Orwelliana, czyli "Proli wspólnoty nienawiści" i myślozbrodniostop (thoughtcrimestop)

Obrazek użytkownika wawel24
Idee

Parę dni temu jeden z blogerów poczynił ciekawą obserwację o stymulowanym niszczeniu człowieczeństwa. Poniżej cytuję jego słowa dodatkowo oświetlając te inspirujące przemyślenia przez krótkie, acz instruktywne repetytorium wybranych pojęć orwellowskich. Zapraszam do refleksji. 

 

1. [Stymulowana dekonstrukcja człowieczeństwa]

"Opisane [...] zjawisko dotyczy większości przestrzeni internetowej.

Jest ono efektem inżynierii społecznej trwającej od niemal pół wieku [...].

Ludzie, przy użyciu różnych narzędzi, stymulowani są do zachowań dekonstruujących tradycyjnie rozumiane środowisko człowieka, relacje ludzkie, mechanizmy społeczne. Finalnie, niszczą tzw. człowieczeństwo w sobie i poprzez agresję w innych.

[Orwell] 1984.Wspólnoty nienawiści. Seanse nienawiści. Każde wyrażenie pogardy od razu sytuuje prola - o przepraszam, obywatela - po tej lepszej, dopuszczalnej, wolnej od ODIUM stronie. Dawniej zostanie świętym, wymagało sporo wysiłku albo dobrej pozycji. Teraz starczy wykazać się odpowiednio silną pogardą do osób, poglądów, postaw - piętnowanych aktualnie przez media i voila pogarda czyni świętym. No... przynajmniej porządnym i obywatelskim." [autor: ]]>@zbyszek]]> ]

 

2. "Dwie Minuty Nienawiści 

(ang. Two Minutes Hate) – w książce Georga Orwella Rok 1984 codzienny rytuał odbywający się w Oceanii. Polegał on na oglądaniu filmów propagandowych, których program był zmienny; zawsze centralną postacią Dwóch Minut Nienawiści był Emmanuel Goldstein – przywódca Braterstwa. Zazwyczaj podczas pokazywania Goldsteina w tle pojawiali się żołnierze państw wrogich Oceanii (Wschódazji lub Eurazji). Pod koniec Dwóch Minut Nienawiści nagle pojawiała się twarz Wielkiego Brata uspokajającego tłum biorący udział w zgromadzeniu. Po nim pojawiało się hasło partii: Wojna to pokój, wolność to niewola, ignorancja to siła."

image

3. "Myślozbrodnia

– przestępstwo w Oceanii.

Słowo myślozbrodnia (zbrodniomyśl – ang. thoughtcrime) pochodzi z nowomowy i jest efektem połączenia słów „myśli” i „zbrodnia”. W praktyce oznacza ono przestępstwo polegające na myśleniu wbrew linii propagowanej przez Partię oraz Wielkiego Brata. Myślozbrodnię wykrywa Policja Myśli, która pełni rolę tajnej służby. Człowiek ogłoszony przez Policję Myśli myślozbrodniarzem, zostaje poddany ewaporacji, tzn. wymazuje się jego wszystkie dane z ksiąg oraz zaciera się po nim wszelki ślad. Jest przetrzymywany w siedzibie Ministerstwa Miłości.

Głównego bohatera książki, Winstona Smitha, przyłapano na wyżej wymienionym przestępstwie. Jak możemy przeczytać, ów obywatel Oceanii po tym, jak uznano go za myślozbrodniarza, został porwany do siedziby Ministerstwa Miłości, gdzie nie poddano go procesowi ewaporacji, lecz „oczyszczono” z myśli, które Partia oficjalnie uznaje za sprzeczne z jej polityką. Najcięższą karą jest doprowadzenie więźnia do pokoju 101, w którym myślozbrodniarz zostaje skonfrontowany z tym, czego obawia się najbardziej. Po tym procesie jego poglądy są już zgodne z myślą Partii.

4. Crimestop (myśloszlaban, myślozbrodniostop, automyśloban)

zdolność niemal odruchowego zatrzymania i zmiany toku myśli, gdy tylko przybierają potencjalnie niebezpieczny kierunek, innymi słowy, oznacza głupotę ochronną

5. Prolżarło (prolefeed)

- tandetne rozrywki oraz fałszywe wiadomości, którymi Partia karmi masy

6. Prole – grupa społeczna.

Prole to najniższa warstwa społeczna. Stanowili 85% społeczeństwa Oceanii. Prole nie mieli dostępu do wielu towarów dostępnych dla członków Partii, ale mieli za to względną wolność osobistą i nie byli kontrolowani za pomocą teleekranów.

Formalnie prole byli najważniejszą klasą społeczną, lecz w rzeczywistości byli oni dyskryminowani i zaniedbywani. Prole zostali zdradzeni przez Partię, która pomimo głoszonych podczas rewolucji teorii angsocu, nie poprawiła po jej zakończeniu jakości życia proli, a nawet je pogorszyła.

[rozdziały 2-6 za Wiki]

 

image

 

OSTATNIE NOTKI:

https://niepoprawni.pl/blog/wawel24/wielki-pan-nie-zyje

https://niepoprawni.pl/blog/wawel24/wystawieni-do-wiatru-przez-partie-cz...

 

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (9 głosów)

Komentarze

Zapraszamy na scenę Panów: HD, Husky, ronin, Andy.

Dwie minuty (Two Minutes Hate) dla Was. Zamieniamy się w słuch. 

Tygrysy, scena należy do Was! Oklaski!!

;)

 

Vote up!
3
Vote down!
-4

wawel24

#1644235

jesteś....

A co do nienawiści - nie przypisuj swoich pobudek innym. Taka projekcja świadczy o niskim IQ.

Vote up!
4
Vote down!
-3
#1644239

Czy Szanowny Pan mógłby swoją niespożytą żądzę "konwersacji" spróbować urzeczywistnić z Tezeuszem (vel @Dante)? Jakoś dziwnie łatwo mu przyszło oszukać Gawriona i wrócić pod innym nikiem więc pewnie radosny i rozmowny :).

Vote up!
4
Vote down!
-3

wawel24

#1644241

A ile razy donosiłeś do Admina?????

Vote up!
1
Vote down!
-3
#1644260

 Więc się na byka zabieży,
W czoło mu swym łbem uderzy,       
Ale odpadł, aż ledwy wstał,
Idąc zasię, wielmi lutał:

 „Jakożem ja szalony był,
„Iżem się o nierównie kusił!
„Rówienemli ja bykowi?       
„Niestotyż mnie, nędznikowi!”
 

;)

Vote up!
3
Vote down!
-2

wawel24

#1644247

...

Vote up!
2
Vote down!
-3
#1644261