Jak uzdrowić wymiar sprawiedliwości?

Obrazek użytkownika rejms
Kraj

  To, że wymiar sprawiedliwości jest niewydolny, upolityczniony i wbrew pozorom niesprawiedliwy chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba.

  Kuriozalne wyroki np. sędziów Tuleyów, Łączewskiuch czy Milewskich i im podobnych już nikogo nie dziwią, tylko co to ma ze sprawiedliwością to nie tylko dziwi ale wręcz zadziwia. Do tego można dołożyć np. jazdę po pijanemu czy kradzież w markecie w wykonaniu przedstawicieli prawa co już tylko wprawia wprost w osłupienie. Tych ludzi broni coś takiego jak „immunitet sędziowski” co sprowadza się do tego, że za zwykłe przestępstwo delikwenta nie można zatrzymać nie mówiąc o tym, że nie można ukarać i to przykładnie. Jak widać sędzia Kamińska mówiła prawdę określając

środowisko sędziowskie jako „zupełnie nadzwyczajną kastę ludzi”.

  Nadzwyczajność polega chyba na tym, że „im wolno więcej czyli wszystko” bez odpowiedzialności karnej. Można tylko zapytać czy kradzież dokonana przez Sędziego nie jest kradzieżą?, czy jazda samochodem po pijanemu i spowodowanie wypadku przez Sędziego nie jest przestępstwem?, czy wyrażanie poltycznych poglądów w uzasadnieniu wyroków jest ‘apolitycznością’ ? - co Pani na to Pani Kamińska?, „nadzwyczajnej kaście ludzi” wszystko wolno, tak?

  Przed odpowiedzialnością za zwykłe przestępstwa karne chroni ich /kastę/ immunitet który powinien mieć zastosowanie tylko i wyłącznie do spraw związanych z wykonywanym zawodem a do wykroczeń i przestępstw pospolitych powinny być stosowane przepisy /w tym prawa karnego/ jak dla wszystkich obywateli.

  Jeśli chodzi o naprawę wymiaru /nie/sprawiedliwości to jest jeden sposób – wywalić wszystkich bez wyjątku, przeprowadzić weryfikację a brakujące etaty obsadzić studentami ostatniego roku prawa – przypuszczam, że poprowadzą sprawy lepiej i bezstronnie w odróżnieniu od wymienionych na początku /i im podobnych/ upolitycznionych i nie zawsze bezstronnych /trudno być bezstronnym jak w grę wchodzi jakaś opcja polityczna ;)/

  Innym przykładem manipulacji i to czysto politycznej jest np. dzisiejsze postanowienie SN w sprawie ułaskawienia dokonanego przez Pana Prezydenta RP, jak jeden polityk odszedł z TK to pałeczkę zaangażowania przejął SN.

  A w założeniu Sądy mają być ‘apolityczne’ – i jest w założeniu, bo nie w rzeczywistości.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:19)

Komentarze

... jest dość skomplikowany. By go rozwiązać ku zadowoleniu Polaków - potrzebne jest kompleksowe zajęcie się nim przez Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Wyprzedzając niejako bieg wydarzeń w RP, - już 21 lipca 2013 roku pisałem na Niepoprawnych (tutaj: http://niepoprawni.pl/blog/jeszcze-nie-przypisane/gdy-pis-wygra-wybory-to-co-dalej-wymiar-sprawiedliwosci-1), co PiS po wygranych wyborach powinien zrobić w sektorze wymiaru sprawiedliwości.

 

Pozdrawiam,

Satyr

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
-1

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1532324

   Problem wymiaru sprawiedliwości jest bardziej skomplikowany niż to się może wydawać a notka tylko sygnalizuje ten problem. Wymiar sprawiedliwości nie tylko  sam się nie oczyścił /co sugerował swego czasu p. Strzembosz/ ale wręcz okopał się na dobre i mocno trwa w starych strukturach.

   Naprawa tej skostniałej struktury wymaga wielkiej determinacji do naprawienia reliktu przeszłości.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1532327

konstytucji - a tego w tym parlamencie na pewno PiS nie przeprowadzi. Powinni to jasno i szczerze przyznac obywatelom - bo dzisiaj obiecuja rzeczy niemozliwe do wykonania powodujac z jednej strony niepotrzebne nadzieje w spoleczenstwie a z drugiej zyskujac sobie zdecydowanych wrogow w sadownictwie i nie tylko - takze wsrod tych, ktorzy nie sa "umoczeni" w starym systemie.

Jezeli beda tak dalej postepowac (rzadzacy) to wyborcy wystawia im rachunek przy okazji nastepnych wyborow - bo mydlenie oczu i naginanie prawa nie wystarcza do zmian - a opozycja tylko czeka na powody do nowych awantur.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

mikolaj

#1532332

Mydlenie zostaw pomagierom! Doskonale wiesz ,że wygramy, dziwi mnie sposób na życie! Nie dopuszczasz ,że każdy z kałachem Przecież ta broń stała w wiaderkach na targowiskach. I tak będzie rozmowa chlopcze!

 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1532368

Niestety efekty sa takie, ze dalej obowiazuje Mickiewiczowska zasada: "... byle my ( z Synowcem) na przedzie, a jakos to bedzie..."

Inaczej mowiac : trzeba wyciagac wnioski z przeszlosci... a z tym bywa roznie, sami Polacy twierdza, ze i przed szkoda i po szkodzie... tacy sami...

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

mikolaj

#1532446

Według mnie, można to zrobić w bardzo prosty sposób.  Wystarczy sięgnąć do gotowych rozwiązań anglosaskich - a konkretnie - do systemu prawnego jaki obowiązuje w USA ... może nie w całości, ale warto czerpać z tych doświadczeń.

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
0

Ula

 

#1532326

Poza tym: PiS jest przeciwny powszechnym wyborom sedziow - a w USA wlasnie taki system obowiazuje - a na dodatek sedziowie startuja w wyborach z... list partyjnych ( w wiekszosci) - co stoi w sprzecznosci z calym polskim systemem prawnym, ktory zabrania sedziom dzialalnosci politycznej.

Najwiekszym problemem bylby jednak fakt, ze w USA 9 sedziow Sadu Najwyzszego "zalatwia" cala prace, ktora w Polsce wykonuje Sad Najwyzszy, NSA, TK, TS - czyli w sumie dobrze ponad 200 sedziow (moze 300 nie bede sie klocil). Kto zmusi polskich sedziow... do pracy?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

mikolaj

#1532334

Zadziwiające, jak obrońcy status quo odnoszą wszystko do konieczności zmiany konstytucji, ale murem są przeciw temu, co bez zmiany konstytucji można zrobić. Jesteś przeciwko zmianom proponowanym przez Ziobro?

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1532412

ze wiecej bedzie zamieszania niz rzeczywistych zmian - bo aby przeprowadzic rzeczywiste zmiany - nalezy zmienic konstytucje...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

mikolaj

#1532447

Sędzia,który nie kradnie nie ma żadnych możliwości rozpoznania filozofii i mentalności złodziei,których sądzi, to dla naszego dobra to robią

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1532375

 Zrobimy słuszne, a Ty oceniszI Wiesz Józiu jakie to kurozium? Ile się trzeba namęczyć aby konstytucyjne?:

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1532385

W USA w 150 dni skazano Madoffa na 150 lat więzienia.
W Polsce za 150 lat skazano by go na 150 dni
Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1532477

świadczy ostatni wyczyn jednego z przedstawicieli nadzwyczajnej kasty, który wypuścił za kaucją twórcę metody oszustwa "na wnuczka". Kaucja 300 tyś. zł. może wydawać się kolosalna, ale ten człowiek (formalnie bezrobotny), okradł staruszków na kilka milionów. Dodatkowo unika udziału w toczącym się już przeciwko niemu innym procesie. 

Swoją drogą, czy kaucja nie powinna być opłacana w takich przypadkach z funduszy, które pozostają oskarżonemu po uprzednim zabezpieczeniu środków na pokrycie roszczeń oszukanych czy okradzionych ofiar przestępcy? Czy przestępca ma sobie zapewniać wolność za pieniądze będące owocem przestępstwa?

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
0

M-)

#1532353

To jeszcze jeden przykład potwierdzający konieczność rozgonienia tego "towarzystwa" na cztery wiatry

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1532355

Zbrodniarz sądowy Stefan Michnik też zasłaniał się immunitetem. Ja miałem pecha mieć stłuczkę z sędzią. Zażenowany milicjant z drogówki (było to w PRL) orzekł salamonowo o winie obu kierowców, którzy "nie zachowali należytej ostrozności". Wina sędziego była ewidentna, ale mandat zapłaciłem tylko ja, bo sędzia miał immunitet...
Rodowód polskiego sądownictwa i patologie Trybunału Konstytucyjnego www.youtube.com/watch?v=pJwb0qd5UTw

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1532372

Ale może on tych pendrajwów po prostu potrzebował do pracy. Policjanci w amerykańskich filmach zabierają ludziom samochody do pościgu.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1532376

Prezes TK z tamtego czasu broniący UB-eków i SB-ków nie zmienił zdania do dzisiaj, wystarczy posłuchać jego wypowiedzi po wygranych wyborach przez PiS.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1532403

Łatwiej będzie oglądać:

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1532407

Po todze!

Przychodzi złodziej do sędziego, a sędzia -

też złodziej!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1532374

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1532377

Dzisaj prezeska SN niejaka Gersdorf Małgorzata oswiadczyła, że nie ujawni swoich płatności słuzbową kartą , bo to... byłoby niezgodne z prawem i przysięgą sędziowską. Koszmar, ale oddaje myslenie tych ludzi, tej "nadzwyczajnej kasty" antysędziów.

Trzeba z tym zrobić porządek: wpierw uwolnić zawody prawnicze, co chciał zrobić Ziobro już w latach 2005-2007. A później...

Jednak model w USA możnaby jakoś zaimplementować do Polski. No i immunitet. Musi być ograniczony tylko do obszaru zawodowego. Nie może chronić przestępców i tyle.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1532418

Nie da się zreformować systemu. Każdy nowy przepis zostanie albo zignorowany albo przeinterpretowany o 180 stopni. Prawdziwym problemem jest totalna demoralizacja kadry. Kasta w nic nie wierzy, poza nichilizmem i interesem grupowym, niczego się nie boi i nie wstydzi. Zupełnie zanikło sumienie i poczucie przyzwoitości i odpowiedzialności. Nie ma takiej niegodziwości której nie byliby ci ludzie zdolni popełnić.

Jedynie interwencja Najwyszego może tu cokolwiek zmienić, jedynie modlitwa może ją przyspieszyć.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

LechG

#1532424

Czyli pozostaje jedyny sposób aby rozgonić to towarzystwo, a jak to zrobić to od tego są rządzący którym społeczeństwo powierzyło władzę.

Jedno jest pewne - nie odbędzie się to 'bezboleśnie', beneficjenci /w większości ze starego systemu, ich krewni i "znajomi Królika"/ tak łatwo nie ustąpią.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1532516

Jest bardzo prosty sposób odebrać kaście immunitet ,który chroni ich przed prawem karnym,a zostawić  immunitet chroniący ich majątek. Tak jest w innych państwach i nic nie pomoże rozpisywanie się bo to nic nieda.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

 

 

 

#1532429

Zeby cos zmienic w tych sprawach - potrzeba zmiany konstytucji.

Nie rozumiem mysli: "zostawic immunitet chroniacy ich majatek" - bo czemuz majatek sedziego ma podlegac immunitetowi? Jesli nakradl albo bral lapowki - powinien za to zaplacic. I tu jest chyba droga do czesciowego - przynajmniej utemperowania Sedziow: powinni skladac oswiadczenia majatkowe i te powinny byc kontrolowane ( z urzedu) przez instytucje panstwowe (US, UKS, ABW) - to chyba mozna przeprowadzic bez zmiany konstytucji.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

mikolaj

#1532449

Już kiedyś pisałem o tym. 

Jedyne skuteczne rozwiązanie - zaorać, a potem przez parę lat odłogować.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1532430

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1532619