Noworoczne tradycje na świecie - dziwne i prawdziwe

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Strzelające korki szampana, olśniewające fajerwerki, Sylwestrowe bale, kolorowe baloniki czy co tam jeszcze przyjdzie wam do głowy, to nie wszystko. Są narody, które Nowy Rok witają kompletnie wg innych wzorców.

Można było wczorajszego Sylwestra spędzić sącząc szampana i oglądając  imprezę w Zakopanem lub opadającą kulę na  Times Square. Lecz niekoniecznie  na całym świecie Nowy Rok musi być obchodzony podobnie.

 W Danii nie używa się trąbek,aby było głośno a odgłosy uroczystości przypominają dźwięki jakie można usłyszeć  w okrętowej kuchni gdy się wpadnie w niespodziewany sztorm. To odgłos tłuczonych talerzy.

 Jest  noworocznym zwyczajem,aby rzucić rozbić talerz o drzwi sąsiada. Jeśli następnego dnia po otwarciu drzwi znajdujesz na progu sporą kupkę potłuczonych talerzy oznacza to że masz wielu przyjaciół.

 Hiszpanie podczas obchodów witania nowego roku nie obejdą się, a jakże,  bez winogron. Zwyczaj w Hiszpanii nakazuje zjeść, o północy, 12 winogron. Jedno gronko na każde uderzenie zegara. Każde z nich symbolizuje kolejny miesiąc nadchodzącego roku. Słodkie grono dobry miesiąc, kwaśne -wiadomo. Przypuszczalnie zwyczaj sięga roku 1909  kiedy to Hiszpańscy rolnicy mieli problem nad urodzaju winogron ich sprzedaży. Chcą teraz wiedzieć wcześniej aby się odpowiednio przygotować.

Inne narody są nawet bardziej przesądne. W Puerto Rico - Nowy Rok przypomina polski lany poniedziałek. Ludzie wylewają wiadra przez swoje okna, jak się uważa po to aby odpędzić złe duchy.

Podobnie przesądnie jest w w Irlandii,  gdzie jest zwyczajem rzucanie suchym chlebem o ściany. Hałas jaki przy tym powstaje ma odstraszyć demony.

Niektóre obyczaje mają na celu pomóc losowi w tym co ma się zdarzyć życiu w nadchodzącym roku.

W Brazylii i innych częściach Ameryki Południowej, noszenie czerwonej bielizny może przynieść miłość.

W Kolumbii, sporządza się kukłę nazywaną Año Viejo (Stary Rok ), do niej z kolei  przywiązuje się  fajerwerki . Gdy przychodzi północ kukłę się pali.  Ludzie spisują swoje błędy, lub pechowe zdarzenia jakich się obawiają  na kartce papieru i rzucają  je na palącą się kukłę. Według wierzeń taki uczynek uwalnia ludzi od błędów przeszłości,  kłopotów, grzechów a także  od pecha. Nie należy zapomnieć zjeść soczewicę w dniu 31 grudnia.

Meksykanie, spacerują gdy wybija północ spacerują z walizką po okolicy zamieszkania co ma zapewnić pomyślność w podróży  ( może odstrasza amerykańskie Immigration ).

Ciekawe czy wybierając się do Danii, Meksykanin zabiera ze sobą zapas talerzy.

Istnieje też w niektórych społeczeństwach zwyczaj kupowania na Nowy Rok nowej miotły. Starej miotły używa się do zmiatania dotychczasowych niepowodzeń, złych nawyków, złych  wspomnień, itp  wymiatając je za drzwi.,robiąc miejsce  dla błogosławieństw jakie mają przyjść w nowym roku. Stara miotła jest "oddelegowana do sprzątania na zewnątrz domu (ganek, podwórko). Nowa miotła przejmuje obowiązki domowe.

Bez względu na to, jakie  uznajesz  tradycje ( czy przesądy), życzę by  nadchodzący rok przyniósł  dobre rzeczy dla wszystkich tych, którzy na to zasługują.

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (12 głosów)

Komentarze

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika ety został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

jakie ci mają zwyczaje.

Wyczytałam, że ..."Najbardziej ciekawą tradycją uważa się skakanie w tym momencie, gdy biją zegary.
O północy, gdy zaczynają bić zegary wszyscy wstają na krzesła, łóżka, a następnie zeskakują z nich. Następnie wszyscy wychodzą na ulice miasta, aby złożyć życzenia."

Interesujące nawyki macie na Zachodzie.

Vote up!
2
Vote down!
-4
#1555306