Czy są szanse na odblokowanie lemingów ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog
Polska polityka dostarcza mnóstwa informacji na temat ludzkiej umysłowości i motywacji, potwierdzaących rozmaite teorie neuropsychologiczne. Socjopsychologiczny fenomen zachowań politycznych lemingów bazuje na manipulowaniu emocjami przy wykorzystaniu mechanizmu markera somatycznego, opisanego w hipotezie neurologa Antonio Damasio. Ja określiłem ten fenomen w notce opublikowanej chyba w ro.2010, jako "zaczipowanie" leminga. Czy możliwe jest odblokowanie lemingów ?
 
Zastanówmy się nad mechanizmem przetwarzania informacji. Informacje o rozmaitych wydarzeniach docierają do nas i wywierają wrażenie, wywołując określone zmiany stanów ciała i pobudzając je do reakcji emocjonalnej wg pewnego schematu wypracowanego i utrwalonego przez dotychczasowe doświadczenie jednostki. Reakcje te mieszczą sę, upraszczając kwestię, w dwóch szufladach systemu regulacji biologicznej - jednej zawierającej bodźce ocenione jako pozytywne, w drugiej - bodźce uznane za negatywne. Przez cały czas przez ciało przelewają się mniej lub bardziej uświadamiane fale nastrojów o różnym natężeniu -  niechęci, zainteresowania, niepokoju, radości, znudzenia, wypływające z ciała w reakcji na bodźce napływające z zewnątrz.
 
Bodźce docierające do nas klasyfikujemy w ten właśnie sposób wrzucając do którejś z szuflad. Wychodzące z trzewi ciała reakcje emocjonalne podpowiadają nam i sygnalizują scenariusze i wybory zakwalifikowane jako korzystne lub niekorzystne w oparciu  dotychczasowe doświadczenie. Nasze ciało, w efekcjie, reaguje w większośći wypadków automatycznie i bezrefleksyjnie.
 
Ten model, bardzo ekonomiczny, stwarza jednak doskonałe okazje do manipulacji, bo wystarczy coś odpowiednio skojarzyć ze schematami emocji pozytywnych lub negatywnych by człowiek reagował w przewidywalny sposób.
 
Gdy w polu uwagi pojawią się informacje czy wydarzenia polityczne, organizm zaczipowanego leminga reaguje już automatycznie emocjami negatywnymi, co wyklucza jakiekolwiek dalsze zainteresowanie danego osobnika kwestiami, decyzjami czy działaniami politycznymi. Leming został w przemyślny sposób wykluczony z życia społecznego.
 
I tak działalność PISu możne było przedstawić lewicowcom, czyli osobom o określonym profilu zapatrywań, o określonych uprzedzeniach i upodobaniach, reagujących na określony zestaw bodźców, jako dążenie do lustrowania wszystkich, eliminowanie ich z życia społecznego albo jako groźbę rządów kleru. Liberała zaś, reagującego na inny zestaw bodźców, można było straszyć wizją ingerowania władz w procesy gospodarcze czy w życie prywatne i wszechobecnej inwigilacji policyjnej. Ludziom zanurzonym w popkulturze, o umysłowości kabaretowej, wystarczyło skojarzyć eurosceptycyzm i patriotyzm PIS z obciachem i ciemnotą.
 
Ponieważ tego typu kodowanie emocjonalne zachodzi na poziomie nie świadomego umysłu, lecz na poziomie ciała i jego schematów emocjonalnych, nie da się ich stamtąd łatwo pozbyć, ponieważ odporne są na świadome rozumowanie. Gdyby te tendencje zostały zakodowane tylko w mózgu łatwiej byłoby sobie z nimi poradzić, ale tu mamy do czynienia z mechanizmami ciała właściwego. Ofiary takiej manipulacji wymagałyby podobnej indywidualnej terapii jak narkomani czy alkoholicy, bo apele do świadomego rozumu mijają się z celem.
 
Widać nawet teraz, po upływie wielu lat, że rzesze lemingów nie są w stanie pozbyć się narzuconych im w ten sposób mechanizmów reagowania. Na nowe pokolenia, w nowych, zmienionych warunkach, manipulacja nie działa, bo życie dostarczyło innych bodźców, które sprawiły, że to Platforma, po 8 latach afer i nierządu, źle się kojarzy.
 
W tej chwili, bilans bodźców oddziałujących w skali społecznej na zwolenników Platformy zmienił się na niekorzyść PO, nie tylko wskutek zmienionych warunków, lecz także za przyczyną działalnośći mediów niezależnych, w tym internetu. Lecz musi minąć sporo czasu zanim bodźce negatywne dla Platformy przeważą na tyle by zmienić strukturę emocji przeżywanych przez ofiary propagandy. Internet pokazał jak zdecydowane przeciwdziałanie  przeciwników Bronisława Komorowskiego przechyliło szalę emocji na jego niekorzyść, ale nie była w stanie wymazać zakodowanych stanów emocjonalnych u wszystkich.
 
Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

Lemingi, wyprodukowane w 2007 roku i "zaczipowane" ostatecznie po kwietniu 2010 roku nie są ani prawicowe ani lewicowe. Pranie mózgów czasem nawet rozsądnych ludzi rzeczywiście sprowadziło ich reakcje do odruchów . Czy to mozna "leczyć". Jasne - wystarczy,że codzienna dawka kłamstw sączaca się z ekranu czy głośnika ogłupiacza zacznie znikać. Me(n)dia zastapione przez uczciwe i obiektywne media są antybiotykiem na tę chorobę. Dlatego "elyta" i s(r)alon III RP wiedząc o tym okopują się własnie tam...no i w "wymiarze sprawiedliwości" rzecz jasna...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1491271

emocjami negatywnymi, co wyklucza jakiekolwiek dalsze zainteresowanie danego osobnika kwestiami, decyzjami czy działaniami politycznymi."

To jest to w co trudno uwierzyć gdy widzi się skalę zjawiska, ale tak właśnie jest. Od 8 lat nie udało mi się poprowadzić merytorycznej dyskusji z lemingiem mimo wielu prób. Co ciekawe mam wrażenie, że im wyższa inteligencja leminga tym grubsze manipulacje łyka i bardziej jest zacietrzewiony.

Musi być jednak jakieś wyjście. Jeśli blokada wynika z potrzeby zachowaniem wysokiego mniemania o sobie, to należałoby ustawić przekaz tak by jak najmniej ucierpiało. Pisałem już wielokrotnie by nie przyciskać do muru, odtwierać szanse wyjścia z twarzą, zwracać uwagę na kłamstwa w mediach i wypowiedziach ich mentorów, mówić o zaufaniu, którym obdarzyli ludzi niegodnych, itd.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

JW

#1491272

Przez 8 lat nierządów i grabieży, niszczenia Polski, przez PO-PSL, tylko mała część zrozumiała te nieszczęścia, nie piszę tu o celebrytach, aktorach, i pseudo dziennikarzy, bo ci za kasę nawet rodziców sprzedadzą.

Ale o szarych ludziach, którym wPOjono w ubeckich stacjach, TYP1,2,3 INFO, POlsat, TVN-24-WSI, przekazywane od rana do wieczora, o słuszności jednej partii miłości jaką jest PO, a szkodliwym działaniem, i wywoływaniem wojny, obniżką emerytur, pukaniem ABW i CBŚ o 6 rano przez PIS, zrobiły swoje, ludzie przestali myśleć, zamienili się w lemingi, i żadne argumenty do nich nie trafiają.

Bieda, nędza, bezrobocie, tylko co nie którym uświadomiła, że to winna nierządu PO-PSL.

Pozdrawiam.

Beata Szydło premierem.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1491274

Przepraszam Autora ale to dla mnie za mądre. Sens łapie tylko cześciowo. Nie przyswajam również ze zrozumieniem nazwy lemingi. Lepsze by bylo moim zdaniem okreslenie, bardziej swojskie i zrozumiałe "barany". Lemingi biegna nie wiadomo dokąd podobno w wyniku "przeludnienia" , natomiast barany biegną choćby w przepaść za swoim przywodcą i ponieważ biegna tam inne barany. Wystarczy im zmienić przywodce i pobiegna za nowym. Oczywiście co do naszych rodzimych lemingow potrzeba dlugotrwałego dzialania , ale wyniki bedą napewno, trzeba tylko troszkę cierpliwosci  . Np. : turysta pyta się anglika co należy robić by mieć przed domem taki piekny , gęsty i rowny trawniczek jaku niego. Anglik odpowiada : nic wielkiego , należy zasiać trawe , a nastepnie codzieńnie ją strzyc i podlewać, tak mniej wiecej przez 100 lat. Tak więc z nawróconymi lemingami nie wiązał bym wiele nadziei, przynajmniej w najblizszym okresie czasu. To tak półżartem połserio :-)

 

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1491281

Jakie tam "za mądre"  Chodzi po prostu mniej więcej o to, że z akwarium można zrobić zupę, a z zupy akwarium już nie.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1491282

zbaraniale lemingi 

polecam tekst sprzed 4 lat

http://niepoprawni.pl/blog/929/jak-zrobic-skuteczne-pranie-mozgu-czyli-o-sztuce-dyskutowania-z-lemingiem

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1491297

" Ofiary takiej manipulacji wymagałyby podobnej indywidualnej terapii jak narkomani czy alkoholicy, bo apele do świadomego rozumu mijają się z celem."

Tak właśnie i ja to widzę. Leming to osoba zniewolona wewnętrznie, egzystująca w świecie mitów.

Podobnie jak inne osoby uzależnione, leming nie jest w stanie w wyniku wolnego wyboru wejść na drogę wewnętrznej wolności. Alkoholicy podejmują taką decyzję ze strachu. Bo żona odejdzie, bo dzieci się wypną, bo prokurator siedzi na plecach... Dopiero po jakimś czasie alkoholik uświadamia sobie, że to nie alkohol jest jego problemem, ale on sam. Podejmuje więc trud porządkowania swojej przeszłości. Ten, który w tej pracy wytrwa, staje się wartościowym człowiekiem.

Leming, podobnie jak alkoholik, potrzebuje odbudować swój świat wartości. Czyli nawrócić się. Nawrócenie jednak zazwyczaj poprzedzone jest cierpieniem. Czy pusta micha wystarczy? Jeśli tak, to na krótko. Powierzchownie.

Dlatego, że przypadłość ta wymaga głębokiej naprawy, uważam, że szczególną misję do spełnienia ma tu Kościół. Który zweryfikuje wchodzące kuchennymi drzwiami przekonanie: "Róbta co chceta. Jeśli wierzycie, to i tak będziecie zbawieni".

Rola niezależnych mediów jest tu ogromna.

 

Pozdrawiam.

dratwa3

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

http://ratujlasy.niepoprawni.pl/

#1491293

Jaruzelski z Kiszczakiem z calym APARATEM kierowali i uplastyczniali STRACHEM i GLODEM, mOzgi POLAKOW , calkowicie kontrolowanym ruchem Spolecznym Solidarnosci juz od sierpnia 1980 r.

PO-PSL-SLD doknalo koronkowej roboty rozbicia POLSKIEJ RODZINY, doprowadzajac Bieda, Nędza, Bezrobociem, tylko co nie którym uświadomiłoi to, że to winna nierządu PO-PSL-SLD dokonywana permamentnie od OKRAGLOSTOLOWEGO cyrku medialnego.

Sfalszowane Wybory Samorzadowe w listopadzie 2014r. musza byc powtorzone, wykorzenic zaraze z naszego gruntu.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1491299

Z tą całkowitą kontrolą nad "Solidarnością" to bym był ostrożny, bo przy tym byłem i widziałem dokładnie. Mity szkodzą.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1491308

Masz plusa !  Osiemdziesiąty był spontaniczny, dlatego "trzeba im było" trzynastego grudnia. Potem... to już inna historia.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0


#1491372

po prostu wydarzenia wywołane przez ich kreatorów z SB - zrobiły się zbyt wielkie, a przez to sterowalne w znacznie mniejszym stopniu niż to zakładał Jaruzelski z Kiszczakiem...

właśnie dlatego tym obu sowieckim agentom NKWD i stalinowskiej Informacji Wojskowej w tzw. LWP potrzebny był stan wojenny!

przecież Kiszczak po 1980 r. rozbudował agenturę SB do liczebności około 100.000 agentów donoszących swoim oficerom prowadzącym na wszystkich wokół siebie...

a w międzyczasie tow. Kuroń negocjował ze swoimi tow. z SB dopuszczenie do rozmów wyłącznie tzw. opozycji demokratycznej... [sic!]

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1491373

Tak, tak. Kiszczak celowo kazał zwolnić Walentynowicz, żeby stoczniowcy ogłosili strajk solidarnośćiowy w samej stoczni, a potem w całym Trójmieście.Bez przesady, nie piszmy historii retrospektywnie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1491374

najpierw nauczmy się czytać i MYŚLEĆ o tym co jest napisane...

ja nie napisałem ani słowa o Pani Walentynowicz szanowny blogerze!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1491377

"Ja nie napisałem ani słowa o Pani Walentynowicz szanowny blogerze!!!"

Nie można pisać o Solidarności i o strajku bez uwzględnienia postaci Walentynowicz, prosta sprawa.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1491456

Leminga, odblokować się nie da ! Można odblokować kogoś, kto przez zapracowanie potakiwał lemingom, bo nie miał czasu na dyskusje. Taki okaz, to "leming rzekomy".

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0


#1491320