Tylko informacyjnie - R. Grey odwołany z funkcji wiceministra w MSZ!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Jak podają media (jako pierwsza wyborcza.pl oraz wp.pl, wpolityce.pl - m.in. 1,2) wiceminister spraw wewnętrznych, obywatel USA, został odwołany z funkcji wiceministra spraw wewnętrznych RP. Zajmował się w MSZ dyplomacją ekonomiczną oraz polityką amerykańską i azjatycką.

Decyzja została podjęta przez premier B. Szydło na wniosek ministra W. Waszczykowskiego w dniu 29 listopada.

Wedle portali wyborcza.pl i wp.pl powodem dymisji miała być zatajona przez R. Grey'a informacja, iż był (jest) współpracownikiem służb specjalnych USA. Wedle informacji MSZ decyzja została podjęta ze względu na zmianę "koncepcji kierownictwa MSZ" i że resort "planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya".

Decyzja słuszna i dobrze, że zapadła tak szybko bo po dwóch miesiącach od momentu powołania Roberta Grey'a na to stanowisko w dniu 30 września.

I niepotrzebne oraz absurdalne są tu lamenty opozycji, że mamy do czynienia z nieudolnością rządu PiS. Jest wprost przeciwnie i resort bardzo szybko zreflektował się i zwolnił niepotrzebnie zatrudnionego Amerykanina polskiego pochodzenia. Podobnie było z młodym amerykańskim doradcą ministra obrony narodowej - też został szybko odwołany. Za czasów rządu PO-PSL takie decyzje raczej zapadały (o ile w ogóle) w dłuższym okresie czasu, tak aby PR-owo nie wpłynęły negatywnie na notowania PO czy PSL lub samego rządu. Obecny rząd jednak bardzo szybko reaguje na swoje błędy personalne i naprawia je, co tylko dobrze o nim świadczy.

W kontekście tej sprawy przypomnę kilka zdań, które napisałem w swoim poście: ]]>"Czy to jeszcze mój prezydent, mój rząd?"]]> [3 - z dnia 22.10.2106 roku]:

"Osobiście zawsze mówiłem i pisałem, iż będę przychylnie, ale krytycznie obserwował nasze rządy i gdybym subiektywnie zauważył błędy decyzyjne to będę je wskazywał... Nie po to, aby dyskredytować, ale po to żeby zawczasu dać czas na refleksję i "naprawienie szkód" dla dobra Polski i Polaków, dla dobra naszej Ojczyzny. Z powyższym zastrzeżeniem wskazuję dziś obszary i decyzje (lub ich brak), które - wedle mnie - są niewłaściwe i błędne. Mam nadzieję, iż  wkrótce nastąpi coś w rodzaju autorefleksji prezydenta i rządu (...)  Ogólnie mogę powiedzieć, iż jestem zaniepokojony m.in. (...) wrześniowym powołaniem na stanowisko wiceministra w MSZ obywatela amerykańskiego, pana Roberta Grey'a, który ma być odpowiedzialny w ministerstwie za dyplomację ekonomiczną oraz politykę amerykańską i azjatycką (...) Na tego Amerykanina Roberta Grey'a (obywatela USA) zwrócił mi uwagę jeden z komentatorów do mojego tekstu o polityce polsko-chińskiej czy też chińsko-polskiej. Sprawdziłem i wpadłem w konsternację. Nie chodzi mi w ogóle o prawo zasiadania w polskim rządzie (MSZ w szczególności) obywatelom obcych państw (Rostowski też był bez PESEL, ale tutaj to jest polityka zagraniczna!, więc chyba obowiązują ostrzejsze przepisy). Nie wiem jakie to są przepisy natomiast wiem, że ta decyzja jest raczej bardzo niedobra dla Polski, bo ten Pan ma odpowiadać za kontakty z Azjatami a USA nie za bardzo lubią Chiny i mogę się spodziewać, że ten Pan może nie reprezentować w tym względzie interesów Polski a interesy USA, które w tymże przypadku (Chiny) są rozbieżne z interesami Polski. Dlatego w tekście tak to wyszczególniłem. Mam nadzieję, że tak nie jest, ale obawy mam".

Ot i tyle informacyjnie...

[1] ]]>http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Wiceminister-Robert-Grey-odwolany-Zatail-fakt-wspolpracy-ze-sluzbami,wid,18614081,wiadomosc.html?ticaid=1182e2#]]>

[2] ]]>http://wpolityce.pl/polityka/317536-robert-grey-odwolany-z-funkcji-wiceministra-spraw-zagranicznych]]>

[3] ]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/2016/10/czy-to-jeszcze-moj-prezydent-moj-rzad.html]]>

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/]]>

kjahog@gmail.com

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (10 głosów)

Komentarze

Odwołanie to wielka głupota

Vote up!
2
Vote down!
0
#1526919

Ten małolat od Macierewicza i teraz ten Grey od Waszczykowskiego to chyba poważny kaliber, szczególnie w przypadku aż wiceministra R. Grey'a (tamten małolat był tylko doradcą MON).

Toczy się jakaś dziwna gra, coś wewnętrznie w rządzie trzeszczy i związane jest to mocno ze służbami specjalnymi i polityką obronną i zagraniczną Polski.

Nie wiem faktograficznie do końca o co chodzi, muszę poszperać. Natomiast nowomowa polityczna jest zawsze taka sama, wszędzie. Ale z Grey'em to naprawdę grubszy kaliber.

Tylko jedno z przypuszczeń (o reszcie po "poszperaniu"). Ostatnio MSZ trochę zintensyfikował wymianę polskich kadr dyplomatycznych... może chciał usunąć "przeszkodę"? Poza tym cały czas nawiązuję do naszych kontaktów z Chinami. One nie mogą się podobać USA a sądzę, że właśnie R. Grey miał "pilnować" tych kontaktów.

I jeszcze jedno... wybory w USA. R. Grey - jeżeli był "nadzorczą wtyką" USA w rządzie PiS - to była to wtyka administracji Obamy i przyszłej administracji Clinton. Sytuacja się zmieniła po wyborach. Będzie nowa wtyczka z nowej administracji Trumpa... chyba...

Ale ogólnie wydźwięk tej decyzji może być tylko pozytywny.

Musimy śledzić ruchy kadrowe...

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-4

krzysztofjaw

#1526923

"Odwołanie wiceministra Roberta Greya wynika ze zmiany koncepcji kierownictwa MSZ" - napisano w oświadczeniu. Resort stanowczo zdementował "bezpodstawne doniesienia niektórych mediów, że dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami". Poinformował również, że "planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya".

Vote up!
3
Vote down!
0
#1526925

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika aty nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Bardzo trafne przypuszczenia!

Wprawdzie deklarujesz życzliwość dla rządu.. ale z takimi spostrzeżeniami, chyba na niewiele to się zda. Ja w każdym razie już dziś witam w gronie ruskich agentów i kacapów :)

Vote up!
0
Vote down!
-2
#1526926

sądzę, że właśnie R. Grey miał "pilnować" tych kontaktów.

 

Skąd takie wnioski. 

 

JAKIEŚ DOWODY NA TO
Vote up!
3
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1526929

Polecam

Warto przeczytać

 

http://niepoprawni.pl/blog/krzysztofjaw/ale-obciach-sa-tacy-ktorzy-zagladaja-jeszcze-do-gw-i-tvn

Vote up!
2
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1526930

Akurat do GW i ich portalu nie zagladałem, tylko powieliłem informacje z innych mediów, m.in. z wpolityce.pl.

Jeżeli zaś chodzi o R. Grey'a... No cóż, przypuszczać i stawiać pytania można i nieraz trzeba. Bardzo ostro krytykowałem ówcześnie rząd PO i D. Tuska za powołanie Vincewnta Rostowskiego na ministra finansów. Atakowałm tez samego ministra. Gro argumentów było natury ekonomiczno-merytorycznej, ale jednym z ważkich moich argumentów było to, że Vincent miał podwójne obywatelstwo (może, bo był bez PESEL, więc do dziś nie wiem, czy miał polskie obywatelstwo).  Zastanawiałem się wtedy, czy w rządzie może być osoba mająca inne obywatelstwo niż polskie i wyrażałem obawy o konflikt interesów.

Jestem konsekwentny w swoim rozumowaniu i poglądach, więc dziś - jeżeli sytuacja sie powtarza a ja ją uważam za niewłasciwą - robię to samo, co wówczas, czyli krytykuję. Nie mozna być hipokryta a ja hipokrytami gardzę.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1526939