Tajemnice Muzeum Żydów Polskich

Obrazek użytkownika Krzysztof Zagozda
Kraj

          Jeszcze do niedawna o Muzeum Żydów Polskich wiedziałem niewiele ponad to, że wielkie zasługi dla jego powstania położył Lech Kaczyński. Dziś chcę wiedzieć o tej instytucji wszystko. Skąd to nagłe zapotrzebowanie na takie informacje? Otóż kilka dni temu obejrzałem materiał filmowy, na którym dwaj smutni panowie przeganiają sprzed tegoż muzeum pikietującą grupkę Polaków, powołując się przy tym na prawo prywatnej własności tejże nieruchomości. Argumentacja tych mężczyzn całkowicie mnie zaskoczyła, ale skoro jednym z nich był dyrektor muzeum, to z pewnością wiedział on, co mówi.

 

           Postanowiłem więc trochę powęszyć w internetowym serwisie MŻP. Już na pierwszy rzut oka widać, że mocno akcentuje się tu słowo "Polin". Choć istnieje wiele legend tłumaczących jego etymologię, to jednak zawsze wywołuje ono u mnie emocjonalny dyskomfort: za bardzo kojarzy się mi z koncepcjami budowy państwa żydowskiego na polskim terytorium, bym przeszedł obok niego obojętnie. To "Polin" zdaje się być znacznie ważniejsze od samej idei muzeum, nadając tej przestrzeni pewien tekst naddany, możliwy do właściwego odczytania tylko grupie wtajemniczonych.

 

           Tu jednak zaskoczenia nie było. Pierwsze pojawiło się wówczas, gdy przeczytałem, że Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową, czyli przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Żydowski Instytut Historyczny. (to dlatego dyrektor Dariusz Stola poczuł się przy prawie, by spróbować przegonić źle widzianych gości). Kolejne zaskoczenie pojawiło się przy lekturze Statutu MŻP. Otóż nadaje on ŻIH pozycję uprzywilejowaną wobec pozostałych partnerów. To ŻIH sprawuje nadzór na muzeum poprzez decydujący głos przy obsadzie funkcji Dyrektora i Rady Muzeum, to ŻIH musi wyrazić zgodę na ewentualny podział lub likwidację muzeum. Rola tzw. Organizatorów (czyli Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) sprowadza się do ciągłego finansowania muzeum i – de facto – składania sugestii wobec polityki personalnej muzeum.

 

           Wszystko przebił jednak paragraf 19. statutu. Przytaczam go w całości:

Jeżeli Założyciel nie wykonuje wynikającego z umowy o utworzeniu instytucji kultury pod nazwą Muzeum Historii Żydów Polskich obowiązku zapewniania środków na prowadzenie Muzeum przez okres co najmniej dwóch lat, do czasu rozpoczęcia ponownego wywiązywania się z powyższego obowiązku zawieszeniu ulegają jego prawa statutowe. W takiej sytuacji wynikające ze Statutu uprawnienia, a w szczególności uprawnienia określone w § 5, 6, 11, 21 oraz w ust. 1 i 2 niniejszego paragrafu są wykonywane przez pozostałych Założycieli, bez udziału Założyciela niewykonującego obowiązku zapewniania środków na prowadzenie Muzeum przez okres co najmniej dwóch lat.

 

          Co z niego wynika? Ano najprawdopodobniej to, że jeśli dokonałaby się zmiana politycznej warty i nowi gospodarze Warszawy i (bądź) państwa polskiego nie wykazywaliby chęci dalszego łożenia potężnych środków na Polin MŻP, to ŻIH – zgodnie z zapisami tajemniczej umowy – przejmie wszelkie prawa do wspólnego dziś majątku muzeum! Używam słowa „najprawdopodobniej”, bo nie udało mi się dotrzeć do umowy, na którą powołuje się statut. A skoro zawarte są w niej takie „kwiatki” jak przytoczony paragraf 19., to moja chęć zaznajomienia się z nią wzrosła kilkukrotnie.

 

           Dlatego o jej udostępnienie zwróciłem się do sponsorów muzeum, czyli do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powołując się na odpowiednie przepisy polskiego prawa poprosiłem o pisemne wyjaśnienie następujących kwestii:

 

  1. Ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym wymaga pełnej jawności procedury wyboru partnera prywatnego. W związku z tym zapytałem, kto, kiedy i gdzie ogłosił nabór kandydatów do tego konkretnego partnerstwa? Ilu kandydatów odpowiedziało na wezwanie? Jacy to byli kandydaci? Kto i na podstawie jakich przesłanek dokonał wyboru Żydowskiego Instytutu Historycznego? Gdzie dostępna jest pisemna ocena merytoryczna ŻIH oraz dokumentacja z przeprowadzonych negocjacji?

  2. Przejawem jawności postępowania jest obowiązek publicznego otwarcia ofert oraz podania osobom obecnym przy otwarciu nazw oferentów oraz szczegółów zgłoszonych ofert. Kiedy, gdzie i w czyjej obecności dopełniono tych formalności?

  3. W jaki sposób mogę zapoznać się z całością umowy o utworzeniu instytucji o nazwie Polin. Muzeum Żydów Polskich? Dlaczego muzeum, jako instytucja w dużej części publiczna, nie udostępnia jej w swoim serwisie internetowym, choć jest to obowiązującym standardem?

 

           Ciąg dalszy chyba nastąpi.

 

(wykorzystałem grafikę ze strony www.polin.pl)

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:33)

Komentarze

i co ? liczy Pan na pełną merytoryczną odpowiedz

niech Pan zejdzie na ziemie,może kiedyś, może

Pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-3
#1448974

Józefie, brak odpowiedzi, bądź odpowiedź kłamliwa też jest odpowiedzią. Nawet bardzo symptomatyczną. Pan Krzysztof wykonał doskonałą robotę - wszelkiego rodzaju pikiety, bądź demonstracje zostałyby przedstawione w mediach opacznie i wykorzystane do przyklejenia Polakom łatki antysemitów. Czyli standard.

"Władze" nie mogą natomiast zlekceważyć formalnego zapytania o dostęp do informacji publicznej. Jeśli tak zrobią - otwiera to drogę do egzekwowania praw obywatelskich w sądzie i nie tylko na terenie kraju. Cóż prawodawstwo Unii Posteuropejskiej (spodobał mi się ten neologizm) ma dwa końce, można je wykorzystać nie tylko do obrony sfrustrowanych pederastów.

Panie Krzysztofie, proszę pochwalić się na łamach NP odpowiedzią od "władz".

pozdr...

/benjamin

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1
#1449046

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1448977

Krył się z tym?

Żartuję, rozumiem że tzw chodzilo mniej wiecej  o stwierdzenie w stylu, ze zydofil  kryjący sie ze skrajnoscią swej filii:))

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1448985

Dlaczego dołącza pan do grona ludzi z POlszewi,która nawet po śmierci pana śp prezydenta L.Kaczyńskiego,dalej go opluwa i znieważa.

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
-3

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1448986

że na znieważanie ś.p. Lecha Kaczyńskiego, jednego z największych Polaków i patriotów Polski, który poległ w służbie Narodowi w wyniku nikczemnego spisku nie powinno być na tym portalu zgody.

Apeluję do Administracji aby reagowała na takie niegodne ataki. 

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
-6

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1448988

takie wpisy TzW są  od kilku dni non stop wyzwiska i poniżanie nieżyjacego Prezydenta

ŁAJDACTWO

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-5
#1448989

 Panie Mundek. Pan tak na poważnie ? Poległ w służbie Narodu, hehehe, dobre.

Wystawił się raczej w tej swojej  pysze jak baran do poderżnięcia. Myślał karzełek, że można Putina drażnić w nieskończoność.  Szkoda tylko, że tylu oddanych patriotów razem z nim zginęło.

Patriota ? Hehehe. Czy patriota jeździ do Izraela i zarzeka się : "Nasza polityka w stosunku  do Izraela nie zmieni się nigdy",

Czy patriota łoży publiczne pieniądze i wbudowywuje kamień węgielny pod żydowskie ustrojstwo ?

Czy patriota, wydaje zgodę na działalność żydowskiej loży masońskiej zdelegalizowanej za zdradę przed wojną ?

Czy patriota daje osobisty zakaz prowadzenia prac ekshumacyjnych w Jedwabnem, kryjąc w ten sposób prawdę o mordzie ?

 

Mówić dalej Mundek o tym twoim patriocie ?

 

 Który jeszcze europejski prezydent dał się tak głupio, nieodpowiedzialnie  wciągnąć w pułapkę i zabić ? No który Mundek ?

Kaczyński to był moim zdaniem beznadziejny, nieodpowiedzialny polityk, megaloman i wielbiciel tworu Polin.

 

Ale tak to bywa Mundek z z podstawionym ludźmi "patriotami" brak kompetencji, prędzej, czy później daje o sobie znać.

 

Pozdrawiam serdecznie

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-8

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1449034

Mógł się mylić, ale intencje mógł mieć słuszne i właśnie patriotyczne. Być może chciał przejąć inicjatywę w relacjach Polska-Izrael i dogadywać się z nimi bardziej na naszych warunkach, tak aby poprawić wizerunek Polski i wytrącić antypolakom argumenty. Jeden krok wstecz, a potem dwa do przodu - czasem tak trzeba. Oczywiście teraz jest po ptakach i raczej nie ma co liczyć na to, że coś na tym ugramy.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1449085

Proszę Pana. Dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane.

Liczą sie fakty i dokonanie i TYLKO fakty i dokonania.

Pomysł zaszepiania na polski grunt raka w postaci wszystkożernego jewrejstwa, to już w samym założeniu  błąd.........co widać po skutkach.

Konrad Mazowiecki sprowadził do Polski Krzyżaków.       Lech Kaczyński był dużo bardziej beznadziejny i durny, sprowadził jewrejstwo i to  w najgorszym wydaniu.

Ja mogę sie mylić, Pan może sie mylić ale polityk (i to tej kategorii) jest jak saper i nie może się mylić.

 

Podpisując TL, też się pomylił (choć miał dobre intencj). Lecąć do Smoleńska też się pomylił (choć miał dobre intencje). Normalnie "Człowiek pomyłka......ale z dobrymi intencjami

Pozdrawiam

TzW

-----------------------

I MOGĘ PAŃSTWA ZAPEWNIĆ, ŻE CHOCIAŻ RZĄDY W POLSCE SIĘ ZMIENIAJĄ, TO POLITYKA WOBEC IZRAELA SIĘ NIE ZMIENI.

autor : Lech Kaczyński, Izrael 11.09.2006 rok

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-5

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1449089

To w takim razie, gdzie się znajdują złe intencje? ;) Sytuacja na scenie politycznej RP jest tak denna, że już sam fakt, że ktoś celowo nie działa przeciwko Polsce (i ma wobec niej dobre zamiary) się liczy. Dziś niektóre rzeczy mogą wyglądać źle, ale jednak L. Kaczyński swojej polityki nie dokończył i też trzeba to brać pod uwagę przy ocenie jego osoby.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1449321

A od kiedy to  mówienie prawdy jest znieważaniem ? To po pierwsze. A po drugie   Dlaczego nazwanie kogoś żydofilem (lubiący Żydów) miałoby być określeniem  obraźliwym ? 

 Proszę przesledzić umizgi Kaczyńskiego do państwa Izrael a zrozumie Pan słabość Kaczyńskiego o której piszę.

 

P.S. Poza tym  śmierć (tym bardziej głupia śmierć i na własne życzenie z buty, arogancjii, głupoty i naiwności) nie jest powodem, żeby o jakiejś kanali zacząc mówic dobrze, lub odwrotnie o dobrym człowieku źle.

Tak za życia jak i po śmierci o człowieku należy mówic prawdę.

 

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-7

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1449033

Śp Lech Kaczyński jako prezydent Polski,zatrzymał pochód kacapstwa Putinowskiego na Gruzję.
I nie bał się tam polecieć by bronić Gruzji.

I dlatego należy mu się szacunek,a nie opluwanie z pana strony,i wymyślania jakiś bzdet.

Może se pan głosować na Komorowskiego,bo widać że prawi Polacy,nie mają u pana szans.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1449035

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Tak, zatrzymał pochód...........................Po kilku dniach Ruski i tak tam weszli.

Ja się nie pytam Panie Jestem, o to, co Kaczyński zrobił dla Gruzji, Indii, Konga, czy Wietnamu, ja się pytam co zrobił dla Polski.

To nie odwaga pchała Kaczyńskiego do Gruzji, lecz zwykła  głupota , chora pycha i chęć grania Putinowi na nosie. 

Trzeba być kompletnie wyalienowanym politykiem, żeby drażnić psychopatę Putina w ten nieodpowiedzialny sposób. 

Zginął z własnej pychy i nieodpowiedzialności.

Ośmieczył nas przed całym światem. 

 

Proszę wybaczyć, ale nie potrafię wykrzesać w sobie szacunku do nieudaczników, zarozumiałych buców, nieodpowiedzialnych polityków i żydofilów.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-8

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1449037

Koń jaki jest każdy widzi,i kopanie się z nim nie ma sensu.

Tak jak dyskusja jałowa z panem,niema pan żadnych argumentów,tylko same opluwanie i zniesławianie.

Bo to jedyny prezydent,który mówił prawdę o bohaterskiej postawie Polaków w czasie wojny,i tuż po zakończeniu.

Jedyny prezydent co nie bał się mówić o zagrożeniu ze strony kacapów.

Ale widać,że Jaruzelski,Wałęsa,Kwaśniewski,a teraz Komorowski mają większe noty u pana.

No to gratuluje postawy patryiotycznej.

Takich jak pan są tysiące,i teraz widać, dla czego wciąż przegrywaliśmy.

POmocnicy POmocnikom,a POtem narzekania że znowu przegraliśmy,i jaki ten Kaczyński nie dobry.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-5

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1449045

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika tańczący z widłami nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Ma Pan rację, ta dyskusja  do niczego nie doprowadzi. A wie Pan dlaczego ? Głównie dlatego, że jest Pan zamknięty na wszelkie argumenty i nie mogąc w żaden racjonalny sposób obronić swojej naiwnej tezy o patriotyźmie Kaczyńskich, nazywa Pan te argumenty, te zaistniałe fakty zniesławianiem.

 

Tak, ja wiem, że takim jak Pan gorliwym ale niestety zagubionym patriotom potrzeba kapliczek, umarłych bohaterów i martyrologi. Uwielbiacie to.

Wy zawsze musicie przed czymś klęczeć, jak nie przed krzyżem lub  kapliczką, to chociaż przed  posążkiem lub figurą z Kaczyńskim. Polscy patrioci uwielbiają umartwiać się, bić w pierś i rozczulać nad swoim spapranym losem przed posążkami.

Szukacie na siłę bohaterów, a ponieważ na chwilę obecną jest spory ich niedobór, służby wsadzają Wam na piedestały polityczne miernoty,  a czasem nawet zwykłych zdrajców.

Cóż, pseudo patriotyczne zaślepienie nie boli.......ale dla Polski jest bolesne. To przez takich zaślepionych patriotów sterowanych przez podstawionych zdrajców, jest w Polsce, tak jak jest.

 

----------------------------------------

I MOGĘ PAŃSTWA ZAPEWNIĆ, ŻE CHOCIAŻ RZĄDY W POLSCE SIĘ ZMIENIAJĄ, TO POLITYKA WOBEC IZRAELA SIĘ NIE ZMIENI.

autor : Lech Kaczyński, Izrael 11.09.2006 rok

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-7

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1449060

...ale bądźmy uczciwi do końca. Lech Kaczyński, którego osobiście wybierałem na prezydenta, okazał się być człowiekiem tyleż uczciwym co i naiwnym zarazem. Te dwie cechy występują często razem u ludzi o szczerych intencjach. ŚP. prezydent wciągnął do polityki i postawił na stanowiskach takie łajzy, że aż nóż się sam otwiera w kieszeni. Nie będę wyliczał o kogo chodzi, wszyscy dobrze wiedzą. Świadczy to niestety źle o byłym prezydencie. Nie miał on niestety rozeznania z kim ma do czynienia, albo święcie wierzył, że komuchów lub żydokomuchów można reformować. W ogóle żoliborscy socjaliści z PiSu to dziwna formacja, która niewiele się różni od kiełbasiarskiego PO. Nie będą już więcej na nich głosował.

Pozdrawiam 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5
#1449088

akapicie. Czy mamy rozumieć, że to prywatna własność za pieniądze  publiczne? No i jak daleko sięga ta własność,  skoro obejmuje wladztwo/wlasność przed budynkiem?

Autor slusznie zwrócił uwagę na przepis dajacy uprzywilejowanie ZiH. Swiadczy to chyba o duźej przezorności albo jakimś niezrozumialym dla mnie planie twórcow statutu. Jeśli to  przezorność to dotyczy raczej chyba przewidywania bardziej krachu finansowego, niz zmiany warty.  Nie wyobrazam sobie - wg mozliwej do wyobrazenia przyszlosci- wladz min. kultury czy miasta, ktore przestalyby lożyć na ten cela. Prędzej zamkną jakieś teatry, tj. przestaną na nie lożyć, inne muzea, czy ograniczą oświetlenie uliczne.

Cóż na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej czy nawet kodeksu post. administrac., powinni cos odpowiedziec

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-1
#1448984

Grupa oligarchów dzierżących władzę absolutną domaga się danin, które przeznaczy jak zechce i na co zechce. Jeśli polskie władze się pod tym podpisują, to znaczy, że należą do tej samej grupy domagającej się danin. Słowo "zdrada" jest nieadekwatne, bo zbyt łagodne. 

Teraz już rozumiem, dlaczego żydowskie tałatajstwo z całego świata, włączając pedofilów, walnie zjechało do Warszawy na otwarcie tego muzeum: To nie było otwarcie muzeum, a wyrzutnia projektu "Polin", czyli zagarnięcia Polski wespół z Nią zarządzającymi. Cóż bowiem stoi na przeszkodzie, aby tego typu tajnych projektów powstało więcej? 

 

"Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową, czyli przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Żydowski Instytut Historyczny. (to dlatego dyrektor Dariusz Stola poczuł się przy prawie, by spróbować przegonić źle widzianych gości)."

 Gdyby rząd polski, urząd Miasta Stołecznego Warszawy i wspomniane Ministerstwo, jako jedni z twórców tego muzeum reprezentowały Polaków - pan dyrektor nie poczułby się przy prawie przeganiania źle widzianych gości, bo to Polacy właśnie powinni być jednym z właścicieli, a nie być przeganiani jak bezpańskie psy przez zarządcę.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

Lotna

 

#1449181

....bo to Polacy właśnie powinni być jednym z właścicieli, a nie być przeganiani jak bezpańskie psy przez zarządcę"

Bardzo dobrze ujęte.

 

"Oficjalnie wracamy do średniowiecza"

Nigdy się nie wraca w to samo dokładnie miejsce:))). W Średniowieczu nie było obowiązku gorliwego wykazywania się posłuszeństwem i miłoscią do wspomnianych "załozycieli prywatnych" i tych okolic...:))

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1449240

Czy mam rozumieć, że założyciel posiada udziały w przedsięwzięciu? Jeśli tak, to można by te udziały odsprzedać lub wystawić na aukcję i ten co kupi niech się martwi. Krótko mowiąc te muzeum jest poprostu biznesem i jeśli nie będzie przynosiło dochodów.....

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1448992

Co to dzisiaj kontrole macie,niczym kanary w tramwajach,bo pałujecie już od rana. A cha święto się zbliża 11.11. więc kasy wam POtrzeba,więc trollujecie. No tak szefowie patrzą,i rad nierad trzeba pracować,a pić i palić się chce.

Teraz widać jak ten portal NP jest zaśmiecony,Trollstwem,i różnymi desantowcami,troll za trollem POgania,i pałkarz na pałkarzu,i pałuja jak w 1981

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1449055

Przepraszam, a jak to się ma do mojego komentarza?

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1449126

Wpis wygląda na taki z tych pseudonaiwnych lub naiwnych, nieuwzgledniających rzeczywistości, typu: "po co krytykujecie gazetę x, załóżcie własną" (reklamy firm dużych i wielkich (orientujących się w świecie i jego układach) oraz za pieniądze publiczne, przychylne cytowanie przez inne media i tv, zamówienia za pieniądze publiczne, - same się jednak nie pojawią).

1.Muzeum Żydów, które zostałoby pozostawione same sobie przez tzw. władze publiczne, bez wspomagania, niech sobie same radzi - to chyba możliwe raczej w Iranie, nie w UE np.

2. Prócz muzeów typu Madame Tussaud, muzea są dotowane w jakimś stopniu z pieniędzy publicznych, przede wszystkim nie sądzę, że "załozyciele prywatni" :), chcieliby z tego zrezygnować. Pomijam już, że nie sądzę by zostało odsprzedane "załozycielom poprawnym" lub ich etnicznym pobratymcom, za jakąś godziwą wartość, wszak przekazano na działanie muz. działkę olbrzymiej wartości.

3. Gdyby tak się stało (potencjalna odsprzedaż), ustałaby nawet iluzoryczna możliwość wpływania przez instytucje państwowe/samorządowe, bądź co bądź utrzymywane przez polskiego podatnika, na treści kolportowane przez muzeum. Oczywiście, wiem że to niezwykle słaby argument, bo istnieje prawdopodobieństwo graniczące prawie z pewnością, że instytucje bedą zachowywały się z lizusowską wręcz przychylnością wobec pomysłów "załozycieli prywatnych". Niemniej istnieje przynajmniej mozliwość zapytania takiego jak Autor wpisu, może jakiegoś innego, chocby minimalnego wpływania na nie przez podatnika/wyborcę/obywatela - na prywatnych nie byłoby nawet takiego złudnego wpływu.

Reasumując -uwzględniając siłę przekazu tej nacji oraz to, że przekaz muzealny, jak mozna było mniemać a priori oraz wnioskować z pierwszych relacji, nie będzie hiperpropolski:) ani nie skoncentruje się na zachowaniach owej nacji (oj przepraszam, tak nie wolno:)) - pewnej części tej nacji, tak trzeba):)) np w latach 1939-41 na Kresach, że zostały zanagażowane bezposrednio, pośrednio oraz w formie przekazania terenu, pieniądze podatnika, nie wydaje się zasadne twierdzenie: nic się nie stało, w razie czego się odsprzeda i już. Takie bagatelizowanie - w moich oczach - wygląda na bardzo usilne odwracanie uwagi od tego, że coś się jednak stało, coś bardzo istotnego i raczej się w przewidywalnej przyszłości się nie odstanie.

Tak, że dałbym Ci minusa, ale jak czytam - stało się to niemodne:))))

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1449214

tyci pała

 

żeby to im

choć ona wstała

ta obwisła

stety tyci pała 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1449061

czy  statut  ŻMH jest  zgodny  z  prawem  polskim ??

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

cover

#1449104

"pikietującą grupkę Polaków," (...)

Szkoda, ze w tak szczegolowym, Panskim dochodzeniu nie uzyskal Pan informacji
- czy byli to

KIBOLE, FASZYSCI, NEONAZISCI

a byc moze PISdolizy ?

Na tle Panskich bzdetow licza sie rzetelne informacje, poziom POLINU i historyczne znaczenie dla Narodu polskiego :

https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2015/05/21/muzeum-polin-laureatem-nagrody-superbrands

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

H44

#1582549