Zjednoczmy się wokół naszego bohatera !!!

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Kraj

Pułkownik Kukliński to polski bohater 

W centrum Krakowa wczoraj wieczorem został odsłonięty pomnik generała Ryszarda Kuklińskiego. W trakcie  uroczystości przemawiał m.in. konsul generalny USA w Krakowie.

Podczas uroczystości odczytano listy prezydenta Andrzeja Dudy, ambasadora USA oraz przedstawiciela CIA. 

 

            

Projekt pomnika został wybrany w konkursie w 2011 r. Jego autorami są Czesław Dźwigaj i Krzysztof Lenartowicz.

Pomnik ma formę upadających betonowych płyt symbolizujących mur berliński, nad nimi wznosi się stalowy łuk. Na płytach zapisano najważniejsze daty z życia Ryszarda Kuklińskiego, ale także datę wyboru Karola Wojtyły na papieża, czy też datę powstania NSZZ Solidarność.

Takie było założenie, że nie będzie to pomnik, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, pokazujący konkretną postać, ale pomnik, który przekazuje trochę więcej, pomnik symboliczny- tłumaczyła w rozmowie z reporterem RMF FM Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa prezydenta Krakowa.Forma nie tylko upamiętnia postać, ale również fragment historii tej części Europy- dodała. 

 

       


Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na początku lat 70. nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim. Przekazywał Amerykanom strategiczne plany Układu Warszawskiego. Uprzedził ich o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Kukliński został przerzucony do USA w 1981 r., żył w Stanach Zjednoczonych pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie.Starszy syn Kuklińskiego, Waldemar, zginął w sierpniu 1994 r. z rąk nieznanych sprawców. Drugi syn, Bogdan, według oficjalnej wersji zaginął bez śladu podczas morskiego rejsu po koniec 1993 r.
 

"Wyrok śmierci - najwyższa nagroda za mój czyn”.

Archiwalny wywiad Ryszarda Kuklińskiego w RMF FM

]]>http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wyrok-smierci-najwyzsza-nagroda-za...]]>

 

Służymy Polsce czy sowieckiemu imperium

Kukliński decyduje się na współpracę z CIA, mimo że wie, jaka może być cena za szpiegowanie na rzecz Amerykanów. Opowiedziano mu o losie Olega Pieńkowskiego, oficera radzieckiego wywiadu wojskowego, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz USA i Wlk. Brytanii w 1962 roku, a następnie stracony (Kukliński słyszy, że Pieńkowskiego spalono żywcem w piecu hutniczym).

Swoją działalność pułkownik ukrywa nawet przed własną rodziną. Hanna Kuklińska, widząc, że mąż znika gdzieś na długie godziny, podejrzewa go o romans, co powoduje kryzys w ich małżeństwie. Jeden z synów, nie wiedząc, czym naprawdę zajmuje się ojciec, zarzuca Kuklińskiemu, że służy on ZSRR i że zapomniał o szacunku dla polskiego munduru. Tymczasem Kukliński poznaje osobiście najwyższych dowódców sowieckich, m.in. marszałka Kulikowa. Sowieci zaczynają podejrzewać, że w Polsce działa szpieg, zdradzający wojskowe tajemnice Amerykanom.

Tak naprawdę dużo się o Kuklińskim mówi, ale niewiele się o nim wie. Mnóstwo materiałów nadal jest tajnych. Tajne są materiały amerykańskie, większość z nich. Bazujemy często na tym, co sam Kukliński powiedział albo co o Kuklińskim mówiono. Za bardzo jako historycy nie dysponujemy podstawą źródłową, która pozwoliłaby wszystkie te niejasności, naszą niewiedzę zapełnić. Nie wiemy do końca na przykład, kiedy on został zwerbowany, jak to przebiegało, co on Amerykanom przekazywał. Jest bardzo dużo znaków zapytania w tej historii

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (13 głosów)

Komentarze

Nigdy nawet nie próbowali uwolnić generała Kuklińskiego, od kary śmierci wydanej przez sądy PRL-u, wydane na rozkaz Jaruzelskiego i Kiszczaka.

Ot bolszewicka swołocz.

Vote up!
8
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1565396

spokojnej smierci i leza w alejach dla zasluzonych isa niedegradowani bo pacholek WSIkowski Duda  ich chroni przezd sprawiedliwoscia,czesc zreszta jeszcze zyje z tych co kreowali te wyroki bo na kare smierci zaocznie bylo skazanych wiecej Polakow nie tylko Kuklinski.Po stronie we WRONie byl tak chroniony pezez Dudaczewskiego nasz kosmonauta.

Juz za niby wolnej Polski Kuklinski nie mial prawa przyjazdu i jeszcze nie byl skasowany wyrok smierci bo dla Walesy to byl zdrajca ,zreszta cale to towarzystwo pokraglostolowe z Rokita wypowiadalo sie nagatywnie i nie dawalo pozwolenia na przyjazd,Do dzis lemingi i homosowietikusy zamieszkujace Polske stanowiace o zgrozo wedlug mojego doswiadczenia wciaz okolo 50% uwazaja Kuklinskiego za zdrajce.

Nigdy tez rzad Polski nie wystapil z rzadaniem do USA o wszczescie sledztwa w sprawie morderstwa  dwuch synow Kuklinskiego.Tez do tej pory nie dokonano rewizji sledztwa w sparwie morderstwa profesora Szaniawskiego powiernika i przyjacielea Kuklinskiego, zalozyciela jego muzeum w Warszawie ,ktory walczyl z bolszewia i Bufetowa o przetrwanie tegoz muzeum, o dobre imie i pamiec naszego najwiekszego z najwiekszych Polakow.

Czy ktos mi moe powiedziec dlaczego PIS nie rusza sprawy tylu morderstw orzeczonych za tamtej wladzy jako samobojstwa badz nieszczesliwe wypadki czy nagle problemy kardiologiczne?

Czy ostatni przypadek radnego powieszonego w lesie to tez zwykle samobojstwo,jak widac w sluzbach wciaz to samo ch..d..  i kamieni kupa.

Vote up!
9
Vote down!
0
#1565422