Nowy salon24 - plusy i minusy

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
KawiarNIA

Obiecałem napisać kilka słów o nowym salonie24, choć prawdę powiedziawszy tak naprawdę zmuszam się do tego tekstu, bo jest dzisiaj w Polsce wiele ważniejszych rzeczy niż ten salon... ale trudno...

Zacznę od plusów, które też mogą być odebrane jako minusy.

Nowa szata graficzna może się nie podobać, ale dobrane kolory (żółć i czerń) są kolorami pozytywnymi dla odbiorców. To abecadło oddziaływania propagandowego i w tym miejscu należy się szacunek dla nowego salonu. Na pewno - po pierwszych odruchach - niemal wszyscy te kolory zaakceptują i pojawią się nowi blogerzy a sam salon może teraz konkurować z innymi komercyjnymi portalami.

Z pewnością salon24 stał się też bardziej nowoczesny i zaczął przyciągać tym, co przyciągają inne portale, czyli newsami, obrazkami i treściami mało skomplikowanymi. Taki jest wymóg czasów, czasów Twittera, Facebooka i bardzo krótkich e-mailowych wiadomości. Dzisiejsi odbiorcy internetu nie potrafią pisać i przeczytać więcej niż 10 akapitów, co wymaga na piszących bardzo daleko posuniętej rozwagi twórczej. Dawny salon epatował nieraz treściami bardzo długimi i z reguły niemal każdy komentujący takich tekstów nie przeczytał do końca a komentarze były bardzo spłycone treściowo.

Jak już można zauważyć wielu blogerów pogodziło się z obecnym charakterem salonu i sądzę, że w przyszłości pojawią się nowi, co na pewno da impuls do zwiększenia klikalności i czytelności portalu. Dzisiaj nie ma czegoś takiego jak amatorstwo. Liczy się profesjonalizm i dostosowanie do bieżących potrzeb konsumenta, odbiorcy. To właśnie te potrzeby kształtują oferowane przez producentów produkty. Więc nowy salon na pewno wyszedł z propozycją ich zaspokojenia, co jest racjonalne biznesowo i pod tym względem Państwo Janke na pewno zyskali, czego raczej nie mam im za złe, bo to ich pomysł, projekt i produkt. My - jako - blogerzy możemy go zaakceptować lub nie i tylko tyle.

Być może faktycznie w procesie zmian salonu liczyły się finanse. To chyba normalne, bo każdy z czegoś musi żyć a posiadanie jakichś pieniędzy generuje - co dla mnie jest niezrozumiałe - chęć posiadania ich coraz więcej. Ale może ja jestem niedzisiejszy i nie znam tej wewnętrznej ochoty do dążności do coraz większego statusu materialnego. Facebook jest bogatą firmą, monopolistą w świecie portali społecznościowych i współpraca z nim daje możliwość systematycznego dopływu gotówki. I chyba właściciele salonu poszli też tym torem, czego im nie zazdroszczę a nawet rozumiem.

Może też salon24 będzie w nowej odsłonie szansą dla niektórych blogerów. Portal stał się niemal komercyjny, ale zachował możliwość publikowania przez zwykłych blogerów, którzy stają się niczym komercyjni dziennikarze publikujący na innych komercyjnych forach. Jest to niejako kontynuacja pierwotnego pomysłu na salon, czyli danie zwykłym blogerom namiastki bycia profesjonalnymi dziennikarzami, w nowej i unowocześnionej formie. Wiem, że dla niektórych jest to nobilitacją, więc będą się starali zaistnieć i być coraz ważniejszymi, co może też przyczynić się do sukcesu nowego salonu.

Więcej pozytywów nie zauważam, choć być może jest ich więcej.

Przechodzę do negatywów.

Pierwotna wersja salonu była świetną formą komunikowania się ludzi o różnych poglądach. Dyskusje bywały ostre, ale inspirujące. Określony tekst potrafił zebrać nawet kilkaset komentarzy i to chyba była największa wartość starego salonu. Nowy salon praktycznie unicestwił dyskusję za pomocą komentarzy, a przecież dla nich tak naprawdę wartościowi blogerzy cokolwiek piszą, bo pisać na Berdyczów nie ma sensu.

Dodatkowo - też wynikające z poprzedniego - nowy salon uzależnił dyskusję od posiadania konta na Facebooku. Dla mnie nie jest to problemem, bo od dawna mam konto na tym forum, choć okoliczności jego założenia były dla mnie osobiście dość przykre (nie czas i miejsce o tym teraz pisać). I właśnie specyfika dyskusji na Facebooku jest zabójcza dla dyskusji na nowym forum salonu. Nie dość, że Facebook preferuje krótkie komentarze i ogranicza - poprzez konieczność rozwijania i dodatkowego klikania - możliwość ich w całości przeczytania to jeszcze ma swoją politpoprawną politykę, która jest nie do zaakceptowania przez wielu prawicowych blogerów i komentatorów.

I znów jedno wynika z drugiego. Facebook jest komercyjnym forum wykorzystującym ludzi, zbierającym wszelkie o nich dane a nawet żądającym jakichś potwierdzeń danych osobowych poprzez przesłanie skanu dowodu lub innego dokumentu. Wielu blogerów i komentatorów starego salonu nie chce i nie wyobraża sobie założenia konta na Facebooku. A przecież tylko wtedy mogliby oni uczestniczyć w dyskusji. Więc automatycznie nowy salon ich eliminuje i wielu przechodzi - co rozumiem - do innych prawicowych forów: blogmedii24, niepoprawnych, blog-n-rolla, naszychblogów, blogpressu czy nawet neonu24. Tym samym nowy salon stał się promotorem Facebooka a jednocześnie stał się forum bez dyskusji i bez charakteru. Stał się jedynie komercyjną formą innych tego typu, tabloidowych forów internetowych.

Nowy salon zatracił też całkowicie swój charakter dyskusyjnego forum opiniotwórczego. Tekst przestał się liczyć, komentarze przestały się liczyć. I w tej formule już tak nigdy nie będzie. Nie ma takiej możliwości. Może i jest to unowocześnienie i dostosowanie do potrzeb szarych użytkowników internetu, ale całkowicie wyklucza wartościowe teksty i wartościowych blogerów opinii. To onegdaj było siłą salonu24, teraz już przestało. Szkoda.

Salon w nowej odsłonie przestał być też forum zrzeszającym wielu polskich patriotów, którzy w jednym miejscu potrafili swoimi tekstami wpływać na myślenie i decyzje (w tym wyborcze) wielu Polaków.  To było forum antyestablishmentowe, przynajmniej w swojej ogromnej części. Pamiętam jednak, że zachowanie takiego obrazu salonu było trudne. Wielu blogerów popadło w konflikt z administracją i odeszło, wielu moich przyjaciół miało nieraz do mnie pretensje, że dalej na salonie publikuję. Ja akurat mam taką a nie inną swoją filozofię blogowania (o czym wielokrotnie pisałem i co tłumaczyłem), ale krytyków zawsze rozumiałem. Tym niemniej salon jednak pełnił funkcję forum niekomercyjnego, dziś już nie może takiej funkcji pełnić. Niestety.

I na koniec... Skoro właściciele salonu postawili na komercję i współpracę z Facebookiem to powinni zachowywać się jak wszystkie portale komercyjne, czyli płacić autorom tekstów za wyłączność. To jest takie jasne, że aż ślepi w oczy. Nie może być tak, że ktoś poświęca swój czas i publikuje jedynie na salonie a nic z tego nie ma, nawet zwykłej wierszówki a właściciele czerpią z tego korzyści. Dziwię się, że Państwo Janke tego nie zaproponowali, choć na pewno ten nowy salon (i stary też) jest dla nich źródłem dochodów, dochodów uzyskiwanych na naiwnych blogerach, którzy nieraz poświęcają wiele godzin, żeby cokokolwiek napisać lub skomentować.

Pozdrawiam

P.S.

Jestem pewien, że w niedługim czasie pojawi się portal wypełniający powstałą po starym salonie niszę...

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/]]>

kjahog@gmail.com

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (13 głosów)

Komentarze

Ja salon24 wyłącznie czytałam, bez możliwości komentowania, choć czasem miałam ochotę walnąć po głowie tego czy innego trolla. Jednakże czytanie poważnych komentarzy dawało mi wiele informacji na temat przedmiotu sporu. To że teraz mogę komentować nie daje mi satysfakcji, gdy dyskusji zabrakło. W dodatku kilku blogerów zapowiedziało odejście z salonu. Będą może dostępni na  innych stronach, ale nie chce mi się szukać w różnych miejscach. A dla trolli powstałą idealna mozliwość działania; nie wystarczy zablokować jednego czy kilku - stale będą się pojawiać nowi.

Vote up!
9
Vote down!
0
#1530358

W przypadku tematu "Katastrofa smoleńska", notka była tylko wstępem do dyskusji, w której publikowano tezy i szlifowano argumenty. Portal już stał się słupem ogłoszeniowym  w Hyde Parku. Okrzyki plemienne zamiast komentarzy.

Vote up!
8
Vote down!
0

#1530360

Nowa szata graficzna może się nie podobać, ale dobrane kolory (żółć i czerń) są kolorami pozytywnymi dla odbiorców.

Dla technicznego, kombinacja czarnego z żółtym jest ostrzeżeniem: nie zbliżać się! Ostrza gilotyn, prasy, progi. Nic pozytywnego.

Wielkie kolorowe obrazki (najczęściej nie na temat) są o ile wiem przydzielane przez adminów, podobnie jak dział w którym notka zostanie opublikowana i temat, któremu zostanie przypisana. 

Skasowalem wszystko i wycofałem się.

Vote up!
11
Vote down!
0

#1530359

wyciągnie z piwnic blogi blogerów zabanowanych - za Smoleńsk i krytykę tzw.śledztwa, prowadzonego przez wazeliniarzy Tuska Parulskich, Szelągów itd., przyklepywanego przez dupodajkę Seremeta, za krytykę premierów Tuska i  Kopacz.

Salon24 to  m.in. wycinanie Seawolfa już ś.p., nachalne  lansownie astrologa "eksperta lotniczego" z Montrealu i gumowego ucha jego braciszka na usługach komisji Laska pod różnymi nickami. Wszystko to przyklepywał Janke, poklepywany wieloznacznie przez służby ministrów SW spod znaku "ch..., dup i kamieni kupa, poklepywany symbolicznie z "wysokości majestatu" przez ówcześnie  jaśnie panującego gumnego  karbowego Bronka Komorowskiego, ksywa "państwo polskie zdało egzamin". Za krytyki pod ich adresami głowy blogerów  s24 leciały prawie jak w kiedyś  Paryżu...

Należy rónież wspomnieć wieloletni "mecenat"  Jankego  dla licznego orszaku płci wszelkiej primabalerin i primabaleronów oraz  kurwtyzanek  pokroju RRK, dla których s24 był wyjątkowo łaskawy i służył za schronisko, przytulisko.  Kto na ich blogach im się naraził - miał bana jak w szwajcarskim banku. 

"Nowy"  salon24? "Wajcha" zmieliła Jankego? Tą mieszankę  Lisów z czersko-wiertniczymi pomyjami  w sosie  paradowskim ? Po prostu - nie wierzę! Nawet gdy zobaczę, że mój blog nagle wypłynął z piwnic i przywrócon do łask po prawie 4 latach został.

...A tak a'propos -właśnie zauważyłam przedwczoraj w poczcie nad dziw dziwne zjawisko - cuś jak zorza polarna na Równiku - że po wieloletniej pauzie s24 znów wysyła mi jakieś powiadomienia...

A jeśli to Rubikoń z POsłaniem 6 Króli albo giermek Meysztowicz zbiera w imieniu  królika Madery Ryszarda oprócz dychy podpisy pod unowocześnionym  aktem założycielskim Targowicy? 

Pozdrawiam.

Vote up!
11
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1530369

ale latami dawaliśmy sobie jakoś z tym radę mimo, że Janke miał sporo za uszami, a szczególnie Bogna Janke.

Udawało się czasem z trudem, ale jednak wyegzekwować niezbędny obszar polemicznej swobody. Ten "noworoczny numer" obnażył jednak prawdziwe oblicze właścicieli. . Oni dali kasę, ale dopiero twórcza wolontaryjna praca blogerów stworzyła Salon i jego poziom. Takich właśnie jak ś.p. Seewolf - Cześć Jego Pamęci ! Za to państwo Janke właśnie "pięknie" podziękowali.

A więc "bez łaski", bo widać, że na prawdziwy Salon sobie nie zasłużyli. A "w czymś takim" jak teraz to niech piszą sobie sami.

Vote up!
8
Vote down!
0

1-2-3

#1530371

Został zaorany i to w najgorętszym momencie kryzysu parlamentarnego.

Jego podstawową wartością była publiczna możliwość dyskusji z każdym. W ten sposób obnażał wszelkich oszustów intelektualnych, a więc był groźną bronią przede wszystkim przeciwko lewakom. Swej retoryki nie był w stanie na przykład "sprzedawać" tam pan Celiński - to paradny przykład. W ten sposób Salon miał ogromne zasługi przy każdych wyborach i politycznych przesileniach. Tu narodziła się praktycznie Reduta Dobrego Imienia, tu analizowano drobiazgowo smoleńską katastrofę, tu "uczono" rzetelnej historii weryfikując źródła, tu wreszcie pisano prawdę o Ukrainie.

Ta formuła została zniszczona przy pomocy właśnie lewackiego Fejsbooka. Grafika jest toporna i kiczowata jak PRL-owski słup ogłoszeniowy. To już nie jest salon, tylko stodoła a komentują, jak już, to na ogół cynicy na poziomie "szkła kontaktowego". I tyle. W powietrzu jeno zawisło pytanie...kto za tym stoi ?

Vote up!
8
Vote down!
0

1-2-3

#1530370

Szokuje cofnięcie się w rozwoju!

Konkurencyjny w stosunku doS24 nowyEkran, kilka lat temu wystartował z szatą dużo nowocześniejszą, estetyczniejszą, wygodniejszą. Potem ta sama firma była autorem skryptu "3obieg".

Domyślam się, że synchronizacja z FB wymogła taką bałaganiarską, toporną grafikę.

Vote up!
5
Vote down!
0

#1530372

Witaj

Lata temu, na początku, startowałem na Salonie.

Ale szybko uciekłem.

Główny zarzut - jest nie do zniesienia warszawski i przedpokojem dla apirantów na salony. Dla duchowego anarchisty nie do wytrzymania. Nie, żebym pogardzał, ale niesmak czułem. To wzajemne łaszenie się i poklepywanie, albo stadna napaść baranów na nieprawomyślnych. A państwo Janke, to taka mniej czerwona wersja Krytyki Politycznej.

Fajny jest twój opis, mimo że jestem przekonany, że to już ostanie podrygi śniętej ostrygi. Jak GieWu, Kijowski, czy błazen Petru.

Nowy makijaż nie ożywi trupa. Patrz Lenin.

 

Serdeczności

Vote up!
8
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1530376

może stawiają na inny target (różnych bardzo tam faworyzowano) a w końcu prawicy zostaną głównie "pisowskie" blogi- te jakoś odniosły sukces.

zmieni się też cała mechanika oglądalności, po ulubione teksty łatwiej będzie sięgać przez ulubione profile na fb, stronka będzie bardziej służyła do zamieszczania wpisu, wiele będzie niedostrzeganych, znikną równoległe dyskusje. a przeciez powiązanie blogów w jedną społeczność było najwiekszym atutem blogowisk.

widać celem był taki wzrost, by móc czerpać kasę z reklam. a blogowiska nie tyle upadają, co są rozwalane, nijak mi się widzi monopol fb na amatorską publicystykę. to jak sprzedanie fb czesci wpływu na polskie nastroje społeczne.

 

wątpię też, by uczciwe ludzie mogły przejśc na jakiś neon, wymieniac to obok prawicowych to spora przesada. To jednoznacznie nazi-bolszewicki portal, ultraprorosyjski, zawierający wielu chamów, komuchów i zaburzonych psychicznie. tamtejszy "jedyny prawicowiec we WSI" ma umysł dzieciaka i może być V. komendą WIN-u, służy jednoczeniu czerni a sam broni TW "Filipa" i jaruzela etc. okazjonalnie bywa katoliczka, z misją nawrócenia grzeszników, jeśli dodać paru mających konta w różnych miejscach to resztę śmiało można uznać za ruskich żydożerców. wykruszyła się kolejna chluba Astry, ciekawe dlaczego ;-)

http://narymunt.neon24.pl/post/136261,pozegnanie-z-portalem-neon24

Vote up!
6
Vote down!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1530380

przez zbolszewizowanych czy lewackich adminów tego portalu. Na moje e-maile Janke nie zareagował. I właśnie taka postawa wystawia mu - moim zdaniem - odpowiednie świadectwo...

Promowali wtedy różnych postbolszewickich "blogerów" w rodzaju Celińskiego z jego prymitywną antypolską propagandą raz jego zwolenników o mentalności preferowanej przez michnikowszczyznę i jej "GWno". Było tam także parę załganych, stalinowskich małp w rodzaju jakiegoś "Azraela" - i oni też byli wyjątkowo promowani...

Od tego czasu na ten portal czasem zaprowadzi mnie tylko wyszukiwarka...

Także i mnie zaskoczyły wysyłane przez nich e-maile z jakimiś inofrmacjami o tym portalu.

 

Vote up!
6
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1530381

Kto mnie przebije ?

Po napisaniu JEDNEGO postu zablokowano mi możliwość pisania notek. (cyborg59). Mogłem komentować. Jaki temat? Jako jeden z niewielu, stawiałem, stroiłem, serwisowałem NDB na polowym lotnisku.

Vote up!
7
Vote down!
0

#1530385

Z dyskusji blogerów, którzy chcieli opuścić salon 24 zrozumiałam, że szukają innego miejsca, lub założą nowe. A może warto ich zachęcić, żeby pisali tutaj? Jest kilku, możę kilkunastu  blogerów którzy piszą na obydwóch portalach. Tu teksty wiszą znacznie dlużej, a atmosfera jest na ogól "rodzinna". Choć rozumiem, że wiązałoby się to z pewnymi komplikacjami.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1530387

Dobrze, że pojawił się ten tekst, który uzupełnił mój subiektywny punkt widzenia. Wydaje się, że redakcja s24, poprzez współpracę z Facebookiem weszła w ślepą uliczkę konsumpcjonizmu, który skazany jest, w nieodległej przyszłości, na upadek. Nie jestem wizjonerem, więc trudno byłoby mi zarysować właściwą, przyszłościową ściezkę stworzenia internetowej platformy wolnego blogowania dla ludzi rozmaitych opcji. Salonowi24 w tej nowej odslonie większych sukcesów nie wróżę. Jeśli chodzi o mnie to na razie pozostaję w s24, choć wykluczam korzystanie z Facebooka, a co za tym idzie tracę mozliwość komentowania.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1530401

Upadku nie będzie! Będzie kolejny Huffington, Pudelek......

Vote up!
1
Vote down!
0

#1530430

Nieprzypadkowo napisałem p.s. Rodzi się w bólach nowy pomysł, który być może wypełni pustke po starym salonie a nawet interii360 (też zlikwidowana). Być może powstanie nowe forum, które wcale nie będzie konkurencyjne np. do niepoprawnych czy innych naszych portali, ale będzie integracyjnym ich niejako uzupełnieniem. Może też radykalnie zwiekszyć ilość blogerów m.in. na nieporawnych. Swego czasu miałem pomysł, aby połączyć siły, ale chyba trzeba cenić wielość portali prawicowych i mimo nieraz animozji między nimi pluralizm jest dla nas pewną wartością.

Ja mam swoją filozofię blogowania, o której wielokrotnie pisałem. Dlatego też mam swój autorski blog na bloggerze i z niego publikuję na róznych forach. Nie czas i miejsce teraz na powtarzanie moich argumentów.

Wielu ludzi z salonu jest rozczarowanych i chciałoby coś nowego, z tym, że też wielu już przeszło do naszych portali prawicowych, które wymieniłem. A co neonu24, to niezależnie jak się go ocenia dyskusje np. pod moimi blogami są dosć interesujące i nawet jeżeli jest to portal agenturalny, to moje publikowanie na nim jest zgodne z moja filozofia blogowania, choć rozumiem inne zdanie na ten temat.

Pozdrawiam

P.S. Będę informował na bieżąco

Vote up!
6
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1530402