnością za II wojnę światową

W dodatku skończmy z tym kłamstwem, że podczas II wojny światowej cierpieli tylko Żydzi

Vote up!
3
Vote down!
-3

Romuald Kałwa

#1631713

To przykład jednego i drugiego. A działań oficjalnych nie nazwałbym "kiszeniem się w swoim grajdole z zadowoleniem". Jaki ma mieć plan władza, skoro... siła złego na jednego? Trzeba staczać kolejne potyczki, wygrywać i głośno o tym mówić. Jest jakieś inne wyjście? Mamy się obrazić na Francję i zerwać z nią stosunki dyplomatyczne?

Vote up!
2
Vote down!
-3

Krispin z Lamanczy

#1631566

- czy słyszałeś kiedykolwiek w PE polskiego posła prawicy który by w zrozumiały sposób powiedział tam że: akcje - prowokacje o wolnych strefach LGBT w Polsce zorganizował jeden człowiek (Żyd) który jeździł po kraju z jedną tabliczką którą doczepiał i fotografował razem z nazwami miast ?

- bo ja nie słyszałem.

- bełgotać to sobie można pod budką z piwem a tam trzeba się jasno wyrazić i pokazać dowody.

To że w Polsce nie ma praworządności to wszyscy wiemy tylko jej brak polega na współpracy Sędziów i Prokuratorów z przestępcami a w dużej części oni sami są sprawcami przestępstw - tylko tego PiS też nie potrafi wyartykułować jak trzeba w PE a może i nie chcą.
Nie mogą nawet Sędziom zarzucić kradzieży nieruchomości (sam Żurek z Sądu Najwyższego "zajumał" kikadziesiąt hektarów których nie wpisał do oświadczenia majątkowego i ten złodziejski proceder cały czas trwa) - bo sami mają identyczne grzeszki na na sumieniu.

Gdyby była w Polsce praworządność to ścigali by aferałów ze SKOK Wołomin ale na dziś jest nawet blokada informacyjna we wszyskich mediach - TVN-24 tez milczy :)

Jak Marian Banaś (Prezes NIK-u) - przemawiał w Sejmie to na sali sejmowej nie było prawie nikogo - bawili się na imprezie u Mazurka.

- to się wszystko ze sobą łączy dlatego trwa ten marazm i tarmoszenie za "bety" z Sędziami bo hieny walczą o padlinę.

Nawet nie masz pojęcia w jakim my dziś bagnie jesteśmy i żyjemy.

Vote up!
0
Vote down!
0

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1631575

j.w.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krispin z Lamanczy

#1631577

- powiedzieli że tą prowokację zrobił jeden Żyd ?

- nie wierzę.

Jaki ostatnio coś mamrotał w PE że:

- "nie mamy stref elgiebetie ! - nie mamy stref elgiebetie" !

- ale to tylko tyle bo on jest z Polski i uważa tak jak my że: "wszyscy, wszystko wiedzą" - a przynajmniej powinni.

Ciekawe czy mu się auto nie psuje - (to które dostał od SKOK-ów w prezencie ? ;) bo Misiak od Macierewicza kredytu nie spłacił ani czerwony złodziej z "Ich Troje" jak i jego żona a zarazem córka trenera skoczków narciarskich - Tajnera. Michał jak tylko wziął bezzwrotny kredyt ze SKOK-ów to ogłosił "upadłość konsumencką" tak mu doradziła księgowa.

Jedynie Serafin z PSL-u siedzi w pace bo nie chciał się kasą dzielić ze złodziejami-organizatorami skoku ("pożyczył" razem chyba 4 miliony).

Vote up!
6
Vote down!
-1

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1631578

Może nie dokładnie w ten sposób, jakbyś chciał, żeby to było powiedziane. Myślę, że skutek powiedzenia tego twoimi słowami byłby odwrotny od oczekiwanego.

Vote up!
0
Vote down!
0

Krispin z Lamanczy

#1631647

- to już dla nich jesteś faszystą i antysemitą :)

- niech może sobie nazwę zmienią tak zrobiła to Holandia - oaza burdelów, pedofili i narkotyków i 40 tys. ochotników w SS podczas wojny którym Niemcy do tej pory płacą zasłużone emerytury za ludobójstwo.

Vote up!
6
Vote down!
-3

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1631686

- to jest tak jak jest - czyli źle.

Już dawno poprzez ambasady powinni "złapać" kontakt z Polonią we wszystkich krajach i zapytać jak Polska jest odbierana w Świecie.
Czy ktoś to zrobił do dziś ? - napewno nie bo tym się nikt nie interesuje - jeżeli już czymś się interesują to resortowymi podwyżkami płac.

Vote up!
0
Vote down!
0

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1631540

W 1966r byłem w 6 kl.Sz.P.Na lekcji Histori nie zgodziłem sie z nauczycielem że to Niemcy w Katyniu zamordowali 22tys Polskich oficerów.A zrobiło to ruskie NKWD ,i że tam byli oficerami żydzi.

To co było po tym moim wystapieniu,nie będę nawet porównywał do tego dzielnego chłopca.Ale powiem."Masz szczęście że nie byłeś na moim miejscu," Wielki szacun dla Jego rodziców za wytrwałą postawę.Można? Można!!!! walczyć prawdą.

Vote up!
12
Vote down!
-1

Mateo

#1631562

Jest takie przyslowie: "najciemniej pod latarnia". Mlody Polak walczy z zafalszowana

historia podczas gdy Wojciech Sumlinski dostal od naczelnego rabina Szudrycha

zakaz wyswietlenia swoje filmu w kinie Wisla gdzie taki Szudrych nawet nie wiedzial

o czym bedzie ten film. Malo tego, gdy redaktor Sumlinski w koncu znalazl kino na

premiere swego filmu i w warunkach uragajacych waznosci zdarzenia go wyswietlil,

w tym samym czasie rabin Szudrych byl przyjmowany przez ministra spraw zagranicznych

Raucha w jego ministerstwie. Mozna sie tylko domyslac o czym rozmawiali. Co ma do szukania

rabin w ministerstiwie spraw zagranicznych Polski a tym bardziej zajmowania czasu ministrowi?

Chcemy by dzieci odklamywaly historie, a PiS w tym czasie wprowadza u nas Polin?

lWyobrazacie sobie taka sytuacje ze polski ksiadz czy biskup chcialby sie spotkac w

Izdraelu z ich ministrem spraw zagranicznych? To by rozsmieszylo cale spoleczenstwo

Izraela. Co sie dzieje w takiej sytuacji w Polsce? To jest rzecz NORMALNA. 

Vote up!
8
Vote down!
-2

JanStefanski

#1631609