Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej
Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia i Matka Elżbieta Róża Czacka, Założycielka Zakładu dla Niewidomych w Laskach – zostaną dziś w południe ogłoszeni błogosławionymi. Uroczystej Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który wygłosi też homilię. W wydarzeniu weźmie udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda.
Obrzęd beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i założycielki Zakładu dla Niewidomych w Laskach będzie miał miejsce zaraz na początku Mszy świętej, bezpośrednio po akcie pokuty. Najpierw metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wypowie oficjalną prośbę o włączenie w poczet błogosławionych Prymasa Wyszyńskiego i matki Czackiej a następnie przedstawi ich życiorysy
Relikwiarz bł. Stefana Wyszyńskiego wniosą uzdrowiona za wstawiennictwem nowego błogosławionego s. Nulla Lucyna Garlińska oraz przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego Krystyna Szajer, która najdłużej pracowała w sekretariacie prymasa Stefana Wyszyńskiego i Dorota Pawlas. Reprezentują one dwa pokolenia instytutu, założonego przez kard. Wyszyńskiego: najstarsze i najmłodsze.
Relikwiarz bł. Elżbiety Czackiej wniosą: uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej Karolina Gawrych, niewidoma Teresa Dederko oraz matka Judyta Olechowska FSK, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Eucharystię będzie koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski, w tym m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak i gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pojawi się także 45 biskupów z zagranicy.
W liturgii beatyfikacyjnej wezmą także udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele. Będą także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.
W czasie liturgii papieski delegat kard. Marcello Semeraro wygłosi w języku łacińskim formułę beatyfikacyjną, a jej polskie tłumaczenie odczyta wiernym bp Michał Janocha.
Następnie odsłonięte zostaną portrety beatyfikacyjne nowych błogosławionych, które powstały na podstawie ich fotografii, a do ołtarza przyniesione zostaną procesyjnie relikwie kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.
W tym czasie wierni zaśpiewają hymny beatyfikacyjne, skomponowane specjalnie na tę okazję: "Soli Deo - Jedynemu Bogu" autorstwa ks. prałata Wiesława Kądzieli do słów bp. Józefa Zawitkowskiego - oraz "Błogosławiona Matko Niewidomych" do tekstu siostry Damiany Laske FSK z muzyką Piotra Pałki.
W czasie liturgii wykorzystane zostaną paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia: pozłacany pastorał i kielich mszalny używany tylko podczas wielkich uroczystości
W warszawskim Multikinie Złote Tarasy o godz. 20:00 odbędzie się uroczysta premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie", którego koproducentem jest Biuro Programu "Niepodległa". Za reżyserię oraz scenariusz odpowiedzialny jest Tadeusza Syka.
Film przywołuje mało znany, lecz istotny wątek w biografii Wyszyńskiego jakim był udział w Powstaniu Warszawskim. Wojenna zawierucha, liczne dylematy i trudne decyzje, z którymi musiał wówczas zmierzyć się przyszły Prymas bez wątpienia przyczyniły się do ukształtowania późniejszego kierunku jego nauczania.
W produkcji wzięło udział około 200 aktorów i rekonstruktorów, kaskaderzy, oryginalne pojazdy historyczne oraz liczne pamiątki wypożyczone ze zbiorów Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Archiwum Sióstr w Laskach oraz kolekcji prywatnych. Wśród rekwizytów używanych na planie pojawiły się m.in. autentyczne pudełko od butów, należące do ks. porucznika, w którym przetrzymywał bańki lekarskie do stawiania potrzebującym pacjentom w szpitalu powstańczym w Laskach. Ponadto udało się odszukać oryginalne wyposażenie gabinetu Matki Róży Czackiej oraz szpitalny asortyment z powstańczego szpitala.
Na ekranie zobaczymy m.in. Xawerego Szlenkiera, który wcieli się w rolę kardynała Wyszyńskiego, Małgorzatę Kożuchowską w roli matki Elżbiety Róży Czackiej, a także Idę Nowakowską, Marcina Kwaśnego, Adama Fidusiewicza i wielu innych.
Produkcja otrzymała Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Film dostępny będzie w kinach od 17 września
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 68 odsłon
Komentarze
Grodzi ma byc na Mszy a tymczasem
12 Września, 2021 - 11:21
W niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczystości i wydarzenia kulturalne poświęcone Prymasowi Tysiąclecia. Jednym z takich wydarzeń miała być sierpniowa wystawa w Senacie RP, gdzie marszałkiem jest Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.
Wystawa nie doszła jednak do skutku. Portal tvp.info ustalił, że senatorowie, którzy wcześniej zapraszani byli na wystawę o Prymasie Tysiąclecia, na początku sierpnia otrzymali maila o następującej treści:
Szanowni Państwo, informujemy, że zaplanowane na środę 4 sierpnia 2021 r., o godz. 12 w Gmachu Senatu RP otwarcie wystawy biograficznej "Stefan Wyszyński" zostało odwołane, z przyczyn od nas niezależnych
Dziennikarze skontaktowali się z Senatem, by wyjaśnić powody odwołania wystawy. Dowiedzieli się, że odpowiedź na to pytanie potrwać może... kilka dni
https://niezalezna.pl/410662-w-senacie-odwolano-wystawe-o-kard-wyszynskim-lysiak-to-skandal
Mam nadzieję, że jest ktoś,
12 Września, 2021 - 13:00
Mam nadzieję, że jest ktoś, kto pilnuje Grodzkiego? Aby ten w swoim życiowym doświadczeniu, pod koniec Mszy św. nie biegał z tacą?