Wydobycie gazu z łupków przyczyną trzęsień ziemii

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Głębokie wpompowywanie "ścieków" podczas wydobywania gazu Łupkowego spowodowało gwałtowny wzrost liczby trzęsień ziemi w Kolorado i Nowym Meksyku od 2001 roku. Tak uważają naukowcy rządowi USA w opublikowanym w poniedziałek raporcie.

Badania przeprowadzone przez naukowców US Geological Survey łączą wzrost wstrząsów w regionach, gdzie techniki  frakingu są  stosowane do wydobycia nośników energii.Przedsiębiorstwa energetyczne rozpoczęły produkcję metanu z pokładów węgla w Colorado w 1994 r., a następnie pięć lat później- w Nowym Meksyku  W trakcie procesu wydobycia tworzy się duże ilości "ścieków", które jest wpompowywane są pod powierzchnię studni wydobywczej.

(Mieszankę wody z chemikaliami jaka wpompowuje się pod ziemię trudno nazwać inaczej niż ściekami)Naukowcy powiązali występujące od dłuższego czasu małe trzęsienia ziemi z pracami jakie są  prowadzone pod ziemią dla  wydobycia ropy i gazu. Prace te powodują  zmiany punktów nacisku i zaburzenia pod powierzchnią ziemi.Nowe badania, opublikowane w biuletynie towarzystwa sejsmologicznego Ameryki (BSSA), koncentrowały się na Raton Basin, obszarze który rozciąga się między południowym Kolorado  oraz północnym Nowym Meksykiem.Raport stwierdza, że obszar ten był "sejsmicznie cichy"  do czasu gdy w 1999r. rozpoczęto tam wiercenia i wtryskiwanie płynów pod ziemię. Ale od 2001 roku, jak informują naukowcy obszar ten doświadczył 16 trzęsień ziemi w skali  powyżej wielkości 3.8, w porównaniu z tylko jednym z taką  siłą odnotowanym w ciągu poprzednich trzech lat."Wzrost ilości trzęsień ziemi jest ograniczony jedynie do obszaru działalności przemysłowej i w odległości 5 kilometrów od studni  gdzie dokonuje się wtrysku",  powiedział jeden z badaczy.Naukowcy powiedzieli, że " jest kilka dowodów" które sugerują, że trzęsienia  są bezpośrednio związane z depozycją "ścieków" jako produktu ubocznego przy wydobywaniu metanu,  praktyki stosowanej w trakcie tzw. hydraulicznego szczelinowania .

  

Na zdjęciu:Yoko Ono protestuje przeciwko frakingowi na terenach stanu Nowy Jork.Szczelinowanie hydrauliczne, albo fraking, jest kontrowersyjną techniką, która polega na tym że wpompowywanie wody i chemikaliów (faktycznie jak ścieki) w formacje skalne stosuje się  do wypchania  gazu i innych węglowodorów na powierzchnię.Naukowcy USGS że obecnie jest  21 dużych studni wpompowujących  "ścieki" likwidacji n terenie Kolorado i siedem w Nowym Meksyku, i że od połowy 2000 roku całkowita ilość wtryskiwanego  płynu wynosił od 1,5 do 3,6 mln baryłek miesięcznie.Badania potwierdzają że  czas i miejsce zjawisk sejsmicznych odpowiada  udokumentowanej strukturze wtryskiwanych ścieków, i że ich wyniki sugerują, że trzęsienia ziemi jakie pojawiły się  wkrótce po rozpoczęciu wierceń są  rezultatem wzrostu ilości wtrysku.Eksperci twierdzą, że fracking i wpompowywanie ścieków może być też przyczyną  gwałtownego wzrostu liczby trzęsienia ziemi w Oklahomie, gdzie już w ubiegłym roku przekroczono rekordowe 222 "odczuwalnych" trzęsień ziemi, zdefiniowanych jako  wystarczająco silne, aby przedmioty leżące w domu na półce szafy zamieniały się w "grzechotki ".

Podobne zjawiska niepokoją w Ohio.

 

  

 

Oczywiście zaraz pojawia się tacy którzy stwierdzą że antyłupkowy alarm podnoszą płatni agenci Putina.

PS. W chwilę po opublikowaniu tej notki na Neonie na moim monitorze pojawiła się wrzucona przez Google reklama ( nie ma jej z pewnością w Polsce):

 

Hydraulic Fracturing Water Analysis 

Fill out the form to download the latest material on Hydraulic Fracturing Water Analysis:

O czym to świadczy? Ano o tym że problem zatrucia srodowiska (wody pitnej) jest juz na taka skalę że powstały firmy swiadczące uslugi testowania wodypod kątem szkodliwości frakingu.

Po drugie widać jak Google nas szpiegują. Wiedzą co sie dzieje w naszych komputerach na co natychmiast reagują. Totalna inwigilacja.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3 (głosów:16)

Komentarze

Nie jestem "fachowcem", ale czy nie występuje tu pomieszanie z poplątaniem? Wpompowywanie , jak to nazywasz, ścieków - to jedno, wydobywabie gazu łupkowego - to drugie, a zgazowywanie węgla - to trzecie. O ile wiem, "fracking" jest stosowany również przy wydobywaniu ropy - nie słyszałem, by tam powodował "trzęsienia"...

Natomiast proces zgazowywania węgla - to jest prawdopodone, bo w tym procesie tworzą się "puste przestrzenie", podobnie jak przy kopalniach głębinowych, gdy nie stosuje się "podsadzki" - patrz wsrząsy górotworu w Zagłębiu Miedziowym.

Proponuję temat "rozjaśnić" z fachowcami, np z prof. Jędryskiem....

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Stasiek

#1441500

I wiem to z wlasnego doświadczenia. Mieszkam nie w rejonie wierceń ale w pobliżu. Faktem jest że są tam też stare nieczynne koplanie wegla, srebra i innych różności. Ale trzęsienia ziemi pojawiły sie dopiero po rozpoczęciu frakingu.

Nie komentuję, nie agituję, informuję.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

Czytasz tego bloga na własną odpowiedzialność. Skargi i zażalenia nie będą przyjmowane. © Copyright by Nathanel. All rights reserved.

#1441528

Tylko, drogi Nathanielu - błędna informacja jest manipulacją.Są grupy interesu, są państwa, którym zależy, by blokować wydobycie gazu z łupków. To oni mają z reguły największe przełożenie na informację. Nie można podawać informacji nie sprawdzonych. Sam przy najbliższej okazji zapytam prof. Jędryska.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1441718

Naprężenia górotworu mają to do siebie, że narastają w czasie, ich uwolnienie (wstrząsy górotworu raczej, nie trzęsienia) jest zależne od budowy górotworu, rozmiaru wytworzonej "pustki", głębokości - to cała dziedzina wiedzy. W dużej mierze ciągle teoretyczna. Może zapytasz kogoś ze służby geologicznej w tym rejonie? Sam jestem ogromnie ciekawy prawdy...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1441721

I tyle w tym temacie...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5
#1441615

Od kiedy to g...o jest argumentem ?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Stasiek

#1441722

Pojawienie się tej reklamy nie świadczy jeszcze o szpiegowaniu. Program automatycznie załącza reklamę w zależności od poruszanego tematu.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

Stasiek

#1441723