Zbrodniarze wojenni muszą stanąć przed sądem

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Świat

 

Dzis w Londynie odbyła się konferencja zorganizowana przez Wielką Brytanię wraz z Holandią w celu przeprowadzenia szeroko zakrojonej międzynarodowej dyskusji na temat zbrodni wojennych popełnionych podczas zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na to terytorium

 

Kolejnym celem wydarzenia jest mobilizacja środków technicznych i zebranie funduszy na dalsze finansowanie prac Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) badającego zbrodnie wojenne popełnione przez Federację Rosyjską. W konferencji wzięli udział przedstawiciele ponad 40 krajów.

„Rok po nielegalnej inwazji na Ukrainę międzynarodowi przywódcy zbierają się w Londynie, aby zademonstrować nasze ciągłe i rosnące poparcie dla ISS. Zbrodniarze wojenni muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za brutalne okrucieństwa, których jesteśmy świadkami – powiedział wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab.

Dominic Raab zapewnił: „Wielka Brytania wraz ze społecznością międzynarodową będzie nadal zapewniać Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu fundusze, ludzi i wiedzę fachową, aby zapewnić, że sprawiedliwości stanie się zadość”.

Wiadomo też, że Wielka Brytania przeznaczy dodatkowe 295 tysięcy funtów na sfinansowanie pracy ISS, donosi The Guardian.

Tymczasem ONZ opublikowało raport Niezależnej Międzynarodowej Komisji Badania Naruszeń na Ukrainie, w którym potwierdzono, że rosyjskie siły zbrojne odpowiadają za masowe ataki lotnicze na teatr dramatyczny i oddział położniczy w Mariupolu, a także na Atak rakietowy na stację kolejową w Kramatorsku.

„Komisja zbadała okoliczności ataków przeprowadzonych lub mogących zostać przeprowadzony przez rosyjskie siły zbrojne i stwierdziła, że ​​większość ataków miała charakter masowy. W szczególności w tak szeroko nagłaśnianych przypadkach, jak atak na miejski teatr dramatyczny w dniu 16 marca 2022 r. podczas oblężenia Mariupola, w wyniku którego zginęła i została ranna duża liczba osób; zamach na stację kolejową w Kramatorsku 8 kwietnia 2022 r., w wyniku którego zginęło 59 osób, a 92 zostały ranne; 27 czerwca 2022 roku atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku, w wyniku którego zginęło 21 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych” – czytamy w dokumencie.

Komisja stwierdziła, że ​​„rosyjskie siły zbrojne nie podjęły możliwych środków ostrożności w celu sprawdzenia obecności ludności cywilnej”. „Setki cywilów znajdowało się w miejscach dotkniętych ostrzałem stacji kolejowej Kramatorsk i teatru dramatycznego w Mariupolu. Podobnie setki cywilów przebywały w dzielnicach mieszkalnych Czernihowa podczas ataków 3 marca 2022 r., w których zginęło co najmniej 20 osób, a wiele innych zostało rannych” – czytamy w raporcie.

Komisarze ONZ potwierdzili, że Rosja odpowiada również za atak na oddział położniczy w Mariupolu.

„Dotknięta została infrastruktura cywilna, w tym istniejące placówki medyczne, co również świadczy o niemożności podjęcia środków zapobiegawczych. Wśród tych przypadków jest m.in. zamach z 9 marca 2022 r. na Szpital Podstawowej Opieki Zdrowotnej nr 3 w mieście Mariupol, gdzie uderzono w oddział położniczy, zabijając co najmniej jedną ciężarną i jej nienarodzone dziecko. Nawet gdyby podczas przeprowadzania tych ataków rosyjskie siły zbrojne ścigały cele wojskowe, status placówek medycznych objętych specjalną ochroną powinien skłonić je do zachowania szczególnej ostrożności” – czytamy w dokumencie.

W ten sposób komisja doszła do wniosku, że „rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły, aw niektórych przypadkach prawdopodobnie przeprowadziły masowe i nieproporcjonalne ataki, co stanowi naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)