Jak stopniowo odchodziłem od wiary

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
KawiarNIA

Poniższy tekst można traktować jako drugą część opowieści o moim pielgrzymowaniu na Jasną Górę. W tamtej części niniejszego tekstu opowiedziałem o moich wrażeniach z dwóch pielgrzymek pieszych, które odbyłem w 2011 i 2012 roku. Wspomniałem, że moja pierwsza pielgrzymka była dziękczynna za prawdziwy powrót do wiary w 2010 roku.

 

Wynika z tego, że w ciągu swojego życia nastąpiło u mnie odejście od wiary i dzisiejszym tekstem chciałbym opowiedzieć jak to się stało a w tle kilka zdań z historii mojego życia.

 

Wpierw jednak powiem, że pochodzę z rodziny o wielowiekowej głębokiej religijności. Za młodu byłem wychowywany zgodnie z katolickimi wartościami. Byłem nawet ministrantem i lektorem czytającym czytania w czasie Mszy Świętej. Poranna i wieczorna modlitwa była codziennością a uczestnictwo w Eucharystii radosnym zobowiązaniem.

 

Jako dziesięciolatek pamiętam reakcję moich rodziców, gdy wybrano Papieża Polaka. Pamiętam te łzy szczęścia i jakąś podniosłą atmosferę, której uległem i sam miałem łzy w oczach. Sąsiedzi z bloku informowali się nawzajem, że stało się coś wielkiego, każdy był wzruszony i szczęśliwy a te ich gorące łzy rozpalały ich polskie serca. Niedługo po wyborze uczestniczyłem we Mszy Świętej dziękczynnej za naszego Papieża.

 

Obracałem się też w kręgach katolickich i tylko nieraz musiałem konfrontować się z agnostykami bądź ateistami, choć wtedy dla mnie te pojęcia były tożsame. Były to najczęściej dzieci komunistycznych włodarzy, sbeków, itp. Prowadziliśmy nieraz wzburzone dyskusje, które często kończyły się zerwaniem znajomości, ale też wielu otwierałem oczy z otaczającego ich zakłamania.

 

Oczywiście cała moja rodzina była antykomunistyczna i kiedy nastąpił wybuch Solidarności to byli szczęśliwi i czynnie do tej Solidarności się włączyli i ja również. Pamiętam jaki wtedy był entuzjazm, pamiętam te radosne twarze, że Polska się odradza i to, że św. Jan Paweł II był tym, który prosił aby Duch Święty zstąpił na tą ziemię, żeby ją odnowić.

 

Wtedy też zetknąłem się po raz pierwszy z gazetami, czasopismami i książkami dotychczas zakazanymi. Uczyłem się też historii od ludzi, którzy nagle zaczęli mówić, co to był komunizm, co to był Katyń, kim naprawdę byli bojownicy polskiej wolności po II WŚ (dziś: żołnierze wyklęci, niezłomni). Jako, że moja ciocia w dużym mieście była sekretarzem w Solidarności, to tych pozycji miałem mnóstwo i czytałem je namiętnie. To wówczas - jako dopiero 12 latek - zostałem już świadomym antykomunistą i posiadłem już wiedzę dlaczego. To wtedy zostałem ukształtowany politycznie i tak trwa to do dzisiaj.

 

Później był Stan Wojenny, który zmiażdżył polskie marzenia o wolności. Roznosiłem ulotki, wybijaliśmy z kumplami szyby w komisariatach milicji, nosiłem oporniki na swetrze (ówczesny symbol oporu), uczestniczyłem w tajnych kompletach w kościołach i comiesięcznych manifestacjach sprzeciwu wobec SW (oj dostało się nieraz pałą po plecach) i nawet na lekcji rosyjskiego zaintonowałem "Rotę", za co mój ojciec miał dość duże problemy w pracy i nie tylko a moje problemy zaczęły się na dobre w technikum, gdzie wychowawcą mojej klasy był szef Podstawowej Organizacji Partyjnej i skaptował do ZSMP całą klasę oprócz mnie i jeszcze jednego kolegi. Leciał z zapisami w dzienniku aż do mnie a ja odpowiedziałem, że nie mogę należeć do ZSMP, bo należę do Ligi Ochrony Przyrody... wyobrażacie sobie jaką miał czerwoną twarz i niemal piana z ust mu nie uleciała. Oj... miałem z nim później przeboje, bo nauczał 3 przedmiotów zawodowych i zawsze musiałem być perfekcyjnie przygotowany a na nich były i różniczki i całki i liczby zespolone, itd., bowiem moje średnie wykształcenie to technik aparatury kontrolno-pomiarowej, automatyki przemysłowej i metalurgii metali i poziom matematyki na automatyce był bardzo wysoki.

 

No i nadeszły szalone lata mojego dojrzewania. przypadające na okres 1983-1988. Pojawiły się pierwsze miłości i szalone randki, gdzie dotyk dłoni kochanej dziewczyny wystarczał na cały dzień a jej spojrzenie było wspaniałym snem na jawie i te oczy wyrażające wszystkie kolory tęczy. Telefony (stacjonarne) i długie listy, to było naprawdę wspaniałe. Do dziś mam swoje archiwum z tamtych lat. A do tego pochłaniałem wszelkie książki, nawet trzy czy cztery tygodniowo i po nocach. Zacząłem pisać wiersze i wierszem odwzajemniałem miłość tej jedynej, która była jedyną nieraz na długo a nieraz przemijała jak mgła poranna pozostawiając za sobą jedynie wilgotność zielonych traw moich wspomnień. Był to też okres fascynacji Witkacym, którego sztuki i książki przeczytałem wszystkie i sam... zacząłem nawet pisać abstrakcyjne i sarkastyczne sztuki na wzór Witkacego...

 

A to wszystko okraszone muzyką i fascynacją polskimi zespołami lat 80-tych. Byłem fanem i Republiki i Lady Pank czy TSA oraz Oddziału Zamkniętego, byłem Pankiem i zwolennikiem New Romantic, bywałem na koncernach zespołów polskich i zagranicznych jak Depeche Mode w Warszawie. Zainteresowałem się też tańcem break-dance do tego stopnia, że założyłem swoją grupę taneczną i wystąpiliśmy nawet w najbardziej wtedy znanym programie rozrywkowym TV "Jarmark" a później dawaliśmy występy niemal w całej Polsce. To też był czas szalony: w tygodniu szkoła a w weekend wyjazdy na "tańcowanie" i imprezy do białego rana, też okraszane alkoholem. To mi nie przeszkadzało w nauce, bo szybko się uczyłem i nie sprawiało mi to żadnych kłopotów, ale ziarno odchodzenia od wiary już powoli wtedy zaczęło kiełkować, bowiem zacząłem się obracać wśród artystów różnej maści a tam osób wierzących było bardzo mało a ja jako młody chłopak chciałem im imponować i dorównać.

 

Ale nawet zanim to ziarno zaczęło kiełkować to jeszcze zdążyłem być na Mszy Świętej w Częstochowie w roku 1983, którą odprawiał Nasz Papież oraz na pogrzebie Błogosławionego Jerzego Popiełuszki, po którym napisałem wiersz:

 

"Miałem 16 lat i świat krętych dróg życia przed sobą...

Wszystko było możliwe, nic nie było przeszkodą...


Świat widziany ze szczytów gór dawał skrzydła anielskie...

I kazał lecieć ku pełni kolejnych dni nieskończonych, zdawały się wieczne...

Śmierć nie istniała...


Słońce oblane blaskiem purpury...

Kolor drogi mlecznej, zew dalekiej natury...

I tylko ten ciągły stukot pociągu... już Warszawa...


I tłumy szły, tłumy ich szły z gniewnym smutkiem...

Transparenty, znaki V, z ciszy krzykiem...

Śmierć zaistniała we mnie...


I nagle czerń nieba i te łzy zraszające serce...

Jego już nie ma wśród twarzy dających ciepło...

Jego, który swą prawością zło dobrem zwyciężał

Jego, który dawał nadzieję


A tłumy wracały w skupieniu...

Już wiedząc, że zwyciężył pośmiertnie...


Szedłem z nimi... już inny... zmieniony na zawsze...

Bo zostawił za sobą we mnie prawości i mądrości ślad


A ja widząc te tłumy zrozumiałem, że warto tak żyć

Dziękuję Ci za to księże Kapelanie!"

 

I właśnie tym wierszem zakończyłem swoją przygodę z gorącym katolicyzmem, bo pojawiły się inne drogi przeze mnie nie odkryte. Wspomniany okres dojrzewania był czasem mojego buntu wobec teraźniejszości i przeszłości. Z perspektywy czasu wiem, że to jest niemal norma, ale wtedy faktycznie myślałem, że zmienię ten świat tak, jak ja chcę. Pojawiła się pycha... a ona jest najgorszą rzeczą jaka może się zdarzyć człowiekowi i to niezależnie od wieku.

 

Oprócz tego wszystkiego odkryłem też pasję chodzenia po górach. Przeszedłem wszystkie polskie i czeskie szlaki górskie. Te szczyty i doliny były niczym blask wschodzącego letniego słońca, który rozświetlał swoim pięknem i nieskończonością istnienia.

 

Pomimo tego natłoku nowych wrażeń, jeszcze gdzieś tam w sercu tkwiło katolickie wychowanie i ta "moja skorupka", którą za młodu nasiąknąłem nieraz przeważała i starałem się być dalej katolikiem, albo mi się tylko tak wydawało. Co prawda uczestniczyłem w niedzielnych Mszach Świętych, chodziłem do rytualnej spowiedzi, przyjmowałem komunię, ale były to rzeczy raczej machinalne i dla mnie trochę absurdalne, bo... zacząłem czuć się nowoczesnym a religia tej nowoczesności była przeszkodą. Tak to sobie wykoncypowałem i zacząłem w ostatniej klasie szkoły średniej uważać się za agnostyka.

 

A później były studia poza miejscem zamieszkania, gdzie mogłem już bez nadzoru rodziców robić wszystko to, co mi się podobało i to był okres kiedy faktycznie powoli i systematycznie zacząłem odchodzić od mojej rodzinnej wiary. Wtedy wydawało mi się, że mogę rozpocząć nowe życie bez balastu przeszłości a że w owym czasie byłem poniekąd sangwinikiem/ekstrawertykiem (teraz to wiem) to zbudowanie przeze mnie swojego świata nie było trudnością. Próbowałem jakoś pogodzić moją głęboko katolicką przeszłość z teraźniejszością i ugruntowanie w sobie tego, że jestem agnostykiem było wybawieniem dla mnie i uspakajało moje wnętrze duchowe.

 

Okres studiów był naprawdę ciekawy, ale oddalał mnie od wiary jeszcze bardziej... o czym napiszę w kolejnej części...

 

(cdn...)

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/]]>

kjahog@gmail.com

 

Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (9 głosów)

Komentarze

Najważniejsze, że Pan powrócił do ŹRÓDŁA ŻYWEGO.

 

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
4
Vote down!
0

Hoyt

#1606426

Napisałem ten tekst nieprzypadkowo (będą jeszcze dwa, m.in. jak to się stało, że wróciłem do wiary), bowiem w tekście o moim pielgrzymowaniu tylko wspomniałem, że powróciłem do KK w 2010 roku i dostałem kilka wiadomości, żebym to opisał, bo co niektórzy mają podobny problem lub problem ze swoimi dziećmi czy wnukami. 

Oczywiście tekst ten, jak i następne są i będą bardzo osobiste, ale warto dla błądzących pokazać im prostą drogę (mimo, że wcześniej była kręta) do Boga Ojca i Jezusa Chrystusa. Wcześniej na opis tego było dla mnie za wcześnie, ale od nawrócenia minęło już 9 lat, więc chyba czas dawać świadectwo, do czego mnie też namawia mój spowiednik, namawia do napisania moich perturbacji z wiarą w formie książki. Pomysł jest fajny, ale znów... nie wiem czy jestem na to gotowy... chociaż może...

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1606493

Każdy nastały dzień dla wierzącego Katolika jest usilną próbą głębszego zakorzenienia się w Jezusie Chrystusie, a drogę do Niego wskazuje nam ciągle tradycja Kościóła Powszechnego i sama Matka Boża. Dziś, w czasach zamętu, kiedy widzialna głowa Kościoła w postaci Papieża świadomie wprowadza zamęt, a nawet  na sposób  samozwańczy niszczy wielowiekowy depozyt wiary, pisanie o jakiejś drodze do Jezusa Chrystusa w  "reformowanym Kościiele przez papieża Francisza", może wzbudzić tylko szyderczy uśmiech u zatwardziałych wrogów, a u wielu Katolików powodować gorzką bezradność.

Moje osobiste doświadczenia Boga sprowadzają się do kilku słów z Apokalipsy "I porodziła Syna - Mężczyznę,
który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną".

Gdyby nie ta ciągła  "żelazna rózga" ...

Wiemy, My, członkowie KK, że Droga do uzyskania Zbawienia jest wąska a brama ciasna.

Zbawienie jest dla wszystkich, ale tylko nieliczni dają radę.

Taka jest nasza wiara. Musimy jej dochować. 

Życząc wytrwałości, pozdrawiam serdecznie.

 

.

Vote up!
4
Vote down!
0

Hoyt

#1606533

Niestety papież Franciszek u mnie też wprowadza konsternację i zamęt, jak u wielu katolików. 

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1606552

... ale hierarchowie już od dłuższego czasu wprowadzają u wyznawców Chrystusa konsternację i zamęt. Nie oznacza to jednak, że trzeba lub należy odchodzić od wartości chrześcijańskich, jakie nam nasz Zbawiciel nakazał.

Vote up!
3
Vote down!
0

...

#1606558

Dokładnie tak jest. Jeżeli nie wiemy jak postępować czytajmy Słowo Boże. Tam są wszystkie odpowiedzi, nieraz trudne, ale zawsze prowadzą nas do Boga Ojca i Jego Syna Jezusa Chrystusa. 

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1606581

Nie wiedzieć czemu, jakąś siłą pokładam w Tobie nadzieję. Mało mam czasu na analizy i komentarze. Wydajesz się być roztropnym i godnym zaufania. Poprowadź na tym forum dysputy w kierunku zgody narodowej, między "dobrą zmianą" a prawdziwie propolskim odłamem Konfy. Ruch Narodowy jest, za prawdę pomocną dłonią dla PiS-u.

Idę spać, dobranoc...

Vote up!
3
Vote down!
0

...

#1606588