407 rocznica zdobycia Kremla przez Hetmana Żółkiewskiego

Obrazek użytkownika piko
Historia

Stanisław Żółkiewski – Kanclerz Wielki Koronny, Hetman Polny Koronny, Wojewoda Kijowski, Kasztelan Lwowski, Sekretarz Królewski, Starosta Hrubieszowski i Kałuski – 4 lipca 1610 roku zniósł pod Kłuszynem wojska Moskwy i Szwecji, po czym zajął Moskwę.

Wznieśmy w górę naczynia i staropolskim zwyczajem spełnijmy toast, upamiętniając tego wielkiego wodza!

 

Na Placu Zamkowym stoi kolumna, którą Władysław IV swojemu tatusiowi postawił w 1644 r. w kolejną rocznicę zwycięstw polskich nad Rosją. Na jednej z czterech tablic, od zachodniej strony,  jest łacińska inskrypcja:

SIGISMVUNDUS III LIBERIS SVFFRAGIIS POLONIAE HAEREDITATE SVCCESSIONE IVRE SVECIAE REX PACIS STVDIIS GLORIAQ INTER REGES PRIMVS BELLO ET VICTORIIS NEMINI SECVNDVS MOSCORVM DVCIBVS METROPOLI PROVINCIIS CAPTIIS EXERCITIBVS PROFLIGATIS SMOLENSCO RECVPERATO TVRCIA POTENTIA AD CHIOCIMVM REFRACTA QVADRAGINTA QVATVOR ANNIS REGNO IMPRENSIS QVADRAGESIMVS QVARTVS IPSE IN REGIA SERIE OMNIVM AEQVAVIT AVT IVNXIT GLORIAM

Zygmunt III z mocy wolnej elekcji król Polski, z tytułu dziedziczenia, następstwa i prawa – król Szwecji, w umiłowaniu pokoju i w sławie pierwszy pomiędzy królami, w wojnie i zwycięstwach nie ustępujący nikomu, wziął do niewoli wodzów moskiewskich, stolicę i ziemie [moskiewskie] zdobył, wojska rozgromił, odzyskał Smoleńsk, złamał pod Chocimiem potęgę Turcji, panował przez czterdzieści cztery lata, w szeregu czterdziesty czwarty król, dorównał w chwale wszystkim i przyjął ją [chwałę] całą.

 

ps.

Czy obraz "Hołd Ruski" wisi na ścianie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie?

Jeżeli nie to może ktoś wie dlaczego?

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:12)

Komentarze

W roku 2010, roku sześćsetlecia jednego z największych militarnych tryumfów w naszej historii, nie zorganizowano prawie żadnych obchodów tej rocznicy.  Nie przygotowano choćby wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie, nie odbyły się rekonstrukcje grup historycznych, szczególnie zabrakło odtworzenia przez te grupy sceny hołdu carów przed królem polskim, niewiele również ukazało się publikacji z tej okazji. Trzeba więc koniecznie te zaległości nadrobić -  za rok, za dwa, a może za trzy lata - na sześćset dziesiątą rocznicę hołdu ruskiego.

Pozdrawiam    

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1543582

Miejmy nadzieję, że za rok odbędą się obchody zwycięskiej bitwy pod Kłuszynem. Może obraz "Hołd Ruski" pojawi się na Zamku?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1543584

Przepraszam bardzo za dodanie dwóch stuleci do rocznicy. Na to trzeba jeszcze "trochę" poczekać. 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1543586

Takich wielkich zwycięstw jak Kłuszyn i triumfów jak hołd ruski mieliśmy w naszej historii zaledwie kilka. Zdecydowanie więcej doświadczyliśmy wielkich klęsk narodowych. Wszystkie przegrane powstania, tragiczny wrzesień 1939 r., klęska Polski w II wojnie światowej, Katyń, Oświęcim, deportacje na Syberię. Tak – rocznice tych tragicznych wydarzeń są na ogół czczone uroczyście, są odsłaniane, a zwycięstw często jakbyśmy się wstydzili. Dotyczy to przede wszystkim hołdu ruskiego i Kłuszyna, które są dla Rosjan od 400 lat ważnym memento. W rosyjskiej tradycji po dziś dzień (!) funkcjonuje charakterystyczny respekt przed Polakami oraz Polską dużo słabszą od Rosji.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1543585

Może teraz za dobrej zmiany będą uroczystości.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1543588

Obraz nie jest wielki jakieś 42 x 63 cm więc nie jest to problem techniczny ani organizacyjny. Mogę przewieźć.

Poza tym jest to podobno szkic do większego dzieła (chyba klasy Hołdu Pruskiego 388 × 875 cm). Ciekawe czy ono powstało?

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1543591

Zwycięstwo kłuszyńskie nadal pozostaje nieznane dla Polaków, a warto je przypominać....

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1543702

Zastanawiam się czy w programie szkolnym ten fragment historii jest prezentowany z dumą czy raczej pomijany jako "wstydliwy"?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1543941

... nigdy nam nie zapomną.

Hołd ruski i zdobycie Moskwy.

Na pohybel kacapom i sługusom skundlonych Judaszów POlszewickich, którzy im służą.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1543785

Przecież Rosjanie nie będą nam mówić jak mamy o swojej historii opowiadać

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1543942