Orwell, Huxley i Teoria Spiskowa

Obrazek użytkownika piko
Historia

W filozofii, religii, etyce lub polityce dwa plus dwa mogło równać się pięć, ale gdy chodziło o skonstruowanie armaty czy samolotu, wynik musiał brzmieć cztery.”

„Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.”


„- Aż w końcu umysł dziecka sam jest tymi treściami, które mu są sugerowane, a suma tych treści jest umysłem dziecka. I nie tylko dziecka. Także umysłem dorosłego - na całe życie. Umysłem, który ocenia, pragnie i wybiera - cały złożony z owych treści. Jednakże wszystkie te treści są naszymi treściami! - dyrektor niemal krzyczał w uniesieniu. - Treści państwowe.”

„Szczęśliwi ludzie to tacy, którzy nie są świadomi lepszych i większych możliwości, żyją we własnych światach odpowiednio skrojonych do ich predyspozycji.”

 

Kilka cytatów z dwu różnych książek, różnych zarówno w klimacie, dramaturgii i ocenach. Oba teksty pomimo iż powstały dawno temu (1949, 1932) dalej dobrze opisują naszą współczesność a w zasadzie mechanizmy władzy.

W „1984” Georg Orwell (Eric Arthur Blair) przedstawia ponury świat w którym wszystko jest kontrolowane łącznie z przeszłością i myśleniem, jako narzędzie stosowana jest przemoc, inwigilacja, kłamstwo.

W „Nowym wspaniałym świecie” Aldous Huxley proponuje „coś lepszego”. Nie potrzebna jest przemoc, bo cechy obywatela są  już kształtowane na etapie embrionalnym i dalej następuje pełna kontrola umysłu -  ludzie są programowani do określonych zadań i nie wyobrażają sobie, że mogą funkcjonować inaczej niż to jest.

Można powiedzieć, że świat Orwella tłumi, niweluje jednostkę a świat Huxleya ją produkuje.

Jak to się przekłada na rzeczywistość?
Prześledźmy model Orwellowski na przykładzie dziennikarstwa. To co jest prezentowane w mediach nie może odbiegać od ustalonych wzorców, np. sprawa Smoleńska czy 9/11 w NYC. Dziennikarze wiedzą, że popełniliby myślozbrodnię prezentując inne od zatwierdzonych teorie - wiązałoby się to ze śmiercią dziennikarską. To znaczy, mogą napomknąć, że takowe istnieją ale wyłącznie jako tzw. teorie spiskowe jakiś oszołomów. Dziennikarstwo śledcze w tej materii nie istnieje.

Też żaden z dziennikarzy nie powie, że ]]>prezydenci Komorowski i Kwaśniewski są zdrajcami]]> a brak informacji, jakie deklaracje złożył obecny prezydent rozmawiając w NYC z Abrahamem Foxmanem z Ligi Antydefamacyjnej, też nie zaprząta ich uwagi. I to jest norma.

Po prostu Wielki Brat stoi za kulisami i decyduje, które opowieści będą nam przedstawione w mediach głównego nurtu, a które nie. Gdzieś tam funkcjonuje Ministerstwo Prawdy. Teraz jest to robione „nowocześniej” i bezboleśnie – oprócz odgórnego narzucania zestawu informacji i opinii po prostu ludzie mediów są dobrze wytresowani i sami z siebie wiedzą co mówić, a dla części z nich pewne sprawy są poza ich percepcją.

Model orwellowski w dzisiejszych czasach jest  trudny do realizacji i w zasadzie nieopłacalny. Huxley napisał recenzję „1984” w której twierdził, że reżim oparty na takich zasadach jest niestabilny i przejściowy. Uważał, że naukowe podejście do kontrolowania umysłów, bazujące na ludzkim systemie wartości, będzie rozsądniejszym wyborem dla nowoczesnego zarządzania społeczeństwami. I nie mylił się.

W modelu Huxleya Ministerstwo Prawdy też działa tylko go nie widać. Jest ono rozproszone po różnych instytucjach państwowych począwszy od służb na departamentach szkolnictwa, kultury i nauki kończąc. Zarządy wielkich koncernów medialnych to kolejne z istotniejszych narzędzi w/w Ministerstwa.

Cywilizacja którą Huxley stworzył i opisuje jest konstrukcją zamkniętą, idealną - można powiedzieć, że ze względu na „stabilności funkcjonowania” - docelową.

Bo nasz świat jest inny niż świat Otella. Nie można produkować aut nie mając stali, nie można tworzyć tragedii bez społecznej niestabilności. A dziś świat jest stabilny. Ludzie są szczęśliwi; otrzymują wszystko, czego zapragną, a nigdy nie pragną czegoś, czego nie mogą otrzymać. Są zamożni, bezpieczni, zawsze zdrowi; nie boją się śmierci; żyją w stanie błogiej niewiedzy o namiętnościach i starości; nie prześladują ich matki i ojcowie; nie mają żon, dzieci, kochanków ani kochanek, budzących silne uczucia; są tak uwarunkowani, że praktycznie nie są w stanie postępować inaczej, niż powinni. A jeśli coś nie gra, pozostaje soma, którą pan, panie Dzikus, wyrzuca przez okno w imię wolności. Wolności!
Roześmiał się.
- Oczekiwać od delt rozumienia, co to jest wolność! A potem, żeby rozumiały Otella! O mój poczciwy chłopcze!

Nasz świat jeszcze tak nie wygląda, ale ma już sporo  z „Nowego wspaniałego świata”. Jakie to elementy? Na początek kilka przykładów globalnych a potem z naszego kurnika.

W US prowadzono badania związane z kreowaniem ruchów kulturowych. Cel – możliwość kontrolowania/uwarunkowania zachowań dużych grup ludzi. Badano jakie cechy powinien mieć lider, jak utrzymywana jest lojalność i w jaki sposób można nakłonić ludzi do skrajnych wierzeń i działań.

Praktyczny efekt tych badań – powstanie pod egidą US ruchu Jihad (Talibowie, Al-Kaida, ISIS, Liberalna Armia Kosowa,…). Dzięki temu US uzyskało świetne narzędzie do destabilizowania różnych dyktatur i zapewniało wymówkę US do bezpośrednich interwencji (Afganistan, Libia, Irak, Syria).

Proszę zauważyć, że ruchy jihadowskie to przykład jak działa huxleyowskie programowanie umysłów. Po pierwsze musi być stworzony (tu się przydaje lider i kasa)  mocny system wierzeń zapewniający silne poczucie przynależności i celu. Dodatkowo „zagrożenie zewnętrzne” zespala członków grupy i zabezpiecza przed rozłamem. Metody programowania są tak skuteczne, że bardzo trudno jest wyrwać (odprogramować) takiego zindoktrynowanego osobnika. Na pewnym etapie grupa może być stabilna nawet bez lidera.

Innym przykładem kontroli umysłów jest histeria związana z globalnym ociepleniem. Wykreowano kultowego lidera Al Gore’a, który zaprezentował popularny, ale z naukowego punktu widzenia nierzetelny, film o tym jak cywilizacja poprzez emisję CO2 wpływa na ocieplenie klimatu. Ten kult mógł się rozwijać, gdyż w mediach i jakiś czasopismach klimatycznych kwestionowanie tych „rewelacji” stało się myślozbrodnią. Ludzie związani z tym kultem zmieniali swoje zachowania, np. zaczynali jeździć rowerem, dokonywali innych wyrzeczeń. Przyjęli argumenty, że odmienne poglądy są niczym innym jak działaniem zewnętrznych sił zła – np. przemysłu naftowego.

Powyższy przykład świetnie ukazuje istotę ruchu kulturowego i działanie kontroli umysłu. Wyznawcy globcia nie dość, że wierzą iż antropogeniczny CO2 jest przyczyną zmian klimatycznych, to jeszcze wierzą, że toczą walkę przeciwko wrogowi. Zostali w pełni uodpornieni na kontrargumenty stawiane ich wierzeniom i jedyne czym są zainteresowani to „ratowaniem planety” i popieraniem każdego, nawet bzdurnego działania, które wygląda na zmniejszające emisję.

Wracając na nasze skromne poletko wystarczy popatrzeć jak wygląda scena polityczna i związane z nią media oraz popatrzeć na zachowania stron „konfliktu”.

Jedne media mówią o „szaleństwach” PiSu, drugie o „szaleństwach” PO i większość społeczeństwa jak ten pies Pawłowa reaguje na te „rewelacje”. Taki stan rzeczy jest specjalnie tworzony, bo dzięki niemu „gniew ludu” nie ma szans dojrzeć tych, którzy realnie zarządzają krajem i których powinno się rozliczyć (np. powiesić). Czasami przez jakieś zawirowania dywan się na chwilę odsłania i można zobaczyć kawałek buldoga. Z tym, że nie jest to specjalnie niebezpieczne dla zarządzających, bo umysły większości zostały tak sformatowane, że tego nie dostrzegają.

Ponieważ tekst zatytułowałem: „Orwell, huxley, teoria spiskowa” wypadałoby w końcu coś napisać o „teorii”. Jak wcześniej nadmieniałem media, instytucje publiczne i szkoła państwowa są bardzo pomocne w programowaniu umysłu. Mamy jednak XXI w. i nie jest tak prosto z uwagi na dosyć powszechny dostęp do niezależnych źródeł informacji i opinii – mowa o SIECI.

W świecie Orwella Internet byłby zakazany. W naszym świecie, który rozwija się w kierunku pokazanym przez Huxley’a, zostały wymyślone inne metody ograniczania internetowych możliwości podkopywania głównonurtowych narracji. Tą metodą jest stosowanie pojęcia-klucza „Teoria Spiskowa”.

Po raz pierwszy określenie „teoria spiskowa” pojawiło się w US po zabójstwie prezydenta JFK. Oficjalna wersja zdarzenia była tak niewiarygodna, tak pełna dziur, że coraz więcej osób miało co do niej wątpliwości. Podczas gdy Komisja Warrena tworzyła jakąś przykrywkową dokumentację, CIA wypuściło mem pt. „Conspiracy Theory”. Ludzie zaczęli się dowiadywać, że ktoś kto podważa oficjalne dowody jest paranoikiem i nikt o zdrowych zmysłach nie powinien zwracać uwagi na jego wypowiedzi.

Ta taktyka była bardzo efektywna w marginalizowaniu dogłębnego studiowania zamachu i zabójstwa JFK. Każdy kto przedstawiał dowody przeciwstawne do oficjalnych stawał się „teoretykiem konspiracyjnym”. Okazanie pogardy takim dowodom, nawet bez spojrzenia na nie, dawało świadectwo, że jest się zrównoważonym umysłowo.

Tyle historii.

Ponieważ tekst zrobił się ciut długi tu przerwę. Jak wygląda praktyka w stosowaniu pałki  pt. „teorie spiskowe” i jak się w tym wszystkim można pozbierać będzie w następnym odcinku.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (13 głosów)

Komentarze

Wiele już analiz czytałem na temat tych dwóch książek, ale z tak ciekawym rozwinięciem tematu jeszcze się nie spotkałem.

Pozdrowienia z wakacji :)

RM

Vote up!
5
Vote down!
0
#1543964

Dzięki, nie spodziewałem się takiej recenzji.

Miłego odpoczynku,

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1543965

to kolega szkolny Braci Kaczyńskich, który z racji swoich biznesowych obowiązków "urynkawiał" polski sektor bankowy.

Vote up!
3
Vote down!
-3
#1543989

Na to wskazują prywatne listy Zyty Gilowskiej.Pisze, że ten kryzys jest tak parszywy,że wymaga egzorcyzmów.
Taśmy Sowy przyczyniły się do wygrania wyborów PiS. A NP myślą, że ich głosy to sprawiły.
Morawiecki klnie na ujawnionej taśmie jak szewc mafijny a nie jak szef banku. Trzech wicepemierów w rządzie niewiadomego pochodzenia...ale nie pochodzą z PiSu. Gliński popierał Grodzką i zielonych. Morawiecki w ciągu 6 lat studiował na 8 uczelniach światowych. Jak wrócił do Polski zaczął robić karierę, milioner, którego żona zaciąga kredyt frankowy na kilka milionów. Gowin to masoneria rytu francuskiego .Morawiecki-szkockiego co walczy z Trumpem. Kaczyński i Szydło grają z Trumpem.
Masoneria i islam współpracują,

https://www.youtube.com/watch?v=co1vTDkVGBE

Vote up!
3
Vote down!
-3

Verita

#1544002

http://toyah1.blogspot.co.at/2011/12/lejb-fogelman-czowiek-z-koszerna-busola.html

Vote up!
1
Vote down!
0

Fiona

#1544074

Zaczynam rozumieć niemożność dogadania się z niektórymi,habilitowanymi idiotami.
Mam nadzieję, że w drugiej części dowiemy się dlaczego jedni, nieliczni, są bardziej odporni na te wpływy, inni wcale.
P.S. Zdradź nam, proszę kogo cenisz na NP? Może tym tropem dotrzemy do właściwych adwersarzy:-)
Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
-3

Verita

#1544004

Dzięki, jutro zamieszczę co nieco o "teorii spiskowej" (TS). Są to moje luźne uwagi, jak kto ma lepszą ocenę tego zjawiska to niech się również podzieli. Określenie TS to jest prostacka pałka/etykieta do pacyfikowania dyskusji ludzi spostrzegawczych.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1544087

ale uważam go za formę przejściową do normalności. Premier Morawiecki jest "kotwicą" która nie pozwala za bardzo odpłynąć w kierunku polityki wolnorynkowej, antysocjalistycznej i niezależnej.

Niestety wygląda że zasada "wy nie ruszacie naszych my nie ruszamy waszych" dalej obowiązuje. Co prawda ruszono jakieś ubeckie złogi i płotki ale ważnych się nie rusza. Na przykład SSN p. Gersdorf ma zarzuty o potwierdzenie nieprawdy i nic. Jest możliwość aby urąbać jedną głowę Hydrze a tego się nie robi.

https://www.youtube.com/watch?v=EDsJGDoHCAY

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1544086