Książki warte polecenia o III RP

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Obiecałem przedstawić moją listę lektur zawodowych, ekonomicznych. Niestety to żmudna praca, bo tych woluminów jest prawie tysiąc i muszę wybrać te uniwersalne. Niemniej jednak taką listę przygotowuję.

 

Dziękuję za odzew i w jednym z moich kolejnych notek przytoczę Państwa "polecanki".

 

Na razie jestem po następujących lekturach dotyczących III RP:

 

- dwie prof. W. Kieżuna: "Drogi i bezdroża polskich przemian" oraz "Patologia transformacji" (obie z 2012 roku);

 

- pracę zbiorową z 2015 roku "Wygaszanie Polski 1989-2015";

 

- czterotomowe dzieło prof. Jacka Tittenbruna "Z deszczu pod rynnę. Meandry polskiej prywatyzacji" (wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2007)

 

- T. Cukiernika "Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa" (2015);

 

- Andrzeja Zybertowicza, Radosława Sojaka "Państwo Platformy: Bilans zamknięcia" (Fronda 2015);

 

- tychże autorów "Transformacja podszyta przemocą. O nieformalnych mechanizmach przemian instytucjonalnych" (UMK 2008);

 

- a nawet G. W. Kołodki i J. Tomczykiewicza "20 lat transformacji. Osiągnięcia, problemy, perspektywy (2009) (zresztą G. W. Kołodko naprawdę - wedle mnie mnie - jest ciekawym poglądowo ekonomistą, profesorem z innym niż ja rodowodem intelektualnym i ideowym, ale warto znać jego opinie);

 

- Dodatkowo można jeszcze zajrzeć do publikacji noblisty prof. J. E. Stiglitz'a "Globalizacja" (2002) oraz jego krytyki Konsensusu Waszyngtońskiego będącym podstawą tzw. Planu L. Balcerowicza.

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

 

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:2)

Komentarze

Może zamiast listy lektur ekonomicznych nad którą się trudzisz...wystarczy wymienić jedną...porządną?

Książka Johna C. Médaille’a Za wielcy, by upaść?

- to wyjątkowy i jakże udany powrót do ważnych i mądrych idei, do prawdziwie wolnego (choć nie dowolnego), rynku, ale przede wszystkim do kompletnie już zarzuconej na świecie ekonomii wartości i sprawiedliwości.

Autor zachwyca i fascynuje prostotą, a zarazem głębią przekazu, i przekonuje  nas, że ekonomia musi być dyscypliną humanistyczną zawierającą w sobie pojęcie sprawiedliwości i dobra wspólnego.

Ma całkowitą rację C. Médaille, gdy twierdzi, że 90 procent współczesnych ekonomistów na świecie nie zauważyło nadchodzącej katastrofy finansowej w 2008 roku, tymczasem obecnie również, wyśmiewa się tych, którzy ostrzegają przed nadchodzącym tsunami (...).

Rozwinięte po latach idee G. K. Chestertona i H. Belloca, sprawiają w książce Médaille’a wrażenie zaskakująco świeżego spojrzenia na ekonomię.  Ta książka to przenikliwa krytyka obecnego stanu światowej ekonomii i wartości dominujących we współczesnych społeczeństwach, roli elit politycznych i gospodarczych, to sprzeciw wobec nieładu gospodarczego i finansowego, który zdominował współczesne systemy gospodarcze, świat finansów i bankowość.

W jasny i atrakcyjny sposób autor tej bezcennej pozycji udowadnia niedowiarkom, co jest dziś naprawdę złe, źle rozumiane i interpretowane.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1597585