Nic nie może wiecznie trwać

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Historia

14 marca 1980 roku w katastrofie samolotu Polskich Linii Lotniczych Ił-62 "Mikołaj Kopernik" zginęła Anna Jantar- jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek.
Maszyna lecąca z Nowego Jorku rozbiła się podczas podchodzenia do lądowania na warszawskim lotnisku Okęcie.

Dzis mija 40 lat od katastrofy lotniczej, w której zginęła m.in. piosenkarka Anna Jantar. Lecący z Nowego Jorku samolot PLL LOT IŁ-62 "Kopernik" rozbił się 15 marca 1980 roku w pobliżu lotniska Okęcie.

Katastrofy nikt nie przeżył. Zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie: 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wśród ofiar była piosenkarka Anna Jantar oraz członkowie bokserskiej reprezentacji USA lecącej na mecz z polskimi pięściarzami.

Samolot PLL LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik" miał wystartować z lotniska im. Kennedy'ego w Nowym Jorku 13 marca 1980 roku o godz. 19 czasu miejscowego. Wylot opóźniły silne opady śniegu. Ostatecznie "Kopernik" wyruszył do stolicy o godz. 21.18. Około godz. 11 czasu polskiego załoga skontaktowała się z wieżą kontrolną na warszawskim Okęciu. "Kopernika" skierowano na ścieżkę podejścia do lądowania przy dobrych warunkach atmosferycznych. Chwilę później kapitan zgłosił trudności z sygnalizacją podwozia i zamiar przejścia na drugi krąg wokół lotniska, by mechanik mógł sprawdzić obwód. Kiedy samolot zwiększył moc, by wznieść się na drugi krąg, pękł wał łączący turbinę ze sprężarką niskiego ciśnienia w silniku nr 2. Sygnalizator wskazywał na awarię podwozia. Pilot wzniósł maszynę, by podejść do lądowania jeszcze raz, a w międzyczasie upewnić się, że zawiódł tylko sygnalizator, a nie podwozie.

Rozpadająca się turbina uszkodziła silniki. Załoga utraciła zupełnie możliwość sterowania opadającą bezwładnie maszyną. Samolot ściął prawym skrzydłem drzewo i o godz. 11.15 rozbił się w fosie na terenie dawnego fortu wojskowego nieopodal al. Krakowskiej.

Wkrótce po katastrofie "Kopernika" powołano specjalną komisję, która miała wyjaśnić przyczyny tragedii. Według materiałów Instytutu Pamięci Narodowej, MSW utajniło wnioski ze śledztwa, które wskazywały na winę strony polskiej. Jako przyczynę tragedii wskazano ukryte wady radzieckiej konstrukcji samolotu.

Anna Jantar - wielka gwiazda piosenki lat 70.
Kariera Anny Jantar rozpoczęła się z końcem lat 60. Początkowo piosenkarka występowała pod nazwiskiem panieńskim - jako Anna Maria Szmeterling. Pseudonim Jantar wymyślił dla niej wydawca debiutanckiej płyty, Marek Sewen. 

Anna Jantar na początku była wokalistką zespołu "Waganci". Występował w nim jej przyszły mąż - Jarosław Kukulski, późniejszy kompozytor wielu jej piosenek. 

Lata 70. należały już zdecydowanie do Anny Jantar. Polska publiczność ją pokochała. Utwory Jantar pojawiały się na grających pocztówkach. Piosenkarka nagrała łącznie sześć płyt, królowała na estradzie, zdobywając pierwsze wyróżnienia na najważniejszych festiwalach w Polsce m.in. na FPP w Opolu. Tam w 1974 roku otrzymała nagrodę publiczności za utwór "Tyle słońca w całym mieście". 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Suchy tekst komunikatu prasowego: "W dniu 14 marca br. o godz. 11.15 miała miejsce w Warszawie tragiczna w skutkach katastrofa lotnicza. Samolot Pasażerski Polskich Linii Lotniczych LOT IŁ-62 lecący z Nowego Jorku rozbił się w czasie podchodzenia do lądowania w pobliżu lotniska Okęcie. Na pokładzie znajdowało się 77 pasażerów i 10-osobowa załoga; wszyscy zginęli".

Jeszcze dzień po katastrofie nie podano żadnych szczegółów. Redakcje cytowały Polską Agencję Prasową, drukując też listę pasażerów – alfabetycznie, z adresami domowymi.

 

 

https://magazyn.wp.pl/kobieta/artykul/relikwie-po-bursztynowej-dziewczynie

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Nigdy nie przegrywasz, gdy walczysz.Przegrywasz, gdy przestajesz walczyć.
Ryan

#1621716

zarówno Annę, jak i nieżyjącego już Jarka Kukulskiego (mój kolega z poznańskiego Liceum Muzycznego). Szkoda, że nie mogli dłużej działać w sferze muzyki rozrywkowej. Kukulski nie był intelektualistą, ale miał wyjątkową łatwość tworzenia hitów z wyrazistym "szlagwortem" i wpadającą w ucho melodią.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1621732

A to z tej przyczyny, że gdy mój Mąż przychodził na nagranie - Jarek rzucał pytanko: Łołkę masz?! (chodziło o specyficzny filtr dźwięku tzw. wah-wah)

Piosenka "Tyle słońca w całym mieście" zaczyna się właśnie wstępem gitary z zastosowaniem 'wah-wah'.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#1621734