List do Bogdana Borusewicza

Obrazek użytkownika Krzysztof Zagozda
Kraj

Warszawa, 2 kwietnia 2015 r.

 

Szanowny Panie Marszałku!

          Z niedowierzaniem i oburzeniem dowiadujemy się, że listem Pana Marszałka do Federacji Rosyjskiej w sprawie godnego i wspólnego uczczenia pamięci Ofiar Polaków zamordowanych przez ukraińskich morderców w latach II wojny światowej odrzuca Pan możliwość wspólnego z Rosją uczczenia pamięci naszych Rodaków zakatowanych w nieludzki sposób przez szowinistów spod znaku UPA i OUN.

          Argumentacją Pana Marszałka, jak podaje prasa, jest Pańskie przekonanie, że w czasie obecnej wojny domowej na Ukrainie ma miejsce „okupacja przez Rosję części Ukrainy” i że nie potrafi Pan sobie wyobrazić, „aby Senat RP w aktualnych okolicznościach mógł poprzeć przedstawione [Panu] oświadczenie Rady Federacji”.

          Dostrzegając rozwijający się szowinizm ukraiński, poważa się Pan jednak majestatem Rzeczypospolitej usprawiedliwiać ten fakt, pisząc, że: „obecna popularność nacjonalistycznych działaczy ukraińskich wynika z tego, że reprezentują najbardziej radykalną tradycję walk o niepodległość”.

          Traktujemy tę wypowiedź jako szokującą, ze wszech miar szkodliwą i godzącą w pamięć o pomordowanych Polakach, a także sprzeczną z elementarnym interesem Polski.

 

          Szanowny Panie Marszałku

          Podobne do Pańskich sformułowania, ktokolwiek by je wypowiedział, możemy uznać jedynie za godzące w polską rację stanu, godzące w pamięć o pomordowanych Rodakach, ubliżające Polsce albo dowodzące braku elementarnej wiedzy o najnowszej historii Narodu Polskiego, który ma Pan zaszczyt reprezentować.

          Żądamy przeprosin, rewizji Pańskich osobistych przekonań oraz zmiany języka, jakim wyraża majestat Rzeczypospolitej reprezentant izby wyższej polskiego parlamentu. Naród, Konstytucja i Senat Rzeczypospolitej – stanowiące jedność w majestacie historii, niczym nie zasłużył sobie na obelgę, jaką są Pańskie słowa wyrażone w oświadczeniu do Rady Federacji Rosji. Wyrządził Pan wielka szkodę Narodowi i polskiemu parlamentaryzmowi. Wzywamy Pana do natychmiastowej publicznej rewizji Pańskiego osobistego stanowiska.

          Nadto, wzywamy Pana Marszałka do wystąpienia z zaproszeniem przyłączenia parlamentów Ukrainy, Niemiec i Izraela do wspólnego uczczenia pamięci Ofiar Polaków zamordowanych przez ukraińskich szowinistów.

          prof. Anna Raźny

          Bogdan Kulas

          Mirosław Orzechowski

          Krzysztof Zagozda

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.4 (głosów:12)

Komentarze

Chyba Pan na głowę upadł ! Rolę Borusewicza w III RP oceniam negatywnie, ale to nie powód bym sę mijał z rozsądkiem. Potępienie ludobójstwa UPA jest aktem słusznym moralnie, ale akty moralne podejmuje się jednostkowo - to jednostka jest moralnie odpowiedzialna a nie żadne tam gremia. Widzę, że się Pan pogubił w kwestiach aksjologii, czego skutki są takie jak widać.

I żeby oceny moralne podejmować wspólnie z Rosją, to już zakrawa na paranoję. Rosja jako autorytet moralny ?  A może dodatkowo jest i autorytetem politycznym ? Akty polityczne można wprawdzie podejmować zbiorowo, ale zależy w jakim towarzystwie. Coś podobnego!!!

Popełnił Pan zasadniczy błąd metodologiczny, mieszając różne nieprzystające do siebie porządki.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1472251

Witaj

 

W pełni przychylam się do twojego zdania. Łącznie z negatywną opinią Borusewicza.

Ten list, to absurd!

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1472254

To nie absurd, to paranoja ! (Izrael). Do tego ta publiczna samokrytyka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0


#1472362

Traktuję Pański wpis jako pomyłkę, bo po wielokrotnym przeczytaniu,

wywnioskowałem następujące:

Żąda Pan, aby w majestacie Polski zaprosić sponsorów bandery

na uroczystości upamiętniajace Polskie Ofiary tegoż bandyty?

Jeszcze inaczej - chce Pan świętować wspólnie ze zleceniodawcami

masowego ludobójstwa?

Czy to ma być drwina z Ofiar?

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#1472372