Stefan Hambura powinien być odznaczony polskim orderem

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Wczoraj zmarł mecenas Stefan Hambura - nieustraszony i niestrudzony w walce o dobre imię Polski oraz w walce o o polskość w wielu obszarach jej funkcjonowania.

 

Był nie tylko mecenasem, ale i na wskroś polskim patriotą. Jak mówi A. Macierewicz: "Trzeba powiedzieć przede wszystkim, że był wielkim polskim patriotą, choć urodził się w rodzinie śląskiej, która później wyjechała do Niemiec. Jego działania na rzecz polskości, zwłaszcza odbudowy Polonii w Niemczech, przywrócenia jej praw, które zostały zabrane przez Hitlera, były olbrzymie. Bez jego aktywności w tej mierze, Polonia nie miałaby tych możliwości, które obecnie posiada (...) poruszył też sprawę barbarzyńskiego prawa niemieckiego, które pozwala zabierać między innymi polskim rodzinom dzieci” [1].


A to tylko wycinek jego propolskiej postawy, bowiem zajmował się też działaniami: na rzecz Polonii na Śląsku Cieszyńskim, dotyczącymi nienaruszalności polskiej własności na ziemiach odzyskanych, obejmującymi aspekty prawne reperacji wojennych od Niemiec, w zakresie różnorodnych ekspertyz prawnych dla polskiego rządu i rożnych propolskich organizacji, na rzecz ofiar smoleńskich.

 

Zmarł w wyniku rozległego zawału serca. Trudno będzie go zastąpić, naprawdę.

 

Stąd wydaje mi się, że winien być pośmiertnie odznaczony polskim orderem nadawanym przez Prezydenta RP. Zasługuje na to jak bardzo niewielu naszych rodaków działających na rzecz naszego narodu. Może to być najwyższe odznaczenie w postaci "Orderu Orła Białego" lub też równie ważnego "Orderu Odrodzenia Polski". Można też rozważyć odznaczenie "Krzyżem Zasługi" i chyba właśnie on byłby najwłaściwszy, z tym, że Złoty.

 

Byłoby to nasze podziękowanie za tyle lat patriotycznej postawy i działalności na rzecz Polski, i Polaków.

 

[1] ]]>https://niezalezna.pl/327187-minister-macierewicz-o-imponujacym-dorobku-sp-mecenasa-hambury]]>

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/]]>

kjahog@gmail.com

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)

Komentarze

ale nie będzie. Mec. Hambura był znienawidzony przez Niemców i "naszą miłą panię" Merkel,  wię kto miałby go odznaczyć i narazić się sąsiadom. Nasz "odważny" prez. Duda?

Vote up!
0
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1628825