Rafał Ziemkiewicz w pułapce polityki urojonej

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Rafał Ziemkiewicz, odnosząc się w "Do Rzeczy"do wyborów samorządowych, uznał, że PIS dostał od wyborców miejskich żółtą kartkę. Skąd ta konstatacja sugerująca pełną racjonalność wyborców demonstrujących racjonalne prodemokratyczne postawy ?

Zdaje mi się, że Ziemkiewicz popadł w sprzeczność wewnętrzną, bo oto sugerując, że w "normalnym demokratycznym państwie" byłoby tak a tak, uznaje z jednej strony, że Polska w pełni demokratycznym państwem jeszcze nie jest, a z drugiej strony wierzy, że da się w takiej sytuacji prowadzić politykę głębokich reform będącą jednocześnie polityką demokratyczną charakteryzujacą się wsłuchiwaniem się w głosy wyborców i spełnianiem ich życzeń, które to życzenia, a także reakcje na posunięcia rządu miałyby świadczyć o demokratycznych postawach obywateli.

Ziemkiewcz stwierdza, że PIS niedostatecznie się wsłuchiwał i dostał upomnienie. Czyżby ?

Rafał Ziemkiewicz jest więc w błędzie. Polska nie jest jeszcze państwem demokratycznym i tu się z Ziemkiewiczem wypada zgodzić, a to oznacza jednak, że nie wszyscy wyborcy reprezetnują postawy demokratyczne. Taka jest logika.

Ziemkiewicz jest nieuleczalnym polonistą, pisarzem s-f i choć jest zarazem znakomitym publicystą i analitykiem tzw, III RP, to wykazuje ogromną naiwność gdy wydaje mu się, że polityka to jest działalność przypominająca ukladanie literek, słów i konstruowanie pięknych narracji, analogicznie do jego działalnośći zawodowej. Skrzywienie zawodowe tu przemawia.Stosunkowo łatwo, choć jednocześnie niebezpiecznie, było analizować pseudopoltykę postkomunistyczną, znacznie trudniej jest analizować pełną konfliktów politykę realną zgodną z polską racją stanu.

Niestety polityka oznacza zmaganie się z oporną materią, z niesfornym i nieprzewidywalnym żywiołem ludzkich postaw, ze sztywnymi, zardzewiałymi i zaskorupiałymi strukturami i instytucjami, nieprzyjaznym otoczeniem, krajowym jak i zagranicznym, o czym ZIemkiewicz nie ma pojęcia z powodu ograniczeń zawodowych. Ziemkiewicz, popychany on-line'owym trybem działania nowoczesnych mediów, chciałby przyśpieszenia procesów społecznych, ale one mają swoją własną, wieloletnią dynamikę, niezależną od życzeń jednostek.

Pozwolę tu sobie zacytować fragment wypowiedzi prof. Andrzeja Nowaka z tego samego numeru "Do Rzeczy", dobrze określającą sytuację społeczno-polityczną w Polsce:

"PIS wszedł w logikę kontrrewolucji. Od 1944 r. dokonała się na ziemach polskich pewna odgórna rewolucja, która została zahamowana w r. 1989, ale bynajniej nie odwrócono jej długotrwałych skutków (m.in. w sądownictwie). W dużej mierze czas po 1989 r. był czasem kooptacji i kontynuacji, jeśli chodzi o elity sprawujące władzę. PIS próbuje to zmienić. A skoro próbuje, to musi otwierać fronty walki, w których ma naprzeciw siebie zasiedziałe tutaj od kilku pokoleń elity władzy czy kultury masowej, wytworzone przez struktury władzy po 1944r. PIS albo mógł się zgodzić na kooptację do tego systemu, ale tego nie chciał, albo podjąć jakąś próbę zmiany, czyli walkę z tym systemem. Ta walka pociąga za sobą koszty."

Wśród intelektualistów i publicystów, w tym m.in. u Ziemkiewicza czy Jadwigi Staniszkis widzimy niski stopień tolerancji na taki realny obraz zgrzebnej polskiej rzeczywistości będącej konsekwencją II WŚ i zniecierpliwienie długotrwałośćią procesu. Dlaczego wyborcy mieliby być bardziej cierpliwi i tolerancyjni ?. Tak więc sporo jest ludzi nie rozumiejących, z czym się wiąże realna polityka. Więc żeby pomóc takim ludziom uświadomić sobie, o co tu chodzi, dodam, że zgodnie z najnowszymi wynikami badań neurobiologów, wychowanie człowieka trwa lat 25, słownie dwadzieścia pięć, bo dopiero w wieku lat 25 ostatecznie dojrzewają płaty czołowe mózgu. I doipiero wtedy można podejmować w miarę racjonalne decyzje, a przecież w życiu społecznym nie chodzi o jedną tylko osobę, lecz o miliony..

Mam nadzieję, że nikt nie będzie próbował dowodzić, iż polityka głębokich reform nie wiążę się z istotnym przekształceniem ludzkiej mentalności.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Jestem podobnego zdania. Lubię Ziemkiewicza, tyle że jemu widocznie zabrakło cierpliwości! To prawda co napisał wybitny prof. Andrzej Nowak! Jeszcze tkwi w ludziach homosowietikus! Brak własnej oceny i kompleksy, podsycane przez przekupnych cymbałów dodatkowo!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

viki

#1575261